אושרי דודאי, כלבו

לפני עשרה חודשים נקרא חן עזריאל לפגישה עם יעקב שחר ברחוב המסגר בתל אביב. שחר, שהיה מעוניין להנחית את השחקן בכפר גלים ועל הדרך לעזור לבית"ר ירושלים לשרוד כלכלית, הודיע לשחקן שהוא מוכן לשלם עליו סכום גבוה, והצהיר בפניו על הרצון שלו לראות אותו במדים הירוקים.

עזריאל יצא מהפגישה ובניגוד לציפיות הודיע שהוא מעוניין להישאר בבירה. בניגוד להתנהלות הרגילה של שחר, הבעלים של מכבי חיפה החליט להבליג על ההודעה והסכים להחתים את עזריאל בכל זאת במועדון. איציק קורנפיין, היו"ר של בית"ר הבין משחר שיש מוכנות להחתים את עזריאל בכל זאת בקבוצה, ומיהר לזמן את השחקן לפגישה. לפגישה הגיע עזריאל ברגשות מעורבים. לא מזמן הוא סיים עונה מצוינת מבחינתו בבית"ר כמלך שערי הקבוצה. מעמדו המקצועי התחזק ומעבר למכבי יכול היה להקפיץ אותו קדימה, אולי אפילו לאירופה. רק שהשחקן מעולם לא עזב את ירושלים ומעבר לצפון, לבד, לא ממש קסם לו. קורנפיין פתח את הפגישה בפנייה לרגש של השחקן. "אני לא יכול לכפות עליך דבר, הרי אתה מחזיק בחוזה, אבל מכבי מוכנה לשלם עליך מיליון דולר, שזה סכום לא מבוטל".

עקבו אחר עונת המלפפונים בכדורגל הישראלי בדף הפייסבוק של ספורט "הארץ"

קורנפיין דיבר גם על האפשרות המקצועית שלפיה יוכל עזריאל להתקדם ולזכות בחשיפה לאירופה. מכבי חיפה התמודדה אז במסגרת מוקדמות ליגת האלופות והשחקן כבר פיספס את הסיבוב המוקדם השני, ואם היה רוצה להשתתף במפגש הכפול מול גנק, שממנו היו הירוקים יכולים להעפיל לשלב הבתים במפעל היוקרתי, היה עליו להחליט כמה שיותר מהר. בתום הפגישה התחבט עזריאל ביחד עם מקורביו ועל השולחן נפתחו כל הקלפים; השחקן ראה לנגד עיניו את ההזדמנות לקפוץ מדרגה מבחינה מקצועית. גם בפן הכלכלי ההתקדמות היתה גדולה וגם האפשרות לעזור לבית"ר להתקיים. "אני מאוד רוצה לבוא לקראת המועדון", ענה עזריאל לקורנפיין כמה שעות לאחר מכן, "אני מבין את המצוקה. בית"ר חשובה לי מאוד", ויצא לכיוון המשרדים של יעקב שחר כדי לחתום על חוזה במכבי חיפה ואולי להספיק להירשם לסיבוב השלישי של מוקדמות ליגת האלופות.

יום למחרת כבר נחת עזריאל בכפר גלים הסמוכה לחיפה והצפי במכבי היה שעזריאל יהפוך מהר מאוד לאחד מהברגים המרכזיים של הקבוצה. בפועל עזריאל היה אחד מהחלשים העונה במכבי חיפה. הוא לא פרע ולו שטר אחד, ובשבוע שעבר קיבל את ההודעה, דווקא מראובן עטר, שהוא משוחרר מהקבוצה ויושאל לקבוצה אחרת.הכישלון של עזריאל מעלה תהיות רבות בנוגע להחתמות של שחקנים רק כדי לעזור לבית"ר או לקבוצות אחרות ומשקף את הלך הרוחות בחדר ההלבשה בחיפה העונה, חדר הלבשה שאליו עזריאל לא הצליח להתחבר.

עזריאל (מימין). אפילו לשמור על כושר בחיפה הוא לא מעונייןצילום: שרון בוקוב

ילד טוב ירושלים

כבר מהצעדים הראשונים של עזריאל במכבי היה ברור שלא מדובר ב"טייפ קאסט" הרגיל של שחקן כדורגל, במיוחד לעומת החבורה שכבר היתה קיימת בקבוצה. עזריאל הגיע לאימון הראשון מלווה בפמליה כאילו היה מדובר באימון ראשון של ילד במחלקת הנוער. לצדו צעדו הסוכן דודו דהאן, אמו, אביו, אחותו והחברה דאז שהספיקה מאז להפוך לאשתו. אחרי שנפרד מהפמליה עבר עזריאל לחדר בבית מלון שהעמידה לרשותו הקבוצה וכבר בדקות הראשונות אמר למקורביו כי הוא מרגיש תחושת זרות.

גם באימונים עזריאל הוגדר מההתחלה כאאוט סיידר. בחיפה ציפו שהוא יתחבר לקליקה הצעירה של עידן ורד, אייל גולסה ואלון תורג'מן, כשמעליהם מביט תמיד ומשגיח הקפטן יניב קטן, אך עזריאל הקפיד להישאר בצד כשהוא לא מתחבר גם לקליקות האחרות.
"הוא ממש ילד טוב ירושלים. הוא לא מעורר מהומות, לא תשמע עליו במדורי הרכילות. הוא שקט, אולי שקט מדי", אמר השבוע גורם במועדון.

מי שראה את הקושי של עזריאל להתחבר היה יניב קטן שהתקשר אל השחקן וניסה לקרב אותו לחיקו. באחר האימונים ניגש אליו קטן וניסה לדובב אותו, "אל תתייאש", אמר הקפטן לעזריאל, "אתה שחקן מצוין וגם ההזדמנות שלך תגיע. תמשיך להתאמן כמו שאתה ואתה תראה שעוד תכבוש כאן הרבה שערים". אלא שגם מספר 20 לא הצליח לחבר את השחקן לשאר החברים בקבוצה ועזריאל הלך והתרחק עוד יותר.

אם לא די בהתרחקות מהחברים, עזריאל גם התקשה להתנתק מבית"ר. דוגמה לכך ניתן היה למצוא במשחק מול האקסית בטדי. עזריאל נכנס כמחליף ובאחת מהפריצות שלו הוכשל על ידי אוהד סיידוף, שוער המשנה של בית"ר. מבלי להסס לקח עזריאל את הכדור והניח אותו על נקודת ה־11 ורצה לבעוט. אף אחד בחיפה לא התנגד, התוצאה היתה כבר 1:3 לירוקים וממש סמוך לסיום. עזריאל רצה להמשיך לכבוש משחק שני ברציפות אחרי שבמשחק לפני כן, מול בני יהודה, כבש את שער הבכורה. אלא שמי שמנע את זה ממנו היה חברו לקבוצת הנוער של בית"ר, קובי מויאל, שזעם עליו, "אתה רוצה לכבוש נגדנו? אתה רוצה שהקהל שלנו יאכל אותך? עדיף שלא תבעט", העניין האמוציונלי היה כה חזק וזה שכנע את השחקן הירושלמי בירוק לוותר על הבעיטה ומספר 8 העדיף לוותר על המומנטום רק כדי למצוא חן בעיני הקהל הירושלמי.

חן עזריאל. לא כבש אפילו פעם אחת העונה במדי הירוקים צילום: שרון בוקוב

כשלון ידוע מראש

עזריאל התקשה להתגבר על הגעגועים ועל קשיי ההתאקלמות ובצד המקצועי נחל כישלון חרוץ. ההתחלה עוד היתה מבטיחה. במשחק הראשון מול גנק ברמת גן הוא נכנס כמחליף לקצת יותר מרבע שעה וסחט כרטיס צהוב מאחד משחקני ההגנה של הקבוצה הבלגית בזכות המהירות שכל כך מאפיינת אותו, "ראינו קצת מהיכולת של חן. אני בטוח שהוא עוד יתרום לנו רבות", אמר אז אלישע לוי לאחר המשחק. גם במשחק הליגה - במשחק הליגה הראשון שלו - הוא נכנס כמחליף והספיק לבשל לוויאם עמאשה את אחד מארבעת שעריו בניצחון 1:4 בקופסא בנתניה. אבל מאז גרף הסטטיסטיקה של עזריאל בנפילה אטומית. עמאשה היה בכושר הבקעה מסחרר וולדימיר דוואלישווילי עדיין לא נמכר.

אך נוסף על שני החלוצים שעמדו בינו לבין דקות משחק, נראה שהדבר הכי חשוב ושהעובדה שפגעה הכי הרבה בעזריאל היא שהגיע כהחתמה של הבעלים ללא התייעצות עם לוי, דבר שהכעיס את המאמן. "לוי הוא אולי לא מאמן שיעשה צרות וידפוק על השולחן אבל את ההזדמנות שלו להראות מי הבוס המקצועי הוא שומר לעצמו, וזה נתן את האותות בשטח", מסביר מקורב לקבוצה, "לוי לא ממש אהב את ההנחתה של עזריאל מבלי להתייעץ איתו. לא בטוח שכולם זוכרים אבל גם עידן ורד לא היה החתמה שלו אבל להבדיל מעזריאל, ורד יזם שיחה עם המאמן כשהגיע וזה סלל את הדרך למערכת יחסים סבירה ביניהם. עזריאל לא נהג כך מפני שהוא לא ידע איך ומה צריך לעשות ועל כך הוא שילם את המחיר". את העונה סיים עזריאל עם שער אחד בודד מול בני יהודה בבלומפילד ועוד שני בישולים, די מאכזב בעבור שחקן ששילמו עליו מיליון דולר. גם עזריאל הרגיש מאוכזב מאוד ממעמדו המקצועי. לקרובים אליו הוא אמר באמצע העונה, "אני יודע שאני לא מספק את הסחורה, אבל אני מרגיש שאני לא מקבל מספיק צ'אנסים. כאילו מחכים לראות שאני טועה פעם אחת ואז שוב אני מתייבש על הספסל".

נכון שעזריאל לא קיבל יותר מדי הזדמנויות אבל לא ברור מה קדם למה, חוסר החיבור של עזריאל לעיר, לאוהדים ובכלל לסמל, דבר שיש לו משקל רב בין שחקן לקבוצה, או שבאמת העונה הזו נועדה לכישלון. הרי אם היה לעזריאל כה חשוב להתחבר לקבוצה, איך אפשר להסביר שאת התאריך לחתונה שלו קבע עזריאל ערב לפני גמר גביע המדינה? אולי הוא לא האמין שהקבוצה שלו תגיע למעמד הנכסף או שאולי הוא לא האמין שגם אם היא תגיע הוא יילקח בחשבון? מסיבות ברורות אף שחקן סגל מחיפה לא הגיע לאירוע, שאותו סימן עזריאל כיום החשוב לו בחייו. נציגות דווקא היתה, המנכ"ל איתמר צ'יזיק, אריק בנאדו ודובר הקבוצה דודו בזק נכחו במקום.

אלישע לוי. "לא ממש אהב את ההנחתה של עזריאל מבלי להתייעץ איתו"צילום: שרון בוקוב

למרות הכל, מקצוען

אף על פי שהפך לשחקן שולי ברוטציה, עזריאל המשיך להיות רעב במיוחד ובמכבי חיפה יודעים לספר על שחקן מקצוען. כך היה גם לאחר שבינואר נפצע עזריאל בקרסול, פציעה שעל פי הערכת הצוות הרפואי של הקבוצה היתה אמורה להשבית אותו עד לחודש אפריל לפחות. פחות כאב ראש לאלישע לוי מול הבעלים. השחקן הפתיע את כולם בתהליך השיקום ובקצב ההחלמה שלו, ותוך פחות מחודש וחצי כשהוא כלל לא מביט לאחור הוא חזר לאימונים מלאים.

באימון המלא הראשון שלו בכפר גלים לאחר הפציעה, ערך אלישע לוי משחקון פנימי. הוא הבין שהעונה הזו לא ממש מתרוממת והיא די כישלון בסטנדרטים של מכבי חיפה. הוא רצה להעביר מסר לכולם - מי שיעבוד קשה ויוכיח את עצמו יזכה גם להזדמנות. אף אחד לא ציפה מעזריאל לחזור בשיא הכוח והמרץ, אלא בהדרגה, כמו כל שחקן שחוזר מפציעה. במשחק שנערך בכפר גלים עזריאל היה חד מאוד. הוא כבש שלושה שערים וזכה לשבחים מהחברים שלו לקבוצה ואפילו מלוי.

כעת נותר עזריאל עם הפנים קדימה וקשה לראות אותו חוזר למכבי חיפה. בשבועות הקרובים יחליטו במכבי לאן להשאיל אותו והאופציה המועדפת על כל הצדדים היא כמובן בית"ר ירושלים. צ'יזיק כבר העביר את המסר לקורנפיין ומכבי כנראה לא תדרוש עלות השאלה. הבעיה היא שכרו של השחקן, "אנחנו מאוד רוצים לראות את עזריאל אצלנו", אמר השבוע קורנפיין, "אנחנו מאמינים שזה יכול לעשות טוב לשני הצדדים", אבל חוזה של 120 אלף דולר בעונה, חוזה שבו מחזיק עזריאל נשמע דמיוני במציאות הנוכחית של בית"ר. "כבר אמרתי שאני אשלם את המקסימום שאוכל לכל שחקן שנרצה", מסביר קורנפיין.

ועזריאל? הוא בימים האחרונים בארצות הברית ובקרוז באיים הקריביים מנסה לשכוח מהכל ומקווה שבעונה הבאה ימצא קבוצה שתשלם את שכרו ושהוא לא יתייבש ביציע בקרית אליעזר. במכבי חיפה מבחינתם רוצים לשכוח מההחלטה שהתבררה כשגויה ובחדרי חדרים בכפר גלים אומרים שגם הבעלים מבין שבעתיד טובות שכאלה לא ייעשו, בטח לא בסכום של מיליון דולר.

עזריאל במדי הירוקים. "אם דברים היו תלויים בי לא הייתי עוזב את בית"ר"צילום: שרון בוקוב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ