תחושת הדז'ה וו של ניר דוידוביץ'

שוער מכבי חיפה לא מבין איך זה קורה לו כל פעם מחדש. למרות שהוא נותן עונה טובה, הוא צריך להילחם על מקומו עם שוערים שמנחיתים עליו בקיץ

שלמה וייס, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
שלמה וייס, כלבו

בקיץ 2008 קיבל ניר דוידוביץ' טלפון, כשמעברו השני של הקו היה אמיר אדרי. השוער הצעיר, שסיים את תקופת ההשאלה שלו למכבי הרצליה, היה צריך להחליט אם הוא חוזר למכבי חיפה או שמא מחפש לו שוב קבוצה שאליה יושאל ושבה ינסה לזכות בדקות משחק. רגע לפני שהכריע בעניין, ביקש אדרי להתייעץ עם המנטור שלו, חייג את הטלפון של דוידוביץ' ושאל בעצתו.

"אם אתה הולך לעבור עוד עונה בהרצליה, שבה אתה מתנדנד בין שוער ראשון לשני, עדיף שתחזור למכבי חיפה", קבע דוידוביץ', "ברגע שאתה לא צובר דקות בקבוצה אחרת עדיף כבר להישאר כאן, להתאמן בצורה הטובה ביותר ולהיות בשל בהרבה". אדרי הפנים והחליט שמספר 1 צודק. אם הוא לא מגיע על תקן השוער הראשון, עדיף לו להישאר בחממה הטובה ביותר לגידול שחקנים בארץ ולשאוב עוד קצת מהידע של דוידוביץ' וגיורא אנטמן. כמה ימים אחרי השיחה, השוער מאור עקיבא כבר הודיע על הישארותו בכפר גלים והפך לשוער המשנה של הירוקים.

חלפו קצת יותר משלוש שנים, ושוב חזר על עצמו אותו תסריט.בתחילת ספטמבר האחרון אדרי שוב ניגש לדוידוביץ' כדי לקבל עצה. הפעם הסיטואציה היתה שונה. אדרי כבר הוכיח את עצמו בין הקורות בתקופות שהתמנון היה פצוע ומחוץ למגרש, ואם זה לא מספיק, הירוקים החליטו להנחית על הראש שלו ושל דוידוביץ' שוער צעיר מסרביה שטרף את הקלפים.

דוידוביץ'. "אמיר עומד עכשיו בשער, ולמעשה חסרונו של ניר לא מורגש", אמר אלטמןצילום: שרון בוקוב

אדרי שיתף את דוידוביץ' בהתעניינות של מכבי נתניה בו, ושהוא מתלבט אם לעשות את הצעד או להישאר בחיפה. "באותם ימים אמיר היה נחוש בדעתו שהוא חייב לשחק", מסביר מקורב לאדרי, "הוא בדיוק סיים עונה שבמהלכה הוא שיחק לא מעט והוכיח עצמו בירוק, והוא הבין שהוא חייב לצאת משם כדי לחזור בהמשך כשוער ראשון".

גם דוידוביץ' היה באותה דעה והבהיר לאדרי שהוא צריך הפעם לצאת, להיאבק על האפודה בנתניה ולחזור הישר להרכב הראשון של מכבי חיפה. "ניר מאוד אוהב את אמיר, והוא תיכנן שהוא או גד עמוס יהיו המחליפים שלו כשהוא יפרוש", מסביר גורם בחיפה המקורב לשוער, "ברגע שהביאו את בויאן שראנוב, הוא הבין שמתוך הקבוצה לא יצמח היורש והציע לאדרי ולעמוס ללכת ולשחק כשוערים ראשונים כדי להוכיח את עצמם, להראות שהם ראויים ולחזור בעוד כמה שנים כשוער הראשון של הקבוצה".

אחרי השיחה בין השניים החליט אדרי לעבור לנתניה, והשאר כבר הפך להיסטוריה. העונה הוא כיכב במדי היהלומים, הפך לאחד מחביביו של ראובן עטר ובשבוע שעבר אף קיבל את הבשורה כי הוא חוזר לקרית אליעזר, יחד עם המאמן החדש של הירוקים. בצד עומד לו דוידוביץ', ששוב רואה איך במכבי מסמנים יורשים עוד לפני שהוא סיים את הקריירה.

בשבוע הבא הוא יחזור מהחופשה השנתית שלו בתאילנד ויעמוד בפני ההחלטה המשמעותית ביותר שלו בקריירה, אם להילחם עוד עונה על אפודת השוער הראשון בחיפה או שמא לסיים את הקריירה דווקא במקום אחר, בניגוד לכל ההערכות. בסביבתו של התמנון אומרים שהוא מתלבט כפי שלא היה בעבר, אבל מבהירים: "דוידוביץ' יישאר, עם או בלי קשר לכסף, רק אם הוא יבין שהוא כאן כדי לפחות להתחיל את העונה הבאה כשוער הראשון של הקבוצה".

שידור חוזר

אם בעונה שעברה ההחתמה של שראנוב הוציאה לדוידוביץ' במכה אחת את כל הרוח מהמפרשים, הרי שהקיץ הוא נוסע לתאילנד מוטרד אף יותר. עם החתימה של שראנוב התקשר מאמן מכבי דאז, אלישע לוי, לדוידוביץ' וביקש ממנו להגיע לפגישה. התמנון, שהיה בטוח שהולכים להיפרד ממנו ולהפוך את הסרבי לשוער הבכיר, הופתע כבר מהמשפט הראשון. "נכון שהבאנו שוער נוסף, אבל מבחינתי אתה עדיין השוער הראשון שלי", פתח לוי את השיחה, "תהיה לך השנה תחרות הרבה יותר גדולה, אבל כרגע אתה השוער הראשון ותצטרך לאבד את האפודה כדי לרדת אל הספסל".

אמיר אדרי. הפעם הוא חוזר לחיפה כדי להיאבק על עמדת שוער הבכירצילום: שרון בוקוב

דוידוביץ' שמע את הדברים, התעודד מעט, אבל מהרגע הראשון הבין שהתחרות הופכת לרוטציה ידועה מראש והחל את העונה בקול ענות חלושה. "ניר היה בדאון באותם ימים", מספר שחקן ששיחק בחיפה ומקורב לשוער, "לחברים הוא סיפר שהוא יודע שההחלטה להביא שוער היא בכלל לא של הצוות המקצועי, שהיא באה מלמעלה, וזה שבר אותו".

הדאון של דוידוביץ' התבטא גם על כר הדשא, ותחילת העונה היתה זוועתית מבחינתו. המזל של השוער היה, שגם היורש שהביאו לו מהבלקן לא בדיוק הרשים, ומהר מאוד חזרו הירוקים למוכר והטוב: דוידוביץ' שב להרכב והוכיח שוב שלא נס ליחו. להיפך, הוא היה מנקודות האור הבודדות בקבוצה. "ניר כבר מנוסה במאבקים מול שוערים אחרים על חולצת ההרכב במכבי חיפה. זה קרה לו בעבר עם דודו אוואט ועם אבי פרץ, ועכשיו זה קרה עם שראנוב. להזכירכם, הוא תמיד יוצא כמנצח", מסביר מקורב לשחקן.

גם בעונה הבאה דוידוביץ' ייאלץ להיאבק על חולצת ההרכב. גם אם בקרית אליעזר לא אומרים זאת בפומבי, מתחת לפני השטח צצים הקולות שמדברים על חזרתו של אדרי כדי לרשת את דוידוביץ' עוד במהלך עונת 2012/13, או במקרה הקיצוני פחות, עם פתיחת העונה שאחריה. השוער הוותיק, כך על פי מקורביו, עושה חושבים אם הוא רוצה גם בעונות האחרונות שלו לעשות את המעברים התכופים בין הדשא לספסל. לאחר כל הקרבות שלו, דוידוביץ' למוד המלחמות ניצב אולי בפני המערכה האחרונה שלו.

מתמטיקה פשוטה

החזרה של אדרי לקבוצה הבהירה לדוידוביץ', כך מספרים בסביבתו, שהקרב על חולצת ההרכב כבר התחיל. למרות שהשניים ביחסים מצוינים ושבעבר אדרי כבר הצהיר שהוא כאן כדי לשמש שוער שני, ושדוידוביץ' הוא הראוי לעמוד בין הקורות, לכולם ברור שהשוער שחוזר מנתניה מגיע רעב. בנוסף, ובעיקר הוא חוזר לאחר שהוכיח לעצמו שהוא יכול להחזיק קבוצת צמרת על כתפיו. "אמיר נתן עונה מצוינת בנתניה והוא כבר אמר לניר בעבר, שהפעם כשהוא יחזור זה יהיה כדי להיות שוער ראשון", מסביר מקורב לשניים.

"נכון שמעל פני השטח מדברים על זה שאמיר יתחיל כשוער משנה, אבל כבר צצו שמועות שעטר הסביר לו שהתוכנית היא להשמיש אותו כשוער ראשון כבר לקראת סוף העונה, דבר שניר לא יהיה מוכן לו. דוידוביץ' לא ילד. הוא עשה אחד ועוד אחד, והבין שאם אדרי חוזר, זה אומר שכבר החליטו מי יהיה היורש אחריו. ניר דווקא שמח שזה אמיר, כי הוא טיפח אותו ואוהב אותו מאוד, אבל הוא מקווה שזה יתעכב לפחות בשתי עונות".

"ניר לא יהיה מוכן לשמש שוער שני", קובע מקורב לשוער, "הוא נתן עונה גדולה השנה והוא רוצה לסיים בכבוד את הקריירה. הוא מחכה מאוד לשבת עם עטר ולשוחח איתו, ורק אחרי השיחה הזו הוא יבין לאן הרוחות נושבות. העובדה שאנטמן מחוץ למערכת די דיכאה אותו, לאור היחסים הטובים ביניהם. חוץ מזה הוא יודע גם שהוא לקראת סיום הקריירה, ולכן הוא רוצה חוזה לשתי עונות, על מנת שיוכל להבטיח שבקיץ הבא, האחרון שלו כשחקן פעיל, הוא לא יצטרך שוב לעבור את כל הדילמות הללו".

בויאן שראנוב. היורש שהביאו לדוידוביץ' מהבלקן לא הרשיםצילום: ניר קידר

התוכניות של עטר

גם במכבי חיפה עסוקים בימים האחרונים לא מעט בסוגיית דוידוביץ'. התוכניות, לפחות לפי מה שמשדרים בגזרת כפר גלים, הן שהעונה הקרובה תהיה שנת החפיפה בין הסמל, שיסיים דרכו כשוער ראשון, לבין אדרי, שיקודם לעמדת השוער הראשון של הקבוצה בעונה הבאה.

"עטר לא מעוניין שדוידוביץ' יעזוב כבר העונה. גם הוא היה סמל במכבי חיפה ויודע מה זה שמעיפים אותך רגע לפני שאתה מסיים קריירה וכמה זה לא נעים", קובע גורם בכפר גלים, "דוידוביץ' מתוכנן להיות השוער הראשון ועטר כבר הבהיר זאת לאדרי. לגבי העונה הבאה, זה כבר משהו אחר. התוכניות הן שאדרי יהיה השוער ובגלל זה יש התעקשות לחתום על עונה אחת בלבד, שלאחריה יוצע לדוידוביץ' תפקיד מקצועי, כנראה מאמן שוערים במחלקת הנוער. אם אני הייתי ניר, הייתי לוקח את ההצעה בשתי ידיים, מסיים את הקריירה בכבוד המקסימלי וזוכה בשקט גם בימים שאחרי הפרישה". 

ימי הקיץ שדוידוביץ' ירצה לשכוח

1999: השוער נפצע בכתף והצוות הרפואי המליץ על ניתוח. למרות ההצעה דוידוביץ' החליט לעלות לשחק, אך מהר מאוד, עם תחילת העונה, הכאבים גברו עליו. הוא עבר ניתוח והחמיץ את מרבית העונה.

2001: דוידוביץ' עוד סחב את הפציעה הקשה ממשחק הנבחרת מול ספרד, ולמרות ניסיונות שיקום ראה איך בכרמל מחפשים כבר שוער מחליף. בסופו של דבר הוא ישב ביציע מרבית העונה.

2002: הקיץ הקשה מכל עבור דוידוביץ'. הוא נפצע שוב במסגרת מוקדמות ליגת האלופות ובחיפה מיהרו להחתים את דודו אוואט. דוידוביץ' הפצוע ראה מהצד את יריבו המר עולה לליגת האלופות ובילה את שאר העונה מחוץ לשער. באותה העת החלה גם מתיחות בין הקבוצה לשוער על רקע החתמת אוואט, אך עונה לאחר מכן אוואט עבר לספרד ודוידוביץ' חזר לשמש שוער ראשון.

2011: קיץ שאותו דוידוביץ' ירצה לשכוח מכל הבחינות. מצד אחד, בחיפה הבהירו שדוידוביץ' כבר לא פרה קדושה והחתימו את שראנוב. מצד שני, השוער הוותיק פתח פה בראיון לא אופייני, שגרר חיצי ביקורת מכל עבר והוביל לקרע בינו לבין הקפטן יניב קטן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ