טל בנין: "לא נתנו לי ללכת בדרך שלי. רציתי להמשיך"

זה היה באוויר, אבל עכשיו זה סופי. אחרי שהשאיר את הפועל חיפה בליגת העל, עוזב המאמן למכבי נתניה, ויש לו בטן מלאה. "לא נתנו לי לבחור עם מי לעבוד, כנראה שליואב כץ לא הפריע שאלך"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

מעטים בהפועל חיפה, אם בכלל, הופתעו מהודעתו הרשמית של טל בנין על עזיבתו את הקבוצה מיד לאחר משחק הניצחון 1-2 מול הפועל פתח תקוה, שהבטיח את ההישארות בליגה. זה הרי היה באוויר במשך שבועות ארוכים. לא מעט מחלוקות התגלו בינו לבעלים יואב כץ באשר לדרך שבה ביקש להצעיד את הקבוצה. היה לו רצון עצום להאריך את חוזהו, אולם גם לא מעט עקרונות שעליהם לא היה מוכן לוותר.

"זה לא משהו שהוחלט אצלי מעכשיו לעכשיו", סיפר בנין בראיון ל"ספורט הארץ", יממה לאחר שהשלים את משימת ההינצלות של האדומים מהכרמל. "זה התבשל אצלי הרבה זמן. רציתי מאוד להמשיך, גם אם חלילה היינו יורדים ליגה. אבל זה היה בלתי אפשרי. סביבת העבודה והתנאים לא אפשרו לי לעשות את השינויים שרציתי להביא לקבוצה ולא נתנו לי ללכת בדרך שאני מאמין בה".

בנין, שסיכם את תנאיו במכבי נתניה, וצפוי לחתום שם ביממה הקרובה, נשמע כואב מהיחס של מועדונו לשעבר: "אני לא עובד בשביל לדפוק כרטיס או בשביל המשכורת, אלא בשביל להצליח כמאמן. מזמן כבר אמרתי ליואב כץ שצריך להתחיל להיערך ולהתכונן לעונה הבאה אבל לא היה שיתוף פעולה מצדו, וכל פעם משכו אותי ואמרו לי לחכות לסוף העונה. ביקשתי לדעת מה קורה עם שחקנים שאני רוצה והצעתי לשבת ולסגור דברים, ולא לחכות לרגע האחרון. כץ חשב אחרת. יואב יכול לעשות מה שהוא רוצה, אבל גם לי יש את העקרונות שלי והבחירה אם לקבל את התכתיבים שלו והחלטתי שזה לא מתאים לי. השאיפות והרצונות שלי לא תאמו את הרצונות שלו והגעתי למסקנה שאני לא נוכל לעבוד ביחד".

טל בנין. "כואב לי שכך המועדון הזה מתנהל, אבל זו כבר לא בעיה שלי"צילום: שרון בוקוב

מה ביקשת והבנת שלא תקבל?

"רציתי בסך הכל את הכלים הבסיסיים שמאמן צריך כדי לעבוד ולא קיבלתי. כשהגעתי לקבוצה באמצע העונה, הגעתי לבד בלי להביא אנשים שלי. אמרתי ליואב שאם הוא רוצה שאמשיך, בעונה הבאה זה מבחינתי תנאי הכרחי לבחור את הצוות המקצועי. אין מקום שמאמן לא מגיע אליו ולא מביא איתו אנשים שלו. יואב התעקש להשאיר את מאמן הכושר (אברי מונצ'ר, מ.ה) ולזה לא הסכמתי. איפה נשמע דבר כזה שכופים על מאמן אנשי צוות שהוא לא רוצה? זה הזוי לחלוטין"

מבחינת בנין, מדובר היה בקו אדום בל יעבור: "ראובן עטר עכשיו מגיע למכבי חיפה ומביא את מי שהוא רוצה. זה דבר בסיסי ולגיטימי שמאמן צריך. זה בלתי אפשרי לעבוד כשחלק מאנשי הצוות המקצועי לא משתפים פעולה. קרה לי כבר שאני מעביר אימון לשחקנים ומאמן הכושר עושה בצד כפיפות שמיכה ולא מסתכל בכלל על האימון. לא קיבלתי את הגיבוי בעניין הזה מיואב ולא הייתי מוכן לזה. ראיתי שזה גורם ללא מעט בעיות בקבוצה ולא הייתי מוכן לתת לזה יד. אחרי שהוכחתי את עצמי והשארתי את הקבוצה בליגה מן הראוי היה לתת לי מה שאני רוצה ולסמוך עלי. ליואב לא הפריע שאעזוב כנראה. עם כל הרצון הטוב, אחרי שנתקלתי בבעיה בסיסית כזו אז אין עוד טעם לנסות להתקדם. הבנתי עם מה ומי יש לי עסק ובחרתי לעזוב".

למה נזכרת רק עכשיו להתעקש על זה ולא עזבת לפני כן?

"הייתי מבוית וממוקד במטרה להשאיר את הקבוצה בליגה, ולכן עצמתי עיניים ואטמתי אוזניים. לא נתנו לי להחליף את שני עוזרי המאמן, אברי מונצ'ר ורם מיכאל, אבל בלעתי רוק, התנתקתי מכל הבעיות מסביב והמשכתי הלאה.הייתי כמו ציפור טרף. אם יואב בחר להעדיף את מאמן הכושר על פני זו בעיה שלו, לא שלי.  יכול להיות שיואב חשב שאני די מובן מאליו. כואב לי, כי המועדון הזה יקר לי רגשית. מבחינתי, זו סביבת עבודה בלתי אפשרית, והצלחתי למרות זאת, ולא בזכות אחרים. כואב לי שככה זה המועדון הזה מתנהל, אבל זו כבר לא הבעיה שלי".

יואב כץ. "יואב הפנט את הפועל. לא בקטע רע, פשוט מתעסקים רק בו כל הזמן"צילום: מורן מעיין

אתה נשמע כועס ופגוע.

"אני לא עוזב בסערה ולא רב עם אף אחד. אין בי גם כעס על יואב, הוא עשה את הבחירה שלו ואני עשיתי את שלי. אותי לא יכולים להשפיל. כן כואב לי לראות איך הדברים מתנהלים שם. זה מאוד מאכזב אותי. כל אחד שבונה לעצמו תסריטים וזה לא יוצא לפועל, הוא מרגיש מאוכזב. זה מה שקרה לי. רחל שפירא (אלמנתו של רובי, מ.ה) התקשרה אלי ומאוד ריגשה אותי. רציתי ללכת בדרכו של רובי אבל לא אפשרו לי. היא התאכזבה לשמוע שלא אמשיך, אבל הסברתי לה שלא היתה לי ברירה. יואב אומנם ניסה להתקשר אלי בלילה, אבל לא התאמץ במיוחד להשאיר אותי. כנראה שהיה לו יותר חשוב להשאיר את מאמן הכושר מאשר אותי".

ואם לא די בכל אלה, אז בשבוע שעבר שוב מצאו השניים את עצמם על מסלול התנגשות. בפעם הראשונה היה זה כשכץ התעקש לשוחח עם השחקנים, למרות הפצרותיו של בנין להימנע מכך, ובפעם השניה כשנודע כי כץ נפגש עם מאמן הפועל ת"א, ניצן שירזי ועוזרו שביט אלימלך במה שנתפס בעיני המאמן כמהלך פסול מהיסוד. "אני הייתי לויאלי למועדון ולאנשים בצורה מוחלטת. לא כולם נהגו כך איתי. הפגישה של כץ עם ניצן היתה תמוהה והזויה. יואב אמר לי שהם שוחחו רק על עניינים כספיים, אבל זה לא היה נכון. התברר לי שהוא קיבל ממנו המלצות לא להיפרד ממונצ'ר ומיכאל וזה משהו שלא היה מקובל עלי. בכל דבר שנודע לי עדכנתי את האנשים במועדון ואת כץ באופן אישי, וממני הסתירו דברים. הייתי בהלם כשנודע לי על הפגישה עם ניצן. יש גבול למה שאני יכול לקבל".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ