מכבי חיפה מציגה: כרוניקה של תקריות

היריקה של עטר, הפרצופים של בניון והסטירה של דירסאו. זריקת האגרטל השבוע תיכנס לרשימה מכובדת של תקריות מביכות

שלמה וייס, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה וייס, כלבו

תקרית האגרטל שאירעה בסוף השבוע שעבר במחנה האימונים באוסטריה לא היתה התקרית המביכה הראשונה בהיסטוריה של מכבי חיפה. ככה שעם כל הכבוד, ימפולסקי, גולסה ומשומר לגמרי לא לבד.

קרב שליטה

זירת האירוע: קרית אליעזר, מכבי חיפה מארחת את מכבי פתח תקוה, עונת 1993/1994

הראיות: מכבי חיפה היתה אז בעיצומה של עונה היסטורית, כשראובן עטר ואייל ברקוביץ' הפכו לכוכבים הכי גדולים בישראל. עם הזמן החלו להבין בחיפה שבחדר ההלבשה מתחילים קרבות אגו, אבל כל עוד ההצלחה המשיכה ניסו לטאטא אותם מתחת לשטיח. באותו משחק הכל התפוצץ. באחת מההתקפות הקוסם החליט לא למסור את הכדור למי שנחשב אז לסמל הגדול של הירוקים. עטר, בלי להסס, התחיל לצעוק על ברקוביץ' שמצדו לא נשאר חייב וסינן לעברו קללה. ואז הגיע הפינאלה - מספר 10 התקרב לקוסם הקטן וסגר את הסיפור ביריקה רטובה שנכנסה לפנתיאון.

ההשפעה: הקרב בין מספרי 9 ו־10 זעזע את הקבוצה, ולמרות סולחה שנערכה ביניהם, לכולם היה ברור שהשניים בסכסוך קשה. בסיום אותה עונה הפתיע עטר כשחצה את הכביש ועבר להפועל חיפה. בסביבתו יש הטוענים עד היום שלסכסוך עם ברקוביץ' היה משקל רב במהלך. אגב, לפני כמה שנים, אחרי שהשניים פרשו מכדורגל, הם סגרו את הסכסוך העתיק והיום הם אף בקשר טוב למדי.

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

מי כאן המאמן?

זירת האירוע: קרית אליעזר, שמינית גמר גביע המדינה, מכבי חיפה נגד הפועל חיפה, עונת 1998/1999

הראיות: זה היה אחד ממשחקי הדרבי הכי חמים באותה תקופה. במצב של 2-2 וכשמחוגי השעון עשו סיבובים אחרונים, מאמן מכבי אלי כהן הציץ לספסל ושלף משם את החלוץ רפי כהן כדי שיביא לו את הכרטיס לרבע הגמר. מה שקרה אחר כך הדהים את קרית אליעזר ואת הכדורגל הישראלי כולו: השלט שהונף בשולי המגרש הציג את המספר 15, מה שסימן ליוסי בניון, הכוכב הכי גדול של הירוקים, שבשבילו המשחק הסתיים. בניון אותת לספסל שאין שום סיכוי שהוא נוטש את הדשא, ובמהרה התפתח בין השחקן למאמן קרב מילולי שכלל כמה סימונים לא נעימים עם האצבעות. כל זאת, בשעה שעשרות אלפי אוהדים ירוקים שורקים בוז צורם.

ההשפעה: גורמים במועדון טוענים עד היום שהתקרית ההיא היתה הנקודה שממנה הקבוצה החלה להידרדר. בעקבותיה כהן עזב את הקבוצה, ואילו בניון, כולנו יודעים מה הוא עשה ואיפה הוא היום.

אל תתעסקו עם הקרואטי

זירת האירוע: מתחם האימונים של מכבי חיפה, עונת 2001/2002.

הראיות: במשך השנים נרשמו לא פעם עימותים בין שחקנים במהלך אימון, אך נראה שאת העימות בין ג'ובאני רוסו לניר סביליה אף אחד לא ישכח. באחד מאימוני הקבוצה לקראת סוף העונה, גלש סביליה לכדור תוך כדי שהוא פוגע ברגלו של הקרואטי. רוסו הזועם התרומם והפתיע עם אגרוף לפרצופו של החלוץ. סבילה לא נשאר חייב והשניים החלו לדחוף זה את זה. החברים לקבוצה מיהרו להפריד ביניהם, שניות לפני שהאירוע מתפתח לקרב אגרופים.

ההשפעה: רוסו וסביליה נקנסו בחומרה, אחרי שגם ננזפו על ידי המאמן אברם גרנט. עד תום אותה עונה הם לא החליפו מילה, ורק לאחר המחזור האחרון נערכה ביניהם סולחה, שהשאירה את הסיפור מאחורי כולם.

סטירת לחי מצלצלת

זירת האירוע: איצטדיון קרית אליעזר, מכבי חיפה מארחת את הפועל תל אביב, עונת 2006/2007.

הראיות: מכבי חיפה הגיעה למשחק העונה כשכולם בקבוצה ידעו שניצחון יחזיר את הירוקים למאבק האליפות. המשחק, שהיה טעון לאורך כל 90 הדקות, דווקא נפתח מצוין לירוקים שכבר הובילו 0-3. האורחים ניצלו את הרפיון בקבוצה של רוני לוי כדי לחזור למשחק, ולאחר שצימקו ל־2-3 כל ילד ביציע ראה את חוויאר דירסאו שועט אל עבר חיים מגרלשווילי וצועק עליו: "למה יצאת מהחומה? בגללך ספגנו!", ומתבל בקללה עסיסית. מגרלשווילי זרק בתגובה כמה מילים, ואז הרגיש איך זה לחטוף סטירת לחי מול איצטדיון שלם. מזל שדקל קינן היה במקום כדי לתפוס את הברזילאי ולהרחיק אותו מהמגן ההמום.

ההשפעה: ה־2-3 אמנם נשמר עד סיום המשחק, אבל במקום לחגוג בחדר ההלבשה השחקנים הירוקים ישבו בו שפופים בשל האירוע שתפס את כל הכותרות והעיב על העונה כולה. למחרת נערכה הסולחה המסורתית, בתיווכו של מנהל הקבוצה דאז מיקי דסה, אבל אפילו באימונים היה קשה לא להבחין שמגרלשווילי ודירסאו פשוט לא יכולים לראות אחד את השני.

תצא בחוץ

זירת האירוע: מתחם האימונים בכפר גלים, עונת 2007/2008.

הראיות: לזה, העיתונאים הרבים שהגיעו לצפות באימון המסכם של רוני לוי לפני המפגש המסקרן מול מכבי תל אביב, לא ציפו. מיד עם יציאתו לקראת האימון, המאמן קרא לעברו של אדורם קייסי. כשהמגן הסתובב הוא ראה את לוי מסמן לו בתנועת אצבע (שמאז הפכה למיתולוגית בכפר גלים) לרדת מכר הדשא. עד היום יש גרסאות סותרות באשר לסיבה שבגללה לוי סילק את קייסי מאותו אימון, מהלך שכעבור כמה שבועות הוביל לפרישתו של המגן. השבוע, גורמים במועדון טענו שלוי היה משוכנע שקייסי מדליף לתקשורת מהנעשה בחדר ההלבשה ומזיק לקבוצה, ולכן שיחרר אותו מהסגל. אותם גורמים גם טוענים בתוקף שלחשדות של לוי לא היה כל בסיס.

ההשפעה: נראה שלעימות הזה היתה השפעה גדולה ביותר על מכבי חיפה, השפעה שגרמה לקייסי לתלות את הנעליים. לוי מצדו אגב עומד מאחורי החלטתו עד היום, וכמובן שהשניים אינם מדברים. אותה עונה התאפיינה בסימן העימותים, וגם הקהל איבד את הסבלנות והחל למחות נגד הקבוצה ונגד המאמן שבראשה.

עוזר במכות

זירת האירוע: מתחם האימונים בכפר גלים, עונת 2010/2011.

הראיות: אם בחיפה התרגלו לעימותים ולדחיפות רק בין שחקנים לבין עצמם, הרי שבתחילת ספטמבר 2010 הם קיבלו משהו חדש. זה התחיל כשאייל משומר לא קיבל כדור במהלך משחקון פנימי והחל לצעוק, "למה אף אחד פה לא מוסר? מה קורה לכם?!". מי שלא אהב את ההערה היה דווקא עוזר המאמן גיורגי דרסיליה, שצעק לעבר המגן, "אתה לא מוסר ועוד צועק על אחרים? עדיף שתשתוק!". משומר עוד שיחרר את הנצרה עם מילה או שתיים, לפני שדרסיליה רץ לעברו במהירות שהזכירה את ימיו כשחקן תוך כדי תנועות מאיימות. בין השניים התפתחו חילופי קללות, כשרק שאר השחקנים מונעים גם אלימות פיזית.

ההשפעה: העימות עם משומר פתח את הדלת לעוד כמה עימותים בין עוזר המאמן ושחקנים בקבוצה, וגם עם כמה שחקנים מקבוצות יריבות. משומר נשלח באותו אימון לרוץ מסביב למגרש ונאלץ להתנצל פומבית, אבל בחיפה מעידים שאותה תקרית היתה אולי תחילתו של הקרע החברתי בקבוצה ומה שהביא בעונה שלאחר מכן להידרדרות של ממש.

תגובות