חיים רביבו: "מאמין ביכולות שלי לשנות ולתקן"

היו"ר החדש של ארגון השחקנים ושחקן העבר, נכנס לתפקיד ומאמין בכוחו לחזק את מעמד השחקן: "לשחקנים צריכות להיות זכויות כמו לכל עובד במשק"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

לא מעט גורמים בענף הכדורגל הרימו גבה כשנודע על חבירתו של חיים רביבו למנכ"ל ארגון השחקנים, אריה אלטר, ולמינויו של רביבו לתפקיד יו"ר הארגון. רבים תהו מה הניע אותו להיענות לפנייתו של אלטר ולהתגייס למשימה. כבר שנים שרביבו – מאז משך את ידיו מהבעלות על מ.ס אשדוד – צופה על הכדורגל מהצד ומרוחק מהנעשה בביצה המקומית. עסקיו האישיים גזלו את רוב זמנו וניתקו אותו מעשייה ממשית בתוך הענף.

הכדורגל נותר עבור שחקן העבר ענף אהוד, זיכרון מתוק מקריירה מפוארת וכמקצוע שבנה אותו. בתקופה האחרונה, נראה כי משהו בער בו. תשובתו לבקשתו של אלטר לשמש כיו"ר הארגון לא התקבלה בשליפה מהירה מהמותן. היא היתה כרוכה בלבטים רבים והתחבטויות עמוקות. "התלבטתי המון", סיפר ל"ספורט הארץ", "הבנתי שעודד מכנס, ששימש בתפקיד במקום אבי כהן ז"ל, החליט לעזוב, ואחרי שאלטר בדק כמה אופציות, הוא פנה אלי לבוא להירתם למשימה הזו.

רביבו (משמאל) ואלטר. "השחקנים צריכים לקבל את מה שמגיע להם"צילום: יח"צ

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

רביבו לא מקל ראש במשימה שניצבת עתה מולו, "ידעתי שמדובר במשימה מאוד חשובה והסכמתי רק אחרי שהתייעצתי עם לא מעט אנשים. ראיתי בשנים האחרונות מה קורה ללא מעט שחקנים שפורשים מכדורגל ויוצאים לחיים חדשים בלי שיהיה להם שום בסיס להתחיל איתו. זה חרה לי. אני שומע המון בחודשים האחרונות על כוונות טובות לשנות את פני הכדורגל, מלחמה באלימות, מנהלת, רפורמות, ועדות בדיקה שונות, ואף אחד לא מדבר בכלל על השחקנים, שבלעדיהם אין פה כדורגל. בסוף רק השחקנים הם אלה שאחראים על האופן שבו הכדורגל ייראה", אומר רביבו, " שמו אותם בתחתית שרשרת המזון ולא שמעתי שמישהו בכלל חושב לדאוג להם, לעתידם הכלכלי. שחקנים מפרישים כל השנים לפנסיה, אבל מה הם אמורים לעשות מגיל 35 כשהם מסיימים עם הכדורגל ועד גיל 67 שבו יוצאים לפנסיה? אייל ברקוביץ', לדוגמא, עד היום מפרישים לו מאנגליה לקרן הפנסיה".

זו בהחלט משימה חשובה, אבל אתה לא חושש שמהר מאוד תגלה שאתה עומד בראש ארגון שאין לו שיניים וחסר את היכולת להזיז דברים?

"ההצלחה בתפקיד תלויה רק בשחקנים, רק אם כולם יחברו כיחידה אחת מאוחדת יהיה אפשר להזיז דברים. בכל העולם ארגוני השחקנים הם גוף חזק ובעל חשיבות בלתי מבוטלת. יש להם יכולת השפעה גדולה מאוד. יש כל כך הרבה בעיות שקשורות לשחקנים. לא יתכן ששחקנים לא יקבלו משכורת במשך שלושה חודשים, כמו שקורה בהפועל תל אביב ובקבוצות נוספות. בלתי הגיוני שתופעת הקנסות במועדונים תהיה עניין פרוץ ולא מוסדר בתקנון מחייב. לא יכול להיות שמועדונים יוכלו לקנוס שחקנים בכל סכום שבא להם, מתוך סתם החלטה שרירותית. לא יתכן שטוטו תמוז, שמתח ביקורת על אלי טביב והתנצל, יחטוף קנס לא הגיוני של 40 אלף דולר. צריך שתהיה ענישה ויכולת של המועדון לאכוף משמעת, אבל שיהיה מוסדר בתקנון מחייב. חייב שיהיה תקנון עם קריטריונים לגובה קנסות. הבקרה, שהיא הגוף שאחראי לפקח על תקציב המועדון שיהיה מאוזן ולדאוג שחוזי השחקנים יכובדו במלואם והמשכורות יועברו בזמן, לא מחייבת בעלי בית להכניס יד לכיס אם חסר כסף בקופה. שחקנים מוצאים את עצמם רודפים אחרי הכסף שלהם, במקום שהבקרה תדאג לזה".

אתה משוכנע שאתה מוכן למאבקים עיקשים ומתישים מול בעלי הקבוצות?

"זה לא חייב להיות כרוך במאבקים וקרבות. כולם אמורים ללכת יד ביד, בדרכים המקובלות, למען מטרה משותפת לטובת הכדורגל. אם שחקנים יהיו רגועים ובטוחים בעתידם הכלכלי, הם יוכלו להיות הרבה יותר מרוכזים בכדורגל ולא יצטרכו למכור משחקים, לעסוק בהימורים בלתי חוקיים, ולהתעסק בשטויות. זה צריך להיות אינטרסים של כולם, שחקנים, בעלים והתאחדות. אני מאוד מקוה שלא נצטרך להיכנס למאבקי כוח להוכיח מי יותר חזק. אני מבין ששחקנים מסויימים חוששים לצאת נגד המועדון כי עלולים להתנכל להם, אבל אם נהיה ביחד זה לא יקרה".

מה היעדים שאתה בעצם מציב לעצמך כדי שבעוד כמה שנים תרגיש שעשית משהו?

"בראש ובראשונה המטרה לדאוג לשחקנים שיקבלו מה שמגיע להם, שיהיו להם זכויות כמו לכל עובד במשק, שזה יהיה דבר לגיטימי וברור מאליו להעניק להם את הזכויות האלו. אני מאמין ביכולת שלי לשנות ולתקן דברים, אני בא עם הרבה רצון טוב, בהתנדבות מלאה, לשפר את פני הענף. אני רוצה לדעת שבעוד כמה שנים השחקנים הצעירים יהיו הרבה יותר רגועים באשר לביטחון הכלכלי שלהם ויהיו טרודים רק בלהצליח על הדשא. אני עוד לומד את כל החומר, ויש מאות ואלפי פניות של שחקנים עם בעיות כאלה ואחרות שצריך לדאוג לפתור אותן. החזון שלי שבעוד כמה שנים שחקנים שיפרשו מכדורגל לא יהיו עם דאגות כלכליות ליום שאחרי, שיהיה להם את הבסיס להתחיל את הפרק השני של חייהם. הדאגה לכדורגלנים היא הדרך גם לשנות את כל הענף כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ