משה בוקר

חמש השנים שלו בתפקיד יו"ר ההתאחדות היו אמורות להרגיל את אבי לוזון לחיים תחת אש. אבל בחודשים האחרונים - שכללו חקירת משטרה בעקבות חשד למעורבות בפרשת "הכדור המרכזי", אלימות בלתי נתפשת בליגת העל ובליגה הלאומית ומספר התבטאויות מביכות של ו - לוזון סופג ביקורת מכל כיוון. זמנים אלה, מודה גם לוזון, הם מהקשים שעבר מאז נכנס לעולם הכדורגל. אולי זו התקופה הקשה בחייו.

אפשר היה לשים לב לסערת הרגשות בה נמצא לוזון ביום שבת האחרון. רגעים אחרי ירידתה של קבוצתו האהודה, מכבי פתח תקוה, לליגת הלאומית. בסיום המשחק מול הפועל רמת השרון, התפנה לוזון לראיון טלוויזיוני יוצא דופן. בשיאו של הראיון, תקף יו"ר ההתאחדות את בתי הדין של המוסד בראשו הוא עומד. "הייתי עצוב ושבור, הייתי כואב", מספר לוזון בראיון ל"ספורט הארץ", "ראיתי את מכבי פ"ת יורדת ליגה, צעדתי מהיציע לכיוון המגרש ולידי אוהדים עצובים, ילדים ובני משפחה שלי בוכים. רציתי לשמור על איפוק, ידעתי שאני צריך לקחת את הכאב ולעזוב את האיצטדיון, אבל לא החזקתי מעמד. התפרצתי. הבנתי מהר שטעיתי, לא הייתי צריך לומר את הדברים".

זו לא הפעם הראשונה שאתה ממהר לפלוט דברים, מישהו ייעץ לך להתנצל?

"הבנתי לבד שזה היה מיותר, לא הייתי צריך יועצים שישכנעו אותי להוציא הודעה. בניגוד לאחרים, כשאני טועה, אני יודע גם להתנצל. רק מי שלא עושה לא טועה. אני עושה הרבה דברים טובים, וגם טועה. היו לי לא מעט פליטות פה, דברים שלא הייתי אמור לומר, אפשר לומר עלי הכל, אבל אפילו התקשורת האינטרסנטית לא יכולה לקחת ממני את היושר וההגינות. אני נקי".

אבל אתה לא לומד מטעויות.

"אפשר להגיד שיש לי בעיה. אומרים שהבעיה הכי גדולה שלי היא שאני אומר את האמת
בפנים ולכולם. אני ישר, לא פוליטיקאי וברור לי שזה גורר תשלום יקר. כולנו מכירים
כל מיני אנשים, לא רק פוליטיקאים, אלא סתם אנשים לא אמיתיים, פחדנים, נטולי חוט שדרה, שאומרים לכל אחד את מה שהוא רוצה לשמוע. מסתבר שלאנשים במדינה, בעיקר בתקשורת, קשה לקבל אדם שאומר דברים בצורה אמיתית ולא משיקולי רייטינג. אני מודה, טעיתי בהתנהלות ואני משלם ביוקר. אבל אני מעדיף לחיות עם האמת שלי, לא לשקר ולעבוד על כולם בעיניים, לא להיכנע ללחצים ואיומים. עם כל הכבוד לכלי התקשורת, אותי הם לא מסוגלים לנהל".

לוזון בסיום המשחק בו ירדה מכבי פ"ת ליגהצילום: ניר קידר

אתה מודה, ההתנהלות שלך גורמת לך לשלם מחיר וברור לך שאתה יכול לוותר על האמירות הבעייתיות.

"כשנכנסתי לתפקיד היו"ר, אמרו לי: 'תישאר אותו אדם, פשוט, עממי, צנוע, סחבק של כולם. תמשיך לצחוק עם כל הטייקונים שמגיעים אליך למשרד (לוזון החזיק עד לפני כחודשיים בתפקיד ניהול בכיר בבנק דיסקונט, מ"ב) ולנהוג באותו אופן עם האוהדים ביציע או עם מחלקת התה במסדרון'. אחרים אמרו לי: 'תהיה כמו כולם, תחליף מספר בטלפון, אל תענה לאף אחד. אתה בתפקיד בכיר, תתנהג כמו שר. בדרך אליך, שיעברו אצל שלושה עוזרים, מזכירות, דוברים'. לא, החלטתי להישאר כמו שאני. אמנם מגיל צעיר, בגלל העבודה בבנק, אני הולך עם חליפה ועניבה, אבל מתחת לחליפה נשארתי אבי לוזון העממי מפתח תקוה. ועל זה אני משלם את המחיר. נכון, יש מקום לבקר אותי ואני לא חף מטעויות. עשיתי טעויות. אני לא דורש מעיתונאים לכתוב עלי רק דברים טובים. כמו כל אדם שנושא בתפקיד, ראוי שאעמוד תחת ביקורת, אבל התקשורת חרגה מזמן מענייניות ואובייקטיביות. העיתונאים מטפלים בי בצורה גסה, קשה ושלילית, ולזה אין קשר לפליטות הפה שלי. מהיום הראשון שלי בתפקיד, התקשורת זנחה עקרונות כמו ביקורת עניינית וסיקור אובייקטיבי. מהיום הראשון בתפקיד לא זכיתי לקבל יחס הוגן. בכל מערכת תקשורתית ניצב על הלוח השם שלי ותחתיו המלים לינץ' ועליהום".

אתה חושש לחייך?

"לא חושש, אבל בהחלט מוטרד מהאפשרות שיבוא מטורף וינסה לפגוע בי. ראינו בעבר מה אלימות מילולית יכולה לעשות ומאוד מטריד אותי לחשוב מה יכול העליהום הזה לעשות, איזה רעיון מטופש הוא יכול להכניס לראש של אדם. לא הייתי אומר שאני מתנהל בצורה הכי רגועה, כמו לפני שנה או שנתיים. אני בהחלט עירני. האנשים שמסיתים נגדי יודעים שהדברים האלה מביאים לאיומים על חיי. אנשים מייחסים חשיבות לדברים שמתפרסמים בתקשורת. מחדירים להם לראש שהקבוצה שלהם נפגעת ושהכדורגל שלהם נהרס בגללי".

אתה באמת מרגיש שרודפים אותך?

"גם מי שלא תומך בי, גם מי שנגדי, גם מי שלא אוהב, כולם יגידו שהעליהום נגדי חרג
מזמן מכל פרופורציה. בסיקור נגדי משתמשים בכל ארסנל הרפש האפשרי. בחודשיים
האחרונים זה עבר כל הגבול. היתה תחרות מי יעליב יותר, מי יפגע יותר, מי יהיה צהוב
יותר, קיצוני יותר. מעולם לא היה קונצנזוס תקשורתי כמו המבצע לסילוקו של אבי לוזון מההתאחדות לכדורגל. אפילו עיתונאים אמרו לי שזו המטרה - להתיש אותי. עד לפני חודשיים, כל המדינה היתה עסוקה באיום האיראני ובחדשות ראית את הפרצוף של אחמדיניג'אד. פתאום הגיע מקרה האלימות במושבה, מקרה חמור מאוד, במשחק של מכבי פתח תקוה, קבוצה שאני אוהב, ומאותו רגע נגמרו צרותיה של המדינה; אין איום גרעיני, אין חיזבאללה, אין אנסים, אין רוצחים ואין שחיתות. הפרצוף שלי מככב בעיתונים, ולא רק בעמודי הספורט, פותח את המהדורות ברדיו ובשמונה בערב, כשהעם מחכה לחדשות, הוא מקבל את אבי לוזון - 'האחראי לאלימות'. נכחתי במשחק בין פתח תקוה להפועל חיפה, היה מקרה חמור וקשה, אבל על פי הסיקור התקשורתי הציבור יכול להבין שזה אני שירד מהיציע והרבצתי. לאחר מכן, אני גם הפעלתי את הדיינים, את התובע, את היועץ המשפטי, הכל כרצוני ולטובת מכבי פתח תקוה".

הפגנת המחאה כנגד לוזון ומדיניות ההתאחדות לפני כחודשצילום: ניר קידר

אתה בעצמך נותן לפעמים את הרושם שיש לך שליטה על כל מה שקורה בהתאחדות.

"שתי ההחלטות הכי קשות שהתקבלו בהתאחדות בזמן כהונתי כיו"ר היו אלו שפגעו בי הכי חזק. העמידו אותי לדין בעקבות פרשת משחק הנוער (השופט שירן זילברמן טען כי לוזון קילל אותו, מ"ב) ואיפשרו לערער, בניגוד לתקנון, על ההקלה בעונש של מכבי פתח תקוה ולמעשה להוריד אותה ליגה. אבל כשנוח לתקשורת, אני אשם גם כשאני נפגע".

הלקוחות שלך, האוהדים, שונאים אותך.

"מסע הצלב של התקשורת הסית את כולם נגדי. כל ילד נכנס מדי יום לאינטרנט וקורא דברי שטנה נגד לוזון. מחדירים לילדים האלה לראש שאבי לוזון מושחת. זה מזכיר לי את תחילת הקדנציה של נתניהו כראש הממשלה, עושים הכל כדי להפיל אותו, אבל הלינץ' שעושים לי עבר כבר מזמן את הרמות האלה. התקשורת אחראית לכך שבכל מגרש בישראל אני שומע 'אבי לוזון מת'. זה קשה. לפעמים, אחרי שאני יוצא ממגרש שבו קיללו אותי, אני עולה למיטה בלילה, רואה את הסבל של האנשים שסביבי וחושב לזרוק הכל. אבל בבוקר, כשאני מתעורר, אני מבין שאף אחד לא ינצח אותי".

התקשורת והאוהדים לא לבד. בעקבות האלימות במושבה ובמשחק בין בני לוד להפועל רמת גן גם שרת הספורט לימור לבנת העבירה עליך ביקורת. בעלי המועדונים בליגת העל
התאחדו לטובת הקמת מינהלת ליגה כהבעת מיאוס מהתנהלות ההתאחדות.

"אהיה המאושר באדם אם תקום מינהלת. מה אני צריך את כאב הראש הזה - מאבקים עם מועצת ההימורים, גיוס כספים, אשראי, להעביר תשלומים לקבוצות. עדיף לי לזרוק את כל העבודה הזו על המינהלת. היו שם אנשים שתפסו טרמפ בלי להבין, חלק מהם בגדו, אבל רבים מהאנשים האלה הבינו את הטעות. מבחינתי, אין להם דרך חזרה. השיא היה שביקרו אותי על הנושא הכלכלי. אין אדם שגייס יותר כסף ממני עבור הכדורגל הישראלי. נניח שהיתה מינהלת, ורשתות הטלוויזיה שמחזיקות בזכויות השידור לא היו משלמות וחייבות כסף, מי היה מעביר כסף לקבוצות? אולי הפועל באר שבע יכולה להתקיים בלי הזרמה שוטפת של תקציבים מצד ההתאחדות, אבל מה תעשה הפועל עכו, בני יהודה, נתניה, רמת השרון, בית"ר ירושלים? האובססיביות לפגוע בי מגיעה גם בגלל נושא זכויות השידור. צ'רלטון וערוץ הספורט היו חייבות להתאחדות עשרות מיליוני שקלים במשך שנים. מצ'רלטון שלחו אלי את כל המי ומי במדינה כדי שאוותר על חלק מהחובות וסרבתי. ניהלו נגדי מאבקים משפטיים והגענו עד בית המשפט העליון. אנשים רבים במועדונים נכנסו ללחץ, פחדו על ההקצבה שמגיעה להם על זכויות השידור ולחצו עלי להגיע לפשרה, אבל דאגתי לגייס את הכספים וכל קבוצת כדורגל בישראל קיבלה את ההקצבה החודשית. במקביל, החלו לפגוע בי בערוץ הספורט ובתוכניות הרדיו שלהם כדי לשבור אותי, כדי שאתפשר. הכי קל היה לי להתפשר ולקבל תקשורת אוהדת. קיבלתי רמזים עבים שאם אתפשר, הלהבות יירדו. הלכתי נגד כולם עד הסוף, ספגתי אש צולבת, אבל דאגתי לכספים שמגיעים לקבוצות הכדורגל כאן, לא לאינטרס האישי שלי. אותם בעלי קבוצות מכירים את המספרים, מכירים את המאבקים שלי. אלונה ברקת? היא הרי יושבת שנים בהתאחדות ויודעת את כל העובדות האלה. אז אולי מיליון אחד או שניים פחות לא משחקים אצלה תפקיד, אבל היא או ג'קי בן זקן יכולים ללכת לבנק ולגייס אשראי של 50-40-30 מיליון שקל עבור קבוצות שלא יקרסו? נניח שתקום מינהלת, ברגע הראשון שהתקשורת תטפל בבן זקן או בברקת, הם מתקפלים. מישהו מסוגל להתמודד עם מה שאני מתמודד?".

אלונה ברקת. עיתוי מוזר לקנוס, ועוד בסכום מגוחך של 500 ש"חצילום: ניר קידר

נראה שאתה לוקח גם את רעיון המינהלת כניסיון לפגוע בך אישית.

"כשבאים אנשים קרובים ואומרים שאני אחראי לכל הצרות ולכל הכישלונות, זה פגע בי
מאוד. אם ארקדי גיידמק לא משקיע בבית"ר, אני אשם? אם באר שבע בתחתית, אני אשם ולא הניהול של ברקת? אם שופט לא שרק לפנדל, לוזון אשם. אם חלוץ מחמיץ, אם קוון טעה, אני אשם. שחקנים צעירים ומוכשרים עוזבים לאירופה והרמה בליגה יורדת, אני אשם. הייתי צריך לדרוש עבורם צו עיכוב יציאה מהארץ. כל בוקר אני קם, מנהל את באר שבע, את אשדוד, את השופטים, את הפקידות בהתאחדות, מליגת העל ועד ליגה ג'. האנשים האלה יושבים אתי במזכירות ויודעים שאני לא יורד לכל רמות הניהול, אבל בעת משבר נוח להם לזרוק עלי בוץ. אני רוצה שיקימו מינהלת, אבל הם לא באמת מסוגלים להסתדר. כל אחד פועל בדרך שלו, אבל זה בסדר, מותר להם. עד החלטת בית הדין העליון להחזיר לנו את שלוש הנקודות, היא (אלונה ברקת) שתקה. אחר כך היא החלה לדבר, כאילו במשך חמש שנים לא עזרתי, כאילו לא היתה לה דלת פתוחה אצלי. הרי לצלצל לאיגוד השופטים ולבקש לשנות שיבוץ היא יודעת. כשדני פרדה הורחק היא ידעה להתקשר לתובע וללחוץ שהוא יוכל לשחק נגד אשדוד בגביע ולא לשחק מול באר שבע בליגה. באותו זמן, בן זקן התקשר וביקש בדיוק ההפך. כל אחד מהם דואג לאינטרס שלו, והם עוד רוצים להקים יחד מינהלת ליגה".

דווקא יעקב שחר, בעלי מכבי חיפה, נרתם לצדך כאשר היה נדמה כי היחסים ביניכם לא
טובים.

"מדובר באדם אציל, והלוואי שהיו עוד רבים כמוהו, ולא רק בגלל כישורי הניהול. היו בינינו לא מעט מחלוקות בעניינים מקצועיים, אבל תמיד היתה הערכה וכבוד הדדי. שחר אדם ענייני, לא מתלהם. כשיש לו משהו לומר, הוא אומר לי את הדברים בארבע עיניים. ככה אנשים צריכים להתנהג. לא מעט אנשים הפתיעו אותי בבגידתם, אבל דווקא ההתנהגות של שחר לא הפתיעה אותי. אני מכיר את האיש. יש אנשים שהיו סביבי וחיפשו את קירבתי משיקולים אישיים. ושזיהו שאני בתקופה קשה, שלפו את הסכינים. איש גדול הוא כזה שמתנהג כמו שחר".

למה מקורב אחר אליך וממלא מקומך, שטרן חלובה, לא השמיע קול בתקופה הקשה הזו?

"למרות כל הניסיונות לסכסך בינינו, היחסים ביני לבין חלובה מצוינים. אין ולא יהיה שיתוף פעולה כזה. גם אם יקטעו לו יד, הוא לא יבגוד בי ולהפך. אנשים משתגעים איך חלובה, אדם פשוט, לא טייקון ולא אליטה, שולט ביד רמה בכל קבוצות הפועל. כל כך הרבה שנים הוא במעמד הזה, אחד האנשים החזקים בכדורגל הישראלי, ואין חצי טענה כלפיו. כולם מעריכים ומעריצים אותו. חלק מהבעיה של התקשורת זה ששני אנשים שגדלו בשכונות מנהלים את הכדורגל. האיש צנוע, מתרחק מהתקשורת ומכל האירועים, אבל גם אם הוא ירצה לפרוש, קבוצות הפועל ימנעו זאת ממנו".

לוזון ושטרן חלובה (משמאל). "אין ולא יהיה שיתוף פעולה כזה"צילום: שרון בוקוב

לא רק בתקשורת, גם במועצת ההימורים יצאו למאבק נגדך.

"הטוטו לא יכול בלי הכדורגל הישראלי. אני יושב בדירקטוריון מועצת ההימורים, מכיר את המספרים. הטוטו לא קיים בלי הכדורגל. אפשר לדבר ולהתלהב מהליגה האנגלית ומהליגה הספרדית, אבל המהמרים לא מוותרים ומשלמים הרבה מאוד כסף על הכדורגל בישראל. הנתונים מוכיחים כי ברגע שאין כדורגל בישראל, ההכנסות יורדות".

פרויקט הדגל שלך הוא הקמת איצטדיון לאומי. בהנחה שמועצת ההימורים לא תסייע, נשארים עם רמת גן?

"למדינת ישראל יהיה איצטדיון לאומי חדש. בקרוב נקבל תכנית להקמת איצטדיון לאומי חדש מחמישה אדריכלים ונחליט על הדגם שמתאים לנו. זה יישמע בומבסטי, אבל אני עוד אביא לישראל את גמר ליגת האלופות. אני מדבר הרבה, אבל מקיים. היורו לנבחרות עד גיל 21 ייערך בישראל רק בגללי, בית הנבחרות בשפיים הוקם בהשקעה אדירה שגייסתי לבד מפיפ"א ואופ"א. מתחם מהיפים באירופה. את אליפות אירופה לנשים עד גיל 19 הבאתי, הקמנו עשרות מגרשי אימונים לנוער בפריפריה ויוקמו עוד רבים. במשך 40 שנה הוקם בישראל רק איצטדיון אחד, טדי, והטוטו הרוויח מיליארדים. מאז שאני בתפקיד, נבנים חמישה איצטדיונים מפוארים ובשנים הקרובות ייבנו נוספים. אין ספק שזה לא מקרי".

אתה חייב להסכים שרמת הכדורגל כאן ירדה ושאוהדים נעלמים. המוצר איבד מכבודו.

"גם בזה אני אשם? הכישרונות הגדולים הלכו לאירופה, לא צמח דור חדש ומגיעים זרים ברמה נמוכה, אבל הליגה לא גרועה כמו שמציירים אותה. התקשורת כורתת את הענף ממנו היא חיה. כל היום פוגעים בכדורגל הישראלי, נכנסים בכל מה שזז וגורמים לאנטי נגד הענף בקרב בציבור. התקשורת מפרקת את הכדורגל, אבל משלמת עשרות מיליוני שקלים על זכויות שידור. זה מזוכיזם - מפרקים את הענף, נכנס פחות כסף מפרסום, עיתונאים מפוטרים והתקשורת במשבר. עיתונאי הספורט תורמים תרומה נכבדת למצבם. הם גורמים לכרסום מעמד הכדורגל. אני מציע לכל אנשי התקשורת שאומרים שהכדורגל הישראלי לא מעניין לעשות ניסוי - להוריד את סיקור הענף ממדורי הספורט ולראות איך אחרי חודש המכירות יורדות בצורה דרמטית והעיתונים נסגרים. כל החוכמולוגים יחפשו עבודה. אני ממליץ להם לסקר בצורה עניינית ומבוקרת. שלא יתנו יד להרס הכדורגל הישראלי".

אף לא אחד מהמבקרים אותך פועל בצורה עניינית?

"אני יודע בדיוק מאיפה מגיעות הביקורות. למשל, מאמן עבר שלא קיבל ממני עבודה אחרי לחצים שונים שוחט אותי בטלוויזיה כבר שנים. שחקן עבר גדול שלא קיבל תפקיד, למרות שהחליט כי הוא ראוי, מבקר אותי ברדיו מדי יום. עיתונאי ופרשן באחד העיתונים הגדולים רצה לעשות סרט על מאמן הנבחרת ולא קיבל ממני אישור? הנה עוד סיבה לפגוע בי. עיתונאים פנו אלי, הסבירו לי את מצבם הכלכלי ואת מעמדם התעסוקתי ורצו להיות דוברים או בתפקידים אחרים בהתאחדות. סרבתי, והם התחילו לבקר אותי. כל יום אני מקבל פניות מאנשי כדורגל שיש להם בעיות, הם רוצים לקבל תפקידים. כשהם לא מקבלים את התפקיד, הם הופכים לפרשנים וסוגרים אתי חשבון. כשאבי לוזון כבר אומר מלה, הוא מותקף מבוקר עד ערב, ואותו דבר אם אני שותק. כשאתה יודע מהיכן מגיעות הביקורות, כמה בן אדם נורמלי יכול לשמור על איפוק? כמה בן אדם יכול להיות חזק? גם לי יש גבול, אפילו ברזל מתעקם. באים אנשים שמעולם לא ניהלו ואומרים שצריך יו"ר עם כישורי ניהול. ניהלתי מערכות גדולות בבנק, כל הקריירה רק קודמתי והצלחתי. מאיפה להם הכישורים לבקר ולפרק כל מה שזז? אני יודע שהניהול שלי לא מוצא חן בעיני כולם ואני לא מושלם, אבל אני מסודר, מעולם לא לקחתי שקל מההתאחדות, עושה הכל בהתנדבות וברוך השם, אני מסודר".

מה דעתכם על דבריו של אבי לוזון? שתפו אותנו בדף הפייסבוק שלנו

מבקר המדינה החל השנה בבדיקת התנהלות ההתאחדות. זה מעורר אצלך חשש?

"הדבר הכי טוב שקרה השנה להתאחדות זו בדיקת המבקר. מדברים על התאחדות מושחתת, אבל קשה למצוא בישראל גוף כזה מסודר. בכל פעם שהיתה מגיעה אלי ביקורת בבנק, הייתי מרוצה. אחריה תמיד קודמתי. חבל שאחרי בדיקת מבקר המדינה אי אפשר יהיה לקדם אותי מתפקידי הנוכחי. בדיקת המבקר אולי תלמד לקח את האנשים שטוענים כי דרוש יו"ר עם כישורי ניהולי. אני אומר לעצמי - האם כשיש אלימות, רצח ואונס, השר לביטחון פנים מתפטר? בתקופה של פיגועים, שר הביטחון מתפטר? כשציוני הבגרויות נמוכים, שר החינוך מתפטר? בתיאטרון לא משלמים משכורות, שרת התרבות חשבה להתפטר?".

עכשיו, אחרי שמכבי פתח תקוה ירדה ליגה, אולי שווה לשקול להוריד פרופיל בנוגע לאהדה שלך לקבוצה?

"כל יו"ר שקדם לי, אהד קבוצה - איצ'ה מנחם את הפועל תל אביב, גברי לוי את הפועל פתח תקוה, חיים הברפלד את הפועל ראשל"צ, שאול סווירי את הפועל רמת גן ומיכה אלמוג את הפועל כפר סבא. מה לעשות, יו"ר ההתאחדות מגיע מהכדורגל. מכבי פתח תקוה היא חלק מחיי, אני אוהב אותה. בגלל שאני עושה דברים בצורה גלויה ולא מסתתר, אז אני נתון לביקורת. אני מסכים שאולי הייתי צריך להיות נינוח יותר בכל מה שקשור לקבוצה. עכשיו, כשהקבוצה בלאומית, אני מקווה שלפחות לא יילחמו בפתח תקוה על הגב שלי ולהפך. בכל זאת, אני סומך על המבקרים שלי שיהיו יצירתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ