משה בוקר

אוהדי בית"ר מרימים את הראש
בעקבות ההחלטה של ארקדי גיידמק להתנתק מבית"ר ירושלים החלו מספר גורמים להתארגן בניסיון לבצע שינויים בשדרה הניהולית של המועדון. במקביל לחידוש המחאה החברתית, נפגשו במוצאי שבת 15 אוהדי בית"ר עם אנשי עסקים, בדירה של אחד היוזמים במודיעין. במפגש נכחו נציגים מכל הפלגים של האוהדים, המתונים והקיצוניים, וביניהם עורך הדין אבישי ריימן.

מי שעוד הופיעו לפגישה, ורואים במצב הנוכחי הזדמנות לחזור לעניינים ולשדרג את מעמדם, הם מייסדי עמותת האוהדים. עמותה זו גייסה לפני שנתיים כ-700 אלף ש"ח, אולם הפסיקה את פעילותה בעקבות ההחלטה של גיידמק למנוע את העברת מניות הקבוצה לעמותה. הודעה זו הועברה בזמנו לאוהדים על ידי היו"ר איציק קורנפיין והכספים הוחזרו לכאלף אוהדים, אולם מערכת היחסים בין שני הצדדים נעה בין עליות ומורדות. כעת, משנשאר היו"ר לבדו במערכה, ומכיוון שאין אנשי עסקים שעומדים בתור לרכוש את המועדון, החליטו אותם אוהדים להיפגש ולקבל החלטות.

על הפרק: הקמה מחדש של עמותת האוהדים, וכניסתם למועדון כשהם מקבלים לפחות 50% מהבעלות. השבוע תתקיים פגישה נוספת, ואז יוחלט באופן רשמי על המשך הדרך. אחר כך מתכוונים האוהדים להיפגש עם קורנפיין, ככל הנראה כבר בשבוע הבא, ולדרוש מחצית מהבעלות, על פי מתכונת של מינוי נציג מטעם האוהדים לניהול משותף של הקבוצה עם היו"ר.

אוהדי בית"ר רוצים לרכוש 50% מהמניות ולקחת חלק בניהול הקבוצהצילום: אילן אסייג

בינתיים שלחה החבורה הבית"רית מייל לאלף החברים שתרמו לפני שנתיים, ובו הצעה לתרום חזרה את הכסף - הצעה לה נענו מרבית האוהדים. כעת רוצים ראשי העמותה ליצור שיתוף פעולה עם עם אנשי העסקים שחברו אליהם ולקבל אישור למהלך מקורנפיין ועו"ד ישראל שלו, שמחזיק בנאמנות את מניות הקבוצה.

גורמים שהיו בפגישה אומרים כי הפעם בכוונתם ללכת עד הסוף. "אנחנו רוצים ללכת יחד עם קורנפיין על ניהול משותף", אומרים האוהדים, "אנחנו מביאים כסף למועדון ורוצים זכות לנהל. אם אין בעלים חדשים, ויש לנו אפשרות לגייס כמה מיליונים, אין סיבה שלא נקבל מניות". גורמים נוספים הזהירו כי תשובה שלילית למהלך תגרור צעדים נוספים. "נחדש את המחאה ונעבוד על פי התכנית של אוהדי הפועל תל אביב. אם לא נקבל את מבוקשנו, נפעל לכך ששלו ישחרר את המניות שהוא מחזיק בנאמנות. נפגין בכל מקום: מול ביתו של קורנפיין, ומול ביתו ומשרדו של שלו. הפעם זה יהיה מאבק עד קבלת הקבוצה לאוהדים". 

עכשיו פרחים. ואחר כך?
כמה עשרות אוהדים נלהבים של הפועל באר שבע קיבלו אתמול (ראשון) את המאמן החדש של הקבוצה, אלישע לוי, שהגיע למסיבת העיתונאים עם הבעלים אלונה ברקת. לצערה הרב, ברקת כבר מנוסה במעמדים מהסוג הזה, וחוותה לא מעט אירועים של הצגת מאמן חדש. לרוב, היא מצאה עצמה בסיטואציה הזו פעמיים-שלוש בשנה.

הפעם התחושה אצל כולם קצת שונה. ברקת לא רק החתימה מאמן מצוין, אלא גם אדם מיוחד. "אני שמחה שאלישע הצטרף אלינו. אני לא צריכה להציג אותו", אמרה אתמול, "אנו זוכים לקבל מאמן שאימן בקבוצות גדולות ועשה דברים נהדרים גם בקבוצות הקטנות". הבעלים החליטה להוזיל את מחירי המנויים ואמרה כי אחרי חמש שנים קשות, היא לא נשברת ומאמינה שהעונה יבוא השינוי.

המאמן עצמו היה נרגש מאוד מקבלת הפנים ואמר: "הגעתי ממועדון גדול כמו מכבי חיפה למועדון עם פוטנציאל להפוך לגדול מאוד, עם כל התנאים להצליח. אני בטוח שאמצא קבוצה רעבה". לאור הצבת התקציב השלישי בגודלו בליגת העל, והרכש המסתמן, כולם ציפו מלוי וברקת לדבר על אליפות.

. אלישע לוי (מימין) ואלונה ברקת במסיבת העיתונאים בבאר שבע, לרגל פתיחת העונהצילום: חביב בן דוד

אולם לוי לא מפזר הצהרות. "נהיה קבוצה חזקה יותר מהעונה שעברה", אמר המאמן. ממש חוכמה גדולה. "לא צריך לצאת בהצהרות. בית בונים מהיסודות. נתחזק עוד בחלק האחורי ואנסה לשלב שחקני בית כמו שעשיתי בקבוצות בהן עבדתי". זה המשפט שהאוהדים הכי אהבו לשמוע מלוי. החשיבות של שילוב שחקני בית עבורם היא מהותית. עד כדי כך, שגם אם לא יגיע מדי פעם לאירועים המשפחתיים של האוהדים - תנאי הכרחי שהם מציבים למאמן על מנת שיקבל יחס הולם - הם יסלחו לו. רק שיקדם שחקני בית.

בינתיים נראה שהפרחים מהאוהדים יישארו הרבה יותר מאלה שקיבלו מאמנים אחרים. לוי, כמו ברקת, יודע שגם לאשראי ולאהבה יש מועד תפוגה. כמו שזה נראה, באר שבע תהיה הפתעת העונה. ברקת הביאה ללוי ערימה של בלונים לבנים ואדומים, אותם הגישה לו בחיוך רחב, בתקווה שהם לא יתפוצצו להם בפנים העונה.

יצחקי מציב אולטימטום
שחקני כדורגל יודעים להגיש תביעות בוררות נגד קבוצות שאינן עומדות בחוזים, כמו למשל לירן שטראובר שתובע את מכבי פתח תקוה על חוב שלטענתו לא שולם לו. אז מדוע מועדונים לא תובעים שחקנים שהפרו חוזים? מתי ראינו מקרה כזה לאחרונה?

מאיר יצחקי, יו"ר הפועל רמת השרון, רותח על השוער שלו, גל ניר. השוער בן ה-33 קיבל פנייה מהפועל תל אביב. ללא ספק הצעה מחמיאה, אבל מה לעשות שלשוער הוותיק חוזה לעוד שנתיים ברמת השרון, והוא התבקש לממש את החוזה שיש לו. לפתע העלה ניר דרישה מפתיעה לתוספת של 20 אלף דולר לחוזה שכבר יש לו.

יצחקי השתולל עליו ואמר לאנשיו: "איך הוא לא מתבייש ועושה לי דבר כזה? אני מוכן לשדרג לו את החוזה, למרות שהוא כבר חתום, אבל לא ב-20 אלף דולר. איפה הכבוד שלו?". ניר לא התקפל ואיים לא להגיע לאימונים. בינתיים, פנה יצחקי לשטראובר ואמר לסובבים אותו: "אני אחתים שוער ולא אשחרר אותו. אני אייבש אותו על הספסל". ניר קיבל אולטימטום של 72 שעות לפני שהיו"ר מחתים שוער אחר.

מאיר יצחקי. "לקחתי קבוצה קטנה בליגה זניחה ובניתי אימפריה", אמר הבעליםצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ