כיצד הפך חן עזרא למלפפון הלוהט של הקיץ

החברים הכריחו אותו לשפר את הפיסיות, ראובן עטר לימד אותו לשמור את הדריבל לרגעים החשובים ו"בורא עולם" תמיד שם איתו

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

חן עזרא שומע כבר שנים, מאז ימיו בקבוצת הנוער, שעליו להתחזק. אמרו לו את זה חבריו לקבוצה, אמר לו גם מאמנו ב, , וכך גם אלמוג כהן, שהספיק ללמוד בבונדסליגה על חשיבות הפיסיות. "הוא איש כזה, חייבים לדחוף אותו ולגרום לו לעבוד ולהשקיע כדי להתחזק ולשפר את הפיסיות והאגרסיביות", אומר כהן, "זה לא שהוא לא משקיע, אבל הוא צריך שיישבו לו על הראש".

לפני כשנה, מספר עזרא, "החלטתי לקחת את עצמי בידיים". שלוש-ארבע פעמים בשבוע הוא עובד עם מאמן הכושר שרון אוחיון על אלמנטים כמו יציבות, כוח פריצה, קואורדינציה, חיזוק מסת שריר, קבלת החלטות וחשיבה מהירה. "לקח לו זמן להבין עד כמה העבודה האישית חשובה", מספר אוחיון, "זה היה תהליך ארוך, אבל הוא הבין שבלי עבודה אי אפשר להצליח. הכישרון לבד לא מספיק".

התוצאות לא איחרו לבוא. תוך פחות מחצי שנה הוסיף עזרא למשקלו כשבעה קילוגרם של מסת שריר. גם לזה כנראה יש חלק בעונה הטובה שעברה עליו - 12 שערים ושלושה בישולים. "פתאום הרגשתי שיש לי כוח פריצה", הוא מספר, "פתאום ראיתי שאני מסוגל להיכנס לתיקולים בלי לחשוש. הרגשתי הרבה יותר מהיר וחזק לעשות דברים שלא עשיתי בעבר". חברו כהן מעיד: "יש לי תמונה שלו מלפני שנה וחצי, אין בכלל מה להשוות. אז הוא היה רזה, היום אתה רואה חן חזק, בטון".

חן עזרא חולף על פני דלה ימפולסקי ועידן ורד. בעונה הקרובה ירוץ לצדם מדי שבוע?צילום: נמרוד גליקמן

העונה שעברה והשינוי שחל בגופו של עזרא (23) הפכו אותו למלפפון הלוהט בתקופת ההעברות הנוכחית. ביממה הקרובה צפוי הקשר לסגור סופית את שאלת עתידו - בין נתניה קבוצתו הנוכחית ל של מאמנו לשעבר, ראובן עטר. אחרי שסרב להאריך את חוזהו מעבר לעונה הקרובה, נכנסה חיפה לתמונה. בין המועדונים יש הבנות עקרוניות על סכום מכירתו - כ-800 אלף יורו - אולם עזרא עדיין לא השיב להצעת השכר מצד חיפה - כ-160 אלף דולר בעונה. "תוך יומיים העניין הזה ייסגר", מבטיח עזרא.

מנכ"ל נתניה, קובי בלדב, מבהיר: "עזרא לא יישאר בקבוצה בלי להאריך חוזה. אין מצב שנשאיר אותו בידיעה שבעונה הבאה הוא שחקן חופשי. או שיאריך חוזה או שיימכר". בסביבתו של השחקן טענו אתמול כי "אם חיפה לא תציע שכר של 220-240 אלף דולר בעונה, אין מצב שהוא יחתום. הוא יישאר בנתניה, יאריך חוזה ויכניס סעיף יציאה לאירופה".

אף אחד לא מפקפק בעובדה שעטר מעוניין בעזרא. ההיכרות בין השניים חוזרת אחורה לתחילת דרכו של עזרא, שהועלה מקבוצת הנוער של נתניה על ידי עטר. "את הדריבלים שלך", היה נוהג המאמן להעיר לו, "אני לא רוצה שתעשה במרכז המגרש, תעשה אותם סמוך לרחבת היריב. קח את השחקן שלך לאחד על אחד ותנסה לעבור אותו בדרך אל השער. במרכז השדה לדריבלים האלה אין שום תכלית". בעונה האחרונה השינוי המיוחל אכן הגיע. בקיץ הבהיר עטר לעזרא: "זו שנת הפריצה שלך. אתה מתפוצץ על הדשא".

חן עזרא. לא יחתום בחיפה תמורת פחות מ-240-220 אלף דולרצילום: נמרוד גליקמן

הגיבוי שהעניק לו היה כמעט בלתי מוגבל. כולם בקבוצה ידעו כי עזרא סומן על ידי המאמן כשחקן מפתח. בחודשים הראשונים הפריצה התעכבה, אך עטר דאג להרגיע את עזרא ואמר: "אני מאחוריך, יש לך את הגב שלי. קח את הזמן, זה יגיע. אל תחשוש לעשות את מה שאתה יודע. יש לך את כל חופש הפעולה, תעשה בהתקפה מה שנראה לך נכון". ואכן, עטר יכול היה להתמוגג מביצועיו של הקשר במחצית העונה שעברה, בה סיפק חלק גדול מהתפוקה שלו. "עד המחזור ה-15 לא היה לי שער אחד", מציין עזרא, "משם התחיל להגיע השינוי. הגישה שלי השתנתה. הבנתי שאני צריך להיות יותר תכליתי ליד השער, לשפר את המספרים, להבקיע, לבשל ולעשות את הדריבלים בתוך הרחבה ולא במרכז המגרש".

לצד ההתחזקות הפיסית, חווה עזרא גם התעוררות רוחנית. האחראי לקפיצה המקצועית שלו, טוען עזרא, הוא "בורא עולם", כדבריו, או על פי גרסה שונה: "אבא". לא פעם מצא את עצמו מפנה מבט לשמים במהלך משחק וממלמל בקול: "אבא, עזור לי להצליח". כפי שעשה בשנים האחרונות בנתניה, גם במקרה שיעזוב לחיפה יתגורר סמוך לאיצטדיון, על מנת להימנע מחילול שבת. "אני מרגיש שבורא עולם הולך אתי לכל מקום", אומר עזרא, "אני ממש מרגיש שהוא מלווה אותי ובאמת עוזר לי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ