"ישראל מגעילה אותי, בחיים לא אחזור"

ראובן עובד משחק כבר עשרה חודשים בליגה השלישית באוסטריה ולא שוכח: "התקשורת בארץ גמרה אותי, כאן אני חי כמו מלך"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

עד לפני כמה שנים נחשב ראובן עובד להבטחה גדולה בכדורגל הישראלי. הבטחה גדולה, שלא התממשה מעולם. פרט להבלחות פה ושם, במכבי ת"א והפועל ת"א, עובד בעיקר קושר לבעיות משמעת וחוסר רצינות, מאשר לכדורגל אטרקטיבי. לפני עשרה חודשים הוא החליט לעזוב את הכדורגל הישראלי אחרי עוד עונה מאכזבת, בהכח ר"ג. הוא חיפש לעצמו קבוצה בחו"ל ונחת בג.א.ק גראצר, מהליגה השלישית באוסטריה.

לאחר עונה טובה בצמרת הליגה, התייצבה הערב קבוצתו למשחק הראשון מבין שניים, בפלייאוף העלייה לליגה השנייה. היא פגשה שם את הארטברג מתחתית הליגה השנייה, כשמשחק הגומלין יתקיים ב-8 ביוני. גראצר, קבוצת פאר לשעבר, שבעונת 2004 זכתה באליפות, פשטה את הרגל, ירדה לליגה השלישית ולאחרונה מספר אנשי עסקים מקומיים לקחו אותה ומתכננים להחזירה לליגה הראשונה.

את ראובן עובד פגשתי באוסטריה, בעת מחנה האימונים של הנבחרת בשבוע שעבר. הוא נראה רזה הרבה יותר, ובעיקר מאושר. שוחחנו על החיים באוסטריה, עליה הוא מדבר באהבה רבה. רק אל תזכירו לו את ישראל.

"התקשורת הייתה לא הוגנת איתי, על שחקנים אחרים דאגו לשמור", במדי בני יהודהצילום: מוטי קמחי

החזקת מעמד 10 חודשים בליגה השלישית באוסטריה. די מפתיע, לא?

"מרוצים ממני מאוד בקבוצה. אני מרגיש מחובר לעיר ולמועדון. כולם אוהבים אותי כאן. המאמן, השחקנים האוהדים. המאמן שלנו, אלס צ'ה, הוא שם דבר בכדורגל. הוא שימש קפטן נבחרת סלובניה בעבר, ושיחק בשני מונדיאלים. המאמן מחזיק ממני הוא והאנשים בקבוצה לא מבינים מה שחקן כמוני עושה בליגה השלישית. יש לנו בערך 6,000 אוהדים בממוצע במשחק בית, והצפי במשחק הפלייאוף בבית הוא לכ-12 אלף אוהדים. צריך לבוא לראות אותי בקבוצה. איזה כבוד נותנים לי ואיזה יכולת אני מפגין במשחקים".

עם כל הכישרון הגדול הגעת לליגה השלישית באוסטריה?

"זה מה יש. טוב שלפחות מצאתי את הקבוצה הזו, כי עם כל קבוצה שניהלתי איתה משא מתן היו גורמים בארץ שניסו לפגוע ולחבל לי. כאשר הגעתי לג.א.ק. ידעו עלי הכל. מסתבר שהיו אנשים 'טובים' שהתקשרו מישראל וסיפרו עליי סיפורים. שאני שמן, שאני בליין, שאני לא מתאמן ברצינות. לכלכו עליי בצורה קשה, כדי לפגוע בי. אבל כשהתאמנתי, נדהמו מהיכולות שלי והחתימו אותי. עד היום אף אחד לא מאמין שאני משחק בליגה השלישית, ואומרים שמקומי בליגה הרבה יותר גבוהה".

אם החזקת מעמד 10 חודשים, סימן שהשתנית.

"החיים באוסטריה שונים לגמרי מישראל. זה שני עולמות שונים. כאן אתה חי כמו מלך. אף אחד לא מחטט לך בחיים האישיים. אף אחד לא עוקב אחריך מה אתה עושה אחרי משחק או לפני אימון. אני יכול ללכת לפאב, לבר, למועדון וזה לא יפריע לאף אחד. מבחינתם, הדבר החשוב ביותר שתגיע לאימון ותתאמן כמו שצריך. כל עוד אתה תורם מבחינה מקצועית את מה שמצפים ממך, שום דבר לא מעניין אותם. בישראל הרסו לי את הקריירה, חיפשו אותי מהרגע הראשון, לא נתנו לי כבוד. פגעו בי, העליבו אותי. בעצם התקשורת הרסה לי את הקריירה".

ראובן עובד במדי הפועל ת"א. "אוסטריה וישראל זה שני עולמות שונים, כאן לא מחטטים לך בחיים"צילום: ניר קידר

אבל תסכים איתי שגם לך היה חלק בהתנהגות לא מקצועית ולא ספורטיבית.

"הייתי ילד. אבל לא ירדו ממני. עקבו אחרי. בדקו איפה אני מבלה ומה אני עושה. אני לא מבין עד היום מה רצו ממני. התקשורת הציגה אותי כאדם מטומטם וטיפש אדם שלא מבין כלום בחיים שלו. במשך תקופה ארוכה בישראל גרמו לי להתבייש לצאת מהבית. היו תקופות שהתביישתי לצאת לרחוב. התקשורת היתה לא מקצועית איתי ולא הוגנת איתי. כל הזמן התעסקו לאיזה מועדונים אני הולך, איפה אני מבלה וכמה אני אוכל.

"מה, רק אני הלכתי למועדונים בישראל? רק אני ביליתי? יש שחקנים עם שמות גדולים, שהלכו יותר ממני. אבל שום דבר לא יצא לתקשורת, כי דאגו לשמור עליהם. אבל את ראובן עובד קל לבקר, קל לפגוע בו. היו שחקנים גדולים, שיצאו למקומות שבהם הייתי ואפילו יותר, אבל הסתירו ודאגו לשמור עליהם. הבנתי, שבארץ הכל קומבינות.

"כשגמרו עם המועדונים התחילו עם המשקל. אמרו שאני שמן. עכשיו אני שוקל 72 ק"ג. רזיתי ב-7 ק"ג מאז שעזבתי את ישראל. ברוך השם, אין לי בעיות משמעת. אני מבלה אחרי משחק, אף אחד לא עוקב אחרי. וכל הזמן אומרים לי שהם המומים מההבדל המשמעותי בין הסיפורים שסיפרו להם אנשים מישראל לבית ההתנהלות היומיומית שלי במועדון".

סיימת העונה בהצלחה רבה. למה לא הגעת לביקור מולדת עד למשחקי הפלייאוף?

"היתה לי פגרה עד למשחקי הפלייאוף, אבל אני לא רוצה לבוא לישראל. החלטתי שאני מעדיף להישאר באוסטריה. אני אפילו לא רוצה לבוא לביקור בארץ. מבחינתי, זה נגמר. אין לי חברים בארץ, יש לי רק משפחה. המשפחה שלי הגיעה לבקר אותי והם יבואו למשחקי הפלייאוף. אני חי באוסטריה והנה כי האנשים כאן מדהימים. הם הגונים, מסודרים, עם ראש בדיוק כמו מחשב. התחברתי למקום. אני לא רוצה לשמוע על ישראל. אני רק נזכר באנשים שם ונעשה לי רע בגוף. טוב לי השקט כאן. מעדיף שלא יתקשרו אלי, שלא ידברו איתי, שלא יראיינו אותי.

"אני כבר לא ישראלי. אני אוסטרי. אני נגעל מהאנשים בישראל. הרסו לי את הקריירה, מנעו ממני להתקדם. היום אני חושב רק על הקריירה שלי. יש לי הצעות מהליגה השנייה בגרמניה. אני רוצה לסיים את משחקי הפלייאוף ואז נבדוק את ההצעות שיש. ראו אותי הרבה סקאוטים מגרמניה והם מתלהבים מאד. אם אני אגיע לליגה השנייה בגרמניה, זה יהיה הישג גדול, כיוון שהליגה הזו עולה בכמה דרגות על ליגת העל בישראל.

"אני מתכוון לשחק באירופה עד הפרישה. אין סיכוי בעולם שאחזור לשחק כדורגל בישראל. אני עם ישראל גמרתי. אני מקווה שננצח במשחקי הפלייאוף ונעלה לליגה השנייה. אם לא אגיע לגרמניה, אני מאמין שנצליח להגיע חזרה לליגה הראשונה עם ג.א.ק., מדובר במועדון פאר בליגה האוסטרית".

בתחנה האחרונה בארץ, הכח ר"ג. "מתלהבים ממני ואומרים שמקומי בליגה הרבה יותר גבוהה"צילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ