כסף או נבחרת

רוב השחקנים בנבחרת ישראל התייבשו העונה בליגות האירופיות השונות, ועליהם לבחור כעת אם לרוץ אחרי החוזה הגדול הבא או להתפשר כלכלית

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

הלקח המשמעותי ביותר שהפיק מ נשמע מובן מאליו - כדי להיות בכושר משחק צריך לשחק. במהלך המחנה באוסטריה ובמיוחד, אחרי ה, ערך המאמן שיחות עם שחקניו. לרבים מהם, שנמצאים כעת בעיצומו של חיפוש קבוצה חדשה, אמר: "גם לטובת הנבחרת וגם לטובתכם האישית, עדיף לכם להתפשר על קבוצה קטנה יותר. העיקר לצבור דקות משחק".

אחר כך הוסיף: " זו לא קבוצה. שחקנים לא יכולים להגיע ללא כושר. אצלי זה לא יהיה". כמה עוגנים מרכזיים בנבחרת נמצאים הקיץ על פרשת דרכים. איתי שכטר עוזב את קייזרסלאוטרן בתום עונה שנפתחה טוב והסתיימה בעיקר על הספסל, גילי ורמוט מחפש אופציה מפתה יותר מדה גראפשחאפ (אליה הושאל מקייזרסלאוטרן), מעמדו של ערן זהבי בפאלרמו השתנה אחרי פציעה ארוכה והקפטן , שסיים את הקדנציה ב עם טעם טוב, חוזר לידי בעלת הכרטיס שלו . לא ברור אם זו מעוניינת בו. 

גוטמן התעכב לשיחות אישיות עם הבכירים בשחקניו ¬ מליקסון, שכטר, זהבי, ורמוט, בן חיים ובניון, לו אמר: "שיחקת במועדונים גדולים, אתה כבר ותיק. עדיף שתבחר קבוצה גדולה פחות ותשחק בה באופן קבוע. זה חשוב לנבחרת". בניון (32), שמחזיק בחוזה לשנתיים בצ'לסי, מחכה כעת לתשובות ואז יצטרך להחליט אם לחזור לתקופה בה הנהיג קבוצות כמו ווסטהאם או ראסינג סנטאנדר, או להמשיך בפאזת מועדוני העל.

גוטמן לפני המשחק נגד גרמניה. "עדיף לכם להתפשר על קבוצות קטנות ולצבור דקות"צילום: אי-אף-פי

"ברור שעדיף לטובת הנבחרת ששחקנים ישחקו הרבה יותר ולא יישבו על הספסל", אומר בניון, "אנסה גם להצטרף למועדון גדול וגם לשחק. האפשרות לשחק יותר בוודאי תילקח בחשבון לפני שאחתום". הסיפור של שחקנים כמו שכטר ובן שהר, שמחפשים את דרכם בכדורגל האירופי, שונה מזה של בניון. שכטר כבש שלושה שערים והיה למבקיע המצטיין של לאוטרן, אבל לא יכול להגדיר את הקדנציה הגרמנית כמוצלחת. שהר שיחק 21 פעמים וכבש שלושה שערים במדי אוקזר, שירדה לליגת המשנה בצרפת.

"אלי צודק ב-100%, שחקן צריך לשחק כדי להיות בנבחרת", אומר שכטר, "אחתום רק בקבוצה בה אדע שאשחק. לא אלך בשום מצב אחר". גם אם תקבל הצעה מפתה כלכלית? "כל שחקן רעב לשחק. כסף זה דבר חשוב, אבל אי אפשר להרוויח בגדול ולא לשחק. אם קבוצה משקיעה בך הרבה כסף, אז היא גם תיתן לך לשחק. יש דברים שמשתנים, למשל במקרה שבו המאמן שרצה והביא אותך פתאום מפוטר.

קשה לתכנן מראש תסריט שבו אתה משחק כל העונה. גם אם תקבל את ההחלטה הטובה ביותר, דברים יכולים להשתנות". שהר (23), שחוזר לאספניול בעלת כרטיס השחקן שלו ומחפש קבוצה חדשה, טוען: "לא הייתי צריך לשמוע את גוטמן כדי לדעת שאם לא אשחק בליגה מעמדי בנבחרת ייפגע. זה ברור לי, ולכן המטרה שלי עכשיו היא למצוא קבוצה בה אשחק יותר. השיקולים הכלכליים רלוונטיים יותר לשחקנים שעומדים על סף פרישה. גם אם יהיה פיתוי כלכלי, לא אלך  לקבוצה חדשה כדי לשבת על הספסל".

סוכן השחקנים רונן קצב, שמייצג בין השאר את בניון, שכטר, ורמוט, דודו אוואט וביברס נאתכו, סבור כי דברי גוטמן מדויקים. "מבחינתי, השיקול העיקרי במשא ומתן הוא כמה דקות השחקנים שלי ישחקו", אומר קצב, "בתקופה הזו אני מנהל משא ומתן בנוגע לשחקנים שלי, והדבר הראשון שאני חושב עליו הוא האפשרות שלהם לשחק באותה קבוצה". 

הקולגה של קצב, דודו דהאן, שמייצג בין השאר את מליקסון, ליאור רפאלוב ורמי גרשון, מתנגד: "אני דואג קודם כל לכיס של השחקן. איפה שאקבל את החוזה הכי טוב, שם שחקן שלי יחתום". מליקסון (27) עוזב את ויסלה קרקוב המסובכת כלכלית וממתין להצעות שיקבל מדהאן. על הפרק קבוצות מהולנד, בלגיה וגרמניה. "אם כסף היה המרכיב המשמעותי ביותר מבחינתי", אומר הקשר, "לא הייתי משחק בנבחרת ישראל.

שכטר מול גרמניה. "הכסף חשוב, אבל אי אפשר להרוויח בגדול ולא לשחק"צילום: אי-אף-פי

כשהתלבטתי בנוגע לאופציה להצטרף לנבחרת פולין, כבר היו לי חוזי פרסום סגורים עם חברות פולניות גדולות. ויתרתי על מיליונים כדי לשחק בנבחרת. כמובן שהשיקול המרכזי במעבר לקבוצה הבאה יהיה דקות המשחק שלי". אם כולם מסכימים עם הקביעה של גוטמן, נותר רק לראות אם הוא מסוגל ליישם אותה. "עד עכשיו כולם דיברו על זה", אומר משה סיני, עוזר מאמן הנבחרת לשעבר, "בפועל אף אחד לא התעלם מהשחקנים המובילים, גם אם הם לא שיחקו תקופה ארוכה. יהיה לו קשה לעמוד במלה שלו, מדובר בשינוי גדול מדי.

אני לא חושב ששחקנים כמו בניון ובן חיים יוותרו על חוזים גדולים בשביל דקות משחק במועדון קטן. הקריירה של שחקן כדורגל קצרה. כולם רוצים להרוויח כמה שיותר, ולדעתי זה לגיטימי". שלמה שרף, מאמן הנבחרת לשעבר, תופש את דבריו של גוטמן כמובנים מאליהם ומחדד: "לשחקנים שנוסעים לטיול בחו"ל אין מקום בנבחרת. שחקנים נמצאים בקייטנה באירופה ומקבלים את חולצת ההרכב בנבחרת, זה לא מקובל עלי. אני מציע לגוטמן לא לבזות את הליגה הישראלית. מי שלא משחק, אם בנתניה או בפורטסמות', לא צריך לקבל זימון. יש עוד נבחרת בעולם שמשחקים בהרכב שלה שישה-שבעה שחקנים ללא כושר משחק? ככה גוטמן לא יגיע לשום מקום".

נו, מה יהיה?

הסטטוס של השחקנים שלקחו חלק בהפסד הנבחרת 2-0 לגרמניה 

אריאל הרוש - כרגע בבית"ר י-ם, אבל הכל פתוח כשהאופציות הן מכבי חיפה או אירופה

יובל שפונגין - ממשיך במועדון הקפריסאי אומוניה ניקוסיה.

טל בן חיים - כרגע בפורטסמות', אבל לא ישחק בליגה השלישית. מכבי ת"א? אנגליה? 

איתן טיבי - ממשיך בשורות האלופה קרית שמונה.

רמי גרשון - צפוי להמשיך בסטנדארד ליאז' הבלגית.

ביברס נאתכו - צפוי להמשיך ברובין קאזאן הרוסית.

יוסי בניון מול צ'כיה. "האפשרות לשחק יותר בוודאי תילקח בחשבון לפני שאחתום"צילום: רויטרס

ניר ביטון - צפוי להמשיך במ.ס. אשדוד, הטלפון ממנצ'סטר סיטי טרם הגיע.

אביחי ידין - צפוי להמשיך אצל מחזיקת הגביע, הפועל תל אביב.

שיר צדק - צפוי להמשיך בקרית שמונה.

יוסי בניון - חוזר אוטומטית לצ'לסי, עשוי לעבור לקבוצה אחרת ב.

גילי ורמוט - מחזיק חוזה בקייזרסלאוטרן. לא צפוי להמשיך, שוקל חזרה לישראל.

ערן זהבי - למרות החוזה בפאלרמו, עשוי למצוא עצמו מושאל לאירופית אחרת.

בן שהר - חוזר לאספניול אחרי עונה אחת באוקזר, ימשיך לנדוד.

מאור מליקסון - כרגע בוויסלה קרקוב, עשוי להעדיף אופציה אחרת באירופה.

ליאור רפאלוב - המאמן של קלאב ברוז', כריסטוף דאום עזב, רפאלוב לא.

איתי שכטר - עונה בינונית אחת בקייזרסלאוטרן הספיקה, בודק אופציות אירופיות.

עומר דמארי - שחקן הפועל תל אביב לא זוכה להתעניינות משמעותית וצפוי להישאר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ