"דינו אנדלובו הפך לחלוץ אימתני במיוחד"

דינו אנדלובו מעולם לא הצליח להפוך לכוכב שציפו שיהיה, אך מות אביו בעונה שעברה הוביל למהפך ביכולתו ולהצעה ממכבי חיפה

שלמה וייס, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה וייס, כלבו

בקיץ שעבר, באחד מאימוני טרום העונה ובעיצומו של גביע הטוטו, ניגש מאמן בני יהודה יוסי אבוקסיס לחלק את שחקניו לשתי קבוצות ולערוך משחקון אימון פנימי. בעוד שלגבי רוב הסגל היה ברור לו מי הולך להיות בהרכב הראשון ומי ייבחר לקבוצה שתהווה את ההרכב המחליף, המאמן הטרי התלבט לגבי שחקן הרכש החדש שלו דינו אנדלובו, שהגיע רק שבוע לפני כן. בסופו של דבר החלוץ הדרום אפריקאי נבחר להרכב הראשון, וכבר מהשנייה הראשונה היה ברור שאבוקסיס צדק והספקות שהיו לו לגבי החלוץ הוסרו. אנדלובו, שנראה כבד במבט ראשון, החל להפגין מהירות מסחררת כשהוא מפתיע פעם אחר פעם את הבלמים, כובש שני שערים, מבשל עוד אחד והופך לכוכב של האימון.

"האמת שבאימונים הראשונים ראינו ניצוצות, אבל לא היה בטוח אם הוא החלוץ שחיפשנו", מספר השבוע שחקן בבני יהודה, "אחרי האימון הזה כבר היה ברור שאת היכולת יש לו ושעכשיו הוא רק צריך להתחבר לקבוצה".

אחרי אותו אימון פנה אבוקסיס למנהל משה דמאיו והבהיר לו כי הדרום אפריקאי הוא בדיוק מה שחיפש ושהוא מעוניין להחתים אותו על חוזה ארוך טווח. דמאיו שמע, הסכים ברצון והחתים את החלוץ על משכורת נמוכה במיוחד וללא דמי העברה, במסגרת מה שכנראה הפך להיות העסקה הכי משתלמת של הזהובים בשנים האחרונות.

לפני כשבוע הכישרון של השכונה הוצע למכבי חיפה, שמאז נמצאת במשא ומתן עם דמאיו על הגעתו של אנדלובו, וכל הצדדים מעידים שהעניין קרוב לסיכום. אם לא יתרחשו שינויים של השניות האחרונות, אנדלובו יהפוך כבר בימים הקרובים לירוק ולרכש הכי מסקרן של חיפה העונה. אלא שעם כל ההתלהבות והאופטימיות שלצד הכישרון האדיר, הפוטנציאל הגדול והפיזיות הכי מרשימה בביצה הישראלית, סביב אנדלובו מרחפים כמה סימני שאלה שהוא יצטרך להפוך לסימני קריאה, ומהר.

אנדלובו (מימין). פורטסמות' ויתרה עליו והוא נשאר בליגה הדרום אפריקאיתצילום: שרון בוקוב

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

סיבוב פרסה באנגליה

אנדלובו החל את הקריירה בארץ מולדתו, דרום אפריקה, וכבר מגיל צעיר היה ברור שמדובר בשחקן פיזי ומוכשר מאוד. אלא שעם כל הכישרון ברגליים, התקשה השחקן לבסס עצמו ככוכב של הקבוצות שבהן שיחק, ותמיד היה בצלו של שחקן אחר. "דינו תמיד היה זה שמספק את הסחורה בקבוצות בנוער ונחשב כל הדרך לאחד שיצליח ויפרוץ בגדול", קובע אימורון פיש, עיתונאי אתר הספורט סואטן בדרום אפריקה, "אבל אף פעם הוא לא נחשב לכוכב של הקבוצה. הוא אף פעם לא הצליח להיחשב בדרום אפריקה ככישרון הבא וככזה שתולים בו את כל התקוות. אפשר להגיד שבניגוד לאחרים, שנחשבו ליהלומים שצריכים להשקיע בהם, הוא כבר היה בוגר יותר ומוכח, אבל עדיין נחשב פחות מהם".

אבל למרות שלא הצליח לבסס את מעמדו כסופר סטאר העולה של הכדורגל הדרום אפריקאי, כשהיה בן 19 אנדלובו כבר ראה איך העתיד הולך והופך לוורוד, והופעות בנבחרות הנערים והנוער של דרום אפריקה עוררו סביבו עניין בליגות באירופה. מי שהתעניינה יותר מכולם היתה פורטסמות האנגלית, והדיווחים בעיתונים כבר בישרו על סיכום עקרוני ומעבר של החלוץ הצעיר לקבוצה מאחת מהליגות הטובות בעולם, אלא שבסופו של דבר העניין התמסמס ואנדלובו נשאר במולדתו. "היה ברור לכולם שהוא יעבור לאחת מהליגות באירופה", נזכר פיש, "דובר על ספרד, איטליה, אפילו צרפת או הולנד, אבל פורטסמות היתה הקבוצה שעליה דובר הכי הרבה. בסופו של דבר הם ויתרו עליו והוא החליט לחתום בליגה הבכירה בדרום אפריקה".

תפורה עלי אירופה

דווקא אחרי ההתעניינות הרבה וההצלחה בקבוצות הנוער הגיעה הדעיכה של החלוץ. אנדלובו זומן לנבחרת דרום אפריקה למונדיאל עד גיל 20, אבל בניגוד לציפיות ובהמשך ישיר למה שעבר עליו כל הקריירה, הוא שוב לא הפך לכוכב, נשאר בצלם של שאר חבריו והיה שותף רק במשחק אחד שבו הובסה הנבחרת, והוא, איך לומר, לא בדיוק הרשים.

אחרי המפלה עם הנבחרת המשיכה הדעיכה ואנדלובו לא קיבל ולו דקת משחק אחת בליגה הבכירה בדרום אפריקה, ועבר לבלומפונטין סלטיק מהליגה המקומית. שם אנדלובו כבר רשם יותר הופעות, עשר אם לדייק, אולם לא הרשים, וחתם שתי עונות עגומות במיוחד. בסיום אותן שתי עונות ראשונות שלו בקריירת הבוגרים הבין אנדלובו שהוא חייב לעשות שינוי לפני שהקריירה שלו תסתיים עוד לפני שהחלה.

החלוץ פנה לסוכניו ולמקורביו והבהיר שהוא חייב לצאת לאירופה. "אנדלובו אמר לסוכן שלו שהוא מתאים הרבה יותר לסגנון האירופי מאשר לסגנון האפריקאי, ושהוא חייב לצאת לליגה באירופה גם אם היא תהיה מהקטנות שבהן", מבהיר הכתב הדרום אפריקאי.

אז הסוכן הדרום אפריקאי שלו החל לתור אחר קבוצה מתאימה, ובסופו של דבר נוצר קשר בינו ובין מאיר ריפמן, סוכן השחקנים הישראלי שהחליט שבני יהודה היא הקבוצה המתאימה ביותר עבורו. "זה היה נראה שמביאים חלוץ בלי יותר מדי סיכון", מספר אחד השחקנים בבני יהודה, "כולנו ידענו שכמעט ולא מוציאים עליו כסף והדיבורים היו שבהנהלה אומרים שבכל מקרה אין מה להפסיד, שאם הוא יהיה טוב אז כולם יברכו ואם לא אז לפחות לא שפכו עליו כסף מיותר".

אנדלובו (משמאל). העובדה שכבר בארץ הביאה לכך שעטר רוצה אותוצילום: שרון בוקוב

הטרגדיה והמהפך

למרות ההתחלה האופטימית במשחקי האימון הפנימיים אנדלובו התקשה להרשים בתחילת דרכו בקבוצה מהשכונה, ובמהלך הסיבוב הראשון, חרף ההזדמנויות הרבות שקיבל, הוא חורר את השער של היריבות פעם אחת בלבד, ובקבוצה כבר החלו להישמע רחשים הקוראים לשחרר את השחקן ולהחתים חלוץ אחר, מוכשר ובעל ניסיון רב יותר.

לאחר התייעצויות ולבטים לא פשוטים החליטו בסופו של דבר בצוות המקצועי להשאיר את אנדלובו במועדון, וסמוך למועד ההעברות הוא קיבל הודעה מרה על מות אביו ונסע חזרה לאפריקה, שבה נשאר קרוב לחודש. אחרי הטרגדיה האישית אנדלובו חזר לארץ בוגר יותר ורעב יותר ללמוד. הטיפוס החביב, שהתחבר מהר מאוד לכל השחקנים, התחיל סוף סוף לתרגם את הכישרון גם לביצועים על הדשא. "הסיבוב השני של דינו היה ענק", מבהיר אחד מחבריו לקבוצה, "הוא פשוט חזר מאפריקה הרבה יותר בשל, ואת כל מה שהסבירו לו באימונים הוא יישם במשחקים. הוא הפך לחלוץ אימתני במיוחד".

היתרונות של אנדלובו הם בעיקר הכוח הפיזי והמיקום הנהדר שלו, אלא שלצד אלו הוא סובל פעמים רבות מחוסר חדות מול השער. כך היה גם במשחק הפלייאוף מול מכבי נתניה. אנדלובו הגיע למשחק בפורמה טובה ובבני יהודה ידעו שניצחון יקרב אותם לכרטיס למפעלים האירופיים, אלא שעל הדשא החלוץ הדרום אפריקאי התעקש פעם אחר פעם להחמיץ ממצבים קורצים. בסופו של דבר, אחרי חמש החמצות מסמרות שיער אנדלובו כבש את השער המיוחל והעניק את ה-0-1 הקטן לבני יהודה ואת שלוש הנקודות היקרות, שככל הנראה סידרו לקבוצה השתתפות בליגה האירופית ולו עצמו התעניינות ואפשרות לחוזה שמן במיוחד מצד הקבוצה הבכירה בישראל.

בין יהלום לפלופ

במכבי חיפה עקבו כמעט לאורך כל הסיבוב השני אחר אנדלובו, ומי שהתלהב ממנו יותר מכולם היה הסקאוט הראשי אלון חרזי. מיד עם מינויו של ראובן עטר לתפקיד עלה לדיון שמו של אנדלובו. באותה ישיבה דובר על כך שהוא מזכיר את חלוץ הירוקים שעבר למאיורקה, תומר חמד, שהוא חזק כמוהו, משקיען ועשוי להיות אפילו מודל משופר שלו. אבל למרות המחמאות והרצון, הדרישה הכספית הגבוהה גרמה לחיפה לרדת ממנו, ובכפר גלים כבר התרגלו לרעיון שמוחמד גדיר, וויאם עמאשה ושלומי אזולאי יהיו החוד הלא ממש נוצץ בעונה הקרובה.

ואז הגיעה ההצעה מגורמים בבני יהודה, שחיפשה דרך להכניס לקופתה כסף כדי לאפשר רכש של שלושה שחקנים נוספים, ובמכבי חיפה חזרו לדון באופציה. "העובדה שאנדלובו שיחק בארץ, מכיר את המנטליות וגם הוכיח את עצמו חברתית ומקצועית בבני יהודה, הביאה לכך שעטר רוצה אותו בקבוצה", מספר מקורב למאמן, "הוא יודע שהעונה הוא ירשים הרבה יותר ושההתאקלמות תיקח לו הרבה פחות זמן".

עכשיו נותר להנהלות של מכבי חיפה ובני יהודה לסכם את הפרטים האחרונים ולהלביש את החלוץ בחולצה ירוקה, ובמועדון הירוק מאמינים שהחתמה שלו יכולה בסיטואציה מסוימת להפוך אותו לאיגביני יעקובו הבא. עד כדי כך. "הולכים להוציא על אנדלובו הרבה כסף, ובניגוד לתקופה שלו בבני יהודה במכבי הוא יצטרך להוכיח את עצמו מהשנייה הראשונה", קובע מקורב למועדון, "אם הוא יפרח עוד יחשיבו אותו ליעקובו, אבל אם הוא יסיים שוב עם תפוקה של שמונה שערים בלבד הוא יזכה לתואר הפלופ הכי גדול של העונה".

אנדלובו חוגג. "הסיבוב השני של דינו היה ענק", מבהיר אחד מחבריו לקבוצהצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ