מסכמים עונה

"הייתי ראוי ליחס אחר"

הריבים עם היו"ר, חוסר הפרגון של התקשורת וההצלחה המפתיעה על המגרש. אלי כהן מסכם שנתיים לא פשוטות עם הפועל עכו

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

אלי כהן, מאמן הפועל עכו, עוזב את הקבוצה אחרי שנתיים. אם תשאלו אותו, הוא נפרד מהקבוצה ברגשות מעורבים. המאמן היה מעדיף להישאר בקבוצה עונה נוספת, אבל היו"ר ציון ויצמן, החליט שלא ימשיך בקבוצה. כהן, מאמן שצמח מלמטה ואף מחזיק בתואר גביע המדינה עם הפועל רמת גן, חושב שהתקשורת לא מעניקה לו יחס טוב ומרגיש מקופח על חוסר ההערכה כלפיו, למרות העבודה הטובה שעשה בשנים האחרונות. עכשיו הוא מסכם את העונה בראיון ל"ספורט הארץ"

יש מי שטוען שהעונה בעכו היתה אכזבה מעצם העובדה שסיימתם בפלייאוף התחתון.

"מי שחושב ככה ומי שאומר את הדברים האלה, פשוט אין לו מושג בכדורגל, מי שמבין כדורגל אומר באופן חד-משמעי שההישג של הפועל עכו העונה הוא הרבה יותר גדול מההישג שלנו בעונה שעברה. איך אנשים יכולים לומר שהעונה הזו היא אכזבה. עזבו אותנו עשרה שחקנים מהטובים שהיו לנו, כמו רועי דיין ודז'אקו ערפאת שכבשו יחד 18 שערים, רוב הקבוצה התחלפה, התקציב שלנו היה מהנמוכים בליגת העל. הפועל עכו עברה טלטלה גדולה בקיץ, נאלצתי לבנות קבוצה מחדש בתקופה קצרה מאוד. לומר על העונה הזו שהיא כישלון, זה קשקוש וחוסר הבנה בכדורגל".

היו"ר ציון ויצמן רצה פלייאוף עליון והוא גם מאמין שהיה אפשר להגיע לפלייאוף עליון.

"בתחילת העונה ציון אמר לי - אם תביא לנו 40 נקודות העונה זה יהיה הישג מצוין. הוא רצה להישאר בליגה. אז הבאתי לו 48 נקודות. בעונה שעברה היינו בפלייאוף אמצעי. העונה אין פלייאוף אמצעי, ופחות או יותר סיימנו באותו מקום. אני רואה את העונה הזו כהישג גדול שלי ושל הקבוצה. צריך לזכור שהפועל עכו הוא לא מועדון שיש לו מחלקת נוער מפוארת. הפועל עכו זו קבוצה שתמיד צריכה לחפש שחקנים. כשגילי ורמוט ושכטר עזבו את הפועל תל אביב, היה להם מספיק כסף להביא שחקנים אחרים והקבוצה לא הצליחה לשחזר את העונה שעברה. לנו לא היה כסף והצלחנו לשחזר את העונה בצורה הרבה יותר טובה. עצם העובדה שלא נאבקנו נגד הירידה, אוהד אחד לא סבל, לא חשש מפחדים של ירידה, זה הישג גדול ואני עוזב את הפועל עכו עם סיפוק רב. צריך גם לזכור שכל שחקני ההגנה שלנו במהלך העונה - קפילוטו, מישאלוף, רועי לוי וגיל מקל, נפצעו לתקופות ארוכות של חודשים רבים במהלך העונה ונאלצתי למצוא תחליפים"..

כהן על הקווים. "לומר על העונה הזו שזה כישלון? זה פשוט קשקוש וחסור הבנה בכדורגל"צילום: שרון בוקוב

אז למה יש תחושה שהפועל עכו העונה זה פספוס?

"בגלל שהיתה לנו עונה שעברה טובה מאוד והסיבוב הראשון שלנו היה מצוין. היינו קרובים מאוד לפלייאוף העליון, אז זה נראה כאילו העונה פחות טובה. אבל מי שמסתכל על כל העונה ולוקח את הפועל עכו, מועדון קטן עם תקציב מינימלי, עם רוב ההרכב שעזב, ההישג שלנו הוא גדול וצריך לפרגן לנו".

מה סיכום העונה שלכם? שתפו אותנו בדף הפייסבוק של ספורט הארץ

למה יוצרים לך תדמית של מאמן שיש לו הרבה תאקלים עם שחקנים?

"אני חושב שמנסים להדביק לי סטיגמות לא נכונות. אלה המצאות של התקשורת. מנפחים דברים ללא פרופורציות. לאלישע לוי לא היו תאקלים במכבי חיפה עם ניר דוידוביץ' ויניב קטן? אז זה אומר שלאלישע לוי יש בעיות של יחסי אנוש? תראה לי מאמן אחד שעובד עשר שנים בשתי בקבוצות. תראה לי מאמן שמסוגל להחזיק מעמד בעכו שנתיים. כל הדיבורים והקשקושים של אנשים על בעיית יחסי אנוש אלה שטויות שבאות מאנשים שיש להם אינטרס לפגוע בי. ההצלחה הגדולה שלי בקבוצות, העובדה שאני נשאר תקופות ארוכות בקבוצות היא בזכות המרקם החברתי, בזכות היחסים הטובים שיש לי עם השחקנים. אני בוחר את השחקנים לפני הכל על פי הסגנון האישי שלהם, לוקח שחקנים שאין איתם בעיות משמעת. אם שחקן הוחלף וצעק, או שחקן עזב את האימון וקרא כמה מלים לא במקום נגד המאמן, אז מה רוצים, שאעבור לסדר היום ואשחק אותה שלא שמעתי ולא ראיתי".

אתה מתכוון לגיא דיין וסטפן סאפוביץ'?

"אני מעדיף לא לדבר על שחקנים. על שני הארועים האלה היה פרסום רב בתקשורת. גיא דיין לא אהב את החילוף, התפרץ, ביקש סליחה. סאפוביץ' התנהג בצורה לא הולמת, אבל במקום שהתקשורת תבקר את עבירות המשמעת של השחקנים, אני מקבל ביקורת. סאפוביץ' יוצא מהאימון וזורק לעברי מלים וממש משתגע. אז זה אומר שאני צריך לוותר לו? אני דואג לשמור על העקרונות שלי. עשו עניין גדול משני תאקלים במשך עונה שלמה".

סטפן סאפוביץ'. "הוא יוצא מהאימון וזורק לעברי מלים וממש משתגע. אז זה אומר שאני צריך לוותר לו?"צילום: שרון בוקוב

גם עם ציון ויצמן היו לא מעט תאקלים. כולל האירוע האחרון שהוא ערך אסיפה עם השחקנים בלעדיך.

"לא יעזור לאף אחד כלום, לא יצליחו להדביק לי תווית של מאמן עם בעיות אנוש. אנשים יודעים שאני עובד קשה, אני מתעסק אך ורק בקבוצה שלי ולא מתעסק בדברים אחרים. באימון האחרון ישבתי בחדר עם הצוות המקצועי ולא ידעתי שוויצמן החליט לכנס את השחקנים לאסיפה ולא להזמין אותי. זו זכותו, הוא היו"ר. אני חשבתי שמאמן שעבד שנתיים בקבוצה והשאיר אותה בליגה בלי להסתבך בתחתית, ראוי ליחס אחר. אני חושב שראוי היה לקיים אירוע מכובד, במקום אחר, ולהיפרד ממני בצורה מכובדת ולא לקיים אסיפה של היו"ר בלבד".

נפגעת מהעובדה שכבר תקופה ארוכה ויצמן מחפש מחליף, במיוחד שהקבוצה במצב טוב ואתה עושה עבודה טובה?

"ציון היו"ר וזכותו לעשות מה שהוא חושב. אבל אני חושב שהעובדה שבכל יום היו פרסומים על מאמן שיחליף אותי, לא עשתה טוב לקבוצה. זה לא היה מתאים להתעורר כל בוקר כשכולם קוראים על שם חדש של מאמן שמועמד להפועל עכו. עדיף היה לציון לקרוא לי לשיחה בארבע עיניים, לומר לי בשקט שאני לא ממשיך ושהוא מחפש מאמן ולנהל את השיחות עם מאמנים בצורה דיסקרטית, בלי לשתף את התקשורת כל יום. כשהשחקנים הבינו חודשיים לפני סיום העונה שאני לא נשאר, הם הירשו לעצמם להשתולל כי הם ידעו שמגיע מאמן חדש. אפשר לומר על ציון הכל, אבל אין ספק שהוא לא עשה את זה כדי לפגוע בקבוצה. אבל אפשר היה לעשות את זה אחרת".

יש לי תחושה שאתה מרגיש לא מספיק מוערך בכדורגל הישראלי.

"אם עושים סקר מי הקבוצה שתרד ליגה, מצביעים על הפועל עכו כמועמדת הראשונה לרדת. כששואלים מי המאמן הראשון שיפוטר, אז התשובה היא אלי כהן. זה אומר הכל. עם התקציב הקטן שלנו וכקבוצה חדשה בליגת העל, אז ההצלחה שלנו מאוד מאוד גדולה. ומי שמבין כדורגל יודע ומעריך את זה. לא כולם אומרים זאת בגלוי, כל מי שלא אומר את זה בתוך תוכו יודע ומרגיש שעשיתי בעכו עבודה טובה וההצלחה בשנתיים האלה היתה גדולה מאוד".

איפה נראה אותך בעונה הבאה? בהפועל חיפה, בהפועל באר שבע?

"קיבלתי שיחה מיואב כץ. מעבר לזה, אין עדיין שום דבר. אני מאוד מקווה לא לפתוח את העונה בבית".

"ציון היו"ר וזכותו לעשות מה שהוא חושב", אומר כהן, "אבל אני חשבתי שמגיע לי יחס אחר"צילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ