מלה של בוקר

בעל הבית האמיתי של בית"ר

ארקדי גאידמק נפרד רשמית, גל יוסף לא הצליח להשתלט ואלי טביב סונדל. לבית"ר ירושלים נותר בוס אחד - איציק קורנפיין

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
משה בוקר

ההצהרה של על כך שאינו מתכוון להעביר כספים ל וכי אין לו כוונה להמשיך להיות בעלי הקבוצה, לא הפתיעה את היו"ר איציק קורנפיין ואת האנשים בסביבתו של הבעלים. למרות שההחלטה לא להעביר כספים למועדון, לאחר שהתחייב כלפי קורנפיין להזרים שני מיליון דולר עד תחילת יולי, היא מכה אנושה, אי אפשר לומר שמישהו בבית"ר באמת האמין שגאידמק יעביר את הסכום שהבטיח. אתמול הודיע הבעלים כי החליט להתנתק מהקבוצה, ועורך דינו, ישראל שלו, אמור לנהל את המגעים למכירתה. התמונה בבית"ר כרגע מאוד מסובכת, להלן מפת יחסי הכוחות: 

המלחמה הקרה בין קורנפיין לגל יוסף

מה שהחל כירח דבש התפוצץ בחודשים האחרונים ולאחרונה מערכת היחסים בין איציק קורנפיין לגל יוסף, מקורבו ויועצו של גאידמק, הגיעה לכדי נקודת רתיחה. במשך תקופה הוגדרו היחסים ביניהם כמלחמה קרה, כאשר כל צד נותן לשני כבוד מתוך אינטרס. בכל הקשור להחלטות כלכליות, הבין קורנפיין שליוסף המלה האחרונה. אך כאשר יוסף התחיל להתערב גם בנושאים מקצועיים, כמו החתמת רכש ומו"מ עם שחקנים, העמיד אותו קורנפיין במקום והדבר יצר סכסוך גדול. בין השניים נוצרה איבה שקשה יהיה לגשר עליה.

קורנפיין כבר גיבש לאחרונה אסטרטגיה כאשר לקח צעד אחד קדימה בהתנתקות חד צדדית מיוסף והתרחקות מגאידמק. לאחרונה מקבל קורנפיין את ההחלטות לבדו, ולמרות שיוסף עוד הזעיק את היו"ר אליו הביתה לפגישות, הצליח קורנפיין לעמוד בלחצים, כשלא נתן ליוסף ולנציג הבעלים הרשמי, ישראל גולדשמיט, לנהל עבורו את ענייני הקבוצה.

קורנפיין. העבודה הקשה מול עמותת האוהדים מתחילה עכשיו צילום: ספי מגריזו

ליוסף היו אינטרסים שלא תאמו את הדרך של בית"ר על פי קורנפיין, בכל הנוגע לשחקני רכש ובעיקר בנוגע לברזילאי ליאונרדו פאסוס. ההחלטה של המאמן אלי כהן לוותר על שירותיו של החלוץ בגלל בעיית משמעת חמורה, לא מצאה חן בעיני יוסף, שנלחם כדי לשנות את ההחלטה ונפגע מהעובדה שקורנפיין נתן גיבוי למאמן. יוסף ניהל מאבק ממושך כדי שפאסוס יחזור לשחק ויישאר במערכת, אולם נתקל בסרוב עיקש.

יוסף החליט לעזוב את הכח עמידר רמת גן כדי להיכנס לשנת צינון ולקבל מגאידמק את בית"ר. פתאום קורנפיין לא אהב את העובדה שהוא מקבל תכתיבים מיוסף, למרות שכמה חודשים קודם לכן לא היתה לו בעיה עם כך, משום שיוסף דאג להזרים כסף למועדון ובעיקר מכיוון שפעל הרחק מעיני התקשורת. ברגע שיוסף הפך להיות האיש החזק בפועל, חש קורנפיין שמעמדו נפגע.

הסנדול של טביב

יוסף העביר מסרים דרך גורמים שונים שעדיף לקורנפיין לקבל את החלטותיו. קורנפיין שמע, התעלם והמשיך לקבל החלטות מנוגדות. השניים ערכו מספר פגישות קשות, אך קורנפיין לא התקפל גם כשקיבל מסרים שגאידמק החליט שיש להישמע ליוסף.

כך טרפד קורנפיין את תכניתו של יוסף להשתלט על המועדון יחד עם אלי טביב. היו"ר שיתף את ראש העיר ומקורבו ניר ברקת בעניין, וקיבל ממנו גיבוי מלא לעצור את המהלך. טביב תכנן לחזור על האקזיט שביצע כשעבר מהפועל כפר סבא להפועל תל אביב, ולהעביר עמו ארבעה שחקנים לבית"ר - עומר דמארי, אביחי ידין, אלרואי כהן ובוריס קליימן.

גאידמק. הודיע על התנתקותו מהקבוצהצילום: מוטי מילרוד

יוסף וטביב האמינו כי כך תהיה בית"ר קבוצה חזקה ומובילה בכדורגל הישראלי. על הפרק היתה גם מכירתם של אריאל הרוש וקובי מויאל לאירופה כדי להכניס כסף לקופת המועדון, להגדיל את התקציב ולממן הגירעון. אלא ששחקני הפועל סרבו לעבור לבית"ר, קורנפיין לא נתן יד למהלך וטביב החל לדון עם משקיעים על מכירת הפועל ת"א. הדבר הרתיח את יוסף.

עד לפני חודש האמין יוסף כי גאידמק יעביר כסף לקופת המועדון, אלא שלאחרונה הבין שזה לא יקרה. המשמעות היא שהסיכוי שלו להשתלט על בית"ר יורדת מהפרק מכיוון שאין לו כוונה להיכנס למועדון שמצוי בגירעון של שישה מיליון שקלים.

בעל הבית האמיתי

למרות שגאידמק רושם כבעלים של הקבוצה, האיש החזק במועדון הוא קורנפיין. היו"ר הגיע בעבר להסכמה עם נושיו של גאידמק כי יקבל תשלום של 400 אלף דולר במקרה שהקבוצה תעבור לידיים אחרות. חצי מתוך הגרעון של בית"ר מצוי בחובות המועדון לקורנפיין. במלים אחרות: לא יהיה איש עסקים שייכנס לבית"ר ירושלים מבלי לשלם לקורנפיין את הסכום המגיע לו או ללא הבנה לגבי המשך דרכו במועדון.

על פי מצב העניינים הנוכחי, קורנפיין היה ונשאר האיש החזק בבית"ר. מאחורי הקלעים ניסו לאחרונה לבדוק עם קורנפיין האם יסכים לעזוב תמורת פיצוי מסוים. קורנפיין העביר מסר חד משמעי כי יעזוב רק לאחר שישולם החוב במלואו. יוסף, שניסה ליזום מהלך כזה, לא הצליח להגיע אתו לפשרה וכשל.

כאשר גאידמק החליט לעזוב את הקבוצה בפועל בשנים האחרונות ולא תמך בה, הוא העביר לקורנפיין את כל הסמכויות בכתב. כעת מחזיק קורנפיין בכל הסמכויות, יש לו ייפוי כוח בכל המוסדות והוא בעל זכות החתימה היחיד. כלומר - הוא הבעלים בפועל של בית"ר ירושלים. מעבר לעובדה שיש כלפיו חוב עצום, המציאות האבסורדית היא כי גם אם גאידמק ירצה לבצע פעולות בבקרה או בהתאחדות הוא לא יכול לעשות זאת ללא חתימתו ואישורו של קורנפיין.

הרוש. "אחרי שהבעיות במועדון יפתרו, אין סיבה שלא נרוץ בצמרת"צילום: שרון בוקוב

מה הלאה?
המהלך של גאידמק אמנם פוגע בבית"ר ירושלים, אולם קורנפיין לקח את הדבר בחשבון וכבר לפני חודש החל להערך ליום שאחרי. קורנפיין מתכנן להגיע להבנות עם גאידמק ועורך דינו שהקבוצה לא תעבור לידיו של יוסף, וינסה להעמיד תקציב ללא תמיכו של ארקדי וללא מכירת הקבוצה.

לקורנפיין מספר ספונסרים שיעבירו לבית"ר שלושה מיליון שקל, הוא ידחה את תשלום החוב לעצמו לעוד שנתיים, יקצץ לשחקנים משכורת אחת, יקבל חצי מיליון דולר כסיוע מראש העיר ויעביר את הרוש או את מויאל למכבי חיפה במסגרת העזרה השנתית של יעקב שחר לבית"ר.

ההחלטה של גאידמק אולי נראית דרמטית, אבל בפועל מה שהיה הוא שיהיה. גאידמק מנותק מבית"ר כבר שלוש שנים וימשיך להיות מנותק. זה כבר לא משנה אם הוא הבעלים או לא. בפועל הקבוצה נמצאת בידיו של קורנפיין. עכשיו יכניס היו"ר מספר אנשי עסקים למועדון ויישאר הבוס מבלי להביא שקל מהבית.

בית"ר תפתח את העונה הקרובה ללא בתי משפט וללא הקפאת הליכים. המשמעות של הישארותו של קורנפיין בקבוצה היא כפולה: ראשית, החוב כלפיו יתפח מדי שנה בעוד מיליון וחצי שקלים; ושנית, תחת ניהולו לא יצליחו גורמים כמו יוסף וטביב להשתלט על המועדון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ