מלה של בוקר

יש שריף חדש בעיר

למה בן זקן לא נפגש עם דוד רביבו? איך זה קשור לשובו של משה אוחיון? ולמה הנשיא החדש של בית הדין העליון רוצה לעבור דירה?

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

דוד רביבו בדרך החוצה?
קפטן , דוד רביבו, מסתובב בתקופה האחרונה עם בטן מלאה על התנהלות ראשי הקבוצה מולו. רביבו נעלב מאוד מהיחס לו הוא זוכה מאז הסתיימה העונה. ההחלטה שלו אתמול לא להגיע לאימונים עד שג'קי בן זקן ייפגש אתו בארבע עיניים הצליחה להפתיע את אנשי אשדוד, למרות שמנהלי הקבוצה לקחו את האפשרות הזו בחשבון.

לרביבו יש את כל הסיבות שבעולם להרגיש פגוע ומתוסכל. רביבו היה ונשאר צנוע, אין לו גינונים של כוכב ומעולם גם לא היו לו. "שילמתי מחיר יקר לטובת אשדוד ואני לא ראוי ליחס הזה", אמר. הקשר המצוין שיחק באשדוד תקופה ארוכה, כאשר בכל קיץ היה מבוקש על ידי מועדונים גדולים בארץ ותמיד החליט להיענות ללחצים של האח הגדול חיים או הבעלים בן זקן.

עזיבתו להפועל באר שבע התאימה מאוד לאשדוד ולכן הוא עזב. אשדוד קיבלה עליו סכום מדהים של מיליון שקל ולמעשה נתנו לו ללכת כדי לתת במה למשה אוחיון. אף אחד לא מדבר על כך בגלוי – כולל שני הכוכבים הגדולים של אשדוד – אבל על המגרש הם מתקשים להסתדר יחד. מחוצה לו נמצאים השניים ביחסים טובים שמאופיינים בכבוד הדדי והערכה רבה. שניהם אנשים נוחים מאוד, אולם על המגרש כל אחד מהם רוצה להיות בעל הבית.

כאשר רביבו רצה להמשיך בבאר שבע לפני שנה הוא קיבל טלפון מבן זקן. "זה היה צו 8 מבחינתי. ויתרתי על המון כסף כדי לחזור הביתה. כשג'קי מתקשר ומבקש ממני, אני מוותר על הכל וחוזר הביתה", אמר אז רביבו . רביבו חזר לאשדוד, נתן עונה מצוינת והוביל את הקבוצה לאחת העונות הטובות שלה. משה אוחיון עזב לאירופה.

דוד רביבו. "שילמתי מחיר יקר לטובת אשדוד ואני לא ראוי ליחס הזה"צילום: אילן אסייג

נכון לעכשיו אוחיון חזר להתאמן עם הקבוצה ובימים אלה מנהלים הצדדים מו"מ מתקדם. בשנים האחרונות דאגו בקבוצה להעדיף רק אחד מהם. כנראה שהרוטציה הזו – להכניס דם חדש מדי שנה-שנתיים – מתאימה שם למישהו. רביבו מרגיש כי העובדה שאוחיון מתאמן בקבוצה מאפשרת לה לעשות שרירים ולהתייחס אליו בצורה קרה ופחות לבבית. "נותנים לו תחושה שהוא פחות חשוב, תחושה לא נעימה. בעונה שעברה הפכו עולמות כדי להחזיר אותו הביתה והוא שיחק תחת חוזה נמוך מזה שהיה לו בבאר שבע. עכשיו הפגיעה קשה מאוד והוא נעלב", אומר חבר קרוב של רביבו.

הקשר הוותיק נפגע בעיקר בשל העובדה שרפי נידם, חבר ההנהלה והאיש החזק מטעם בן זקן, נפגש איתו למו"מ, ולא בן זקן. עם זאת, יכול להיות שלא מדובר במשהו אישי כי הבוס הודיע לאחרונה כי החליט לעזוב את הקבוצה בעקבות העונש שהטיל עליו בית הדין, והוא רוצה להראות לכולם שהוא אכן בחוץ. אך כמו שבן זקן המורחק ידע להיפגש עם אבי לוזון ועם יעקב שחר וחבריו לפני כחודש, כך היה יכול לכבד את רביבו ולהיפגש עמו.

בסביבתו של רביבו אומרים כי היחס שקיבל היה בגדר מסר שהוא לא רצוי. נידם מצידו אומר כי לאור הקיצוצים בעונה הקרובה גם לרביבו הוגשה הצעה נמוכה יותר, אולם קיבל הבטחה כי מיד עם פרישתו יקבל תפקיד במועדון. "יכול להיות שיש גורמים בקבוצה שלא מתאים להם לראות את דוד רביבו בתפקיד מקצועי בעוד שנה או שנתיים ומעדיפים שהוא יעזוב עכשיו כדי שלא יהיה לו סעיף לתפקיד במועדון", אומר גורם בקבוצה.

בינתיים האוהדים באשדוד עדיין לא יצאו לרחובות ואין גם סימנים למחאה, אולם נראה כי המבחן הגדול בימים הקרובים יהיה של בן זקן. אם באשדוד באמת רוצים להשאיר את הקפטן בקבוצה, בן זקן ירים אליו טלפון וייפגש איתו. אם לא יגיע טלפון כזה, כנראה שנראה את רביבו נודד מאשדוד פעם נוספת.

בן זקן. סולידריות של כל הקבוצות עם אחיהם מהדרוםצילום: אילן אסייג

גורן מתכנן מהפיכות
השופט בדימוס אורי גורן ערך ביום חמישי בצהריים מפגש עם עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב. אירוע בהחלט מבורך מצד נשיא בית הדין העליון החדש, שנכנס לתפקיד בימים אלה.

על פי חוק הספורט החדש, שנכנס לתוקף בתחילת החודש, חובה על כל מוסד ספורט למנות שופט בית משפט מחוזי בדימוס בראש בית הדין שלו. עם פרישתו של השופט בדימוס יהושע גלברד מונה בן ציון כהן למחליף זמני שלחץ ושכנע את השופט גורן להתמנות לתפקיד. מדובר במינוי ראוי בהחלט - גורן שפט במשך 28 שנה ושימש כסגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב.

"כשופט, יש לי ניסיון עם תקשורת", אמר גורן בפתח דבריו והוסיף: "יום יום הייתי מקבל שאילתות מהעיתונאים דרך הנהלת בית המשפט ולמדתי שצריך להיות גלוי, אמיתי ושקוף מול התקשורת. גם בתפקידי כנשיא בית המשפט העליון של ההתאחדות אני מתכוון לתת לעיתונאים אפשרות להגיש לי שאילתות ואני מתחייב לענות עליהן. אפעל בשקיפות מלאה בבית הדין".

גורן העביר את השבועות האחרונים בקריאה רבה של חוקי הכדורגל. הוא קיבל לידיו את ספרי החוקה של ההתאחדות לכדורגל, של אופ"א ושל פיפ"א, את ספר החוקים של חוק הספורט הישראלי ואפילו את זה של מוסד הערעורים העליון של אופ"א.

השופט גורן היה גלוי במסיבת העיתונאים ואמר כי היום הוא הרבה יותר חכם בנוגע לתקנונים הרבים, אולם הוא עדיין בשלבי למידה. "אני מאמין שבקרוב כבר אשלוט בכל החומר", אמר. הנשיא החדש חידד את הסוגיה בנוגע לקביעת ההחלטות ואמר: "מוסדות השיפוט של ההתאחדות הם הסמכות הבלעדית. יש אוטונומיה מוחלטת של בתי הדין של ההתאחדות וכולם יודעים ומבינים את זה".

השופט בדימוס גורן. "לא יהיו רחמים בנוגע לקריאות הגזעניות", הבטיחצילום: מוטי קמחי

השופט בעצם רצה להדגיש כי חבל על זמנם של המערערים לבתי המשפט האזרחיים נגד החלטות בתי הדין של ההתאחדות. במלים אחרות, כמי שישב בבתי המשפט במשך שלושה עשורים וקיבל עתירות בנושא ספורט, הוא יודע כי בתי המשפט לא מתערבים בהחלטות בתי הדין של ההתאחדות.

ויש גם כמה החלטות חדשות של הנשיא גורן: לצרף את השופט בדימוס נסים ישעיה לבית הדין העליון, למנות את הדיין ישראל שמעוני לאב בית הדין המשמעתי במקום חיים אלחדיף שפורש מתפקידו אחרי 53 שנה. בין תכניותיו של גורן ניתן למצוא את הגדלת מספר הדיינים בבתי הדין, העלאת שכרם של דייני בית הדין המשמעתי ובדיקת האפשרות למקם את בתי הדין מחוץ לבניין ההתאחדות לכדורגל באיצטדיון רמת גן.

אבל בשלב ראשון מעוניין הנשיא החדש לכונן חוקה חדשה. גורן ייפגש עם הדיינים אחת לחודש באופן קבוע, כשבפגישתם הראשונה יבקש לשמוע מהם חוות דעת בנוגע לשינוי תקנון העונשים, בניסיון למצוא תחליף הולם לעונשי הפחתת הנקודות והמשחקים ללא קהל. "בבית המשפט המחוזי הזזתי דברים, עשיתי הרבה שינויים. אני מתכוון לבצע שינויים גם בבתי הדין של ההתאחדות. לא גיבשתי דעה סופית".

הנשיא גורן אומר כי "צריך משפט צדק. עונשים מרתיעים אבל בפרופורציה למעשים". הוא מעוניין לשמוע דעות רחבות בנוגע לשינוי התקנון, אבל יש לו קו ברור. "לא יהיו רחמים בנוגע לקריאות גזעניות. אשנה את התקנון. אני לא בעד הורדת נקודות לקבוצה ולא מתלהב ממשחקים ללא קהל, אבל נשמע את הציבור ואת התקשורת ונחליט על תקנון חדש. יש לי יד חופשית מאבי לוזון לבצע את השינויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ