הערב: גמר הגביע

ניצן שירזי - האיש הנכון?

הפועל ת"א ומאמנה עומדים הערב מול זכייה אפשרית בגביע, אך האם שירזי הוא המאמן שצריך להוביל את הקבוצה בעתיד

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
משה הרוש

כ, ניצן שירזי לא התייצב במתחם חודורוב עם תכנית מקצועית מגובשת. שירזי לא החזיק ביומרות לבצע מהפכות, אלא ביקש בסך הכל להנמיך את גובה הלהבות סביב המועדון אחרי פיטורי דרור קשטן ועזיבת היו"ר דורון אוסידון והמנכ"ל ניר ענבר. גם לא היתה לו ברירה של ממש. מרקו שולר ויגאל אנטבי צורפו לקבוצה, ועם זה שירזי היה אמור להסתדר.

"לא באתי לעשות מהפכות", אמר שירזי לשחקנים באסיפה הקבוצתית הראשונה שקיים, "אין לי כוונה להתעכב על טקטיקה או ללמד אתכם עקרונות הגנה. אין לנו זמן לזה. את זה עשיתם במחנה האימונים בקיץ, לא בינואר. אתם רצים ביחד כמעט חצי שנה, מכירים אחד את השני, יודעים את העבודה וכל העניין הטקטי כבר אמור להיות מתורגל אצלכם".

אולי זו הסיבה לכך שאחרי כארבעה חודשים כמאמן, קשה לראות טביעת אצבע מקצועית של שירזי בהפועל. "גם עכשיו קשה לתהות על קנקנו של שירזי", מספר גורם בהפועל, "הוא נאלץ לעבוד במצב לא אופטימלי. יותר העסיקו אותו הדברים מסביב - בעיות משמעת ונטרול רעשי רקע - מאשר ההיבטים המקצועיים. קשה להצביע על שיטת המשחק שלו כי הוא נאלץ להתיישר ולהתאים את עצמו למצב. שירזי נאלץ לעשות הכל תוך כדי תנועה". שחקן בקבוצה מוסיף: "קשה להגדיר איזה מאמן הוא - לא התקפי ולא הגנתי. איפשהו באמצע".

טביב. השחקנים ראו בשירזי כעושה דברו צילום: שרון בוקוב

לפני הכל, נאלץ שירזי לחזק את הסמכות שלו מול השחקנים. תוך פחות משבועיים בתפקיד, למד מאמן הפועל תל אביב את גודל הצרה - שחקנים בחנו את גבולותיו, התעלמו מהוראותיו וראו במאמנם לא יותר מ"עושה דברו של אלי טביב", כלשונם. אירועי גמר גביע הטוטו, שכללו את ירידתו של נוסה איגייבור לחדר ההלבשה אחרי שהוחלף ואת סרובו של רועי גורדנה להצטרף לטקס המדליות, הבהירו לשירזי כי המצב חמור. המאמן מיהר לכנס את השחקנים ואמר להם: "נגמרה ההפקרות. ניסיתי להיות נחמד, אבל ניצלתם זאת לרעה. אתם מצפצפים על כולם וזה לא יימשך אצלי. מעכשיו תחטפו על כל עבירה קטנה".

אחרי מהומות הדרבי בחודש מארס והתפרצותם של אביחי ידין וסלים טועמה לעבר השופט מנשה משיח, הבהיר שירזי לשחקניו: "תלמדו לשלוט בעצבים שלכם". לפני כששלושה שבועות, לפני אחד האימונים, איחרו שחקנים ביציאה אל כר הדשא. "איחור של דקה וחצי, לא יותר", סיפר שחקן בהפועל. שירזי מיהר להגיב: "פתיחת האימון תידחה ב-45 דקות. תחזרו לחדר ההלבשה". לפני פחות משבועיים סולק גל שיש מהאימון, אחרי שבעט כדור בזעם.

עם הזמן, מוצא עצמו שירזי עסוק פחות בעניינים משמעתיים. "בהתחלה ניסינו לבדוק את הגבולות", מספר אחד השחקנים, "היתה תחושה של אנרכיה, כל אחד הרשה לעצמו לעשות מה שהוא רוצה. היום כבר יותר מכבדים אותו, קודם כל כאדם. הוא הרי היחיד שנשאר כדי שנפנה אליו". גורם בקבוצה הוסיף: "זה לקח זמן, אבל אפשר להגיד שהיום היחסים עם שירזי הרבה יותר טובים. הוא יודע לצחוק עם כולם ולהיות קשוח כשצריך".

למרות השמירה על המקום בצמרת והמאבק הצפוי היום (שלישי) בגמר הגביע, הפועל עדיין טעונה שיפור מקצועי ושירזי יודע זאת. ההבטחה לא להתעכב עם השחקנים על תדרוכים טקטיים ושיטות משחק מקבלת ככל הנראה ביטוי על הדשא. האימונים שלו, מעידים שחקנים בהפועל, כוללים בעיקר משחקונים פנימיים. "רק יום לפני משחק", מספרים בהפועל, "שירזי מתרגל את ההרכב ועורך אימון טקטי קליל". כשכבר ביקש להתעכב על עניינים מקצועיים, אמר לשחקנים: "בהתקפה שחקו חופשי ומשוחרר, אני לא מגביל אתכם. תעשו מה שאתם יודעים".

אחד השחקנים גילה: "אסיפות הווידאו שלו נמשכות לא יותר מעשר דקות. שירזי מביא תקצירים של המשחקים שלנו או של היריבה ונותן לסרטון לרוץ בלי להתערב יותר מדי. מפעם לפעם הוא משחרר הערה, ממש בקטנה, אבל לא מנתח לעומק ויורד לפרטים הכי קטנים. אין ספק שבעונה הבאה, כשהוא יבנה את הקבוצה, הכל ייראה אחרת".

קשה להתעלם מסביבת העבודה הבלתי אפשרית. רק אתמול לפני האימון המסכם נאלץ שירזי להתמודד שוב מול סיטואציה לא נעימה כשמספר אוהדים הגיעו לחודרוב והשליכו בובות לעברו ולעבר יעקב הלל כשהם צועקים לשניים - "אתם בובות של טביב, משתפים". , אולם הודעתו של הבעלים אלי טביב על מכירת הקבוצה וההשלכות התקציביות הנלוות, יצרו מצב של חוסר ודאות במועדון. כדי להרגיע את הצוות המקצועי שמלווה אותו - העוזר שביט אלימלך, מאמן הכושר רון ציבלין ומאמן השוערים יום טוב טליאס - הודיע שירזי לכל אחד מהם: "מבחינתי, אתה פה אתי, אבל באמת שאני לא יודע מה יהיה".

את מעמדו מול השחקנים שירזי אולי קיבע, אך על סמכותו מול בעל הבית מתנוסס סימן שאלה גדול. "לשירזי אין ממש חוט שדרה ביחסים מול טביב", אומר גורם במועדון, "הוא נאלץ ליישר קו עם הרצונות של הבעלים ולא נמצא במצב של הבעת עמדה. שירזי יודע להעריך את העובדה שהוא מאמן במועדון גדול כמו הפועל. איזה עוד אפשרויות יש לו?".

מהפועל ת"א נמסר כי: "ניצן שירזי הוא מאמן מוערך ומקצועי שהביא את הקבוצה להישגים מרשימים. אנו בטוחים כי בהובלתו תגיע הקבוצה להישגים נוספים גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ