מלה של בוקר |

הבמאים החדשים של בית"ר ירושלים

עמותת האוהדים העלתה היום את ההצגה החדשה בעיר תוך שהיא מנסה לרגש את הצופים. בתפקיד שחקן המשנה: איציק קורנפיין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי מאבקים של שנים, תוך חילוקי דעות קשים והאשמות הדדיות, נראו היום סביב שולחן אחד יו"ר בית"ר ירושלים איציק קורנפיין, כדורגלן הקבוצה בעבר שמוליק לוי, העיתונאי אראל סג"ל ועוד כמה אוהדים ותיקים – ממקימי מיזם המניות של הקבוצה.

פגישות, תיאומים ולחצים רבים היו בשבועות האחרונים – כולם הרחק מעיני התקשורת – עד שהגיע הרגע של מסיבת העיתונאים המשולבת, שנערכה במרכז למורשת בגין בירושלים. לבחירת המקום היתה חשיבות משום שראשי העמותה התכוונו לדבר אל לבם של אוהדי בית"ר מתוך תקווה שעצם השם "בגין" יעודד רבים מהם לפתוח את הכיס או להרים את הטלפון למוקד הטלפוני ולתרום 1,080 שקלים.

האופוזיציה התגברה וקורנפיין החליט לתמוך

לפני שנתיים קורנפיין לא התלהב מרעיון המניות ולא נתן לו יד. הוא האחראי העיקרי לכך שתכנית האוהדים לא יצאה אל הפועל למרות שההתחלה היתה מבטיחה. 700 אלף שקל נאספו. אבל באותה תקופה ארקדי גיידמק עוד היה מעט בעניינים, גל יוסף היה ביחסים מצוינים עם היו"ר, ואף אחד – גם לא מחאת האוהדים הקיצוניים – לא איימה על מעמדו של שוער העבר. קורנפיין היה יכול לשלוח את ראשי עמותת האוהדים להחזיר לכולם את הכסף.

הפעם המציאות היתה שונה. תחילה קורנפיין לא האמין שהפרויקט יתרומם ולא התלהב לתת לו יד, למרות שכלפי חוץ התבטא בעד הרעיון. לרוב קשה למצוא אנשים בעמדות מפתח שתומכים במהלכים שמצד אחד מסייעים אך גם מכרסמים במעמדם ובמנהיגותם. רבים יגידו שסירובו של קורנפיין היה לגיטימי. אך כאשר הבין היו"ר כי העסק רציני וראשי העמותה מקבלים סיוע ממספר אנשי עסקים – ובעיקר רוח גבית מגל יוסף שתומך במהלך מהצד –השתנתה דעתו. עו"ד ישראל שליו, המחזיק את מניות הקבוצה, נתן את הסכמתו למהלך ואף צייד את ראשי העמותה במכתב, בו הוא מתחייב להעביר לאוהדים מניות במידה והכספים יגויסו.

סגל (מימין) וקורנפיין. הכוח עובר לידי האוהדיםצילום: ארנון בוסאני

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

הרבה מתח ולחץ לפני שהמצלמות נדלקו

כמה דקות לפני שנפתחה מסיבת העיתונאים ניתן היה לראות את המתח על פניהם של קורנפיין וראשי העמותה. צמוד לשולחנות הקפה והעוגות ניהלו הצדדים שיחות של הרגע האחרון. המתח על פניהם ניכר היטב. זו היתה הפעם הראשונה שיו"ר בית"ר ירושלים מגיע למסיבת עיתונאים של בית"ר ירושלים על תקן אורח ולא מארח.

את הכללים קבעו המארגנים, שהיו אלה שבחרו את מנחה האירוע – איש יחסי הציבור רונן צור. כהן, בן שושן וקורנפיין המתינו בצד לתורם בעוד סגל, לוי, ושני אנשי עסקים – מוטי ירוחם ויוסי מולדבסקי – פתחו ודיברו אל הצופים בבית. המחזה הזכיר סצנה של מסיבת עיתונאים בה מדברים המרואיינים ישירות אל הקהל בבית ולא מסתכלים על הנוכחים באולם.

אף אחד לא ספר את עשרות האוהדים והעיתונאים שהיו באולם. מבחינת הדוברים כולם היו קישוט. היו שדיברו ישירות למצלמה והיו שנזקקו לדפים - כנראה הכתיבו להם מה לומר – ואולי פשוט היו כאלה שלא רגילים למעמדים כאלה והתרגשו. כולם הסתכלו למצלמה ודקלמו. כמעט כולם הזכירו את העובדה שמסיבת העיתונאים התקיימה בבית מורשת בגין, ראש הממשלה לשעבר. כולם קראו לאוהדים להירתם למען בית"ר ירושלים. סגל דיבר על חורבן בית שלישי במקרה שהאוהדים לא יתרמו; שמוליק לוי הזהיר מפני פירוק המועדון וקרא ל-300 אלף האוהדים להתעורר ולתרום. "המטרה להחזיר עטרה ליושנה", אמר סגל והוסיף: "אין יותר מיליארדרים ומשיחי שקר. כולנו בהתנדבות ואני מבטיח שאף אחד מאיתנו לא מחפש תפקיד. אני מסודר. אם בית"ר תרד היא תתפרק. גלאזגו ריינג'רס הגדולה התפרקה וירדה ארבע ליגות. אסור שלנו זה יקרה. המטרה שלנו להחזיר את בית"ר לאוהדים לצניעות לענווה. בית"ר של פעם. בית"ר של בגין הצנוע".

ירוחם דיבר על הרצון לשמר את הילדים שנמצאים במסגרת, והביע חשש מכך שאלפי ילדים יכולים ללכת לאיבוד. מולדבסקי זכה למחיאות כפיים כאשר אמר שמשפחתו החליטה לתרום לעמותת האוהדים 50 אלף שקל. הוא סיפר כי הוא מקיים פגישות עם אנשי עסקים שחוששים להיכנס לבית"ר בגלל החדירה לפרטיות, וייתכן שהעובדה שיהיו מספר גורמים בעלי מניות ישכנע אותם להיכנס ולתרום.

קורנפיין מודה בטעויות מול האוהדים

כדורגלן בית"ר בעבר, שמוליק לוי. קרא ל-300 אלף האוהדים להתעורר ולתרוםצילום: ארנון בוסאני

למרות הפסטיבל סביב נציגי האוהדים ואנשי העסקים, כולם המתינו לשמוע את קורנפיין. היו"ר ודאי חישב כל מילה שהוא הולך לומר במסיבת העיתונאים. מצד אחד, הוא לא מתלהב מהפרויקט, ומצד שני הוא חייב לסייע להצלחתו. הדברים של קורנפיין גרמו להרבה נחת אצל המארגנים. "הנכס העיקרי של בית"ר זה הקהל", פתח ואמר. "כאשר פנו אליי האוהדים, מיד בירכתי על המהלך. מדובר באוהדים שנמצאים כאן מתוך אהבה גדולה למועדון. החיבור לקהילה בין ההנהלה לאוהדים אבד בדרך, ואני חושב שהחיבור הזה מצוין".

קורנפיין הוסיף ואמר לאוהדים ולנוכחים עוד כמה דברים שאהבו לשמוע. "זו לא תרומה לקבוצה, האוהדים מקבלים אחוזים בבעלות על המועדון. זו המטרה. חשוב שיהיו 3,000-4,000 אוהדים שיצטרפו למיזם, זה יעזור להביא עוד אוהדים בהמשך. מעורבות הקהל חשובה לחיזוק הקשר ונעשה את המקסימום שזה יצליח".

אלי כהן רוצה כסף לרכש ומוותר על האוהדים הגזעניים

גם אלי כהן הגיע מוכן למסיבת העיתונאים. בזמן שכולם דיברו על הרצון להחזיר למועדון את הצניעות והפשטות שאפיינו את מנחם בגין, דיבר כהן על חשיבות הכסף אבל לא רק. "אני מבטיח קבוצה אטרקטיבית אם יביאו שני זרים, אבל אי אפשר להחתים אותם כי אין כסף. אני קורא לאוהדים לתרום למועדון. אני מאמין בלב שלם שהקהל הוא לא השחקן ה-12 אלא השחקן הראשון שלנו. כאשר מאמנים סירבו לבוא לפה אני באתי בגלל האוהדים. יש לבית"ר את הקהל הגדול והטוב בארץ לטוב ולרע. לא קבוצה שתתמודד בתחתית קבוצה שאפשר יהיה לחזור ממחנה האימונים ולצאת בהצהרות".

כהן הביט למצלמה ופנה אל האוהדים בבית. "אפילו את הבשר הכשר למחנה בגרמניה השגנו בתרומות. אני מוריד את הכובע שאין לי בפני השחקנים שבאים בבוקר, בערב, בכל יום לאימונים ללא רכב וללא חוזה. אני יוצא למחנה עם ששה שחקנים שאין להם חוזה ונמצאים בחוסר ודאות. צריך להצדיע להם. זה הרגע של האוהדים. בית"ר היא הקבוצה הגדולה בארץ וצריך להוכיח את זה. זה רגע האמת".

כהן לא חשש לדבר גם על האוהדים שפוגעים בקבוצה תדמיתית, כלכלית ומקצועית. "אני רוצה שהקהל הטוב ירסן את הקהל שפוגע בנו. אני מאמין בלב שלם שהאוהדים הרבים הטובים ירסנו את אלה שעושים בעיות ופוגעים במועדון. הם צריכים לרסן את הקהל הקיצוני והגזענות צריכה להיעלם מהיציעים. אנחנו רוצים את הקהל הנקי הטהור ללא אלימות וגזענות".

שתי עובדות כהבהרה

כהן (מימין) ובן שושן. "אפילו את הבשר הכשר למחנה השגנו בתרומות", אמר המאמןצילום: ארנון בוסאני

1. בית"ר ירושלים זקוקה לכמה מיליונים כדי להעמיד קבוצה טובה שתתמודד בצמרת או לפחות תימנע ממאבקי התחתית, ובמקביל תשלם לפחות מחצית מחובות העבר לקורנפיין, ברוכיאן,בן שושן, שחקנים מהעונה שעברה וספקים.

2. גם ללא תרומת האוהדים, בית"ר ירושלים לא תגיע לפירוק וזה לא עומד על הפרק. מבחינה משפטית אין לבית"ר אפשרות להגיע לפירוק. למקטרגים כדאי להבין את המינימום בחוקים. בית המשפט מאשר הליך פירוק במקרה שהחובות גבוהים מהנכסים. חובותיה של בית"ר עומדים על שישה מיליון שקל ונכסיה – כמו הרוש, מויאל וריקן – שווים מעל שישה מיליון שקל.

נתון נוסף: עד לפני שנתיים בית"ר לא היתה יכולה לפתוח את העונה בגלל חוזים חתומים של מעל 40 מיליון שקל, שמנעו כל סיכוי לפתוח עונה ופירוק עמד על הפרק. כיום בית"ר מסוגלת להעמיד בבקרה תקציב מינימום של 11.5 מיליון שקל מאחר וההכנסות שלה עומדות על 18 מיליון שקל. אין צורך במחשבון כדי להבין שפירוק כלל לא ריאלי, לא רלוונטי ולא אפשרי מבחינה משפטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ