הערב: גמר הגביע |

יחי ההבדל הקטן

כל העונה - וגם הערב בגמר - תלויה מכבי חיפה במנהיגות וביכולת של יניב קטן. הבעיה היא שהבוקר התגלה שיש לו חום גבוה והוא שוב בספק למשחק

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

הכניסה של מירקו אורמוש ברגלו של יניב קטן במהלך המשחק בין הפועל תל אביב למכבי חיפה בשבת, גררה תגובות מודאגות מכיוון הספסל הירוק. פניו של אלישע לוי לא הסתירו את חששותיו לבריאותו של הקפטן, שנאנק מכאבים על הדשא. "רק זה חסר לנו", סינן המאמן לעבר סובביו. "כולם השתתקו והמתינו לראות שהכל בסדר, כאילו מחכים לאדמו"ר שייצא וינופף לשלום", סיפר אחד הנוכחים.

המשחק מול הפועל אמנם העסיק את לוי בהמשך, אך מחשבותיו ודאי נדדו לנקע החמור ממנו סבל קטן, שהעיד במחצית כי הוא מתקשה לדרוך על רגלו. במועדון אף היו כאלה שקבעו כי "בלעדיו, אין לנו מה למכור בגמר הגביע". רק למחרת (אתמול) הצליח השחקן להרגיע מעט את המערכת, כשהודיע כי בשום אופן לא יחמיץ את ההזדמנות להביא לחיפה גביע אחרי 14 שנים עקרות. "אם אצטרך, אעלה עם זריקה וקיבוע", אמר קטן, ולוי נשם לרווחה. איש המפתח שלו יהיה על המגרש ברגע המכריע. "כשקטן לא משחק, אנחנו פחות טובים", הצהיר המאמן בעבר, "הוא כמו מאמן על המגרש וחשיבותו גדולה. הוא מכוון, דוחף, מרגיע ועושה את האחרים טובים יותר".

העונה, כך נדמה, למנהיגות לה זקוקה חיפה מקטן נוספה גם תלות מקצועית לא מבוטלת. לדעת רבים, הקבוצה הנוכחית לא מוצאת את עצמה בהיעדרו של הקפטן. "כשקטן לא משחק, שחקנים מתרוצצים על הדשא כמו ילדים שאיבדו את אביהם", מגדירים זאת מקורבים למאמן. לוי עצמו תולה זאת בגיל הצעיר של מרבית שחקני הסגל, ובחוסר ניסיונם בהתמודדות עם מערכת לחוצה כמו מכבי חיפה.

במועדון הבינו די מהר כי תמיר כהן לא יתפוס את המושכות, והתאכזבו לגלות כי טרם הגיע זמנם של אייל גולסה ועידן ורד. אולי זה עוד יקרה בעתיד, אבל בינתיים קטן זה חיפה, לטוב ולרע. אם הוא יניף הערב גביע, זה יהיה בעיקר בזכותו. אם לא, זה כנראה יהיה בגללו. כבר שנים גורסת טענה נפוצה בכרמל כי שחקנים מתקשים לפרוח לצדו של קטן, בדיוק כפי שהיה בעבר עם אבי נמני במכבי תל אביב. ליאור רפאלוב, שנהנה מעונת שיא בשנה שעברה - במהלכה היה מושבת קטן מפעילות במשך תקופה ארוכה - יכול להעיד על כך.

אז מי תיקח הערב את גביע המדינה? ספרו לנו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

בעונה הנוכחית, בריאותו של הקפטן בן ה-31 היתה תקינה לרוב. לוי השתדל מאוד לא להקשות עליו והעניק לו הנחות תכופות באימונים כל אימת שהגיעה טרוניה על כאבים בגב. בכירים בקבוצה טוענים כי המאמן התאים את עומס האימונים לתחושותיו של קטן, ואף השאיר לו את הפריבילגיה לבחור מתי להגביר ומתי להוריד את הקצב.

כדי שאיש לא יטיל ספק בחשיבות קטן במערך, לוי דאג להציבו במשחקונים הפנימיים כ"ג'וקר" - שחקן שמשחק עם שתי הקבוצות במקביל. גם אם המאמן רצה לבנות זאת אחרת, לא בטוח שהיה מסוגל. הוא הכיר בקשר ההדוק בין קטן לבעלים יעקב שחר ובנו אור, כמו גם במעמדו במועדון. "היחסים בין קטן ללוי מבוססים על כבוד הדדי", מספרים במערכת, "כל אחד יודע איפה הגבולות של השני".

את מנהיגותו הבלתי מעורערת קיבל קטן למרות אופיו השקט. הוא אמנם מדבר עם השחקנים בעת התכנסותם על הדשא לפני משחקים - על נושאים כמחויבות, מוטיבציה וחתירה לניצחון - אבל הוא לא נוהג לרדות בחבריו או להשמיע דברים במהלך אסיפות קבוצתיות. באחת הפעמים הבודדות שעשה זאת העונה, אחרי התבוסה 3-0 לקרית שמונה, הוא צעק על חבריו בחדר ההלבשה והכריז כי "יש פה שחקנים שלא יודעים מה זה להיות במכבי חיפה". למחרת יזם שיחה עם השחקנים הבכירים ואמר להם: "יש עלינו אחריות להוציא את הקבוצה מהבוץ. כדאי שנתעורר". לוי בירך על היוזמה, למרות שידע עליה רק בדיעבד.

סביר להניח שבשורות היריבה הערב היו מברכים על היעדרות של קטן מהגמר. אתמול במסיבת העיתונאים, כשנשאל על כשירותם של טוטו תמוז ויגאל אנטבי, ענה מאמן הפועל ת"א ניצן שירזי כי "זה מסוג המשחקים בהם שחקנים מניחים את הפציעות בצד". שירזי העיף מבט לעבר קטן, שישב לצדו, והוסיף בחצי חיוך: "בדיוק כפי שקטן יידע להתגבר על פציעתו, אם כי הייתי מציע לו קודם כל לשמור על הבריאות". גם לוי חייך.

בניגוד למשחק רבע הגמר מול הפועל כפר סבא, לוי יודע שהפעם קטן לא יוותר. אז בדיוק קם הקפטן מהשבעה על אחותו, והמאמן קיבל בהכנעה את היעדרותו. חיפה נגררה לדו קרב פנדלים, וחסרונו של קטן הורגש מאוד. הערב הוא יהיה שם כדי לנסות להעניק ללוי מתנת פרידה, אותה הוא צפוי להניף יחד עם ניר דוידוביץ'. או להשקיף על הגביע מהצד, נצבע באדום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ