ישראל - גרמניה |

העיקר, לנסות לא לפחד כלל

"אם מישהו כאן מפחד, שייקח את המפתחות ויילך", איים אלי גוטמן על שחקני הנבחרת. אחרי ההפסד לצ'כיה, מחכה הערב גרמניה ויש ממה לחשוש

משה בוקר
לייפציג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר
לייפציג

1. באחד מאימוני הנבחרת לקראת המשחק הערב נגד גרמניה, אוזניו החדות של אלי גוטמן שמעו דברים שהוא לא ממש אהב. "זה נכון מה שאני שומע?", זינק מאמן נבחרת ישראל על ליאור רפאלוב ויוסי בניון, "אתם אומרים הנבחרת חוזרת אחורה מהדקה ה-60 בכל משחק?". "לא חשובה התוצאה. תמיד אנחנו חוזרים אחורה ולא תוקפים, זה משהו לא מובן", הסביר לו בניון, ורפאלוב חידד את הנקודה: "אוטומטית, הפחד משחק אצלנו בראש. מהדקה ה-60 אנחנו חוזרים אחורה, לא תוקפים, מתגוננים ופוחדים לחטוף שער. בכל משחק זה חוזר על עצמו".

"הלו, הלו, אין אצלי פחד ולא חשוב נגד מי אנחנו משחקים", שאג גוטמן לעברם, "אם מישהו כאן מפחד, שייקח את המפתחות וילך. אנחנו מרחיקים ומסלקים את המלה פחד. אין אצלי דבר כזה". פחד ולחץ - זהו המוטיב החוזר כרגע סביב נבחרת ישראל. נכון, מדובר בצעדיו הראשונים כמאמן ופתיחת קמפיין מוקדמות המונדיאל עדיין רחוקה, אך ההפסד בסוף השבוע לצ'כיה, הביקורת מבית על התבוסה של נבחרת הנוער לפורטוגל והעובדה שהערב ממתינה נבחרת גרמניה האימתנית במשחק ביתי אחרון לפני היורו מעיקים לא מעט על גוטמן, וגם על שחקני הנבחרת. 

אתמול במסיבת העיתונאים נראה גוטמן מתוח מאוד ומאופק. הוא ושחקניו לא אוהבים את הדיבורים סביב השאלה כמה שערים תספוג הערב ישראל מגרמניה. הם לא מדברים על פחד, אך המתיחות, הדריכות ואפילו חשש קל לצלוח את המשחק בשלום נמצאים באוויר. "מצפה לנו משחק קשה", אמר גוטמן, "אנחנו משחקים אולי נגד הנבחרת הטובה בעולם מול הקהל הביתי שלה במשחק האחרון לפני היורו. אנחנו נעשה הכל כדי להצליח.

המלה פחד לא מופיעה אצלי בלקסיקון וגם לא אצל אף שחקן. אנחנו יודעים נגד מי אנחנו משחקים. נבחרת גרמניה תצא בסיום המשחק ליורו, ואנחנו יוצאים לחופש. כל שחקן צריך לרוץ פעמיים במגרש, פעם כדי למלא את ההוראות ופעם נוספת כדי לחפות על החבר שלו. אני לא מתעסק בתבוסות ולא חושש, אבל מכבד מאוד את הגרמנים". כ-15 עיתונאים וצלמים מקומיים הגיעו למסיבת העיתונאים, וחלקם תהה מדוע מכונה גוטמן "הגרמני". "בגלל הסדר והמשמעת נולד הכינוי", הסביר מאמן הנבחרת. 

2. הנושא החם ביותר במחנה הנבחרת וסביבה, כפי שמתרחש לא מעט בתקופה האחרונה, הוא סביב יוסי בניון. הקפטן לא אוהב, בלשון המעטה, את העובדה התקשורת עוסקת סביב זימונו, והוא מאוכזב וכועס מאוד על העובדה שאינו מקבל את הכבוד המגיע לו. "זכותו של כל אחד להביע את דעתו ולבקר אותי. בישראל מתייחסים לשחקן בן 32 כאילו הוא בן 40", החזיר בניון, "אין אצלנו כבוד לשחקנים ותיקים שעשו משהו בקריירה".

גם בסיום מסיבת העיתונאים המשיך בניון להיראות כועס מהיחס ומהביקורת כלפיו: "אנשים יכולים להביע את דעתם אם אני צריך להיות בנבחרת או לא, אבל יש דרך, יש סגנון, לא יכול להיות שמזלזלים ומתבטאים בסגנון בוטה, זה לא מכובד. עשיתי משהו בקריירה שלי, ואני עדיין משחק ברמות הגבוהות כדי שייתנו כבוד". 

גם גוטמן גיבה את הקפטן שלו. "אני מבין את הדעה והביקורת של התקשורת, אבל לא מקבל אותה", אמר, "אני רואה ומרגיש מקרוב כמה יוסי חשוב לנבחרת. זה לא משנה כמה הוא ישחק, עצם הנוכחות שלו משמעותית. אתם לא יודעים כמה שחקנים עולים אליו לחדר כדי לקבל עצה, כמה חשובה לשחקנים מלה טובה מיוסי. עבורם, מלה של יוסי לא פחות חשובה ממלה טובה שלי כמאמן".

3. היום יקרין גוטמן לשחקנים קטעים על הנבחרת הגרמנית וימשיך בשיחות האישיות, לאחר שכבר קיים סבב מלא בשבוע שעבר. "אני אוהב דיאלוגים", הסביר המאמן, "אני אוהב שהשחקנים מדברים ביניהם הרבה במשחק. אני אוהב לדבר עם שחקנים אחד על אחד בכל זמן פנוי שיש - במגרש, לפני האימון, אחריו וגם במלון. חשוב מאוד להיכנס לראש של כל אחד מהם ולהעביר לו את המסר הכי ברור והכי פשוט". 

במהלך כל עשרת הימים האחרונים של מחנה האימונים גוטמן לא מחייך במגרש אפילו פעם אחת. הוא רציני, קשוח, לפעמים גם צועק. פעמים רבות במהלך האימון הוא שורק, עוצר וצועק. "תדברו ביניכם. תהיו קרובים כל הזמן אחד לשני, כדי ששחקן גרמני לא יוכל לעבור ביניכם", הסביר באימונים, "בכל פעם שאתם רואים כחול (גרמניה), צריך שיהיו לפחות שניים-שלושה כתומים (ישראל)". 

מבחינת גוטמן, בניון הוא סמל. אפילו בנושא כמו חזרה להגנה. "תראו את יוסי", הוא הסביר לשאר השחקנים, "גם בגיל 32 הוא תמיד חוזר בריצה להגנה, תלמדו. גם שהגוף עייף, החזרה להגנה צריכה להיות בריצה קלה". 

גם מאיתי שכטר גוטמן מחזיק. "יוסי מפנה לך שטח, אתה עושה את התנועה עם הסיבוב במקום ורץ לשער", הוא מנסה לשלהב אותו, "מי יכול לעצור אותך, תגיד לי? יש בלם בעולם שאתה לא יכול לעבור? רוץ, לך, תן גול". כשהאימון נגמר, גוטמן חוזר לחייך. הפעילות המועדפת עליו, אגב, היא לספר סיפורים על התקופה בהפועל תל אביב. 

4. עם כל הכבוד למפגש מול ישראל, שיחת היום בנבחרת גרמניה היתה ההחלטה לבקר מחר במחנה הריכוז אושוויץ. הנבחרת הגרמנית תשלח נציגים לביקור, ביניהם יו"ר ההתאחדות וולפגנג ניירבך, המאמן יואכים לב, הקפטן פיליפ לאם ושחקניה ממוצא פולני, מירוסלב קלוסה ולוקאס פודולסקי. בסטיאן שוויינשטייגר הפצוע לא ישחק היום, ומנהל הנבחרת אוליבר בירהוף הביע תקווה כי הוא יהיה כשיר עד לפתיחת היורו.

שאר שחקני באיירן, שלא שיחקו נגד שווייץ, צפויים לפתוח בהרכב. לב אמר כי לדעתו הם "התאוששו מהטראומה מגמר ליגת האלופות", והוסיף לגבי המפגש מול ישראל: "לא צריך לייחס חשיבות רבה מדי למשחקי הכנה, אבל ברור שאנחנו תמיד רוצים לנצח".

| עוזי דן |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ