אבי לוזון: "אני חש מושפל, אפילו מרומה"

יו"ר ההתאחדות יודע שהקמפיין למונדיאל 2014 אבוד, ומתקשה להבין מה החלק שלו בזה: "חוץ מלאמן ולשחק אני עושה הכל למען הנבחרת"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

אחרי התיקו נגד אזרבייג'אן ספג מאמן נבחרת ישראל אלי גוטמן ביקורת קשה. לפני החזרה ארצה דיברו בנבחרת על אפשרות ללינץ' תקשורתי במקרה של הפסד לרוסיה. אחד העיתונאים אף אמר לאבי לוזון, יו"ר ההתאחדות, "אם הנבחרת תפסיד לרוסיה, לא רק את אלי גוטמן יפרקו, אלא גם אותך". לוזון חייך ואמר: "שוב? מה אני אשם אם הנבחרת לא מנצחת באזרבייג'אן או חלילה תפסיד לרוסיה? אני עושה את המוטל עלי. אני לא משחק."

לוזון נשאר שלשום בתא הכבוד שעה ארוכה אחרי התבוסה הצורבת, 4-0. בראיון ל"ספורט הארץ" הוא מודה כי חש "מושפל, אפילו מרומה, ובעיקר מתוסכל מכך שהנבחרת שוב מפשלת". בראיון ל"ספורט הארץ" מנסה לוזון לחלוק משהו מהתובנות והתחושות שלו.

איך זה מרגיש לסיים קמפיין כבר אחרי שני משחקים?

"כל מה שאומר לא יכול להסביר את התחושות ואת הכאב הגדול שאני חש. ידעתי כמו כולם שאנחנו הנבחרת השלישית בטיבה בבית. היה ברור שרוסיה ופורטוגל טובות יותר. בפגישה שלי עם גוטמן אמרתי לו שצריך לנסות להפתיע כי זה קורה בכדורגל. צריך לעשות את המקסימום כדי לתפוס את המקום השני, אבל גם אם לא נעלה זה לא כישלון. ועדיין, נבחרת ישראל לא יכולה להציג משחק כזה ויכולת כזאת במשחק ביתי מול 30 אלף צופים שנתנו בה אמון. נבחרת רוסיה עולה על ישראל וזו המציאות, אבל יש דרך להפסיד. רציתי לראות כדורגל יותר טוב, ואני חושב שזו בקשה לגיטימית".

לוזון. "אם הייתי מבטל את המשחקים בתל אביב לא היה סיכוי שההגרלה היתה מתקיימת בישראל"צילום: ניר קידר

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

לתקשורת אין ספק לגבי החלק של גוטמן בכישלון. מה אתה חושב?

"לפעמים אני לא מבין את התקשורת. היה קונסנזוס למנות את גוטמן למאמן הנבחרת. אני לא זוכר שהיה מתנגד אחד למינוי שלו. כולם אמרו שמדובר במאמן הטוב ביותר והיתה אופטימיות רבה. עכשיו, אחרי שני משחקים, מעבירים עליו ביקורת קשה מאוד. צריך לקחת בחשבון גם את סגל השחקנים שעומד לרשותו. אותם אנשים ששיבחו את גוטמן ואמרו עד כמה הוא מאמן גדול וטקטיקן גדול, פתאום כותבים דברים הפוכים. אנשים צריכים להיות עקביים. אני לא חושב שעם מאמן אחר היינו יכולים לנצח את רוסיה. זה לא הוגן להפיל את כל האשמה על גוטמן. אני זוכר שהעבירו ביקורת קשה על לואיס פרננדז כשהנבחרת סיימה בתיקו בגיאורגיה. שלשום נבחרת ספרד הגדולה בקושי ניצחה שם. נכון שאנחנו טובים מאזרבייג'אן והיינו צריכים לנצח שם, אבל אנשים כאן איבדו כיוון ביחס לנבחרות באירופה".

גם אתה ספגת ביקורת ויש מי שקורא לך להתפטר.

"יש ביקורת שאני מקבל, ויש ביקורת שנובעת מאינטרסים אישיים. אני יכול לומר בפה מלא, ועל כך אין איש שיכול לערער ¬ חוץ מלהעביר את האימונים, לקבוע את ההרכב ולעלות לשחק, עשיתי ואני עושה הכל למען הנבחרת. לאנשים אין מושג איזה תנאים ההתאחדות נותנת לנבחרת. גוטמן, כמו קודמיו בתפקיד, מקבל את אותם תנאים שמקבל דל בוסקה מאמן ספרד ויוגי לב, מאמן גרמניה. נבחרת ישראל נמצאת בשנים האחרונות בדרג הראשון באירופה מבחינת תנאים: מטוסים פרטיים למשחקי חוץ, בתי המלון הטובים ביותר באירופה והציוד הטוב ביותר. כל מה שהמאמן מבקש נענה בחיוב. ההתאחדות לא חוסכת שקל, והכל כדי שהנבחרת תקבל את התנאים האופטימליים. אנחנו חוכרים מטוסים פרטיים כדי להבטיח הגעה מהירה ונוחה, הובטחו לשחקנים מענקים של מיליון יורו במידה שנעפיל, הקמנו בית נבחרות ברמה אירופאית. עם כל הכבוד לי, התפקיד שלי מתחיל ונגמר בתחום הניהולי. אני לא בהרכב הנבחרת, אני לא סופג שערים ולא מבקיע.

"יכולים להעביר עלי ביקורת כמה שרוצים. בתחום הניהולי והפיננסי, אני אשמע צנוע אם אומר שאני גאון. לא היה ולא יהיה בתולדות ההתאחדות לכדורגל גאון פיננסי כמוני. באחריות. כולם בלבלו את המוח שלא יהיה קהל נגד רוסיה, וניסו לשכנע אותי להעביר את המשחק לבלומפילד. הגיעו 30,500 אוהדים למשחק למרות האכזבה בבאקו. מבלי לפגוע בנבחרת, ההתאחדות הביאה את האוהדים".

לוזון יודע בדיוק היכן כשל גוטמןצילום: ניר קידר

בסיום המשחק נגד רוסיה נשאלו גוטמן והקפטן בניון אם הכדורגל הישראלי גוסס.

"הכדורגל הישראלי גוסס? הדבר היחיד שגוסס פה זאת התקשורת הישראלית. אני מאחל לעולם התקשורת מכל הלב שיהיה במצב דומה לזה של ההתאחדות. עם כל הביקורת שיש על ההתאחדות ועל הכדורגל הישראלי, מבחינת אירגון וניהול אנחנו מספר אחת בעולם. כדאי שאנשים יבינו עד כמה הכדורגל הישראלי חי ובועט, מלבד התקשורת שמנסה להרוג אותו והורגת על הדרך את עצמה. שני הקמפיין הבאים של הנבחרת נמכרו בסכום של 13 מיליון יורו, וזה לא משנה אם הנבחרת תשחק בדרג שלישי או רביעי. מדובר בסכום של 70 מיליון שקלים שההתאחדות לכדורגל תקבל בשני הקמפיינים הבאים, בלי קשר לדרג ובלי קשר לתוצאות בקמפיין הנוכחי. מכרנו לספונסרים חסויות על הנבחרת בסכום של חמישה מיליון שקלים. מכרנו זכויות שידור בארץ ובחו"ל ב-20 מיליון שקלים רק לקמפיין הקרוב. גייסנו 20 מיליון שקל למען הקמת בית הנבחרות, ו-17 מיליון מאירופה לטובת הקמת קומה נוספת ומגרש שלישי".

"מישהו יכול לבוא ולבקר אותי או את ההתאחדות? אני לא חושב שאני בסדר, אני סופר בסדר ברמה הניהולית. לפעמים אני לא מאמין איך אני מצליח להביא את המספרים האלה לנבחרת הלאומית. הגדלתי פי חמישה את ההכנסות שהיו לפני כניסתי לתפקיד. כל העולם צולל מבחינה כלכלית, רק אצלנו בהתאחדות המספרים עלו לשמים. הכדורגל הישראלי גוסס? רק עכשיו חתמנו על חוזים לשנים הבאות עבור ליגת העל תמורת 44 מיליון שקל לשנה. בניגוד לגופים רבים, אני דאגתי לשקט לקבוצות הכדורגל לארבע השנים הבאות. אותם גורמים שמבקרים ומנסים לפגוע בכדורגל הישראלי, משלמים עשרות מיליוני שקלים כדי לשדר ולסקר אותו".

בכל זאת, איך מצילים את הנבחרת?

"למרות שאיבדנו סיכוי לעלות למונדיאל, אסור שנרד לדרג רביעי. המטרה העיקרית עכשיו היא לסיים במקום השלישי. אסור שבהגרלה הבאה יהיו שלוש נבחרות ברמה גבוהה מעלינו. אנחנו צריכים להיראות טוב במהלך הקמפיין ולסיים במקום השלישי. צריך להשקיע מחשבה איך אפשר להוציא את הנבחרת ממצבה הנוכחי, איך זה שבכל קמפיין יש אכזבה. המטרה לנסות וליישם רעיון שאולי יישא פרי בעוד כמה שנים. חשבנו בעבר להקים קבוצת מחוננים, אבל בעקבות מצב הנבחרת יש מקום לאסוף ילדים בגילאים 15 16, להצמיד להם צוות מקצועי מיוחד, ולעבוד אתם בבית הנבחרות בשפיים במשך כמה שנים, יום יום, ולבנות את הנבחרת הלאומית לעוד ארבע או חמש שנים".

"לא היה ולא יהיה בתולדות ההתאחדות גאון פיננסי כמוני". אבי לוזוןצילום: ניר קידר

אתה מאוכזב מהרמה של השחקן הישראלי, שכל כך שיבחת אותו בעבר?

"אני עדיין חושב שיש לנו שחקנים טובים, אבל לא מספיק טובים ברמות האירופיות. אני חושב ששחקן שרוצה לצאת לאירופה צריך לעשות טוב טוב חושבים אם עדיף לו לוותר על ליגת העל לטובת ספסל באחת הליגות באירופה. אין לנו הרבה יוסי בניון בכדורגל הישראלי, שעשה קריירה גדולה ומזהירה. אם שחקן היה מבקש ממני ייעוץ, הייתי אומר לו להישאר בליגת העל, להיות בהרכב הראשון ולא למהר לאירופה. לחתום היום על חוזה באחת הקבוצות באירופה זה קל מאוד, אבל מעטים השחקנים שמשחקים בהרכב הראשון. אני לא הייתי מוכן לשבת על הספסל משחק אחד אם היתה לי אפשרות לשחק קבוע בליגה הישראלית. לא חסרות כאן קבוצות שמשלמות סכומים מכובדים מאוד".

אם גוטמן יחליט לבצע שינוי בסגל ולהשקיע יותר בצעירים, תתן לו את ברכת הדרך?

"מעולם לא התערבתי בנושאים מקצועיים. גוטמן קיבל מרגע שמונה כל מה שביקש: עוזר מאמן, מאמן שוערים, מאמן כושר, מאמן מנטלי, תזונאי. הוא לא צריך ממני אישור לגבי נבחרת ותיקה או צעירה יותר. המטרה של גוטמן היא לסיים במקום השלישי, כדי שנשמור על הדרג שלנו. איך הוא יעשה את זה, זה כבר התפקיד שלו ולא שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ