חצי גמר הגביע |

נשארו בגדר זרים, גם למכבי חיפה

לא מעט זרים הוחתמו בכרמל בתקופת אלישע לוי, חלקם הובאו על ידיו ברגע האחרון של חלון ההעברות וכל אחד מהם נשכח מיד לאחר מכן

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

הכתובת היתה על קירות משרדי מכבי חיפה, והעובדה שלא היה מי שיקרא אותה מעידה באופן משמעותי על הכישלון המקצועי העונה. חלון ההעברות של ינואר עמד בפני סגירה ודחק בצוות המקצועי למלא את החלל שהותירה עזיבתו של ולדימיר דוואלישווילי. שמות מחליפים אפשריים עלו וירדו, עד שהאופציה האחרונה שנותרה היתה החלוץ הקרואטי דניאל ססארץ. בעיקר בגלל שמדובר היה בהעברה חופשית. "לא כדאי לכם", התריעו סוכנים קרואטים באוזני הבעלים יעקב שחר, "הוא לא מתאים למכבי חיפה".

שחר לא השתכנע, גם כשהובהר לו כי השחקן סובל מכושר גופני לקוי עקב היעדרות ממושכת מהמגרשים. "אין לנו מה להפסיד", השיב הבעלים, "אין בזה הרבה סיכון". לחיפה הוצע לבחון את מועמדותו של חלוץ נבחרת מקדוניה, מירקו איבנובסקי, אך הפור נפל. ססארץ נחת בכפר גלים. ארבעה חודשים ושער אחד חלפו מאז, שמו של החלוץ הקרואטי נשמע כמו שמועה רחוקה. "אם הם היו מקשיבים", סיפר אתמול איש כדורגל קרואטי, "הם לא היו נופלים עם ססארץ. כל הנתונים הראו שהוא לא ראוי".

הסיפור של ססארץ הוא רק אחד מתוך רשימת שחקנים זרים רבים שנחתו במכבי חיפה תחת המאמן אלישע לוי ונעלמו אחרי משחק אחד או שניים. באותה נשימה אפשר להזכיר למשל את סאדאת בוקארי, אדריאן סילבה, איגנסיו קאנוטו, טיאגו דוטרה ומרלון דה חסוס. "רוב הנפילות נעשו ברגע האחרון, תחת לחץ ובחוסר ברירה", אומר בכיר בחיפה, "בכל המקרים נותרו ימים או שעות עד סגירת חלון ההעברות ואפשר היה להתפשר או לא להתחזק כלל".

כדי להימנע מכישלונות בבחירת הזרים, החליט שחר לבנות מערך סקאוטינג, בראשו הוצב אלון חרזי. חרזי תכנן להניח על שולחנו של המאמן אלישע לוי רשימת שחקני חיזוק פוטנציאלים בכל עמדה, למקרה הצורך. על פי התכנית, הקבוצה לא היתה אמורה להגיע למצב של החתמות מתוך ברירת מחדל. "זה נכון", מודים מקורבים למאמן, "אבל הסקאוטינג בחיפה עדיין לא משופשף ומשומן. זה תהליך שנמצא בבנייה וייקח זמן. לעתים נדמה כאילו עבודת הסקאוט קצת ריקה מתוכן, אחרת לא ברור איך מתבצעות החתמות תחת לחץ. הבעיה היא שהעיסוק ברכש לא נמצא בידי אדם אחד. לכל אחד מציעים שחקנים, כל אחד מביע דעה".

חיפה ות"א במפגש בעונה שעברהצילום: שרון בוקוב

סיידו יחיא עדיין לובש ירוק בעיקר בגלל שחיפה נכשלה במציאת מחליף בינואר. "אם נמצא קשר מרכזי", הבהיר אז לוי, "נשחרר אותו". אלא שמאמן חיפה נכנע למגבלות תקציביות - שחר התעקש על שחקנים חופשיים - ויחיא יבלה את הקיץ הקרוב במקום אחר. "חיפה שילמה מיליוני דולרים על שחקנים שהגיעו למספר חודשים ולא נתנו כלום", אומר סוכנו של הקשר הגנאי, טונטוריס פסחליס, "סיידו שיחק כמעט 70 משחקים מאז שהגיע ובחיפה לא יכולים לבוא בטענות שלא קיבלו את התמורה על שכרו (כ-100 אלף דולר)".

בקיץ האחרון נרכש בויאן שראנוב כצעד אסטרטגי - הכשרת מחליף לניר דוידוביץ'. המעקב אחר שראנוב היה ממושך, נתוניו נותחו לעומק והמלצות נשלחו מכל עבר, אך אף אחד לא טרח לבדוק אם השוער בן ה-24 מוכן מנטלית לנדנדה בין השער לספסל. "אני לא בא לשבת על הספסל", הבהיר טרם נחת בישראל. במציאות, אחרי כמה שגיאות בין הקורות, שונו התכניות. מצב דומה בעונה הבאה, טוענים נציגיו, יוביל לעזיבתו. "השאיפה של שראנוב היא להישאר, אבל לשחק יותר", מודיעה הסוכנת ויקי ואקנין, "הוא לא יכול להתקדם אם יישב על הספסל. שראנוב חייב לשחק, נקודה".

אז חיפה נכשלה גם בבדיקת היכולת המקצועית של הזרים שגייסה, וגם בחקר נפשם. "זה המרכיב הכי חשוב בבחירת זרים", אמר לוי בעבר, "שחקן יכול להיות מוכשר, אבל הכישרון לא שווה אם האופי שלו לא מתאים". עם הבעיה הזו נאלצו בחיפה להתמודד לא אחת. על הכישורים של הפורטוגלי הצעיר אדריאן סילבה, שהצטרף בתחילת העונה שעברה, היה כמעט קונצנזוס. אך קשיי הסתגלותו במדינה זרה הובילו לעזיבתו אחרי זמן קצר. הדברים נכונים גם באשר לדוטרה (2009/10) ודה חסוס (העונה), שנכשלו בין השאר בגלל געגועים ובדידות. "שחקן שלא משתלב חברתית ומשתעמם, לא יפיק מעצמו 100%", סבור הסוכן דדה חדד.

הרכבים משוערים:

מכבי חיפה

דוידוביץ', משומר, בוליאט, צ'וצ'אליץ', טוואטחה, יחיא, גולסה, ורד, ימפולסקי, קטן, גדיר

 מ.ס. אשדוד

מרציאנו, ורטה, ראש, יא יא, טובול, אמברוז, בוטבול, ביטון, רביבו, שריקי, קולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ