משה בוקר

אלישע לוי, מאמן מכבי חיפה היוצא, צפוי לחתום עד הערב בהפועל באר שבע על חוזה לשנתיים. לוי נפרד בדקות אלה משחקני מכבי חיפה במפגש קבוצתי, ומחר יטוס לחופשה משפחתית בסין. לפני המעבר דרומה, ולפני הטיסה מזרחה, ניסינו לסכם עם לוי קדנציה של ארבע שנים במכבי חיפה.

יש קצת טעם מר עם הפרידה בלי גביע ובעיקר עם פספוס נוסף בגמר.

צריך להסתכל על כל התקופה שלי במכבי חיפה ולסכם את כל ארבע השנים, למרות שיש נטייה תמיד לזכור את הסוף. זה לא נכון לקחת רק את החלק האחרון שלי במועדון, צריך לחבר הכל ולשים יחד על המשקל, ואין ספק שאם תעשו כך, תראו שהיתה לי תקופה טובה מאוד במכבי חיפה, הישגים גדולים, אליפויות, עלייה לשלב הבתים בצ'מפיונס וקידום השחקנים הצעירים. גם אחוזי ההצלחה שלי מוכחים זאת. 

בכל זאת העונה מדובר בכישלון.

לא הייתי אומר כישלון. הייתי מגדיר את העונה כלא מוצלחת, שבה לא עמדנו בציפיות שהצבנו לעצמינו. לא הצלחנו בליגה וגם לא בגביע, אבל צריך לקח את הרגעים הטובים והנקודות הטובות.

אלישע לוי. "גם לקבוצות גדולות כמו מנצ'סטר יונייטד וברצלונה יש תקופות פחות טובות"צילום: אילן אסייג

היו כאלה בכלל?

אני חושב ששמרנו על שפיות במהלך העונה, וזה חשוב. הגענו לגמר הגביע, וסיימנו את העונה בצורה מכובדת מבחינת הקבוצתיות והמערכת כולה.

אבל זה בהחלט כישלון שמכבי חיפה לא זוכה בתואר, ואפילו לא מגיע לאירופה.

צריך לקחת את הכל בפרופורציה. אני לא הייתי משתמש במילה כישלון, אלא במילה חוסר הצלחה. נכון שסיימנו את העונה בלי תואר, זה מאכזב, כואב לי על האוהדים, אבל יש כאן בסיס טוב וצריך לבנות עליו את הקבוצה בקיץ. אני סוגר מעגל. כשהגעתי למכבי חיפה קיבלתי קבוצה מפורקת ובניתי אותה מחדש והגענו להישגים ואני משאיר קבוצה טובה, שאין לי ספק שמכבי חיפה תחזור ותזכה בתארים. 

צריך לזכור שיש במועדונים גדולים תקופות טובות ויש תקופות פחות טובות. עברנו עונה קשה עם המון בעיות, גם פציעות, גם עם הקהל, עם השינויים בסגל. זו עונה מאכזבת, אבל צריך לזכור שגם מנצ'סטר יונייטד איבדה 8 נקודות יתרון בצמרת אנגליה וסיימה עונה ללא תואר, וגם ברצלונה הגדולה לא זכתה באליפות ועפה מליגת האלופות, וכרגע היא בלי שום תואר. 

במהלך העונה התביישת בקבוצה.

בושה לא הרגשתי, אבל לא אהבתי את הצורה והדרך בה הקבוצה שיחקה בחלק המשחקים. לעמים שיחקנו ברמה נמוכה, יכולת לא טובה, ולא אהבתי את זה. אבל לא התייאשתי. הכי קל היה להרים ידיים ולסיים את העונה, אבל נלחמתי עד הרגע האחרון, למרות שלא זכינו בשום תואר. 

הצלחת לישון בלילה אחרי ההפסד בגביע?

התחושות קשות מאוד, היינו קרובים. כאב לי מאוד על הקהל ששוב הוכיח כמה גדול פוטנציאל האוהדים של מכבי חיפה. הם התנהגו למופת, השחקנים עשו את המקסימום אבל לפעמים גם המקסימום לא מספיק. הפסדנו את הגמר בצורה שלומיאלית בסיום, וסבלנו מחוסר מזל בסיום. אני חושב שמבחינה ספורטיבית טוב היה אם הפועל היתה מוציאה את הכדור כששחקן שלנו שכב על הדשא. אנחנו עשינו זאת פעמיים כיוון שמכבי חיפה היא מועדון ספורטיבי והוגן. אם זה היה הפוך, אני מבטיח לך שהיינו מוציאים את הכדור. מה שכן, צריך לזכור שהפסדנו לקבוצה, שבעיניי היא המוכשרת והטובה ביותר בליגה, עם חומר שחקנים מרשים.

"קיבלתי הערכה שהייתי צריך לקבל כבר מזמן, ואם לא הייתי בחיפה לא הייתי מקבל". לויצילום: שרון בוקוב

אחרי 4 שנים במכבי חיפה, מה תיקח איתך?

זו תקופה שעברנו בה לא מעט, גם הבעלים, גם השחקנים, אבל אני יודע שבסך הכל עשינו עבודה טובה. בשלוש השנים הראשונות הפסדנו מעט מאוד, אבל העונה נחלשנו והפסדנו 11 פעמים. אני לוקח אתי את העובדה שהצלחתי לשמור על מסגרת שלמה למרות הקשיים בעונה הזו. אני יוצא ממכבי חיפה כמאמן הרבה יותר טוב, בתחושה טובה, עם הרבה יותר ניסיון, ובעיקר הכרה והערכה. היום מדברים עליי כמאמן מהשורה הראשונה. קיבלתי את ההערכה של הציבור, של התקשורת, הערכה שהייתי אמור כבר לקבל מזמן ואם לא הייתי עובר דרך מכבי חיפה ומגיע להישגים, גם לא הייתי מקבל אותה. גם למדתי איך להפנים דברים, להיות קשוב לביקורת ואני יודע שלא אחזור על טעויות שעשיתי. אני עדיין לומד דברים חדשים כל הזמן.

איזה טעויות למשל.

בנינו קבוצה לא מספיק טובה מקצועית ומנטלית, אבל אני לא מפיל אחריות על איש. תמיד האחריות המקצועית היא על המאמן.

יש כאלה שאומרים שיעקב שחר מתערב בבחירת השחקנים.

זו שטות מוחלטת. יש במכבי חיפה מדיניות שיעקב שחר מכתיב כבעלים, אבל אין מצב ששחר מחייב את המאמן לקחת שחקן שהוא לא רוצה. מעולם שחר לא חייב אותי להחתים שחקן שלא רציתי, גם לא חן עזריאל. יש מדיניות של המועדון בנוגע לרכישת ומכירת שחקנים, גם לטווח הארוך, והכל נעשה בתיאום עם המאמן למען טובת הקבוצה. הלוואי על כל קבוצה אדם כמו שחר בראש המערכת.

דחית הצעה של מכבי נתניה ועכשיו אתה בדרך להפועל באר שבע. למה באר שבע כן ונתניה לא?

עבדתי ארבע שנים במועדון גדול. הפועל באר שבע הוא מועדון גדול עם עבר ומסורת בכדורגל הישראלי. מבחינתי זה אתגר גדול, כיוון שזו קבוצה עם פוטנציאל ענק. אמנם הקבוצה לא הצליחה בשנים האחרונות, אבל יש שם רצון להצליח, קהל אוהדים גדול ואם אכן אני אסגור בבאר שבע, אנסה להוביל אותה לצמרת הכדורגל הישראלי.

אתה יודע שהמועדון מסודר, אבל הסביבה והאוהדים די בעייתיים.

אני מאמין שאצליח להסתדר ואם אכן אחתום, אני בטוח שיהיה קשר וחיבור טוב ביני לבין האוהדים והקבוצה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ