נבחרות ישראל

יש שמדברים ויש שחושבים

ההפסד לאסטוניה גרם לשיבק וחניכיו להפעיל את הראש ולחשוב כיצד מעפילים; לנבחרת של גוטמן אסור בכלל לדבר על הסיכויים

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

תעלה, לא תעלה, סיכוי ריאלי, סיכוי קטן, איבדה את הסיכויים. כשנבחרת ישראל בכדורסל מתחילה קמפיין עם שני הפסדים, הגיוני לא רק לבקר אותה, אלא גם לנתח את הסיכוי שלה להיחלץ מהמצב ולהעפיל לאליפות אירופה. כי בכל הקמפיינים מאז 2003 היא עולה במחזור האחרון דרך יחס סלים או בטורניר ההזדמנות האחרונה הבא.

במקרה של בכדורגל ההתעסקות בחישובי סיכויים מלכתחילה מיותרת ולא נכונה. ב-11 טורנירי מוקדמות מאז חזרה לאירופה, רק שלוש פעמים איימה הנבחרת באמת על העפלה – פעם אחת עם שלמה שרף, פעם אחת עם ריצ'רד נילסן ופעם אחת עם אברהם גרנט. בכל המקרים זה נגמר באכזבה, אבל לפחות היה סיכוי, היה מה לחשב, בטח בבית המרתק והצמוד במוקדמות הגביע העולמי 2006.

אבל בשלושת הקמפיינים האחרונים ישראל לא התקרבה בכלל לטורניר האמיתי. היה לה לכאורה סיכוי התחלתי בזכות הגרלות נוחות יחסית, שנבעו בעיקר מהדרג הגבוה (שני) אליו שובצה טרם קיומן, אבל בטורניר עצמו היא התמודדה בעיקר על המקום השלישי.

שיבק (מימין) ועוזריו. הנבחרת לא יכולה היתה לייחל להגרלה טובה מזוצילום: ניר קידר

כשמתחיל קמפיין – בטח כשמתמנה מאמן חדש ומבטיח – טבעי שיש כאלו ששוב מאמינים שהפעם זה יקרה. אבל בנבחרת שלא העפילה לטורניר גדול מזה 44 שנה, ורק התקרבה כמה פעמים, לא צריכים להתעסק בסיכויים בשום שלב. הנבחרת צריכה לשחק כדורגל טוב, לנצח את הנבחרות מהדרגים הנמוכים ולקוות שאחת או שתי הגדולות יפשלו. אם וכאשר שלושה מחזורים לסיום ייווצר מצב שקיים סיכוי להעפלה, אז יגיע הזמן לחשב ולהחזיק אצבעות.

להגיד אחרי תיקו באזרבייג'אן שנבחרות אחרות יאבדו שם נקודות או לדבר על אובדן הסיכויים ולחשוב על הקמפיין הבא בעקבות – נראה מטופש ובעיקר מוציא דברים מהקשרם.

אמנם זה לא עוד 1-0 מאכזב אלא תבוסה 4-0 מהדהדת, אבל האם מוכרחים לדבר על אובדן הסיכוי? גם הפסד ביתי של נבחרת הכדורסל לאסטוניה היה בגדר תוצאה מהדהדת והשפלה, וגם שם היה מקום לעסוק באובדן הסיכויים, אבל בסופו של דבר התמקדו בחשיבה חיובית – איך בכל זאת נחלצים מהמצב.

כל עוד נבחרת הכדורגל לא תחזור לפחות לאיים על העפלה לטורניר גדול, כלל לא צריך לדבר על ברזיל 2014 או צרפת 2016 או רוסיה 2018. נכון, טורניר מוקדמות מתחיל מאפס נקודות ויחס שערים זהה לכל הנבחרות בטבלה, אבל האם נראה לכם שבלוקסמבורג, אחרי שהוציאה נקודה אחת משני משחקים, מתעסקים בסיכוי הקטן להעפיל לברזיל?

אלי גוטמן ויואב זיו אחרי התבוסה לרוסיה. לא צריכים להתעסק בכלל בסיכוייםצילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ