קלינגר: "לא ציפיתי לכלום ולכן אין אכזבה"

ניר קלינגר, מאמנה החדש של הפועל חיפה, מסביר מדוע לא הגיע לנבחרת לשמש כעוזרו של אלי גוטמן, ומספר על הציפייה לקראת האתגר החדש

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

במובן מסויים צריך יוסי אבוקסיס לשלוח את תודתו למינויו כעוזרו של אלי גוטמן בנבחרת, לניר קלינגר. כל הנתיבים הובילו לכך שקלינגר יחבור לגוטמן כדי להצעיד יחד את הנבחרת בקמפיין הקרוב. החלטתו של קלינגר לוותר על התפקיד סללה את דרכו של אבוקסיס למשרה הלאומית. "הייתי בקשר רציף עם גוטמן בכל התקופה האחרונה", סיפר קלינגר, שהתמנה לאחרונה למאמן הפועל חיפה, "עזרתי לו בכל מה שביקש, אבל לא הסתייע שאתמנה לעוזרו. היו מכשולים רבים בדרך שהביאו אותי להחליט לא להיות עוזר מאמן הנבחרת. ראשית, לא הייתי שלם עם עצמי להתמנות לעוזר מאמן אחרי שבמשך שנים רבות אני מאמן ראשי בקבוצות. זה משהו שהקשה עלי ללכת להיות עוזר. שנית, היו גם בעיות עם השכר שהוצע.לא קיבלתי מה שביקשתי ובסופו של דבר, חשבתי שאבוקסיס הוא האיש המתאים לתפקיד ולעבוד עם גוטמן. במידה מסויימת, התפקיד היה בידיים שלי אם הייתי מסכים לתנאים, אבל זה לא התאים לי. היתה הבנה ביני לבין גוטמן שאנחנו מודעים לסיטואציה בנוגע לאבוקסיס והעדפתי לחכות עם זה. אם היתה מתרחשת תקלה ואבוקסיס, מסיבה כלשהי, לא היה מקבל את התפקיד, אולי המינוי שלי היה יוצא לפועל. אני לא מרגיש מאוכזב שזה לא יצא ובוודאי לא אצטער שלא לקחתי את זה על עצמי. לא ציפיתי לכלום ולכן אין אכזבה".

יואב כץ

האם ניר קלינגר יביא את הפועל חיפה לגבהים חדשים? שתפו אותנו בדף הפייסבוק שלנו

בתחילת השבוע, כאמור, מונה קלינגר רשמית למאמנה של הפועל חיפה, אחרי סיבוב קצר שעשה בחודשים האחרונים בקפריסין, כמאמן פראלמיני. הגיחה שלו לאי השכן הגיעה לאחר תקופה לא פשוטה שעבר בהפועל באר שבע, עד שהודיע באוקטובר על החלטתו להתפטר מתפקידו. היה זה, באופן אירוני, דווקא לאחר ניצחון על הפועל חיפה. עד היום הוא שומר באדיקות על הסיבות האמיתיות שהובילו אותו להניח את המפתחות ולעזוב את בירת הנגב. "לא דיברתי על זה וגם אין לי כוונה להוציא את זה החוצה", הוא אומר, "מה שהיה נשאר ביני לבין אלונה ברקת. עד היום אני ביחסים טובים עם אלונה ועם כל ראשי המועדון והייתי מאושר שהקבוצה הצליחה להישאר בליגה. התקופה שלי היתה למעשה התמודדות מתמשכת עם קשיים. אין לי שום צלקות מהתקופה הזו, להיפך. הייתי שם במשך שנה וזו היתה שנה הפכפכה וקשה, אבל גם מהנה. האתגר שעמד מולי לא היה פשוט, בעיקר אחרי שאיבדנו את הכוכב הכי גדול של הקבוצה, מאור מליקסון. אני לא אוהב לחפור בפצעים שכבר הגלידו, אין טעם לחזור למה שהיה. החלטתי לעזוב כי חשבתי שזה הדבר הנכון לעשות. זה היה מהלך קשה ולא נעים, אבל זה מה שחשבתי שאני צריך לעשות".

לא חלף זמן רב עד שקלינגר ארז את עצמו לתקופה מוגבלת לקפריסין לאמן את פראלמיני. שוב הוא מצא את עצמו במאבקי תחתית, ושוב נאלץ להודיע על עזיבה באפריל, עוד לפני סיום העונה. "אומנם הודעתי שאני עוזב לפני סיום העונה", הוא מספר, "אבל רשמית ופורמאלית נשארתי שם עד הסוף. עשיתי זאת כדי לשנות מומנטום ולזעזע את המצב שהיה שם בשביל להשאיר את הקבוצה בליגה. המהלך הזה באמת הצליח. אם לא היינו הולכים למהלך הזה, הקבוצה היתה יורדת ליגה. צריך להבין, בקפריסין אסור להתבטא נגד שופטים או מוסדות של ההתאחדות כי העונשים שם כבדים מאוד והקנסות גבוהים. המהלך שעשינו, אני וההנהלה, כשהודעתי על עזיבה, בהחלט הצליח. הלחץ של השופטים ירד מהקבוצה והשקט חזר. כשמישהו חם מזג כמוני קם וצועק, יש לזה השפעה מאוד חזקה באי. העובדה שזזתי הציגה הורידה המון לחץ מהקבוצה".

התעקשת לחתום רק עד תום העונה כי חשבת על הנבחרת?

"לא רציתי להתחייב לאף קבוצה מעבר לאותה עונה כי בחרתי להשאיר את כל האופציות פתוחות בפני. זה נכון, גם הנבחרת היתה אפשרות שריחפה באוויר וחשבתי שזה יהיה נכון להשאיר אותה רלוונטית ולא להתחייב מעבר לקיץ. אחד היתרונות בגיחה הקצרה לקפריסין היה שידעתי שזה רק עד הקיץ".

את הנבחרת, כאמור, יעודד קלינגר מרחוק וישקיע את מירב מאמציו, באמצעות קבוצתו החדשה, להתברג חזרה בשורה הראשונה עם המאמנים הבכירים בארץ. "מה שהוביל אותי לקחת את התפקיד בחיפה היה האתגר הגדול שיש במועדון כזה", הוא מסביר, "זה לא עניין של ירידה או עליה. אני לא רואה את הדברים בצורה כזו. הקבוצה עברה עונה קשה ומעט מאכזבת, אבל יש בה תלכיד מצויין של שחקנים. זו יכולה להיות הצלחה גדולה כמו קרית שמונה או כישלון גדול כמו במכבי תל אביב ובמכבי חיפה. הכל תלוי בהישגים ובמטרות שמציבים לקבוצה".

יהיו לך את הכלים להצליח? הבעלים יואב כץ ידוע כמי שלא מעמיד משאבים גדולים

"קצת עושים עוול כשטוענים שהמועדון הזה לא רווי במשאבים. יואב מתנהל באחריות כלכלית ואין לי ספק שהוא רוצה להצליח בדיוק כמו שאני רוצה. אני מאוד מקווה שיהיו לי את הכלים להצליח. יש בסיס טוב והמשימה הראשונה היא להשאיר את השלד הנוכחי בקבוצה. עדיין לא הוגדרו מטרות לעונה הבאה. נצטרך לראות איזה חיזוק נביא ורק לקראת תחילת העונה נדע להציב את המטרות הנכונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ