מלה של בוקר |

בירושלים יש שופטים, אבל אין חוזים

להתאחדות לכדורגל נמאס מערעורי הקבוצות לבתי המשפט האזרחיים, בבית"ר נדרשו להציג ערבויות והשחקנים חרדים לגורלם

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

יש שופטים בירושלים, והם לא מקבלים ערעורים

בהתאחדות לכדורגל לא אוהבים, בלשון המעטה, את פניותיהן של מספר קבוצות לבתי המשפט האזרחיים בבקשה לשנות החלטות של מוסדות בתי הדין של ההתאחדות. במשך שנים נלחמו היועץ המשפטי של ההתאחדות, משה אביבי, והתובע שלום אבן עזרא בקבוצות שעתרו לבתי המשפט נגד החלטות בתי הדין, והתמודדו עם המשימה בהצלחה.

גם יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון אינו מרוצה מכך שבתי המשפט האזרחיים מתערבים בהחלטות בית הדין של ההתאחדות, וכחבר הוועד הפועל של אופ"א תמיד הדגיש את הסכנה בהתערבות פוליטית ומשפטית בענייני הכדורגל הישראלי. בכך פועל לוזון בדומה לקודמיו בתפקיד, שנלחמו כדי להגן על עצמאות מוסדות ההתאחדות לכדורגל, ועשו זאת בהצלחה.

אך דווקא הקבוצה האהודה על לוזון –מכבי פתח תקוה – החליטה לנסות לערער בכל הערכאות המשפטיות כדי לנסות להחזיר את שלוש הנקודות שבית הדין העליון הפחית ממאזנה – החלטה שחרצה את גורלה בליגת העל.

אין ספק כי מדובר בהחלטה לא צודקת – הגיעה אחרי ההחלטה לא להפחית לה נקודות – אולם אחרי שפתח תקוה ערעה בכל המוסדות המשפטיים של ההתאחדות היא היתה צריכה לעצור.

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

דווקא הקבוצה עמה מזוהה יו"ר ההתאחדות היתה צריכה לחשוב פעם נוספת. אם היה קיים סיכוי, ולו הקלוש ביותר, שבתי המשפט יתערבו בהחלטה, העתירה היתה הגיונית. אך למרות הקרבה ליו"ר ההתאחדות היה ברור לכולם – כולל לעורכי הדין שהגישו את העתירה – כי הסיכויים שבית המשפט המחוזי והעליון יתערבו אינו קלוש, אלא פשוט לא קיים.

אחרי שבית המשפט העליון השיב את ידי הפועל פתח תקוה ריקם לאחר בקשתה להחזיר לה את תשע הנקודות שהורדו ממאזנה, ואחרי ששלח גם את מכבי פתח תקוה הביתה עם אותה החלטה, ברור כי המוסד אינו מעוניין להתערב בהחלטות של ההתאחדות לכדורגל.

מן הראוי שקבוצות הכדורגל, ללא יוצאת מן הכלל, ישכילו להבין שגם אם החלטות בתי הדין אינן לרוחן, הסיכוי לשנותן הוא אפסי. חרף אכזבתו של לוזון, צריך יו"ר ההתאחדות להיות מרוצה מכך שבית המשפט העליון לא יצר תקדים שהיה מקטין את כוחה של ההתאחדות – בעיקר את זה של בתי הדין שלה.

צרות בצרורות בבית"ר ירושלים

יו"ר בית"ר ירושלים איציק קורנפיין חשש להתחייב ולחתים שחקנים בקבוצה, והחלטת יו"ר הרשות לבקרה תקציבית, עופר אורליצקי, כי בית"ר ירושלים צריכה להציג ערבויות של חמישה מיליון שקל עבור שלטונות מע"מ, רק חיזקה תחושה זו. למרות הקולות האופטימיים הנשמעים מצדם של האוהדים, ראש העיר ואנשי עסקים, החליט קורנפיין שנכון לעכשיו לא יתבצעו החתמות חדשות בקבוצה.

החלטת בית המשפט המחוזי כי קבוצות ישלמו מע"מ עבור רכישת שחקנים זרים הטרידה מאוד את אורליצקי, ולכן ביקש מהקבוצה את הערבות הגבוהה. בבית"ר יבקשו סיוע מההתאחדות לכדורגל, שהחליטה לסייע לקבוצות בבקשה להשיג צו עיכוב ביצוע עד לערעורן בנושא.

בינתיים, בבית"ר החליטו להחתים את עמית בן שושן, דן אינבינדר, שי חדד, תומר בן יוסף, חיים מגרלשווילי, חן עזריאל ושני זרים נוספים בסכום של 2.3 מיליון שקל בלבד. רק לשם השוואה, גובה חוזה הברוטו של הקפטן עמית בן שושן עמד על 2.5 מיליון שקל. עובדה זו יכולה להסביר מדוע באימונים האחרונים נראה בן שושן שפוף לאור ההצעה החדשה שקיבל – 650 אלף שקל ברוטו.

שחקני הקבוצה מגיעים לאימונים למרות שנלקחו מהם הרכבים השכורים, אך האיומים על כך שהקבוצה לא תצא למחנה האימונים בגרמניה ביום ראשון לא ימומשו - כל השחקנים צפויים לטוס ללא חוזה.

השחקנים מאוכזבים מאוד מהמצב ומהצעותיו של קורנפיין, וגורמים אחרים בקבוצה מודאגים מהיעדר ביקוש לשחקנים. "לא יכול להיות שאנחנו נתאמץ ונגיע לאימונים בכל יום ללא רכב וללא חוזה", התבטא אחד השחקנים, "בזמן שאנחנו רצים ומתאמנים אנחנו שומעים מהקווים לחשושים של אנשי המועדון על כך שאין עלינו הצעות. האיומים שלהם לא מטרידים, כי אין לנו לאן ללכת. זה לא מכובד".

מחר (רביעי) תתקיים מסיבת עיתונאים בהשתתפות ראשי העמותה שהקימה את מיזם תרומת האוהדים לרכישת מניות בקבוצה, יחד עם קורנפיין, המאמן אלי כהן וגורמים נוספים. ההפתעה צפויה להגיע מכיוונו של ראש העיר ניר ברקת, שככל הנראה יודיע על גיוס תרומה של מיליון דולר מאנשי עסקים בארצות הברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ