לא כך ציפו בסכנין לסיים עונה

שחקני בני סכנין לא קיבלו את משכורות מרץ והשביתו את האימונים. כיצד קרה שעונה טובה עבור המועדון מסתיימת בצורה עגומה

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

לא כך רצו בבני סכנין לסיים את העונה. הקבוצה התברגה בפליאוף העליון, הכרטיס לאירופה דגדג לכולם בין האצבעות וכל ניתוח מקצועי אפשרי של העונה גרר תחושת סיפוק עצומה, הרבה מעבר לציפיות של כל אנשי המועדון. נשאר להם רק עוד מאמץ קטן אחרון בישורת האחרונה כדי לחצות את הקו עם חיוך גדול מרוח על הפנים. אלא שלפתע הופיעו בעיות תקציביות, שהחלו להעיב על האווירה במועדון. שחקנים התאכזבו לגלות כי משכורות חודש מרץ ממאנות להגיע והחלו להעלות טרוניות תכופות באוזני חברי ההנהלה. פעם אחר פעם הובטח להם כי העניין יוסדר, "כמה ימים וזה יסתדר", הם שמעו שוב ושוב, "סבלנות", ביקש היו"ר שאהר חלאיילה מכולם. ביום שישי האחרון פקעה סבלנותם של השחקנים, שהכריזו על "שביתת אימונים עד לקבלת הכסף". קדמה להחלטה הזו שיחה ישירה ביניהם ליו"ר, שניסה להניא אותם ממהלך ההשבתה. "אני מתחייב בפניכם לשלם את כל המשכורות תוך שבוע", הודיע להם ערב ההשבתה, "תנו לנו כמה ימים ותקבלו את כל מה שמגיע לכם. זה מתעכב כי הסיוע הכספי של העירייה ממתין לאישור משרד המשפטים להעביר אלינו את הכסף. כשזה יגיע תקבלו מיד גם את משכורות חודש אפריל". השחקנים העלו הצעת פשרה לשלם עד יום שלישי את משכורות מרץ, ובחמישי לקבל את משכורות אפריל. "אני לא יכול להבטיח לכם שהכסף יגיע עד שלישי", השיב חלאיילה.

השחקנים לא התרצו. באסיפת השחקנים שהתקיימה טרם ההחלטה להחרים את האימונים, הביע חלק מהשחקנים מורת רוח על הסחבת בתשלומים והבהירו כי "העיכוב הזה קריטי לנו מבחינה כלכלית. ימרחו אותנו עד יום חמישי, העונה תהיה לפני סיום ואחר כך נצטרך לרדוף אחרי הכסף". אחרים, ובהם מהראן ראדי, הביעו הסתייגות מהצעד הקיצוני וביקשו לחשוב על כך פעם נוספת. "אני לא חושב שזה יעזור לקדם את קבלת המשכורות או לזרז את זה", הסביר להם ראדי, "זה יכול בעיקר לגרום לנזקים למועדון, לאוהדים ולקבוצה. עלולות להיות לזה השלכות. בכל מקרה, אהיה איתכם בכל החלטה, רק תחשבו לפני שמחליטים להחרים". ביום שישי, בהתכנסות לאימון המסכם לקראת המשחק מול בני יהודה, התייצבו השחקנים במועדון, והודיעו למאמן שלומי דורה – "לא מתאמנים". דורה לא התווכח. "גם הוא הבין לליבם של השחקנים", סיפר אחד הבכירים בקבוצה, "ההנהלה פשוט לא השאירה לנו ברירה אחרת". סכנין, אגב, הובסה 3:0 לבני יהודה.

לכתבות נוספות הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

מאחורי הקלעים עמד כל אותם הרגעים יו"ר ארגון השחקנים, אריה אלטר, שהבהיר חד משמעית כי "נעמוד מאחוריכם ונעניק לכם גיבוי להשבתה". בשיחות שקיים עם נציגי השחקנים הודיע אלטר כי יסייע להם בכל דרך אפשרית וישמש להם לפה מול ראשי המועדון. "כל קבוצה שלא תעמוד בהסכמי התשלומים שלה לשחקנים", סיפר אלטר, "תהיה לה בעיה מול ארגון השחקנים. לשחקני סכנין היה את כל הגיבוי ממני". היום (ראשון), אחרי עוד אימון מושבת, מצאו אלטר והיו"ר חלאיילה את הדרך לסיום השביתה, אחרי שחלאיילה התחייב באוזני אלטר כי "עד יום חמישי ישולמו להם כל הכספים". אלטר התרצה. "הוראתי לשחקנים לחזור לאימונים", הודיע, "היה ולא ישלמו להם את המשכורות ביום חמישי, כפי שהובטח לי, נדע איך לפעול. אני מאמין לחאליילה שהכסף אכן יגיע ביום חמישי".

מאז האולטימטום שהציבו השחקנים בשבוע שעבר, התרוצץ חלאיילה ללא הפסקה להביא לכדי פתרון את הסוגיה הבוערת. לשכת ראש העיר, מאזן גנאים, היתה הכתובת שלו לסוגיה. משם, היה צריך להגיע התקציב לתשלומי השכר. שם שכבו להם 1.2 מיליון שקלים, שהמתינו להפשרה. "זה לא דבר חדש שיש בעיות כלכליות למועדון", סיפר גנאים, "תמיד אמרתי שנסבול מחוסר תקציבים כל עוד לא יבוא משקיע שירכוש את הקבוצה. לא נכון היה להשבית את האימונים. זה עניין של ימים עד שהסוגיה הזו תיפתר. הכסף נמצא, אבל מכיוון שהעירייה נמצאת תחת תוכנית הבראה, כל העברה של כספים צריכה אישור ממשרד המשפטים. כבר העברנו בקשה לאשר את ההעברה והאישור צריך להגיע בימים הקרובים. זה רק עניין טכני".
בהנהלת סכנין התאכזבו מהצעד החריג בו נקטו השחקנים. היו"ר חלאיילה ניסה להסביר לשחקנים כי "מהלך כזה יכול לפגוע בסיכויים שלנו להשיג כרטיס לאירופה ובמאבק על מיקום גבוה בטבלה. אלו מטרות שיכולות להכניס לא מעט כסף ומענקים למועדון". חלאיילה, יו"ר הקבוצה נשמע פגוע מהחלטת השחקנים היום:" חבל שהשחקנים החליטו על דעת עצמם לעשות כזה צעד קיצוני. ניסיתי להסביר להם שיש בסך הכל עיכוב ושכולם יקבלו את הכסף שמגיע להם. לא היה צריך לעשות רעש כל כך גדול. חלאיילה הוסיף כי בעונה הבאה הוא ידע כיצד למנוע מקרים כאלו של השבתת האימונים על ידי השחקנים:" אני את המסקנות שלי אסיק לקראת העונה הבאה. אני מתכוון לפתוח את החוזים של כולם ולהכניס סעיף שאוסר השבתת אימונים. כל מהלך כזה יגרור סנקציות וקנסות על השחקנים" היום (ראשון), לפני שהודיעו על המשך ההשבתה, כינס חבר ההנהלה מונדר חלאיילה את השחקנים וביקש גם הוא לשכנעם לגלות עוד קצת סבלנות. "ההנהלה מכירה את המצב ולא מתעלמת ממנו", סיפר חלאיילה, "חשוב שהשחקנים יתנערו מהאקט הקיצוני הזה ויבינו שיש עוד מאבקי מיקום בליגה וכרטיס לאירופה. חשוב שננצח את מ.ס אשדוד כדי להשיג את המטרות האלה ולכן פנינו לליבם ושכלם של השחקנים לשוב לאימונים". מחר (שני), כאמור, צפויה הקבוצה לחזור לשגרת האימונים. "אם ביום חמישי לא נקבל את הכסף", הודיעו השחקנים, "נחזור להשבית ואולי גם לא להופיע למחזור האחרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ