מלה של בוקר |

בית"ר ירושלים ביום שאחרי גיידמק

קורנפיין יחפש ספונסר, ינסה להשאיר שחקני בית ושוב יוותר על חלק משכרו. יו"ר הבקרה רגוע: "הבקרה לא רואה סיבה שבית"ר לא תתנהל כמו מכבי נתניה"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

ארקדי גיידמק, שהודיע בסוף השבוע כי בכוונתו להפסיק להיות בעלי בית"ר ירושלים ולא ישקיע עוד במועדון, שחרר היום באמצעות עו"ד ישראל שלו מכתב רשמי בו הוא נפרד מהקבוצה. "מר גיידמק גאה על היותו חלק מהמועדון המפואר הזה במשך שנים רבות, במהלכן השקיע 378,886,000 מיליון שקל", נכתב בין היתר, "כבר במהלך העונה האחרונה הודיע מר גיידמק על רצונו לפרוש, אולם בשל מצב הקבוצה והחשש מירידת ליגה החליט להמשיך ולעזור לה, חרף העובדה שהדבר לא היה לו קל". בנוגע להעברת המועדון לידי בעלים חדש, נכתב: "מר גיידמק מקווה כי יימצא בהקדם מי אשר יהיה נכון לצעוד עם הקבוצה ולהשקיע בה. יודגש כי מניות הקבוצה יעברו לאותו גורם מבלי לבקש תמורה כלשהי, תוך בקשה כי הכספים וההשקעות ישמשו את הקבוצה ויאפשרו לה פעילות מיטבית".

אחרי ההחלטה של גיידמק להתנתק מבית"ר ירושלים, יו"ר הקבוצה, איציק קורנפיין, החל להתרגל למציאות החדשה ומטרתו כעת להעמיד תקציב, כדי שהקבוצה תפתח את העונה. למרות כל האיומים והפרסומים על אפשרות שבית"ר תגיע למצב של הקפאת הליכים, מצבה של הקבוצה הרבה יותר טוב מקבוצות אחרות בליגת העל. לבית"ר ירושלים יש גרעון של שני מיליון שקלים, אותם היא חייבת לשלם לפני תחילת העונה הבאה. בנוסף, הקבוצה חייבת קרוב לארבעה מיליון שקלים לקורנפיין, לאבירם ברוכיאן ולעמית בן שושן.

ברשות לבקרה תקציבית יכירו, נכון לעכשיו לפחות, בהכנסות של בין 17 ל-18 מיליון שקל, הכנסות מקהל. הבקרה תיתן לבית"ר אפשרות להכיר בחמישה עד שישה מיליון שקל - הכנסות מהטוטו והטלוויזיה. אם תהיה לבית"ר קבוצה יחסית אטרקטיבית, הבקרה יכולה להעלות את הסכום בעוד מיליון עד שני מיליון שקלים.

הבעלים לשעבר, ארקדי גיידמקצילום: מוטי קמחי

עקבו אחר ספורט הארץ גם בפייסבוק

בשנה שעברה היו לבית"ר ירושלים ספונסרים בסך חמישה מיליון שקלים, וההערכה בבקרה שאיציק קורנפיין יצליח לגייס ספונסרים של כארבעה מיליון שקלים. הקרן לידידות תעביר לבית"ר ירושלים מיליון ורבע ש"ח, חברת 'אלדן', שהעבירה שני מיליון שקל בשנה שעברה – עזבה. בנוסף מנהל קורנפיין משא ומתן עם מספר חברות נוספות במשק ובקרוב אמור לחתום על שתי עסקאות שיכניסו לבית"ר שני מיליון שקל במקום חברת אלדן. בנוסף, יש מספר ספונסרים קטנים שבסך הכל יכניסו לבית"ר כארבעה מיליון שקל.

קורנפיין ידחה פעם נוספת חלק גדול משכרו, שעומד על כמיליון וחצי שקל ברוטו, וינסה להגיע להבנה עם ברוכיאן ובן שושן על פריסת החוב לשנתיים-שלוש. מצב כזה יאפשר לבית"ר ירושלים להעמיד תקציב של 16 מיליון שקל. גל יוסף אמור להעביר השבוע חצי מיליון שקל – יתרת הכסף מעסקת טוטו תמוז - כסף שאמור לשמש משכורות לשחקנים.

נכון לעכשיו בית"ר ירושלים מחזיקה בנכסים נזילים, כמו השוער אריאל הרוש, הקשר קובי מויאל המגן אבי ריקן. קורנפיין מנהל בצורה דיסקרטית משא ומתן בנוגע להרוש ומויאל, כאשר האופציה האחרונה היא למכור אחד מהם לקבוצה בליגת העל או לאירופה, אך מבחינת היו"ר מדובר בקלף אחרון. מהלך שכזה עשוי לסייע לבית"ר לעמוד בהתחייבויותיה, כאשר המטרה של קורנפיין היא לצרף פחות שחקני רכש, אם יתאפשר, ולא למכור את הרוש או מויאל.
בכל מקרה, אם הרוש יימכר, בין קורנפיין לאלי כהן קיימת הבנה על כך ששוער המשנה אוהד סיידוף ישמש כשוער ראשון.

דריו פרננדז וערן לוי כבר חתומים על חוזה לעונה הבאה. אלי דסה וקוז'וקין שחוזרים מפציעה חתומים על חוזה ארוך טווח, ולמרות המגבלה הכספית בבית"ר בטוחים ששי חדד ודן אייבנדר, יחד עם תומר בן יוסף, יחתמו בקרוב על חוזה חדש. גם חיים מגרלשווילי אמור לחתום על חוזה יחד עם החלוץ חן עזריאל.

קורנפיין. העבודה הקשה מול עמותת האוהדים מתחילה עכשיו צילום: ספי מגריזו

מי שמוטרד מאוד מהמציאות החדשה בבית"ר ירושלים הוא המאמן אלי כהן, שלא יודע עדיין איזה סגל שחקנים יגיע לפתיחת האימונים והאם קבוצתו תצא בסופו של דבר למחנה אימונים.

אבל למרות התמונה העגומה כהן אומר: "במכבי תל אביב היה לי תקציב שחקנים של 10.5 מיליון שקל והצלחנו לעשות עונה גדולה, אחת העונות הטובות יותר של מכבי תל אביב. העונה אפשר היה לבנות קבוצה מצוינת שתתמודד בצמרת ותיאבק על האליפות, אבל במציאות החדשה, לאור העובדה שלא יהיה כסף מהבעלים, המצב לא טוב. למרות זאת אני עדיין חושב שעם הרבה אמונה ואופי אפשר להעמיד קבוצה טובה שלא תאבק בתחתית. המטרה העיקרית שלנו עכשיו היא להשאיר את כל שחקני הבית ואת רוב השחקנים ששיחקו בעונה שעברה. מבחינתנו זה יהיה הישג גדול".

לאור ההחלטה של חברת 'אלדן' לעזוב את בית"ר, יתבקשו כל השחקנים ועובדי המועדון להחזיר את מכוניותיהם בימים הקרובים. בית"ר תנסה להגיע להבנות עם חברת ליסינג אחרת בנוגע להשכרת רכבים לעונה הקרובה.

ברשות לבקרה תקציבית לא מתרגשים מהעובדה שארקדי גיידמק העביר את מניות הקבוצה בנאמנות לעורך דינו ישראל שלו. בבקרה אומרים שמכבי נתניה מתנהלת כבר שלוש שנים במתכונת הזו ובית"ר ירושלים יכולה להמשיך להתנהל גם ללא רוכש, ואין שום סיבה לדאגה בנוגע להקפאת הליכים.

יו"ר הבקרה, רואה חשבון עופר אורליצקי, אמר אתמול לספורט הארץ: "מכבי נתניה ללא בעלים, מעמידה תקציב של 22 מיליון שקל בשנה. דניאל יאמר העביר את הקבוצה בנאמנות לקובי בלדב וגיל לב. שניהם עושים עבודה מצוינת, וללא תמיכת בעלים הם מוכרים בכל שנה שחקן והקבוצה מתפקדת בצורה מצוינת מבחינה כלכלית. אין סיבה שבית"ר ירושלים לא תתנהל כמו מכבי נתניה. אין משמעות להעברת המניות מארקדי לעורך דינו, אנחנו ממשיכים לעבוד מול איציק קורנפיין, אני בטוח שקורנפיין יעמיד תקציב. הוא עשה את זה בתקופות קשות יותר. כל הדיבורים על הקפאת הליכים ובתי משפט הם לא במקום והם לא רציניים. בית"ר ירושלים לא חייבת כסף כדי ללכת להקפאת הליכים. יש לה חובות קטנים של שני מיליון שקלים, מלבד החובות לקורנפיין, ברוכיאן ובן שושן. לאף אחד אין אינטרס ללכת לבית משפט".

בהתאחדות לכדורגל וברשות לבקרה תקציבית יעקבו מקרוב אחר כל אפשרות לנסות ולהעביר את בית"ר ירושלים לידיים אחרות. בבקרה ובהתאחדות מזהירים כי כל אפשרות מצד גיידמק או נציגיו, להעביר את הבעלים לגורמים לא חיוביים, לא יצלח. לבקרה יש סמכות לקחת לידיה ניהול קבוצה מבלי להגיע לבית המשפט. תקדים לכך ניתן למצוא אצל מכבי באר שבע, אותה ניהלה הבקרה לאור האירועים החריגים והחובות הכבדים אליה נקלעה. עופר אורליצקי הוא גם חבר בוועדה להעברת זכויות, יחד עם היועץ המשפטי של ההתאחדות, משה אביבי, והמנכ"ל אורי שילה. בבקרה ובהתאחדות אומרים כי יבדקו בזכוכית מגדלת כל גורם שינסה לקבל את בית"ר ירושלים לידיו, כולל בדיקה של האנשים העומדים מאחוריו.

אורליצקי אמנם מפרגן לקורנפיין אך גם מזהיר: "איציק קורנפיין עובד מולנו בצורה גלויה. הוא אדם אמין, אנחנו סומכים עליו. אין לנו ספק כי ההתנהלות של קורנפיין גם בתקופה הקרובה תהיה בשקיפות מלאה וביושר מולנו. אם נראה שיש גורמים אפלים שינסו לקחת את הקבוצה מארקדי, אנחנו ניקח אותה, ננהל אותה ונעביר אותה לגורם שיעבור את הבדיקות של הוועדה להעברת זכויות".

בנוסף, אורליצקי מגלה כי "איציק קורנפיין עמד במשך תקופה ארוכה תחת לחצים רבים, חלקם הוא סיפר לנו ועם חלקם הוא ידע להתמודד. היו אלה לחצים מגורמים שונים. אנחנו שמחים שאיציק ידע לנטרל את הלחצים וניהל את בית"ר ירושלים בצורה הגונה וישרה. לא ניתן לאף גורם להשתלט על בית"ר ירושלים. המתכונת של קבוצה שמתנהלת כאשר המניות נמצאות בנאמנות לא אמורה להפריע לבית"ר ירושלים, בדיוק כמו שהיא לא מפריעה למכבי נתניה"

מויאל. סופג את רוב האש מכיוון הקהלצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ