כך יוריד ראובן עטר את הקופים מהגב

לסמוך על הרכש, להחתים את ידין, לא לשדר פאניקה ולסגל שיטה והרכב. כל מה שהמאמן צריך לעשות כדי להרגיע את אוהדי מכבי חיפה

שי נמרודי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי נמרודי

פתיחת העונה העלובה של מכבי חיפה, מהגרועות שלה בשני העשורים האחרונים, עוד עשויה בסוף להתברר כדבר הטוב ביותר שקרה לה השנה. סטירת הלחי שקיבלו המאמן ראובן עטר ושחקניו בשלושת המשחקים הראשונים מהדהדת למרחוק, וחושפת בצורה מדויקת ומפורטת את כל הבעיות בקרית אליעזר. נכון שנקודות תורפה אלו היו ידועות כבר בתחילת הקיץ, ובהחלט ניתן ורצוי היה להקדים תרופה למכה ולטפל בהן מבעוד מועד בפגרה - על ידי החתמת בלם איכותי ושני קשרים אחוריים - אולם מוטב מאוחר מאשר אף פעם.

פתיחה טובה של העונה, עם 6-7 נק' מתוך 9 היו מאפשרות לעטר להמשיך באחיזת העיניים בה נקט מאז כניסתו לתפקיד ("שלושה זרים יספיקו לנו", "אנחנו מחפשים קשר אחורי איכותי"), ולהדחיק את החוליים של הקבוצה, שלא היו נעלמים, ולבטח היו מתפרצים בהמשך וקוברים אותה. המאזן המביך חייב התעוררות מערכתית, מעשים בפועל, ולראיה - תוך שבוע הוחתמו שלושה שחקנים (דקל קינן, לירוי צעירי וג'ואל דמאו) שעונים בדיוק לצרכי הקבוצה, כשהכיס עוד פתוח בדרך להעברה אפשרית של אביחי ידין מהפועל ת"א.

אף אוהד ירוק, ובטח שלא הבעלים יעקב שחר, מוכן לקבל נקודה אחת מתשע ופיגור שמונה מהתל-אביביות כבר בשלב כה מוקדם. אולם מצד שני, אם זה מה שצריך היה כדי לפקוח את עיני עטר, ייתכן כי זה ישתלם בהמשך. בסופו של דבר, התוצאות של חיפה סבירות (הגרלת המשחקים לא האירה לה פנים), ופרט לתקלה מול קרית שמונה בבית (מעידה שעלולה לקרות מדי פעם, ואף הגיעה במשחק בו חיפה היתה ראויה לניצחון), הפסד בבלומפילד מול מכבי ת"א בהחלט נלקח בחשבון, כמו גם תיקו בווסרמיל.

עטר. אולי הפתיחה הרעה דווקא תשתלם בהמשךצילום: נמרוד גליקמן

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

כעת, מתחיל המבחן האמיתי של המאמן המתולתל, אשר ימי החסד שלו מיציע ג' הולכים ואוזלים. ראשית, עליו לקוות שקינן בכושר סביר ויחזור במהרה להיות תחנה אחרונה בהגנה, שצעירי למד דבר או שניים בבלגיה ושדרג עצמו, ושיחול שיפור ביכולתו של דמאו – שנגיעת היד המיותרת שלו הביאה לספיגה בבאר שבע. שנית, עליו ללחוץ על שחר להחתים את ידין, בדיוק השחקן שמכבי חיפה צריכה במרכז השדה – שחקן שיכול לעשות את ההבדל בין ריצה לאליפות לבין עוד עונה מבוזבזת.

שלישית, עליו להוכיח ולהבהיר לסובבים אותו כי החודש המלחיץ הראשון שלו בירוק גרם לו להבין שהוא אינו נמצא במכבי נתניה, ולהתחיל להתנהג כמו מאמן מכבי חיפה. דהיינו, להסיר מעליו את ארשת הפנים הלחוצה והדואגת, זו שמעניקה את התחושה כי מידות הנעליים הללו גדולות עליו, זו שמשדרת "מה לעזאזל אני עושה פה, ואיך בדיוק מתמודדים עם זה". כשיתאפס על עצמו ויפסיק לשדר פאניקה לסביבה, הדברים ייראו אחרת.

אחר כך, להתחיל לסדר את הדברים על כר הדשא, על מנת שנראה את טביעת אצבעותיו במגרש. על עטר להכין תכנית עבודה ברורה, לסגל שיטת משחק קבועה, ולהתחיל לבנות את הקבוצה מאפס, מבלי להיכנע לתכתיבים מבחוץ.הוא צריך להחליט עכשיו מי הבלם שישחק לצדו של קינן (צ'וצ'אליץ' או פיליאבסקי) ולרוץ עם הצמד הזה כמה חודשים, תוך בניית תיאום והבנה ביניהם. עליו לקבוע אם לשחק במערך של קשר אחורי אחד או שניים (רצוי שניים – ידין וצעירי/דמאו), לתת בהם אמון, ולרוץ איתם כל העונה.

הקופים הירוקים. צריכים לקוות שהרכש יוכיח את עצמו ושידין יגיע למרכז השדהצילום: שרון בוקוב

כמו כן, עליו להושיב בצד את גולסה או ורד, ולהסביר להם כי לאור תפוקתם הדלה בשנים עברו, הם ייאלצו להוכיח את עצמם מחדש, לחלוק דקות משחק, ולהיות אלו שיביאו את השינוי מהספסל. אין בכך פחיתות כבוד. זה גם הזמן להכריז על חלוץ חוד עליו הוא סומך (אנדלובו, עמאשה או אזולאי), ולתדרך את השניים האחרים כי הם כרגע גיבוי, אלו שיצילו את הקבוצה כשיהיה רע.

אם יעשה את הדברים הללו, ואף יחזור לשלוט ביד רמה בחדר ההלבשה (בהנחה שטרם איבד אותו), ישדר לשחקנים רוגע וביטחון, ויעבוד בשקט וביסודיות (הוא יכול לקחת דוגמה מג'ורדי קרויף ומכבי ת"א – פחות דיבורים, יותר החתמות ומעשים) – הפתיחה החלשה תיזכר כזו שהביאה לשינוי המתבקש, כזו שהצילה את חיפה, כנקודת מפנה בעונה שרק החלה. המבחן מתחיל כבר בשבת, מול מ.ס. אשדוד בעלת המאזן המושלם.

ראובן עטר. צפוי לחייך היום, לראשונה העונהצילום: נמרוד גליקמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ