פרדה: "אם ירצו אשאר גם בליגה הלאומית"

דני פרדה ממכבי פ"ת מדבר על עונת הפריצה, על הירידה של קבוצתו ועל העתיד: "התבגרתי ולקחתי על עצמי יותר אחריות"

לירון סובול, מלאבס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לירון סובול, מלאבס

אומרים שאין אהבה אמיתית ללא ריבים ורגעי משבר, ושמבליי אותם רגעים לא נדע להעריך את הטוב. במקרה של דני פרדה ומכבי פתח תקוה מדובר בדוגמה אידיאלית. היום, בעידן הכסף הגדול והמעברים התכופים של שחקנים מקבוצה לקבוצה, נדיר לראות חיבור עמוק בין שחקן למועדון. פרדה, שברזומה שלו לא מעט עבירות משמעת שגררו השעיות, קנסות ועונשים חינוכיים, היה אמור למצוא את עצמו כבר מזמן מחוץ למכבי. אבל פרדה, 25, שלובש כחול מגיל שבע ושהפך מהר מאוד לבן הטיפוחים של המועדון, ידע להעריך את העזרה והסבלנות הרבה שהפגינו כלפיו, והעונה סוף סוף גם התחיל להחזיר בתצוגות על המגרש. אף על פי שחלום המעבר לחו"ל הפך לריאלי הקיץ ולמרות הרצון הגדול להתקדם, הוא מכריז ש"אם ירצו אותי אני אשאר במכבי גם בליגה הלאומית". אולי זו הסיבה לכך שמיד עם שריקת הסיום במשחק סיום העונה מול הפועל ניר רמת השרון, והידיעה הסופית שמכבי נפרדת מליגת העל, הוא צולם ממרר בבכי בזרועותיו של מנהל הקבוצה עמי פאן.

פרדה במשחק הירידה, "כואב לי שהיכולת שלי לא עזרה לקבוצה להישאר בליגה"צילום: ניר קידר

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

דני, עושה רושם שדווקא עונת השפל של מכבי הוציאה ממך דברים טובים.

"אני חושב שבשנה הזאת באמת התבגרתי ולקחתי על עצמי הרבה יותר אחריות. עבדתי קשה באימונים כדי להוכיח את עצמי ואני שמח שזה יצא לפועל במהלך המשחקים ושכולם ראו מה יש בי. כואב לי מאוד שזה לא עזר לקבוצה להישאר בליגה".

מי אחראי לשינוי הזה, משה סיני או אייל לחמן, שאמר שהוא זה שהכניס בך את סוד הקסם שבלרוץ הרבה?

"אני חייב את הקרדיט במיוחד למרקו בלבול, שבתחילת העונה נתן לי המון מוטיבציה, האמין בי ונתן לי את המפתחות להוביל את הקבוצה. גם לחמן הכניס לי מודעות בקשר לריצה ותנועה ואיך לשחק כדורגל אחראי יותר. עם משה סיני זה משהו אחר, הוא בעצמו היה שחקן ויודע בדיוק מה זה להיות על המגרש. הוא הדריך אותי בקטע המנטלי, דירבן אותי ולימד אותי המון דברים שהייתי צריך לדעת ולא היה מי שילמד אותי. אפשר לומר ששלושתם ביחד הכניסו בי את כל האלמנטים שהייתי צריך בשביל לעשות את קפיצה המדרגה הזאת".

ציפית שהעונה הטובה שלך תתבטא גם בזימון לנבחרת?

"האמת היא שחשבתי על הרגע הזה שאקבל את הטלפון מאלי גוטמן. אבל אם הוא החליט שאני לא מוכן עכשיו, הוא כנראה יודע מה הוא עושה ואני מקווה שבעתיד הוא יזמן אותי. אני תמיד מוכן, ואחכה להזדמנות. כל שחקן ישראלי חולם לייצג את המדינה שלו, וכך גם אני. זה יהיה מאוד משמח ומרגש ואני מקווה שזה יגיע בקרוב".

נחשבת לאחד הטאלנטים הגדולים במחלקת הנוער, אבל היו לך בדרך לא מעט בעיות משמעת. סלחו לך על דברים שלא לכל אחד היו סולחים עליהם.

"זה נכון, ואני מודע לזה ומעריך את זה. אבל זה היה בעבר. מאז עשיתי שינוי גדול, שינוי של 180 מעלות, ואני לא מתכוון לחזור על הטעויות האלה. מה שיש לי עם מכבי זה לא סתם יחסים בין שחקן לאגודה. זה משהו עמוק, כמו בן והורים, ומה שיש לי עם ההנהלה ועם האגודה הזאת - אני לא מאמין שיש לאף שחקן בארץ. זה מעבר לכדורגל ועסקים, זו אהבה בפני עצמה. אני חייב לקבוצה את הקריירה שלי. אם לא מכבי פתח תקוה, אי אפשר לדעת לאן הייתי מגיע. יכול להיות שהייתי היום במקומות אחרים ועדיף שלא ארחיב. הם אלה שנתנו לי את הבמה".

אז תהיה מוכן לרדת עם הקבוצה לליגה השנייה?

פרדה (משמאל) ועומס לוזון, "יהיה קשה למכבי פ"ת להסתדר בלעדיו"צילום: ניר קידר

"כבר דיברו איתי על זה לא מעט אוהדים ואנשים שקרובים למכבי. האמת היא שכשאני מסתכל על עצמי אני מבין שעכשיו זה הגיל שבו אני חייב לפרוח ולהגיע לרמות הגבוהות, ומה שנשאר לי זה רק לחשוב קדימה, כי אין לי ברירה. אני חייב להתקדם בחיים, אני לא יכול להישאר באותו מקום. אשמח מאוד אם מכבי יוכלו להסתדר בלעדי. אבל, וזה אבל גדול, הבהרתי להם את זה ומבחינתי זה תקף - אם הם יצטרכו אותי וירצו שאשאר אני לא אתנגד. אני לא יכול לסרב למועדון הזה".

דווקא לאחר אחד השערים החשובים בקריירה שלו, בניצחון בסוף חודש מרץ על הפועל חיפה, הגיעה התקרית האלימה באיצטדיון המושבה ועונש הרחקה משלושה משחקים. עבור מי שמעיד על עצמו שניסה להתרחק במשך כל העונה מתקריות שכאלו, זה היה רגע לא קל. לשמחתו, פרדה קיבל את מלוא הגיבוי מהמועדון וממשיך עד היום לטעון שהרחקתו לא היתה מוצדקת. פרדה, שכבר ראה איך הוא מצעיד את קבוצת נעוריו לעבר הישרדות בליגה, נאלץ לראות מהיציע את מכבי מודחת מגביע המדינה ומפסידה במשחק קריטי בבאר שבע.
"ישבתי ביציע בטירוף כל הזמן", הוא משחזר, "הרגשתי שאני לא יכול לעזור לקבוצה וזה הרג אותי. הייתי עצוב, בדיכאון. הרגשתי עצבני על ההחלטה של ההתאחדות, גם בעניין שלי וגם בעניין הנקודות. כאב לי מאוד שלא יכולתי לעזור למועדון בזמנים האלה. קיוויתי לנסים, שלצערי לא קרו".

אתה מרגיש שאם היית משחק במחזורים ההם, העונה היתה מסתיימת אחרת?

"כשהייתי על המגרש האמנתי בכל משחק שאנחנו יכולים לעשות משהו. אם הייתי עולה לשחק, אני מאמין שהיינו יכולים להוציא עוד נקודות ולהישאר בליגה. אני משוכנע בזה".

נראית שבור אחרי שריקת הסיום במחזור האחרון.

"לקחתי את זה מאוד קשה כי זו לא סתם קבוצה שירדה ליגה. זו קבוצה שגדלתי בה ושאני נמצא בה מגיל שבע. כל החיים שלי וכל הזיכרונות שלי הם מהמועדון הזה. אני זוכר שנים בליגת העל והופעות באירופה, ודווקא כשאני שחקן מרכזי, הקבוצה יורדת ליגה. זה היה רגע קשה בשבילי. אבל אני מקווה שאדע להרים את הראש, לחזור לעצמי ולהחזיר את מכבי למקום הראוי לה בליגת העל. ואם לא אני, אז אני בטוח שהאחרים יעשו את זה".

אתה יכול לשים את האצבע על מה שגרם למועדון לעונה רעה כזאת?

"הקבוצה לא התנהלה כמו שצריך וזו היתה הבעיה. בחירת השחקנים לא היתה נכונה, היו שינויים בעמדת המאמן בזמנים לא טובים. כל הדברים האלה יחד הצטברו וגרמו לבעיות וזה מה שגרם לנו לאבד נקודות ולאבד משחקים. ניסינו להסביר את זה להנהלה אבל לא נראה לי שזו החלטה של השחקנים כי לא אנחנו צריכים לקבוע מי יאמן".

אנשים במועדון אמרו שהרגישו שכל המדינה רצתה שתרדו ליגה. מאיפה זה מגיע?

"נהייתה סטיגמה על משפחת לוזון, סטיגמה של תקשורת ושל אוהדים מקבוצות אחרות ששונאים אותם שנאת חינם. הם שונאים כוח ולמשפחה הזאת יש כוח, וזה בכלל לא קשור לקבוצה. בגלל שהמשפחה הזאת מקושרת ומזוהה עם מכבי, כולם רצו לראות אותם נכשלים".

במכבי מתגאים בשחקני הבית שנשארים נאמנים למועדון. הם מציינים בגאווה את עומר גולן, שלמרות הצעות מקבוצות בכירות בארץ חזר מההרפתקה בבלגיה ישירות אליהם; ואת מורד מגמאדוב, שאמנם לא גדל במועדון אבל כבר סוגר בו שני עשורים אף על פי שנחשב במשך זמן רב לאחד הזרים האיכותיים בליגה. פרדה מסביר שגם הוא קורץ מאותו חומר: "בארץ אני אשחק כרגע רק במכבי פתח תקוה. מהקבוצה הזאת אני עוזב רק לאירופה. בישראל אהיה רק עם הכחול־לבן של מכבי. אם אני אצא לאירופה ואהיה שם כמה שנים, ובבוא הזמן אחזור לארץ, אני אחזור רק למכבי. זאת תהיה הקבוצה שתמיד אתן לה עדיפות".

במשך השנים נוצרה מערכת יחסים קרובה בינך ובין עמוס לוזון. מכבי יכולה להתקיים בלעדיו?

"אני דווקא מאמין שכן, אבל זה יהיה מאוד קשה כי מה שעמוס תרם למכבי אני לא מאמין שמישהו יוכל לתרום לה. מה שנשאר לנו זה לקוות ולהאמין שימצאו מישהו כמוהו. הוא תרם כסף וזמן למועדון ואני לא מאמין שיהיו הרבה כמוהו".

השבוע הוחלט שמשה סיני ימשיך בעונה הבאה. זו החלטה נכונה לדעתך?

"אני חושב שזו החלטה נכונה מאוד כי סיני יכול לדרבן את כל השחקנים שהיו השנה להישאר גם בשנה הבאה, והשם שלו יכול לגרום לשחקנים להגיע. אני חושב שהוא יכול להעלות את מכבי תוך עונה אחת לליגה הבכירה וזו ללא ספק החלטה נבונה מאוד של המועדון".

האוהדים שלכם הפתיעו במשחק האחרון כשעמדו ומחאו לשחקנים כפיים למרות הירידה?.

"אני מאוד מודה לקהל על כל האהבה והתמיכה שנתנו לי ועל האמונה שהחדירו בקבוצה. הרבה קבוצות היו שמחות לקבל קהל כזה, אמנם לא גדול אבל איכותי כל כך, עם אוהדים נפלאים שיודעים לתמוך. רק שימשיכו לעודד ושייתנו לנו כוח ושלרגע אחד לא יפסיקו להאמין כי הכל יכול לקרות בכדורגל. מכבי צריכה לחזור לליגת העל ואני מאמין שזה יקרה מהר מאוד, כבר בעונה הבאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ