משה בוקר ומשה הרוש

הרמה בליגה הלאומית אולי לא גבוהה במיוחד, אבל דרמה תמיד יש שם - והיום היא תגיע לשיאה. ב-16:00 יעלו שלוש קבוצות - הפועל רמת גן, מכבי הרצליה ובני לוד - לשלושה מגרשים שונים וכל שער דרמטי ישנה את מצב העניינים. לכל השלוש מספר נקודות זהה (34), כך שככל הנראה הפרש השערים יכריע את זהות העולה לליגת העל, ואולי אף ייערך משחק מכריע על הכרטיס (ראו הרחבה בנפרד). בקבוצות עצמן, מן הסתם, המתח בשיאו.

הפועל רמת גן (מתארחת אצל הפועל רעננה). מבחינת המאמן פרדי דוד, לא תיפול היום שום הפתעה - בסיום המשחקים ייקבע משחק מבחן, בו תשתתף קבוצתו. "אנחנו בסך הכל צריכים לנצח 1-0. עברנו דברים קשים העונה, אבל יש לנו שחקנים עם אופי מיוחד שהוכיחו שהם יודעים להפוך תקופות קשות לטובות".

אתמול לאחר האימון המסכם אמר דוד ל'ספורט הארץ': "יש שלושה משחקים. אנחנו צריכים להתרכז רק במשחק שלנו. אנחנו צריכים לנצח 0-1 כדי לעלות למשחק המבחן. ברור שאנחנו מקווים שכל המשחקים יהיו בצורה ספורטיבית, אבל אנחנו צריכים להתרכז ברעננה, יש לנו משחק קשה מאוד, כולנו מכירים את רעננה ומצפה לנו משחק קשה נגד קבוצה טובה מאוד בבית שלה".

דוד יודע שרמת גן נבנתה העונה בתקציב גבוה כדי להבטיח עלייה, אך לא מתרגש מזה. "כשיש קיזוז, מדובר באופרה אחרת. ברור שזה פגע בנו", הוא אומר, "מה שחשוב הוא להשיג את המטרה בסיום העונה". לגבי התקציב הגבוה שהעמיד העונה הבעלים ג'וקי ארקין לעומת שאר קבוצות הלאומית הוא אומר: "על תקציבים אי אפשר לדבר עכשיו. הכדורגל הישראלי צריך אנשים כמו ארקין בכדורגל הישראלי. וחשוב מאוד שהמשפחה תישאר בכדורגל הישראלי".

פרדי דוד. "ברור שהקיזוז פגע בנו"צילום: נמרוד גליקמן

מכבי הרצליה (מארחת את הפועל ירושלים). עד לפני שנה עופר טלקר הקדיש לא מעט מזמנו לעבודת קואצ'ינג, אך לא זנח את שאיפותיו להפוך למאמן. "ידעתי שזה יכול לשמש לי ככלי מועיל מאוד", אומר טלקר, שבעונתו הראשונה כמאמן ראשי במכבי הרצליה נמצא מרחק נגיעה מהכרטיס לליגת העל, "העבודה המנטלית היא אחד הדברים הכי חשובים בקבוצת כדורגל. כמאמן אני קודם כל פסיכולוג של השחקנים. אימונים כולם מעתיקים מכולם, החוכמה היא העבודה המנטאלית עם השחקנים".

יתרון נוסף של הרצליה הם אירועי וינטר, שחתכו ליריבותיה לצמרת שלוש נקודות ולא מעט שחקנים מובילים. "לא נכון להגיד שזכינו מההפקר", אומר טלקר, "מה שקרה לרמת גן וללוד זה שהם לא ידעו להתמודד טוב עם הלחץ, וזה בהחלט חלק מהכדורגל".

דוגמא טובה לחושיו המחודדים של טלקר כקואצ'ר באה לידי ביטוי לפני כשלושה שבועות. המאמן החל להבחין כי משהו רע עובר על הקפטן שלו, רגב הוד. "משהו בך לא בא לי טוב בעין", אמר לו אחרי שזיהה ירידה חדה ביכולתו על הדשא, במצב רוחו השפוף ובעייפות מקצועית ומנטאלית שפקדה אותו. הוד לא ידע להצביע על הבעיה אך טלקר התעקש לשלוח אותו לבדיקות רפואיות מקיפות, שם התברר כי השחקן סובל ממחלת הנשיקה, שגמרה לו את העונה. "זו דוגמא קלאסית לכלים שרכשתי בעבודת הקואצ'ינג", נזכר טלקר, "ראיתי שהוא בדאון, סובל מעייפות, וגיליתי במסגרת המעקב הסטטיסטי שאני עושה על כל שחקן שיש ירידה חדה בביצועים שלו". 

עופר טלקר עושה קואצ'ינג. "כמאמן אני קודם כל פסיכולוג של השחקנים"צילום: ניר קידר

העפלה לליגה הבכירה ממש לא היתה בתכניות של הרצליה. חתרו שם לקדם צעירים ולהתברג בפליאוף העליון. "בשבילנו זה יום חג גם אם לא נעלה", מודה המאמן, "העובדה שאנחנו במאבק ישיר על ההעפלה היא כבר הישג גדול לכולנו. תוך כדי העונה התחלתי להאמין שאנחנו מסוגלים לזה. העונה הזאת כבר מוגדרת כאחת העונות הגדולות של המועדון הזה. לא חושב על תרחישים כאלה ואחרים, אנחנו חותרים לניצחון חזק ומשכנע ואז נראה. המטרה מבחינתנו כבר הושגה, אם נעלה זה יהיה בונוס בלתי רגיל".

מי אתם חושבים שתעלה? כנסו לדף הפייסבוק שלנו ושתפו אותנו

בני לוד (מתארחת אצל אחי נצרת). מוראד אבו ענזה עדיין נראה שפוף. ההרחקה המטופשת לפני שבועיים, בגלל שקפץ על הגדר בחגיגות כיבוש שער נגד הפועל ירושלים, והחמצת המשחק הקריטי בשבוע שעבר מול מכבי הרצליה הותירו אותו מאוכזב. עכשיו, הוא יודע, זה הזמן להחזיר.

"אני כועס על עצמי בגלל הקפיצה הזאת על הגדר, עשיתי טעות גדולה", הודה אתמול החלוץ, "אני חייב לפצות את הקבוצה ולהבקיע נגד נצרת כדי לעלות ליגה. אני מאמין שבני לוד תעלה. מגיע לנו".

מלך השערים של הליגה הלאומית עם 17 כיבושים צריך למצוא את הרשת היום כדי לפחות להוביל את הקבוצה למשחקי המבחן. בני לוד תשחק נגד מכבי אחי נצרת שכבר איבדה עניין בליגה. בגלל יחס השערים השלישי בטיבו מבין המועמדות לעלייה, על כל שער שתבקיע מכבי הרצליה, בני לוד צריכה לכבוש שלושה. "מצפה לנו משחק קשה", אמר אתמול החלוץ", "מכבי אחי נצרת תבוא כדי לעשות לנו בעיות למנוע מאיתנו לעלות ליגה. כולם אומרים שאחי נצרת לא תתאמץ ותפתח רגליים כי מדובר בשתי קבוצות מהמגזר, אבל אלו שטויות במיץ עגבניות. הם כבר ניצחו את אום אל פאחם, עוד קבוצה מהמגזר, והשאירו אותה מחוץ לפלייאוף העליון. כולם ישחקו היום כדי להתאמץ ולנצח. אנחנו לא מזלזלם בנצרת ומי שחושב שנבקיע שערים בצרורות, טועה. אני גם קונה 0-1 קטן כי אני לא מאמין שהרצליה ורמת גן ינצחו. לדעתי, אחת מהן תאבד נקודות". 

הנחיתות של בני לוד בהפרש השערים תחייב את אבו ענזה להיות בשיאו ולהגיע ל-20 כיבושים אישיים על מנת שללוד יהיה סיכוי טוב להעפיל. "אני אעשה הכל כדי להבקיע, אני כועס על עצמי שבגלל שקפצתי על הגדר אחרי השער נגד הפועל ירושלים, קיבלתי צהוב מיותר. שיחקנו נגד הרצליה עם חצי הרכב בגלל ההרחקות. אני חייב לפצות את הקבוצה ולהבקיע נגד נצרת כדי לעלות ליגה. אני מבטיח שאעשה הכל".

חייב לפצות את הקבוצה. אבו ענזה (משמאל)צילום: ניר קידר

אך גם אם אבו ענזה יעשה הכל זה לא בטוח יספיק אם רמת גן והרצליה ינצחו במשחקיהן. "מי אמר שמכבי הרצליה תנצח בטוח את הפועל ירושלים. זה שהם ניצחו אותנו 1-5 זה לא אומר שהם קבוצה גדולה, אנחנו היינו מפורקים בלי הרכב. ירושלים מסוגלת לעשות להם בעיות. אני לא רואה את הפועל רמת גן מנצחת כל כך מהר ברעננה. רעננה קבוצה טובה שלא אוהבת שחוגגים בבית שלה. רעננה יכולה לעשות צרות לרמת גן. אני מאמין שבני לוד תעלה כי מגיע לנו לעלות. אנחנו הקבוצה הכי טובה בליגה הלאומית".

***תרחיש לאומי

 אם שתי קבוצות יסיימו את הליגה עם מספר נקודות זהה, הן יתמודדו ביניהן במשחק אחד מכריע על הכרטיס לליגת העל

 במידה ששלוש הקבוצות יסיימו עם מספר נקודות זהה, שתי הקבוצות עם הפרש השערים הטוב ביותר יעפילו למשחק ההכרעה

 אם גם הפרש השערים בין השלוש יהיה זהה, תינתן עדיפות לקבוצה עם מספר הניצחונות הרב ביותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ