מלה של בוקר

ברוכיאן מחפש את הכסף, לקרויף לא חסר

הליגיונר נקלע לחלום בלהות בפולין, ג'ורדי מנחית אנשי צוות וציוד מתקדם, משה אבוטבול תקוע ברמה"ש ולגלעד קצב תמיד יש תכנית מגירה

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

חלום הבלהות של אבירם ברוכיאן בפולין

לוותר על חצי מיליון יורו או להמשיך לעבור את מסע העינויים וההשפלות מצד נשיא המועדון הפולני. זו השאלה בה מתחבט בשבועות האחרונים קפטן בית"ר ירושלים לשעבר, אבירם ברוכיאן.

הקשר עובר את אחת התקופות הקשות ביותר בקריירה שלו. כשעבר מבית"ר ירושלים לפולוניה ורשה התבטא הקשר: "הגשמתי חלום". אך אחרי שישה חודשים מבין ברוכיאן שמדובר בסיוט אחד גדול ומתמשך. השחקן חתום על חוזה לשנתיים נוספות תמורת 250 אלף יורו נטו לעונה, אך במשך ששת החודשים האחרונים לא קיבל שכר מהקבוצה הפולנית.

בניגוד למצוקות כלכליות בקבוצות בארץ, הנשיא של פולוניה ורשה עשיר ומסודר. הוא פשוט החליט להעניש את השחקנים על היכולת החלשה שלהם. ברוכיאן מספר כי הניהול של הקבוצה דומה להתנהלותם של חלק מבעלי הקבוצות בארץ, והנשיא הכי מזכיר לו את פרוספר אזגי מהפועל אשקלון.

ברוכיאן נהנה מדירה ורכב שקיבל מהקבוצה אבל בתקופה האחרונה הוא חי מהרזרבות שצבר. גורמים בקבוצה שיגרו לו מסרים רבים בנוגע לכך שהם מוכנים לשחררו לאלתר. על פי התקנון של אופ"א, ברוכיאן רשאי לקבל שחרור עקב אי תשלום במשך תקופה ארוכה אבל השחקן רוצה לקבל את כספי החוזה לשנתיים הבאות.

אבירם ברוכיאן. החלום הפך לסיוטצילום: שרון בוקוב

בית"ר ירושלים דווקא כן הרוויחה מהמעבר שלו לפולין. היא חסכה את החוזה שלו שעמד על 400 אלף דולר ברוטו לעונה וקיבלה 155 אלף יורו על הכרטיס. ברוכיאן ויתר לבית"ר על כספים כדי לעזוב, ויתר על מחצית משכרו בעונה שעברה, אך בפולין, כאמור, אינו מקבל שכר.

מכבי חיפה מעוניינת בשחקן אבל מציעה לו 140 אלף דולר נטו בלבד. ברוכיאן מסרב ומעדיף להישאר ולהיאבק על קבלת הכסף בפולין. בינתיים הנשיא שלו ממשיך להתעלל בשחקנים ובהתראה קצרה החליט על קיצור חופשתם והזעיק את כולם למחנה אימונים מוקדם מהצפוי. ברוכיאן ארז מזוודות במהרה וחזר לפולין מחופשה קצרה בארץ.

מי שמנסה לסייע לו לפתור את הפלונטר הוא סוכן השחקנים אבי נמני. ברוכיאן מנסה לקבל מהפולנים את השכר עבור העונה האחרונה, בסך כמאה אלף יורו, ופיצוי של 200 אלף יורו תמורת ויתור על החוזה לשנתיים הבאות וחתימה על עזיבה מיידית. בינתיים כל צד מנסה להתיש את הצד השני.

"נולדתי בית"רי ואמות בית"רי", אמר ברוכיאן בעיניים דומעות בטקס הפרידה מהקבוצה בינואר. "אם אחזור לארץ זה יהיה רק לבית"ר ירושלים". אמנם הוא לא חשב שהאפשרות לחזור תהיה כה קרובה, אך בסיטואציה בו הוא נמצא, הקשר מאוד רוצה לחזור לבית"ר.

יחד עם זאת, גם הוא יודע שהשכר שהקבוצה יכולה להציע לו הוא 80 אלף דולר בלבד. הקשר (בן 27) יודע שהכדורגל הוא לא לכל החיים והמטרה העיקרית שלו בשנים הקרובות היא לעשות חוזים גדולים. בינתיים, מכבי חיפה יכולה לחכות. ברוכיאן גם יכול להמשיך להתייבש על הספסל וביציע בפולין. הוא יודע כי את הכסף הוא יקבל בכל מקרה. השאלה היא מתי. כך או כך, סבלנות תמיד היתה החלק החזק אצלו.

קרויף מחפש גם מאמן ישראלי

ג'ורדי קרויף. מתכנן תכניות יקרות למועדון הצהובצילום: שרון בוקוב

המנהל המקצועי של מכבי תל אביב, ג'ורדי קרויף, החליט לצרף לצוות המקצועי מאמן ישראלי. בהיררכיה המקצועית צפוי אותו מאמן להיות הרביעי בחשיבותו.

במועדון הציעו לקרויף לצרף את עמיר תורג'מן, מאמן קבוצת הנוער. ההולנדי החליט לשקול את ההצכה ובקבוצה אומרים כי הכיוון חיובי. קרויף מבין כי יש צורך באיש מקצועי ישראלי והתלבט לאחרונה האם למנות עוזר מאמן נוסף או אדם שייגע הן בפן המקצועי והן בפן הניהולי.

בקרית שלום המומים מגל הספרדים שמציף את המועדון. לאחרונה הגיע לקרית שלום פיסיולוג ספרדי שיצטרף לצוות המקצועי. נכון לעכשיו הצוות המקצועי של הקבוצה מונה תשעה אנשים – מספר זהה למספר המשרות המאוישות במועדונים באירופה – שכוללים מנהל מקצועי ועוזר, מאמן ועוזר, שני מאמני כושר, פיסיולוג, מאמן שוערים ועוזר נוסף, קובי אלפסי, שהוחלט להשאירו ועדיין לא ברור מה יהיה תפקידו בצוות.

מכבי תל אביב תצא למחנה אימונים בספרד. הקבוצה, שיצאה בעשור האחרון למחנות אימונים במירלו שבהולנד, תצא לספרד למרות מזג האוויר החם שם. קבוצות ספרדיות יוצאות מספרד למחנות אימונים במדינות קרות יותר, אך קרויף החליט כי למרות מזג האוויר המחנה יהיה בספרד. בינתיים, מדי יום מגיעים ספקים שונים לקרית שלום ופורקים ציוד לאימונים. קרויף, יחד עם אנשי המקצוע שלו, הביא רשימות ארוכות של ציוד מתקדם – רובו אלקטרוני, כזה שמועדונים גדולים באירופה עובדים איתו.

למשל, תוכנה לניתוח נתונים שהמאמן מקבל כבר במחצית. כזו שיש רק לקבוצות הגדולות והעשירות באירופה. במכבי המומים מהעובדה שבמקביל למסרים על קיצוצים מצד הבעלים מיץ' גולדהאר, קרויף מנחית בקרית שלום עוד ועוד אנשי מקצועי וציוד ברמה המתקדמת בעולם.

קרויף, מספרים במכבי, יורד לפרטים הכי קטנים והשבוע שלח את הפיסיולוג ואיש התזונה שלו לעבור על התפריט למחנה האימונים. רק אחרי שהמנג'ר ההולנדי אישר אותו יצאה ההזמנה לדרך. גולדהאר קיבל החלטה ללכת בגדול העונה ולתת לקרויף את כל מבוקשו. בסביבתו אומרים כי אם הדבר יעבוד הוא ימשיך להזרים כספים ולעמוד מאחורי המועדון, אבל אם לא יהיו תוצאות ולא יהיו תארים הוא ימצא את הדרך לומר שלום.

אבוטבול נתקע. יצחקי מרוצה

קובי מויאל. ביקש 200 אלף דולר נטו וכן אחוזים ממכירה עתידית, בחיפה סרבוצילום: ניר קידר

בסיום העונה היה בטוח משה אבוטבול, קשר הפועל רמת השרון, שהוא יחתום במועדון גדול. בית"ר ירושלים והפועל תל אביב כבר העבירו לו מסרים שהוא על הכוונת. אבוטבול, שרק לפני שנתיים שיחק בהפועל בת ים, הרגיש בעננים. הבעיות בהפועל תל אביב הקפיאו את המו"מ עימו והצרות הכלכליות של בית"ר ירושלים מונעות ממנה בשלב זה להציע לו הצעה הוגנת.

מי שהשקיף בדאגה מהצד היה הבעלים של רמת השרון, מאיר יצחקי. עכשיו, אחרי ששתי ההצעות נותרו רק על הנייר, יצחקי יכול להחתים את אבוטבול על חוזה חדש בסכום הרבה יותר נמוך מדרישותיו של השחקן עד לפני חודש. יצחקי אמר לאבוטבול כי עדיף לו לחתום ברמת השרון. "אצלי יש לך שקט נפשי", אמר לשחקן, "אתה מקבל בדיוק מה שאתה חותם עליו כמו שעון, כל חודש, בלי כאבי ראש". למרות שמדובר במועדון קטן יותר על הנייר, אין ספק שרמת השרון היא מקום מסודר הרבה יותר מאשר אצל קורנפיין וטביב.

פרשת מע"מ. הפאניקה מוגזמת ומוקדמת

למרות החלטת שופטת בית המשפט המחוזי השבוע לחייב את קבוצות הספורט לשלם מע"מ על רכישת כרטיסי שחקנים משנת 2002, נראה כי הפאניקה והלחץ של רבים מבין בעלי הקבוצות והתקשורת היתה חסרת פרופורציות.

גם הרשות לבקרת תקציבים הוסיפה לא מעט לפאניקה. הבקרה שיגרה מכתבים לקבוצות בליגה הלאומית ועדכנה כי יתכן וייאלצו לשחק בליגת העל.

קצת סדר בבלגן. ראשית, הקבוצות מתכוונות לפנות לבית המשפט העליון ולהגיש ערעור. בכל מקרה, קבוצות ליגת העל יכולות לפתוח את העונה הקרובה כרגיל למרות הפאניקה שיצרו הבקרה והתקשורת.

ההחלטה התקדימית הזו כבר גרמה לבעלי הקבוצות לקבל החלטה עקרונית. כל הסוכנים שעובדים מול הקבוצות הונחו להביא שחקנים זרים עם כרטיס ביד. המאמנים, שכבר מצאו שחקנים שצריך לשלם עבור כרטיס השחקן שלהם, ירדו מהם, וכעת החיפושים מתמקדים רק אחר שחקנים חופשיים.

הפועל הדיחה את בית"ר מברלין

מחנה האימונים של בית"ר ירושלים לקראת העונה הבאה לא יתקיים בברלין. בית"ר קיבלה הודעה כי לא תוכל לקיים את מחנה האימונים של הקבוצה יחד עם הפועל תל אביב. בינתיים הוצעה לקבוצה אפשרות לקיים את מחנה האימונים בקובלנץ, פולין, במחיר נמוך יותר מאשר בברלין. עכשיו מנסים בבית"ר לגייס את הכסף כדי שהמקום בקובלנץ ייתפס.

תכנית המגירה של גלעד קצב

בשיחה בין קובי מויאל, קשר בית"ר ירושלים, לסוכנו גלעד קצב, שמע השחקן כי אין קבוצות באירופה שמוכנות לשלם עבורו 700 אלף יורו כפי שדורש היו"ר איציק קורנפיין. מויאל אמר לקצב כי הוא לא מוכן לסגת מתנאיו בכל הקשור למעבר אפשרי למכבי חיפה.

הסוכן קצב העלה את תכנית המגירה שלו ואמר למויאל כי יש מספר קבוצות באירופה שמוכנות לשלם 300 אלף יורו באופן מיידי עבור כרטיסו. הסוכן הבהיר הוא מעדיף להמתין ולראות כיצד בית"ר תתנהל בשבועות הקרובים וכי הוא מאמין שקורנפיין, בלית ברירה, יסכים לשחרר את מויאל תמורת 300 אלף יורו. מויאל שואף להגיע לאירופה וצפוי לקבל חוזה של כ-250 אלף יורו לעונה. עם זאת, על פי השנים האחרונות קשה לראות את קורנפיין מוכר את הנכס הכי חשוב שיש לו היום במחיר סוף עונה, גם אם מדובר במקרה חירום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ