מכבי ת"א |

כרגיל, ההתחלה מבטיחה. והסוף?

הצהובים יוצאים לדרך בגרסה החדשה ומאמינים בדרך של ג'ורדי קרויף. אולם החורפים הקודמים לימדו שקיץ מבטיח אינו ערובה לדבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כאשר תעלה הערב מכבי תל אביב לאימון הבכורה של עונת 2012/2013, סביר שהצוות המקצועי ימשוך את מרב תשומת הלב. זר אם יגיע לאימון, עלול לחשוב כי עסקינן בקבוצה אירופית. ואולי הוא לא ממש טועה. מול התלבושת החדשה של השחקנים, למשל, ניתן יהיה לראות מחר את הצוות המקצועי בתלבושת משלו. עשרה בעלי תפקידים, לא פחות. גם לא סופי. ג'ורדי קרויף המנהל המקצועי, אוסקר המאמן, ג'רארד אוטט עוזר המאמן הספרדי, קובי אלפסי עוזר מאמן אחראי על נושא הווידאו, הפיזיולוג חואן חוסה טוריסו, שני מאמני הכושר הישראלים יוסי קקון ויוסי זיגדון, מאמן השוערים שורה אובארוב והמתורגמן פטריסיו סייג. אליהם, אם לא יהיו הפתעות, אמור להצטרף עוזר מאמן ישראלי.

תסתיים העונה הזאת איך שתסתיים, לפחות ההתחלה היא ניצחון קטן לבעלים מיטש גולדהאר ולמנהל המקצועי קרויף. מעטים האמינו כי קרויף יזכה לאוטונומיה מלאה מהבעלים, אחרים מיהרו להעריך כי גולדהאר יתערב במינויים ואף יכפה קיצוץ דרמטי בתקציב. ובכן, נכון לעתה, ההערכות התבדו.

למרות המינוי המתוקשר, קרויף מיהר להתנזר מהתקשורת. את זמנו ומרצו הוא הקדיש להכרת המועדון, לצפייה במשחקי הקבוצה ולפגישות עם אנשי מקצוע שעבדו ועובדים במכבי. "למרות שקיבל מנדט לעשות מה שהוא רוצה, קרויף החליט להשאיר כמה אנשי מקצוע ישראלים ולא לשלוח את כולם הביתה. הוא קיים פגישות עבודה והתרשם מהם לטובה. רק אחרי שהבין כי מדובר באנשי מקצוע ראויים, נתן אור ירוק להחתימם", אומר גורם בקרית שלום.

קרויף והצוות שיעבוד אתו העבירו שעות רבות בחודש האחרון בקרית שלום. למרות שהצוות מורכב מישראלים ומזרים, אין תחושה של שני מחנות, הרבה בזכות ההתעקשות של קרויף לשתף את כולם בתכניות השונות, אימונים, טקטיקה, פיזיולוגיה, כושר ותזונה. "עם כל הכבוד למכבי ת"א, אם לא הייתי מקבל יחס טוב ותחושה שמלה שלי בתחום שלי שווה משהו אצל קרויף ואוסקר, לא הייתי נשאר כאן. הם נותנים תחושה טובה, ונקווה שזה רק ימשיך כך", מספר אחד מאנשי הצוות המקצועי. גורם אחר חושף את החששות המוקדמים: "בהתחלה חשבנו שקרויף בא לכאן כדי לסדר מקום עבודה לחברים שלו, לעשות קופה שמנה ולברוח. בפועל, מדובר במקצוען. הוא מגיע למועדון בלי הרבה פוזה, מסודר עם קלסרים, יודע בדיוק מה הוא רוצה ומכיר טוב מאוד כל אחד ואחד".

ובכל זאת, אי אפשר בלי קוריוז קטן. מאחורי הקלעים, מתברר, מתנהל מאבק קשה מאוד בין אנשי המקצוע של קרויף על הזכות לשבת על הספסל במשחקים. קרויף כבר החליט כי הוא יישב בתא הכבוד, כך שלפחות חמישה אנשי מקצוע יצטרכו להצטרף אליו.

רק אחרי שלמד את הקבוצה היטב, החל קרויף יחד עם אוסקר לבנות את הסגל. מהר מאוד הם הגיעו למסקנה שהזרים לא מתאימים למועדון, ולמרות החוזים הכבדים של מדוניאנין ופונצ'ץ' הוחלט לוותר עליהם. ההחלטה על עתידו של ברק יצחקי התבשלה אצל הצוות המקצועי זמן רב, ויש מי שרואים בה חותמת רשמית למעמדו של קרויף. עד אליה עוד היו מי שחשבו כי מדובר במנג'ר בלי שיניים, לאחריה איש כבר אינו מפקפק. למרות העלויות הכבדות של חוזהו, קרויף לא היה צריך אפילו לשכנע את גולדהאר להיפרד מיצחקי. בקשתו, להבדיל ממה שחווה מוטי איוניר, כובדה מיד.

דבר אחד ברור, קרויף אינו אוהב את המנטאליות שהשתרשה במתחם קרית שלום. הוא הנחה כבר בשלב מוקדם את מנהל הקבוצה והדובר להקפיד על כך שבזמן האימונים לא יסתובבו מקורבים כאלה ואחרים במתחם. לשחקנים הובהר כי אף אחד אינו רשאי לעלות לדשא ללא בגדי אימון או להסתובב במתחם עם סלולרי. "הדבר הטוב ביותר עם קרויף ואוסקר הוא שאינם נמצאים תחת השפעה של מקורבים או כלי תקשורת. הם מתייעצים אחד באחר בנוגע לשחקנים או צרכים אחרים, ומעבירים את ההחלטתם לג'ק אנגלידיס, נציג הבעלים. לקרויף יש קו פתוח לגולדהאר והם מרבים לדבר בטלפון. גולדהאר עדיין אוהב לדעת הכל", אומר גורם במכבי.

מבחינה מקצועית התחזקה עד כה מכבי בשני זרים בלבד, בלם (קרלוס גרסיה) וחלוץ (גונסאלו גרסיה). קרויף ואוסקר מחפשים עוד שני זרים לפחות, ולמרות שהקבוצה תצא לדרך מחר ובשבוע הבא כבר תמריא למחנה אימונים בספרד, הם משדרים רוגע בעניין חיזוק הסגל. קרויף עבר על רשימת הישראלים הליגיונרים והתלהב מגילי ורמוט. הוא פנה לסוכנו רונן קצב וביקש ממנו להיכנס למו"מ על החתמתו. קצב אמר לו כי ורמוט לא יחזור לארץ, אבל הציע שחקן אחר ברמה גבוהה, מהראן ראדי מבני סכנין. קרויף רשם את השם בפנקס והחל לעשות שיעורי בית. בשבוע שעבר כבר הפך ראדי לשחקן מכבי ת"א.

נדמה כי אפשר עתה להעלות את השאלה הכל כך מתבקשת: אז מה שונה בקיץ הזה מכל הקיצים האחרים? ובכן, כמעט כלום. במכבי מקווים שלפחות הסוף יהיה שונה מאלה שידע המועדון מאז 2004.

מכבי תל אביב 2012/13

באו:

קרלוס גארסיה, גונזלו גארסיה, מהראן ראדי.

עזבו:

ניבאלדו, סאבו פאביצ'ביץ', ג'יזרמו ישראלביץ', ברק יצחקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ