בני סכנין

"לא נחזיק מעמד"

הספונסר הראשי מאיים לעזוב, אנשי עסקים ממדינות ערב חוששים לתרום ומצבה של הקבוצה הבכירה במגזר הערבי "קשה יותר מבשנים קודמות"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

זה כבר הפך להיות ריטואל קבוע, עניין מובנה, כאילו בלעדיו מאבדת בני סכנין את כל מהות קיומה בכדורגל הישראלי. פגרת הקיץ בעיצומה, הדד ליין להגשת הדוחות הכספיים השנתיים לאישור הבקרה כבר דופק על דלתות המועדון, ספונסרים לא ממהרים לפתוח את הכיס ולהעניק להם ביד רחבה, מצוקה כלכלית מאיימת לשלוח את הקבוצה לליגה הלאומית. "אותה תמונה חוזרת על עצמה כמעט כל קיץ בשנים האחרונות", מודה חבר הנהלת המועדון מונדר חלאילה, "זה מעין דה ז'ה וו, רק שזה הרבה יותר מציאותי מריאליטי. השנה אפילו המצב קשה יותר משנים קודמות".

קשה יותר רק כי הספונסרית העיקרית, חברת סלקום, טרם חידשה את חוזה האימוץ שלה עם המועדון. מדובר בסכום שנתי של 1.3 מיליון ש"ח, שהעניקה החברה לקבוצה בשלוש השנים האחרונות. לכולם במגזר ברור כי ללא הסיוע הכלכלי של החברה הסלולארית, מצבה הכלכלי של הקבוצה יהיה "אנוש", כהגדרתו של ראש העיר מאזן גנאים. "בלי הכסף של סלקום", סיפר גורם בהנהלת סכנין, "יהיה לנו גרעון של 4 מיליון ש"ח. זו כמעט מכת מוות למועדון, כי אם לא יהיה מאיפה להביא את הכסף הזה לא נצליח להעמיד תקציב מינימום לליגת העל (11.7 מיליון שקל, מ.ה)".

בימים האחרונים נועד גנאים עם אנשיו של נוחי דנקנר, בעליה של סלקום, בניסיון לחדש את שיתוף הפעולה בין הצדדים. לנגד עיניו פרשו נציגי החברה את המשבר בענף הסלולאר, שנכנס לסחרור עקב חברות מתחרות, שהחלו לנגוס משמעותית בנתח ההכנסות של סלקום. היה מי שאמר אתמול בסכנין בבדיחות הדעת כי "הבעיה היא בכלל לא סלקום, אלא רמי לוי וגולן טלקום". אלא שגנאים טרם הרים ידיים.

שחקני סכנין חוגגים בעונה שעברה, והעונה? "יש תחושה של דז'ה וו, רק שהפעם המצב קשה יותר"צילום: עבדאללה שמא

"הם הבטיחו לי תשובה תוך מספר ימים", סיפר ראש העיר, "אני מאוד מקווה שהתשובה שלהם תהיה חיובית. השותפות הזו חשובה לשני הצדדים. אני מבין שגם להם יש קשיים כלכליים שאולי גרמו להם לחתוך בהוצאות. אם התשובה שלהם תהיה שלילית זו תהיה מכה אנושה למועדון. במצב כזה נצטרך כולנו לדפוק על הדלתות של כל מי שרק אפשר כדי לגייס כספים. זה יהיה עצוב אם בגלל 2 מיליון ש"ח הקבוצה הזו תתפרק. לא ניתן לזה לקרות. לא יכול להיות שקבוצה, שהיא נציגת המגזר, לא תצליח לגייס את הסכומים האלו". 

כבר שנים ארוכות שמשאלת ליבו של גנאים וראשי המועדון לראות את הקבוצה בידיו של איש עסקים אמיד, בעיקר מהמגזר, שישים קץ לתלאותיה הכלכליות מדי קיץ. גנאים התאכזב כל פעם מחדש לגלות כי משקיעים אינם ששים להכניס ידם לכדורגל. "תמיד אמרתי שאם לא יבוא איש עסקים רציני וייקח את המועדון", הוא אומר מתוך תסכול עצום, "לאורך זמן לא נוכל להחזיק מעמד. העירייה לבד לא יכולה להחזיק את הקבוצה, אנחנו לא יכולים להעניק יותר מ- 1.5 מיליון ש"ח בשנה. קשה לי להבין איך אנשי עסקים מהמגזר לא נרתמים לעזור למועדון הזה. יש פוטנציאל עצום לקבוצה הזו, אבל משקיעים לא באים". 

מתברר, כך סבור גנאים, כי למהפכות המתחוללות בעולם הערבי יש גם נגיעה עקיפה לקשיים של סכנין לגייס כספים מבחוץ. בעבר נעתרו אילי הון קטארים להזרים מיליוני דולרים לטובת הקמת אצטדיון דוחא, אך בשנתיים האחרונות, למרות ניסיונות לגייס כספים מהעולם הערבי, לא נמצאו מקורות מימון כאלו.

גנאים מסביר: "ישנה תחושת פחד אצל אנשי העסקים ערבים להירתם לטובת סכנין. חשש הוא שאם ישקיעו כספים בקבוצה, זה יתפרש כאילו הם משקיעים במדינת ישראל, וזה כנראה לא היה מתקבל בצורה טובה במדינתם. אחמד טיבי פועל המון כדי לגייס כספים מהעולם הערבי, אבל מנהיגי מדינות ערב חוששים להשקיע בנו כי זה עלול להיתפס כתמיכה בישראל". 

מוקדם יותר קיבלו ראשי המועדון בשורה טובה מבנק ערבי – חברת בת של בנק לאומי – שהסכים לתת חסות בגובה של 300 אלף ש"ח. רחוק מאוד מלחלץ את הקבוצה ממצוקתה הכספית, אבל גם משהו. היו להם תקוות לזכות בבוררויות נגד חיים בנון, נסטיה צ'ה ומהראן אבו ריא, אך "בשלושתן הפסדנו", כדבריו של חליילה. ההפסד בבוררות נגד אבו ריא עלה לסכנין 300 אלף ש"ח, שיהיה עליה להשיב לקרית שמונה.

"המשבר הכלכלי הקשה בעולם כולו", אומר יו"ר סכנין, שאהר חלאילה, "משפיע היום עלינו יותר מבעבר. ספונסרים מעדיפים לחסוך בהוצאות ולא ממהרים לתת תמיכה. יש סכנה שלא נוכל להעמיד תקציב מינימום אם לא נמצא את מקורות המימון לזה. כל התסריטים אפשריים. אם סלקום לא תתמוך בנו נצטרך למצוא לפחות 4 ספונסרים חדשים שימלאו את החסר במקומה. המצב לא פשוט בכלל. אנחנו במצוקה כלכלית ידועה. כולם עובדים קשה כדי לגייס את הכספים הנחוצים. אני רוצה להאמין שנמצא את מקורות המימון ונפתח את העונה".

"גם שנה שעברה הורידו אותנו לידה אבל נלחמנו והצגנו סכנין חזקה, אני אוהב אתגרים" שלומי דורהצילום: אילן אסייג

עם המשאבים המוגבלים מנסה המאמן שלומי דורה לתמרן מקצועית. הקבוצה איבדה את הברגים המרכזיים שהובילו אותה בעונה שעברה לפליאוף העליון, ובהם קוסטדין האזורוב, מהראן ראדי שסיכם במכבי תל אביב, אוהד קדוסי ואורי שטרית. הקבוצה צירפה בינתיים את מוחמד כליבאת, עלי עותמאן, שמעון הרוש ואלכסנדר דוידוב, למרות שמסגרת התקציב לחוזיהם טרם הושגה. "גם שנה שעברה", סיפר שלומי דורה במסיבת העיתונאים לרגל פתיחת האימונים, "היה מי שכבר הודיע לנו להתכונן לליגה הלאומית, ועם הרבה מאמץ של כולם השיגו את התקציבים ופתחנו את העונה. היינו הקבוצה הראשונה שהורידו ליגה, אבל בזכות הרבה לב ונשמה ראינו סכנין חזקה. סכנין היתה קיימת לפני השחקנים שעזבו ותהיה קיימת גם אחריהם. לא נפעל תחת לחץ להחתמת שחקני רכש. השנה יש ציפיות ורוצים לפחות לשחזר את ההישג מהעונה שעברה, אבל נהיה הרבה יותר חכמים אחרי שנגבש את כל הסגל. אני לא מפחד מהאתגרים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ