טיבי, שיימן ודמארי בהרכב מחר מול צ'כיה - כדורגל ישראלי - הארץ

טיבי, שיימן ודמארי בהרכב מחר מול צ'כיה

הנבחרת הלאומית מתאמנת באוסטריה לקראת משחק הידידות, והמאמן הלאומי תרגל את ההרכב, בו ייכלל גם השוער אריאל הרוש. גוטמן מרוצה מהאווירה במחנה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
משה בוקר
שליח "ספורט הארץ" לאוסטריה

נבחרת ישראל, המקיימת מחנה אימונים באוסטריה, קיימה היום בעיירה הרטברג, המרוחקת כ-20 ק"מ מבית המלון בוא היא שוכנת, את האימון המסכם לקראת ההתמודדות מחר (21:15, ערוץ ONE) מול צ'כיה. האווירה בנבחרת מצוינת והשחקנים מרבים לצחוק.

המאמן הלאומי, אלי גוטמן, אפשר לשחקנים להקפיץ כדורי עם פתיחת האימון, ולהשתעשע איתו בצורה חופשית, כאשר הוא ניגש אליהם, ומשוחח אישית עם אחדים מהם. מספר דקות לאחר מכן, החל שלב התרגולים לקראת המשחק מחר.

באנר ספורט
צילום: none

ההרכב שתורגל  וצפוי לפתוח יכלול הופעת בכורה לשמואל שיימן בזימונו הראשון, כשגם השוער אריאל הרוש יערוך בכורה במדים הלאומיים: אריאל הרוש, יובל שפונגין, טל בן חיים, איתן טיבי, שמואל שיימן, ביברס נאתכו, ערן זהבי, מאור מליקסון, יוסי בניון , איתי שכטר, עומר דמארי. במהלך האימון הרבה גוטמן לעצור, להעיר הערות ולתקן שגיאות שהשחקנים עשו בניגוד להוראותיו. גוטמן חזר והדגיש בפני השחקנים פעמים רבות כי עליהם לחזור לעמדות.

גוטמן ושחקני הנבחרת. הסגל צריך להיות בנוי על שחקנים שמחשקים בקבוצותיהםצילום: ניר קידר

המאמן הלאומי הבהיר לשחקנים במהלך האימון כי בכל מקרה שמאבדים כדור, אסור לא לאבד את הראש וצריך לחזור מהר לעמדות. עוד דרש גוטמן, לא להפקיר את ההגנה, לא לפתוח פערים בין השחקנים, ולשמור על צמצום רווחים.

גוטמן סוגר שבוע של אימונים עם הנבחרת. משיחות עם השחקנים, ועם גוטמן עצמו, כולם מדברים על מחנה אימונים מוצלח מאוד.בעצה אחת עם מאמן השוערים החדש, גיורא אנטמן, מצא גוטמן שיטה חדשה לבעיית המצבים הנייחים, ממנה סובלת הנבחרת לאורך השנים.

גוטמן, שתרגל את השיטה לראשונה בימים האחרונים, אמר לפני האימון: "יש שתי אסכולות של מאמנים בעניין הזה. גרסה אחת אומרת שיש לבצע שמירה אישית במצבים נייחים, והשיטה השנייה גורסת שיש לבצע שמירה איזורית. אני וגיורא הלכנו על שיטה חדשה,לפיה חמישה שחקנים שומרים אישית במצבים נייחים, ושלושה שחקנים נוספים נותנים גיבוי, ולכל אחד מהשלושה תפקיד מוגדר. בכך ישנם שני שחקנים חופשיים שעוזרים בגיבוי, אחד יכול להיות ליד הקורה והשני לשמור על כדורים שיהדפו".

גוטמן זכה למחמאות גם מיו"ר המשלחת אריאל שיימן, שנכח בעבר מספר פעמים במחנה אימונים של הנבחרת בחו"ל, בעיקר בתקופתו של לואיס פרננדס. שיימן "יש כאן אווירה מצוינת, אנחנו נמצאים במקום מיוחד. יש כאן חבורה של מקצוענים שבאו לעבוד, וגוטמן מעביר כאן מחנה שלא נראה כמוהו". שיימן המשיך להחמיא: "בעבר הייתי מאמן, ואני מסתכל גם על הזווית המקצועית. אצל גוטמן הכל פועל כמו שעון, הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה, האימון עובד עם סטופר של שעון, הכל מתוקתק על פי שניות. אין איחורים, אין בעיות משמעת ואני מאמין שבדרך הזו הנבחרת הזו יכולה להצליח".

גוטמן דיבר עם השחקנים לפני תחילת האימון, ואמר להם: "אצלי הכל מתוכנן, אנחנו עובדים לפי הספר, ורק בדרך הזו נצליח.אני מאוד נהנה מהמצב החברתי כאן. לפני המחנה העבירו עליי ביקורת שנסעתי ללונדון להפגיש בין טל בן חיים ליוסי בניון, אבל אני חושב שבדיעבד זהו המהלך הכי טוב שעשיתי מאז קיבלתי את המינוי. זה יתרום לנבחרת, הן בפן החברתי ובן בפן המקצועי".

מי שגונב את ההצגה במחנה האימונים הוא דווקא מי שאמור היה להיות האדם הכי אנונימי, המאמן המנטאלי אלון אולמן. אולמן קיים אסיפה עם השחקנים, ואלו כל כך התלהבו ונהנו עד שביקשו לדבר איתו גם לאחר מכן, הן בענייני הכדורגל והן בעניינם אחרי. גוטמן משקיע המון על בצד המנטאלי, והוא הוסיף את אולמן לצוות המקצועי מתוך אמונה שזה יעזור לשחקנים.השחקנים מספרים כי מדובר בשינוי תפיסה מבחינתם ושמעבר לכך שאולמן מסביר להם את המשמעות של המונח 'הכל בראש', הוא מנחיל לשחקנים כיצד ניתן לממש את הפוטנציאל והכישרון שלהם ולהאמין בעצמם יותר".

תגובות