איזה ניר קלינגר תקבל הפועל חיפה?

המאמן החדש של יואב כץ מגיע מתון יותר לקדנציה החדשה שלו בישראל ולא חושב שעשה צעד אחורה: "אני לא קורא לזה פקשוש בקריירה"

שלמה וייס, כלבו

לפני 36 שנה, כשהיה רק בן תשע, ניר קלינגר צפה במשחק ששינה את חייו. קלינגר, שבאותם ימים הקדיש את מרבית זמנו להתרוצצות בשכונה עם כדור ולמשחקים עם הילדים הגדולים ממנו, קיבל שיחה מבן דודו שבישר לו שהם הולכים לראות משחק בקרית חיים. קלינגר, שהגיע מבית אדום, התלהב מהרעיון ולראשונה בחייו חזה במו עיניו במשחק כשהאלילים שלו באותה תקופה - בני אלון, יצחק אנגלנדר והחברים - גורמים לו להתאהב עוד יותר במשחק. "אני לא זוכר בדיוק איזה משחק, אבל אני זוכר את אלון ואנגלנדר משחקים, ומשחקים מצוין", נזכר קלינגר, "באתי מהצד האדום, זה לא סוד, ואת ילדותי ביליתי בצפייה במשחקים דווקא בקרית חיים".

שלוש שנים אחר כך, קלינגר, שהוכיח כישרון ובעיקר כריזמה נדירה בקרב בני גילו, ניסה את מזלו והחליט להתחיל לשחק כדורגל בצורה מקצוענית. למרות האהדה לאדומים הילד נרשם דווקא לקבוצה הירוקה מהעיר והחל את דרכו במכבי חיפה. "בתור ילד שגר בחיפה היה הרבה יותר קל להירשם למכבי ולא להפועל, ובגלל זה התחלתי לשחק דווקא שם ולא בהפועל חיפה", הוא מסביר. לימים קלינגר הפך לאחד הכוכבים של מכבי, נמנה עם תור הזהב שלה ולאחר מכן גם עשה את המעבר לקרית שלום, שגרם לאוהדים של מכבי להפוך אותו בתקופות מסוימות לשנוא יציע ג'.

מה דעתכם על מיוניו של קלינגר למאמן הפועל חיפה? שתפו אותנו בפייסבוק

בשבוע שעבר קלינגר סגר מעגל וחתם בהפועל כמאמן הראשי שלה בעונה הבאה. רגע אחרי שהוצג במסיבת העיתונאים שהאוהדים דאגו לפוצץ, כדאי לבדוק איזה קלינגר מגיע לקרית חיים, מה הוא מצפה מהשחקנים, איך הוא עומד לבחור את הזרים שלו ואיזה תלכיד הוא רוצה. הוא גם שולח מסר לכל אלה שבטוחים שהעימות הראשון עם יואב כץ קרוב מתמיד.

הקשר בין קלינגר ליואב כץ החל כבר לפני שתי עונות, אז הבעלים של הפועל היה מעוניין לראות את המאמן נוחת בקרית חיים. על פי מקורבים לכץ, הוא הבטיח לו דברים שאף מאמן לא קיבל ממנו בשנים קודמות. קלינגר התעניין, הקשיב, אך בסופו של דבר העניין ירד מהפרק. הפעם, כשכץ פנה אל קלינגר, הוא לא היה מוכן לוותר. המאמן, שהבין מהמשפחה שהוא חייב לחזור לישראל, הסכים עקרונית לתפקיד אך ביקש מהבעלים עוד שבועיים כדי לדון בכמה דברים. "למרות כל מה שאומרים מסביב, קלינגר לא ביקש זמן לחשוב בגלל כסף. היו פערים, אבל קטנים. הכסף לא שיחק תפקיד. הדבר היחידי שבגללו קלינגר דחה את החתימה הרשמית היה רצונו ללמוד את כץ ולהבין שלא ינחיתו עליו שום דבר ושהוא יהיה האוטוריטה היחידה בכל מה שנוגע להחלטות המקצועיות", מסביר מקורב למאמן.

ואכן, מבט על קריירת האימון של קלינגר חושף מאמן שלא מוכן להתפשר וחייב לומר את המילה האחרונה - שלא לומר, המילה היחידה - בכל מה שנוגע בהתנהלות המקצועית של הקבוצה. "הרבה פעמים ניסו להגיד לקלינגר מה לעשות וזה כמעט גרם לפיצוץ", מסביר מאריוס גנאסטידיס, כתב הספורט של האתר הקפריסאי פאמאגיטאדו, "ניר חייב להיות זה שמחליט על הכל. לא יכולים להנחית לו שחקן ולהגיד לו 'הנה, הוא חותם'. אם בישראל יעשו לו את זה, אל תתפלאו אם הוא יקום וילך".

קלינגר, למרות הפרשנות של הקפריסאים, דווקא מגיע מתון יותר לקדנציה החדשה שלו בישראל. "העובדה שהמשפחה שלו ביקשה ממנו לחזור לישראל גרמה לו להבין שהפעם הוא יהיה חייב לתקוע יתד בליגה הישראלית, ולכן קלינגר מגיע הרבה יותר פתוח. הוא כמובן לא יוותר על העקרונות שלו ועל הסדר והמשמעת, אבל הוא לא ימהר לקום וללכת", מסביר מקורב למאמן. "אני יודע וזה נכון שיש דברים שאני לא מתפשר עליהם", מודה הקואץ' החדש של האדומים, "אבל אני לא ראש בקיר. אומרים שאני חייב להחליט הכל, אבל אם יביאו לי שחקן והוא יהיה טוב ויוכל לעזור, אז אני לא אגיד לא כי אני לא הבאתי אותו. אני מקפיד על סדר ועל משמעת ודורש שהשחקנים יעשו מה שאני מבקש".

למרות המתינות, בהפועל כבר מתכוננים לפיצוץ הראשון בין המאמן לבין כץ, ומרבית האנשים במועדון מאמינים שזהו רק עניין של זמן. "אני לא מתייחס לדיבורים האלה", מסביר קלינגר, "אני תמיד אומר לכולם שאני בן אדם שלומד להסתדר עם כל אחד. בשבועיים האלה, שבהם למדתי להכיר מעט את כץ, התרשמתי שאנחנו נסתדר ואין סיבה ששני אנשים מבוגרים יגיעו לפיצוץ. מי שעבר את נשיאי הקבוצות בקפריסין יכול להתמודד עם כל מצב".

נוסף על הרצון שלו להיות מעורב ולדעת על כל החלטה שנופלת במועדון, קלינגר דוגל באותה שיטה גם בצד המקצועי. הקבוצות שלו מאופיינות לרוב כחבורה של שחקנים שווים ביכולתם ובמעמדם, פחות או יותר, ללא כוכב שעולה על כולם, כשהמשמעת הטקטית והקבוצתיות חשובות לו יותר מכל. גם הסדר והמשמעת שהכניס טל בנין העונה צפויים לעלות שלב אחד למעלה וקלינגר מקפיד על כל פרט קטן על המגרש ומחוצה לו. "לקלינגר קשה שיש כוכב. הוא מפחד שזה יהרוס לו את חדר ההלבשה. הפועל מתאימה לו כמו כפפה ליד כי היא מורכבת משחקנים צעירים ושווים ביכולתם. הוא יוכל לקדם אותם מאוד, וזה שאין לו אגו בקבוצה יביא לשקט תעשייתי", מסביר גורם במכבי תל אביב. "אני דווקא אשמח שיהיה לי כוכב", דוחה קלינגר את הטענות, "אבל משחק קבוצתי ולכידות במועדון כמו הפועל זה דבר שעוזר מאוד ומשפיע על כל הקבוצה, בייחוד כי אין לנו תקציב גדול כמו לקבוצות האחרות. אם יהיה לי שחקן שיהפוך לכוכב ברור שלא אעצור אותו. אני לא נגד כוכבים, להפך".

אם קלינגר אכן מגיע מתון יותר בכל הנוגע ליחסים עם הבעלים, הרי שבבחירת השחקנים שלו, בייחוד הזרים, קלינגר לא מתכוון להתפשר. התוכנית שלו היא להמשיך לברור בקפידה את השחקנים כפי שעשה עד עכשיו. נוסף על ולדימיר גלושצ'ביץ' וסטפן דנקוביץ' שאותם הוא רוצה להשאיר בקרית חיים, קלינגר צפוי להביא לפחות עוד שני זרים, כשכבר בימים אלה הוא צופה בעשרות קלטות. בניגוד לרוב המאמנים שעובדים עם מספר סוכנים מצומצם ואוהבים זרים מארץ מסוימת, קלינגר מתעקש להשתמש בעולם הגלובלי, עובד עם כל הסוכנים, ואף מבקש מהם להביא לו שמות של שחקנים. "קלינגר הוא מהמאמנים שרוצים לראות כמה שיותר שחקנים ואז לבחור מביניהם. הוא מציף את הסוכנים ומשתמש גם בקשרים שיצר בחו"ל וככה בוחר שחקנים", מסביר אחד מסוכני השחקנים בארץ.

למרות החיבור עם הסוכנים, קלינגר נכשל עד היום במרבית הבחירות שלו בזרים. כך היה בהפועל באר שבע וגם בלא מעט קבוצות בקפריסין. קלינגר הצליח דווקא עם השחקנים הצעירים ועם אלו שהיו במועדון יותר מאשר עם אלה שהוא עצמו הביא. ההצלחה הגדולה שלו נוגעת דווקא למכבי, הוא המליץ לירוקים להביא את ג'ורג' טישיירה לקבוצה, שהתגלה לאחר מכן לאחד מהזרים היותר איכותיים שנחתו בכפר גלים בשנים האחרונות.
למרות הכישלונות עם השחקנים שהביא, בכל מה שנוגע בכדורגל הקפריסאי קלינגר הפך לדעה האחרונה בנוגע להחתמת שחקנים, בעיקר ישראלים. כך היה ב־2009, כשמאמן אפולון לימסול הודיע שהוא מתלבט בין שני שחקני רכש שאחד מהם היה משה מישאלוף. רגע לפני שהפור נפל נשיא המועדון הקפריסאי השהה הכל, הרים טלפון לקלינגר וביקש לדעת אם הוא חושב שמישאלוף יכול לתרום. קלינגר אמר כן והמילה של המאמן הישראלי היתה המכרעת בסיפור. הקשר הישראלי נחת בקפריסין ולאחר מכן אף עבר לפאפוס, שביקשה גם היא את דעתו של המאמן הישראלי. "הרבה נשיאים מתייעצים עם קלינגר בכל מה שנוגע לשחקנים, גם אם הוא לא מאמן בקבוצה", מעיד גנאסטידיס, "ניר הפך להיות המילה האחרונה בכל מה שנוגע לשחקנים ישראלים בקפריסין".

"הקשר שלי עם הנשיאים בקפריסין הוא מצוין", קובע קלינגר, "גם אחרי שעזבתי את המועדונים, עם רובם נשארתי בקשר טוב והם מתייעצים איתי הרבה פעמים. אני עושה את זה בשמחה ועוזר לכל מי שמבקש".

על אף ההילה והכבוד שרוחשים בקפריסין לקלינגר, קשה להתעלם מהעובדה שהמאמן נדד שם בין קבוצות והתקשה לתקוע יתד בקבוצה אחת. בעוד הפרשנים והקולגות בארץ רואים זאת ככשלון ודעיכה בקריירה, הקואץ' עצמו לא מתרגש ומסביר שבאי השכן מעמד המאמן הוא נמוך עוד יותר ממעמדו בארץ, ושמעבר מקבוצה לקבוצה זה דבר של מה בכך. "במרבית הקבוצות הצלחתי ובענק. היה לי חוסר מזל. בעונה השנייה תמיד ההנהלה התחלפה ואז נאלצתי לעזוב. בפארלמיני בעונה הראשונה עשיתי דבר מדהים. סיימנו במקום הרביעי, שזה מיקום השיא של הקבוצה. גם בקבוצות האחרות הצלחתי. פשוט בקפריסין זה נורמלי לעבור כמעט כל עונה קבוצה, ומי שבאמת התעמק ראה שעשיתי שם עבודה טובה", הוא קובע.

עכשיו, אחרי ההצלחה המסחררת שלו בשנותיו הראשונות כמאמן, הסיבוב בקפריסין והכישלון בהפועל באר שבע, קלינגר חוזר לעיר נעוריו, לקבוצה שאותה הוא אוהד כמו שהוא חושף, למרות הרחשים והרגשות מסביב ההגעה להפועל מהווה עבור המאמן תחנה בקריירה שלא היתה מתוכננת אם הייתם שואלים אותו לפני עשור, כשהוביל את מכבי תל אביב לליגת האלופות. ובכל זאת, כמו בכל הקריירה, קלינגר לא מתרגש ומסתכל קדימה, אל העתיד. הוא צפוי לבנות בקרית חיים קבוצה טקטית מאוד, הגנתית מעט, ובעיקר כזו שמעל כל נגיעה שלה בכדור תרחף הרוח של המאמן. "אני לא יודע אם לקרוא לזה פקשוש בקריירה, תלוי איך מסתכלים על זה. אבל אין ערובה שתמיד תהיה למעלה. היתה לי התחלה פנומנלית במכבי תל אביב. אחר כך עזבתי את הארץ והיו לי שנים נהדרות בקפריסין. עכשיו אני חוזר להפועל ובאמת מאמין שיהיה אפשר להצליח כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות