ראובן עטר חוזר הביתה

דאבל טים

עדיין לא ברור אילו שינויים תביא עמה הנחיתה של המאמן המתולתל במכבי חיפה, אולם כבר עתה ברור שיניב קטן ועידן ורד צפויים להיות המרוויחים הגדולים

שלמה וייס, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה וייס, כלבו

ב־3 בספטמבר 2008 מונה ראובן עטר למאמן בית"ר ירושלים. זה קרה אחרי המחזור הראשון והפיטורים של המאמן הקודם, יצחק שום. כמה ימים לאחר מכן הגיע עטר למתחם האימונים בבית וגן, ולפני שהשחקנים עלו אל הדשא לאחד מהאימוניו הראשונים בבירה ביקש הקואץ' החדש מעידן ורד הצעיר להיכנס אליו לחדר.

הקשר, שזכה עד אז בדקות מועטות על הדשא, נכנס והופתע לשמוע מהמאמן כי הוא האס של הקבוצה מבחינתו. "אני רואה אותך כבר כמה ימים באימונים וחושב שאתה צריך להשתחרר", פתח עטר את השיחה, "מעכשיו אני רוצה שתעלה רגוע למשחקים ותדע שיש לך את הגב שלי. אני נותן לך את המקום בהרכב ומצפה ממך להיות אחד מהברגים המרכזיים בקבוצה".

המאמן לא הסתפק בשינוי המעמד המשמעותי שהעניק לוורד, והחליט לשנות גם את מיקומו במגרש. עטר שינה את שיטת המשחק לכזו שדומה לשיטת המשחק של ברצלונה הנוכחית, והציב קשר אחד בעמדה אחורית, בעוד שני קשרים אמצעיים משחקים כשחקנים החופשיים של הקבוצה. ורד הפך לאחד משני השחקנים האלה ובתפקוד החדש הציג יכולת שיא, והפך במהרה לאחד השחקנים הבולטים בבית"ר ולאחד הצעירים המבוקשים בישראל.

בסיום אותה עונה הוא אף זכה בתואר השחקן הצעיר הבולט בליגת העל על ידי כלי תקשורת רבים. עם סיום העונה, ולמרות שזכה בגביע המדינה, עטר עזב את בית"ר, ובזמן ששאר השחקנים המשיכו לדרכם, ורד החליט כי הוא חייב תודה ענקית למי שהפך אותו משחקן זוטר לשחקן משמעותי בקבוצה בכירה. הקשר הודה בשיחה אישית למאמן, הבהיר לו כי בזכותו הוא הציג יכולת טובה ואיחל לו בהצלחה בהמשך, כשהשניים מייחלים להיפגש שוב גם בעתיד.

עידן ורד ויניב קטן. "מעל כולם, קטן ו-ורד אמורים לשאת במרבית הנטל"צילום: ניר קידר

הערב, מכבי חיפה תתמודד בחוץ מול קרית שמונה (19:00, ספורט 2)          

בשבוע שעבר עטר מונה רשמית למאמן מכבי חיפה, ולמרות שעדיין לא התחיל בבניית הקבוצה, ברור לכולם כי המאמן החדש צפוי לסמן בראש את ורד ויניב קטן כשניים שמבחינתו צריכים לקחת את המושכות ולהוביל את הירוקים לעונה שתשכיח את צרות העונה הנוכחית ותחזיר את השמחה לכפר גלים.

בעוד הקשר בין עטר לוורד נרקם כיחסים בין מאמן לשחקן, הרי שההגעה של עטר מסמנת עבור קפטן הירוקים שינוי מסוים ביחסים בינו ובין הקואץ' החדש. קטן ועטר מצויים ביחסי חברות כבר שנים רבות, והסמל הבלתי מעורער של הירוקים למעשה שימש מנטור עבור קטן בשנים הראשונות שלו במועדון. קטן עלה לבוגרים כשעטר היה באחד מנדודיו בשדות זרים, אך עם הפיכתו מנער מבויש לשחקן משמעותי, חזר האיש והתלתלים למכבי, ובין השניים נוצרו מיד יחסי ידידות קרובים.

עטר הבין בקדנציה האחרונה שלו כשחקן מכבי חיפה שאחד מהתפקידים היותר חשובים שלו בקבוצה הוא לקדם את הצעירים ולהפוך את חדר ההלבשה למלוכד. כמנטור הוא לקח מיד את השחקנים הצעירים כסוג של בני חסותו, וכבר מהאימון הראשון התחבר לצמד קטן את יוסי בניון, כשעטר והשניים ערכו שיחות ארוכות שבהן השחקן הוותיק מדריך אותם ונותן להם עצות ללא סוף.

עטר הפך לתוסף לדלק של הקבוצה מהכרמל, כפי שהוא כינה את עצמו באותם ימים, וקטן הפך לדלק עצמו, כשהוא שורף את הדשא כמעט בכל משחק. מספר 10 המיתולוגי, שראה את הכוכב גדל תחתיו, העביר לו, גם אם לא בצורה רשמית, את תואר הסמל. כחלק מהעברת התואר הבלתי רשמי אך המאוד מחייב תידרך עטר את קטן בכל הנוגע למעמד, ביקש ממנו להישאר צנוע כל העת ואף הדריך אותו ביחסים עם הקהל.

יניב קטן. עטר היה המנטור שלו והעביר לו את תואר הסמל של המועדוןצילום: ניר קידר

עם הגעתו של יצחק שום בתחילת עונת 2002/2003 סימנו בחיפה לעטר את הדרך החוצה, אך היחסים בין שני הסמלים הירוקים הכי גדולים בשנים האחרונות נשארו איתנים ואף התחזקו עם השנים. לפי מקורבים לקטן, לא פעם הוא התייעץ עם עטר לגבי תחנות שונות בקריירה שלו, וגם אם לא דיברו על בסיס יומיומי, השניים מקפידים לשמור על הקשר חזק ואיתן.

גם בטרגדיה האנושית שעבר קטן לפני כחודשיים, כשאחותו הלכה לעולמה, ניתן היה לראות את הדוגמה ליחסים החבריים בין השניים. עטר התייצב מיד לצדו של הקפטן השבור והגיע להלוויה כאחד מאנשי הכדורגל הבודדים שלא השתייכו באותו העת למכבי חיפה (השחקנים חיים מגרלשווילי ושי דאהן הגיעו, בעוד רן בן שמעון ואבי נמני עשו זאת מצד שחקני העבר), הוא שוחח ארוכות עם קטן גם לאחר מכן, כשהוא מעודד אותו לעבור את התקופה הקשה ולהמשיך במסלול ההצלחות.

בחיפה, כמו גם בסביבתו של קטן, מודעים כי המעמד הבלתי מעורער של מספר 20 לא ייפגע ואף צפוי להשתדרג. קטן, שהיה מצוי ביחסים טובים גם עם אלישע לוי, ימשיך לשמש סוג של מאמן על המגרש ומנהיג השחקנים בחדר ההלבשה. עטר גם צפוי להקל הרבה יותר על השחקן, שבשנים האחרונות סובל מפציעות חוזרות ונשנות, ולהפוך אותו משחקן שעליו מכבי חיפה תלויה לטוב ולרע, לכזה שמביא את האקסטרה למשחק ויכול לנוח לעתים. "רובן ויניב ביחסים קרובים מאוד", מסביר גורם במכבי, "העובדה שיניב גם מאוד מעריך את עטר תביא לכך שגם אם יפחיתו את העומס מיניב, הוא יקבל זאת בהבנה ואף יתרום יותר למועדון".

מי שצפוי כאמור להוריד את העומס מקטן הוא ורד. הקשר, שמדשדש בין רגעי גאונות לחלקים גדולים שבהם הוא נעלם על המגרש, צפוי לקבל הודעה דומה לזו שקיבל לפני ארבע שנים ולזכות בשדרוג משמעותי במעמד שלו על המגרש. ורד, כך מעריכים במכבי, יקבל הבהרה כבר בשיחה הראשונה עם המאמן החדש שהצפי ממנו הוא להוביל את הקבוצה בשנים הבאות.

בניגוד לקטן, ששמר לאורך כל השנים על הקשר עם עטר, בין ורד למאמנו החדש לא נרשמו שיחות בשנה האחרונה, אך למרות זאת במכבי, כמו גם בסביבתו של ורד, מאמינים שהאהבה תפרח מחדש עם הנחיתה של עטר בכפר גלים. "אם ורד חשב על אירופה עד עכשיו, אז ברגע שהודיעו שעטר מגיע לקבוצה התוכניות השתנו מעט", מסביר מקורב לקשר, "זה לא אומר שאם תגיע הצעה מעניינת הוא לא יעזוב, אבל הוא רוצה הרבה יותר להישאר במכבי חיפה, ומאמין שהוא יוכל לרשום את הפריצה האמיתית".

ורד מודע לכך שהעונה הבאה היא למעשה עונת המבחן שלו, אולי יותר מאשר כל שחקן אחר. השחקן, שנרכש מבית"ר בקול תרועה רמה, עדיין לא מצליח להפוך לבורג המרכזי כפי שציפו ממנו, ופעמים רבות מצא את דרכו לספסל בעונה האחרונה.

ראובן עטר. ורד העריץ אותו כשהיה צעיר, עם קטן הוא ביחסים קרוביםצילום: נמרוד גליקמן

"עידן מעריץ את רובן עוד משהיה ילד", מסביר אותו מקורב לשחקן, "ואין ספק שעכשיו הוא יצטרך להוכיח את עצמו. אם עטר ייתן לו את המפתחות והוא לא יוכיח, הוא כבר לא יוכל להאשים אף אחד מלבד עצמו. זו ללא ספק העונה הכי חשובה שלו בקריירה עד כה".

עם המעמד המשתנה של ורד והחיזוק הנוסף במעמדו של קטן צפויים להגיע גם שינויים במיקום של השניים על המגרש. עטר, כאמור, ידוע כאחד שאוהב לשחק בשיטה בה בקישור נמצא קשר אחורי ומעליו שני קשרים קדמיים באמצע, יחד עם שני קשרים בצדדים שנכנסים כל הזמן לאמצע והופכים לחלוצים ובתוספת שחקן חוד בשפיץ. אם אכן המאמן החדש יביא את השיטה הזו גם לכפר גלים, קטן, ששיחק בשנים האחרונות כפליימיקר, עתיד לקבל את החופש שאותו הוא כל כך אוהב ולהיות זה שעושה ככל העולה על רוחו במגרש. "ברגע שיניב ישחק בשיטה החדשה אין ספק שגם המספרים שלו יעלו. העומס ממנו יירד והוא יהיה גם בעמדה שהוא יכול לסכן את השער כל הזמן", מסביר גורם במכבי.

ורד מצדו יעזוב את הקו, עמדה שבה הוא מתקשה למצות את הכישרון שלו, ויהפוך לאחד משני השחקנים הקדמיים באמצע, בדיוק כפי שהיה בבית"ר. הוא יהיה זה שמרבית הכדורים יעברו דרכו ויצטרך לספק את הכדורים לקטן ולשני שחקני החוד האחרים. "עידן מקווה מאוד שהוא יחזור לתפקוד שבו שיחק בבית"ר", קובע שחקן במכבי המקורב לשחקן, "באמצע הוא מרגיש הרבה יותר בנוח ויכול לתרום הרבה יותר.".

נוסף על השניים, גם אייל גולסה, מוחמד גדיר והצעירים האחרים אמורים לפרוח תחת עטר, שידוע כאחד שפיתח לא מעט שחקנים צעירים בקבוצות שבהן אימן, ובמכבי חיפה מאמינים כי העונה הבאה תהיה בסימן פריצתם של כל אלה שנחשבים לכישרונות מבטיחים, אך עדיין לא באמת פרעו את השטרות. "ברור לכולם שזו תהיה גם עונת המבחן של גולסה, עמאשה, גדיר ואחרים, כי עטר יגיע כדי להפוך אותם מצעירים כישרוניים לכוכבים של ממש", מסביר מקורב למועדון, "אבל מעל כולם ללא ספק קטן ו-ורד אמורים לשאת במרבית הנטל, כשהאחד יצטרך להוכיח שהוא עדיין אחד מהשחקנים הטובים בישראל והאחר יצטרך להראות שהעונה ההיא לא היתה מקרה חד פעמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ