משה הרוש

בימים הקרובים, חודש וחצי אחרי שאלי טביב הודיע על העמדת הפועל תל אביב למכירה, יתברר אם המועדון אכן יועבר לידי קבוצת רכישה שמגלה סימני רצינות לא אופייניים. בימים האחרונים התנהלו מגעים קדחתניים בין טביב לקבוצת אנשי עסקים מחו"ל, המיוצגים בין היתר על ידי שמעון שבס, ששימש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופתו של יצחק רבין. המתווך בעסקה הוא איש העסקים מני ויצמן. "הצדדים הגיעו לכדי הסכמות ראשוניות בנוגע לעסקה", נמסר היום (שני) בהודעת הפועל ת"א, לאחר פגישה שנערכה בתל אביב בין טביב לנציגי הרוכשים. גורמים המעורים בפרטים סיפרו כי על פי העסקה המתגבשת, בהמשך אמורה להצטרף לשבס קבוצת רכישה נוספת, אותה מגייס השר לשעבר חיים רמון. רמז לכך ניתן בהודעה הרשמית, בה נאמר כי "נציגי הרוכשים מתכוונים לצרף לצוות הרכישה אנשי עסקים ואישי ציבור נוספים, שפעלו לאורך השנים לטובת הקבוצה".

עם זאת, הדרך לחתימה ארוכה ובפניה ניצבים מכשולים לא פשוטים. על פי המתווה שהוסכם בין הצדדים, יקבל טביב תשלום ראשוני של כ10- מיליון שקל, ובהמשך תוספת של סכום דומה, כלומר עסקה בשווי של כ20- מיליון שקל. גורם המעורה בפרטים אמר כי העסקה עשויה לקום או ליפול על דרך העברת התשלום השני. טביב התחייב כי יישא בכל החובות שיתגלו בעתיד בגין תביעות בוררות שעומדות נגדו ונגד המועדון, מצד שחקנים, סוכנים ומועדונים. "התשלום השני בעסקה", הבהירו אנשיו של טביב, "לא מותנה בהכנסות ממכירת שחקנים ולא כפוף להכנסות כאלה ואחרות שייצר המועדון. תהיה מסגרת זמן ומועדי תשלום והרוכשים הפוטנציאלים יצטרכו לשבור את הראש איך ומאיפה לשלם. הם יכולים להחליט גם לא למכור אף שחקן, ולהשאיר את כולם בהפועל ת"א, זה כבר לא עניינו של טביב".

שבס. קבוצת אנשי עסקים בתיווכו החלה לנהל מו"מ לרכישת המועדוןצילום: דן קינן

האם עסקת המכירה של הפועל ת"א אכן תצא לפועל? שתפו אותנו בפייסבוק

נציגי הרוכשים הבהירו חד משמעית כי "אין לנו כוונה להביא עוד כסף מהבית, מלבד התשלום הראשון", והעלו את האפשרות לפרוע את יתרת התשלום מקופת המועדון, בעיקר באמצעות הכנסות ממכירת שחקנים כמו טוטו תמוז, נוסה איגייבור ועומר דמארי. אלא שמהר מאוד התברר להם כי מדובר בהליך כמעט בלתי אפשרי - לא ניתן להשתמש בכספי המועדון, גם אם ישנם עודפים, לצרכים פרטיים. כשהאפשרות הזו עלתה, הבהיר להם טביב כי קיימת אפשרות לקבל אישור מהבקרה התקציבית למשיכת דיווידנדים במקרה של יתרה בחשבון. "שוחחתי עם אבי לוזון", סיפר להם טביב, "והוא אמר לי שיש דרכים חוקיות לקבל אישור למשיכת כספים".

במהלך הפגישה היום העלו הנוכחים את יו"ר הבקרה, עפר אורליצקי, על קו הטלפון ושמעו ממנו הסבר מקוצר על הקשיים הכרוכים בכך. אורליצקי הבהיר להם כי "ישנה אפשרות כזו, אבל היא כמעט בלתי ישימה. צריכים להיות בקופה עודפים עצומים מאוד כדי שאאשר משיכת כספים, וגם אז אני לא מאשר בקלות". הצדדים קבעו להיפגש מחר עם אורליצקי, למה שהוגדר על ידי נציגי הרוכשים כ"פגישה מכרעת, שאחריה נדע אם יש דרך לפתור את הפלונטר למשיכת כספים מקופת המועדון בעתיד". הוסבר להם על ידי אנשי הבקרה כי "צריכים לקרות מספר דברים מאוד נדירים שיאפשרו משיכה מהקופה. על שטרי ההון בסך 24 מיליון שקל אין בכלל מה לדבר, בהם אי אפשר לגעת. עודף עצום בחשבון יכול להגיע רק מהעפלה לליגת האלופות, כך שבשנה הקרובה אין בכלל מה לחשוב על זה. הדרך השנייה היא שייכנסו המון כספים ממכירת שחקנים ומנויים, וגם אז אף אחד לא ממהר לאשר משיכה מהחשבון. לא מומלץ לבנות על כספים שייכנסו למועדון, בטח לא בשנים הקרובות".

אחד מנציגי הרוכשים, שהחל להפנים את גודל המכשול, נשמע היום סקפטי: "אם אחרי הפגישה עם אורליצקי נבין שבלתי אפשרי למשוך כספים מהמועדון, לא תהיה עסקה. טביב
כנראה יצטרך להתגמש - לקבל תשלום ראשון ולפרוס את התשלום השני לאורך שנים. בזה,
לא נראה לי שהוא מעוניין". שבס, שצפוי לנחות בארץ בסוף השבוע במטרה לקדם את הרכישה ומיועד לשמש כיו"ר המועדון, הבהיר כי "אנחנו רציניים מאוד. יש נכונות מצד כולם. טביב רוצה מאוד למכור ואנחנו רוצים לרכוש. יש עוד מספר דברים, בעיקר סוגיות משפטיות, שאנחנו עוד צריכים לברר לפני שנוכל לחתום על הרכישה. האנשים שבאים איתי הם אנשים טובים, שרוצים את טובת המועדון. אני מניח שתוך מספר ימים נדע אם תהיה עסקה או לא".
בבסיס הרעיון של אותם נציגי רוכשים עומדת מטרה מרכזית אחת - "להוציא את המועדון
מהידיים של טביב, להעביר אותו לניהול קבוצת הרכישה ובהמשך למכור אותו בצורה מסודרת לאיש עסקים שירצה לקחת בעלות על המועדון", כדבריהם. מקורבים למועדון אמרו ש"זו עוד יוזמה, מיני רבות, של אנשים לגייס משקיעים לרכישת הפועל. בסוף זה תמיד נופל כי טביב דורש הרבה יותר ממה שאנשים מוכנים לשלם, וכך יקרה גם הפעם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ