"הרגשתי מושפל. אלה היו ימים קשים"

מומי זפרן, שפוטר מתפקידו כמאמן רמת השרון ברעש גדול, מסכם עונה מוזרה: "שכבתי בבית החולים וחשבתי 'למה זה מגיע לי?'"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

מומי זפרן, מאמנה לשעבר של הפועל רמת השרון, שפוטר במהלך העונה שמר על שתיקה במשך תקופה ארוכה. זפרן נאלץ ללכת הביתה דווקא בתקופה טובה של רמת השרון, לאחר שחש ברע במהלך משחק של קבוצתו נגד בני יהודה ואושפז בבית החולים. בעיצומו של האשפוז והצנתור, הוא פוטר בעקבות כעסו של הבעלים, מאיר יצחקי, על כך שלא יצר עמו קשר והמאמן נפגע מכך שיצחקי לא ביקר אותו. זפרן עדיין מרגיש פגוע מאוד מהעובדה שנאלץ לעזוב את רמת השרון, ולא היה שותף לעונה המצוינת שלה. עכשיו, רגע לאחר שהעונה הסתיימה, הוא פותח את הלב.

אם אני מבין נכון, מאיר יצחקי ואתה נמצאים היום במערכת יחסים טובה. לא מוזר לאור מה שקרה ביניכם?

"נכון. היחסים שלי היום עם מאיר טובים מאוד. מאז הסולחה אנחנו מדברים הרבה בטלפון ויש בינינו קשר מצוין. אחרי הסכסוך הבנתי גם שמאיר היה בצורה כלשהי קורבן של האנשים שרצו לפגוע בי וניצלו את העובדה שהייתי מאושפז בבית החולים. מאיר הוא לא אדם קל בעבודה, מדובר באדם שיש לו נתינה שאין להרבה אנשים בארץ. הוא תורם המון, אבל בכדורגל הוא לא קל. כשהתחלתי לעבוד ברמת השרון הפחידו אותי ואמרו לי 'מאיר יצחקי ינהל אותך וראש העיר ינהל אותך'. עשיתי עונה גדולה בליגה הלאומית עם רמת השרון והיו לי יחסים מצוינים גם עם מאיר וגם עם ראש העיר. רבים בקבוצה ומסביבה באו אלי כשהם המומים מהעובדה שמאיר לא התערב לי בעניינים המקצועיים וכל שחקן שביקשתי הוא הביא. למרות שהיו מחלוקות בעניינים המקצועיים, בסופו של דבר הוא הלך אתי ומילא אחר כל מה שביקשתי".

איזה ויכוחים היו?

"היו הרבה מחלוקות בנוגע לשחקנים. מילאו למאיר את הראש שברוך דגו גמר את הסוס, למשל. על סביטי ליפניה אמרו שהוא זקן ושאין לו מה לתרום ועל מסודי אמרו שהוא בעייתי ולא יכול לתרום מקצועית. אפילו בליגה הלאומית, כשהבאתי את יניב לביא כבלם, אמרו שאין לו מושג. בסופו של דבר מאיר הקשיב לי והביא את השחקנים שרציתי. מזל שעל תומר סויסה מקרית שמונה היתה הסכמה, אבל אני לחצתי על השחקן להפחית בדרישות כדי שיחתום אצלנו".

התחושה בקבוצה ובסביבתה היתה שהמנכ"ל מנחם קורצקי הוא האיש החזק גם בנושאים המקצועיים.

"שטויות. אחת הסיבות העיקריות שאני לא עובד בהרבה קבוצות בליגת העל, זו הסיבה שראשי קבוצות יודעים שאפשר לצחוק אתי, עד שמגיעים לנושא המקצועי. לאף אדם ברמת השרון לא היה חלק בהחלטות המקצועיות מלבדי. עד הפיצוץ היו לי יחסים מצוינים עם מאיר. בכל התקופה שהייתי ברמת השרון, עד הפיטורים, היה לי ויכוח אחד אתו, כשבמהלך משחק מאיר צעק מהיציע לאבי סופר לעלות לקרן, אני הסתובבתי מהקו וצעקתי לו 'מאיר, אתה רוצה לרדת לאמן?'. הוא נפגע ולא דיברנו שלושה ימים, ואז הכניסו את שנינו לחדר, סגרו את הדלת וליבנו בינינו את העניינים".

זפרן (משמאל) ויצחקי. חזרו להיות בקשר טובצילום: ניר קידר

לכתבות נוספות הצטרפו לדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

עושה רושם שמאיר אדם קשה. נראה שלא קל לעבוד אתו.

"מלבד הפיצוץ שהיה לי אתו, אני אומר באופן חד משמעי - הלוואי שיהיו בליגת העל עוד אנשים כמו מאיר יצחקי. הנתינה שלו מדהימה. רק חבל בשבילו שרוב הדברים שהוא עושה ואומר יוצאים בצורה שלילית".

מוזר לשמוע ממך את הדברים הללו אחרי מה שקרה ביניכם. הרי טענת שהוא פגע בך כשהיית בבית חולים.

"נפגעתי ממנו מאוד. הכעס שלי עליו היה עצום. הרגשתי מושפל. שכבתי בבית חולים ואמרתי לעצמי 'מה רוצה ממני הבן אדם הזה? למה מגיע לי מה שהוא עושה לי?'. הרי עשיתי לו ולקבוצה רק טוב, והוא פגע בי. אחרי ששוחררתי, הגיע אלי הביתה מאמן השוערים, יניב מרגוליס. נתתי לו את תכנית האימונים והוא העביר את האימונים על פי התכנית שהכנתי. קורצקי היה מתקשר אלי לבית החולים ולאחר מכן הביתה, מקבל ממני את התכנית ואת ההרכב. הכל עבד כמו שצריך, עד שפתאום בא הפיצוץ של מאיר. לא הבנתי איך אדם, שהיה חבר, שראה את העבודה ואת התרומה שלי לקבוצה מתנהג בצורה כזו. אבל אחרי תקופה ממושכת של נתק בינינו נפגשנו והבנתי את כל התמונה. בגלל זה אני אומר שמאיר לא אשם".

מה זאת אומרת לא אשם? הוא פגע בך ואתה עכשיו מפרגן לו?

"מאיר מטבעו אדם טוב. הבנתי שאנשים רעים, אינטרסנטים, גרמו לו להתנהג ככה.
היו כל מיני אנשים בתוך ומחוץ לקבוצה שטיפטפו לו באוזן דברים נגדי, שלא היו ולא נבראו. הוא נפל במלכודת ועשה טעות. אבל מה שגרם לי לסלוח לו ולחזור להיות אתו בקשר מצוין זאת העובדה שהוא לא אדם רע, יש לו נשמה טובה".

 כמאמן ותיק, ששואף לאמן בליגת העל, הוא לא החזיר אותך אחורה?

"באיזשהו מקום ההצלחה נקטעה עם ההחלטה להפסיק את העבודה, אבל עדיין אי אפשר לקחת את מה שעשיתי בכדורגל הישראלי. אני לא מכיר הרבה מאמנים שיש להם ברקורד ארבע עליות עם ארבע קבוצות שונות. לשמחתי, אני לא מתפרנס רק מכדורגל ואני יכול להרשות לעצמי לעבוד על פי העקרונות שלי, בניגוד להרבה מאמנים שמוותרים על העקרונות ומיישרים קו עם הבעלים".

צילום: שרון בוקוב

מאז שעזבת את רמת השרון אתה בבית?

"לצערי, נוצרה תחושה לרבים בכדורגל שאני לא יכול לאמן. עברתי אירוע שלא מעט
אנשים עוברים, עשו לי צנתור, אבל אני עדיין חי ועובד. יצרו תמונה שאני לא יכול או שאסור לי לאמן. אני יכול לעבוד רגיל ואין לי שום מגבלות".

עולים מהדברים שלך תחושה של קיפוח.

"מבלי לפגוע באף אחד, אני לפעמים יושב ולא מצליח להבין איך ראשי קבוצות מחליטים על מינוי מאמן. על פי איזה קריטריון הם מקבלים את ההחלטות? אני רואה מאמן שפוטר מקבוצה ואחרי שבוע עובר לקבוצה אחרת, מוריד אותה ליגה ואחרי שבוע מתמנה לקבוצה אחרת. יש מאמן שנכשלים בצורה סדרתית וממשיכים לקבל קבוצות. אין לי יחצנים או כתבי חצר, ואולי העובדה שאני מתגורר בצפון הרחוק, בנהריה, פוגעת בי כי אני לא שייך לקליקה של המרכז".

אתה מועמד להפועל עכו?

"אף אחד לא דיבר אתי באופן רשמי. יש אדם אחד שקובע בעכו וזה ציון ויצמן. אני אשמח
לחזור לעכו, אבל אני מעולם לא אתקשר ליו"ר או בעלים כד להמליץ על עצמי או לבקש
לעבוד. זה לא האופי ולא הסגנון שלי".

אבל יש מאמנים שעושים את זה ולכן הם עובדים.

"לכן מאמנים לא יכולים לבוא בטענות להתערבות של בעלי הקבוצות. ברגע שאתה
מציע את עצמך לבעלים של קבוצה, אתה בעצם גוזר את דינך. אתה נותן את האישור לאותו יו"ר או בעלים לנהל אותך. אתה הופך להיות המוציא לפועל של אותו יו"ר או בעלים גם בנושאים המקצועיים. אם ישאלו אותי אם אני מעדיף לאמן בליגת העל ולהיות כפוף קצת להחלטות של הבוסים או להיות בבית, אז אני מעדיף להישאר בבית ולהמשיך להתפרנס מהעבודה שלי כיועץ מס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ