אלו הם חיינו בזמן האחרון

הבעלים ניתק מגע, הנאמן שבדרך מפשפש בניירת ואף אחד לא יודע מה יעלה בגורלה של הפועל תל אביב. מחזיקת הגביע, זוכרים?

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

מזה שבועות מרחף ערפל מעל מצבה של הפועל תל אביב. הבשורה שיצאה לפני כשבועיים, בדבר ההבנות על מידיו של הבעלים אלי טביב לידי עו"ד יואב מוזר, אמנם עוררה תקוות בלב האוהדים ואנשי המועדון, אך טרם הצליחה להעלים את חוסר הוודאות. כולם - אוהדים, שחקנים, צוות מקצועי ומינהלה - ממתינים לחתימה הרשמית על חוזה הנאמנות ונושאים אליה עיניהם בתקווה לצאת לדרך חדשה.

"אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, זה ייחתם בימים הקרובים", סיפר שלשום מוזר בתום עוד פגישה ממושכת עם נציגיו של טביב, שנועדה לסגור את כל הקצוות בדרך להעלאת ההסכם על הכתב. יש מי שכבר החל לחשוש כי משהו בדרך יביא לפיצוץ ההסכם, למרות שכל הצדדים הנוגעים בדבר מגלים נכונות ורצון טוב.

"אני לא פועל תחת לחץ", הסביר מוזר את העיכוב, "אני עורך את כל הבדיקות הנחוצות בצורה מפורטת וקפדנית ונקווה שכלום לא יתפספס בדרך. מה שצריך לקרות יקרה. נציגיו של טביב הגישו לנו מסמך עם כל הנתונים הקשורים במועדון, עם התחייבויות לשנה הקרובה, עם צפי הכנסות בהתאם לאלה שהיו בעונה שעברה ועם ערבויות ותזרים מזומנים. כל הנתונים הכספיים הועברו לידי, כמו גם טיוטת הדו"ח התקציבי של העונה האחרונה, ואני בודק את כל המידע הזה כדי לדעת כמה, אם בכלל, עמוק הגרעון".

טביב. מבחינתו, הקבוצה כבר בידיים אחרותצילום: שרון בוקוב

עניין של ימים, אומר מוזר, אך האפלה שעוטפת את הפועל לא תיעלם עם השלמת החתימה החסרה. השחקנים מסתובבים טעונים ומתוסכלים, לנוכח העיכובים בתשלום משכורותיהם ומענקי הגביע. בכל פעם שביקשו לברר את הסוגייה הבוערת שמעו כי "תוך מספר ימים הכסף יעבור", ודבר לא קרה. לאחרונה אף נתקלו בתשובות מתחמקות, כשכל אחד מגלגל אחריות - מהמנהל יעקב הלל למנכ"ל עומר עצמוני, ומשם למוזר, שביקש להמתין עד החתימה הרשמית.

"המצב הזה מתסכל ובלתי נסבל", מספר אחד השחקנים, "כבר אין לנו כתובת מסודרת לפנות אליה, אין מי שיודע לספק תשובות. שחקנים נאלצו לשבור חסכונות בגלל העיכובים בתשלומים ולאף אחד אין מושג מה הולך להיות. עם איזו מוטיבציה ומצב רוח חושבים שהשחקנים יגיעו לפתיחת האימונים ביום ראשון?".

כך למשל, היעדר הכתובת לפניות מסוג זה מונע מאלרואי כהן לדון עם ראשי הפועל על תג מחירו ליציאה לחו"ל, כפי שמחייב חוזהו. בסביבתו של הקשר אמרו כי "לאף אחד אין כרגע סמכות לקבל החלטות והכרעות. את טביב, שאמור היה לקבוע בנושא, זה כבר לא מעניין".

בשבוע שעבר העבירו מספר שחקנים מסר לחברי הנהלת המועדון, לפיו הודיעו כי "אם הכסף לא ייכנס עד סוף השבוע, נגיש תביעה משותפת לבית הדין". מוזר ביקש עוד מספר ימים עד ש"הכל יסתדר".

הפועל חוגגת גביע באיצטדיון רמת גן. זיכרון שצפוי להיראות רחוק מאודצילום: שרון בוקוב

בתחילת השבוע, לאחר פגישתו עם פרקליטו של טביב, עו"ד יורם זמיר, הודיע הנאמן המיועד לשחקנים כי "עד ה-1 ביולי כולם יקבלו את כל הכספים המגיעים להם. זה המועד האחרון לפירעון החובות של הפועל. הבהרתי את העניין הזה לטביב והובטח שהכסף ישולם לכולם עד תאריך זה".

היערכות הקבוצה לעונה הבאה מתקיימת בימים אלה רק על הנייר, או בראשו של המאמן ניצן שירזי. בתקופה זו של הקיץ, הקבוצה כבר אמורה היתה לסגור את מחנה האימונים, אולם חוסר הוודאות התקציבי גורם לקיפאון מוחלט. "מחנה יתקיים בוודאות", סיפרו בסביבת שירזי, "גם תאריך היציאה - 17 או 18 ביולי - סגור. נשאר רק להחליט על היעד". התכנית לצאת ב-5 ביולי לטורניר בקרואטיה, בארגונה של היידוק ספליט, בוטלה לאחרונה עקב מצוקה כלכלית של המארחים. כן בוטל מחנה האימונים שאמור היה להיערך בברלין, מסיבות "טכניות", כהגדרת בכיר בהפועל. בקבוצה בוחנים שתי אפשרויות לקיום מחנה אימונים - האחת בגרמניה במימונו של איש העסקים והמקורב מני ויצמן, והשנייה באוסטריה על חשבון תקציב המועדון. "אם ניאלץ לעשות זאת על חשבון המועדון", סיפרו במתחם חודורוב, "זה יהיה כרוך בהוצאה של לפחות 200 אלף שקל, שמאוד נחוצים לנו".

המצב כל כך עגום שאפילו צוות עוזריו של שירזי טרם סיכם את תנאיו הכספיים לעונה הבאה. לבד מחוזהו החתום של המאמן, ממתינים עוזרו שביט אלימלך, מאמן הכושר דרור שמשון ומאמן השוערים יום טוב טליאס, שמישהו ידון עמם בנושא. "אפילו הצוות הרפואי והפיסיותרפיסטים לא סגרו", מספרים בקבוצה. נראה כי גם כל אלה יופיעו באימון הפתיחה בשבוע הבא, אך אין ספק שהמועדון נמצא במצב משונה. "הבעיה הכי גדולה היא שלאף אחד אין מושג עם איזה תקציב אנחנו הולכים להתמודד", הסביר בכיר במועדון, "עד שלא נדע את זה, לא נוכל להזיז כלום. כרגע יש עצירה מוחלטת של הוצאת כספים".

התכניות לעונה הבאה נמצאות בעיקר בראשו של המאמן ניצן שירזיצילום: ניר קידר

שירזי מחזיק בכיסו רשימה מפורטת של שחקני חיזוק בכל העמדות, אולם צירופם מותנה במכירת שחקנים דוגמת , נוסה איגייבור ואביחי ידין. "להשאיר את הסגל הקיים זה בהחלט אפשרי עם התקציב המסתמן (24 מיליון שקל, מ"ה)", הבהיר גורם במועדון, "הבעיה היא שלא נוכל לגייס חיזוק אם לא נמכור שחקן אחד או שניים".

שירזי הבהיר לראשי הפועל כי העמדה הכי קריטית לחיזוק היא הבלם, גם אם וואליד באדיר ייענה להצעה שהוגשה לו לעונה אחת. "בלי החתמה של בלם", סיפרו בהפועל, "לא יהיה לנו מה למכור באירופה. אם בונים על ההכנסות מהעפלה לבתים של הליגה האירופית, יהיו חייבים למצוא את התקציב לכך. החתמת חלוץ תלויה במכירתו של תמוז".

שירזי גם מעוניין להאריך את חוזהו של סלים טועמה, שדרכו בהפועל נפתחה לנוכח העובדה שיריבו טביב אינו נמצא בסביבת מקבלי ההחלטות. "תכניות ורצונות יש", סיפרו בהפועל, "השאלה אם גם הכסף לזה יהיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ