משה בוקר

הפרסום אתמול ב"ספורט הארץ", לפיו מתנהל נגד אלי כהן מסע לחצים מצד גורמים המעורבים או משפיעים כלכלית על ניהול בית"ר ירושלים, פגע בתכניותיו של המאמן. "עבורי בית"ר היא בית, עבור אותם גורמים היא קרקע לקידום קומבינות. בכדורגל הישראלי של היום קשה מאוד למאמן לעבוד בצורה מקצועית", אמר כהן בהתייחס ללחצים שמופעלים עליו לשתף את הקשר אופיר עמרם והחלוץ לירון דיאמנט, שעזב לאחרונה למכבי הרצליה. "אני לא יכול לתת דקות לשחקנים בגלל שהאבות שלהם תורמים לקבוצה", הוסיף.

נראה שכהן ישלם על דבריו בהיעדר חיזוק הדרוש לבית"ר, שטרם השיגה ניצחון העונה. כהן רצה להנחית בבית"ר שני שחקנים זרים - בלם וחלוץ, או לכל הפחות שחקן הגנה אחד - אך המאמן הבין אתמול שהסיכוי לזכות בתמיכה כלכלית מגורמים המקורבים למועדון הוא קלוש. עמותת אוהדי בית"ר, לה שלושה נציגים בדירקטוריון, תנסה לערוך בשבוע הבא קמפיין לגיוס כספים שיסייע לבית"ר להתחזק מבלי להזדקק לתרומות.

בעמותת האוהדים זעמו בעקבות דבריו של מומי דהן, מבעלי הספונסרית לשעבר "אלדן", חבר דירקטוריון המועדון וחותנו המיועד של שחקן הקבוצה אופיר עמרם. "כחבר דירקטוריון", אמר דהן, "אבקש מכהן הסברים - גם בנוגע לתוצאות וגם בנוגע לעובדה שאופיר לא קיבל הזדמנות. מפריע לי שהוא לא משחק, אבל אני לא מפעיל לחץ על אלי בנושא. אם אלי עדיין מאמן, אז או שאני לא לוחץ או שהלחץ לא מספיק חזק. אם הייתי רוצה, אופיר היה משחק ואלי כהן לא היה היום מאמן בית"ר".

כהן. "עבורי בית"ר היא בית", אמר המאמןצילום: ארנון בוסאני

אחד מחברי עמותת האוהדים אמר אתמול: "הדברים של דהן הם שערוריה. אם הוא מתכוון להעלות את נושא אופיר עמרם בדירקטוריון, הוא צריך לפרוש ממנו. יש כאן ניגוד אינטרסים".

התופעה שמתוארת בבית"ר אופיינית במוקדים נוספים בכדורגל הישראלי. כמו כהן, גם מאמנים אחרים מעידים על לחץ שמופעל עליהם מצד גורמים חיצוניים למועדון, במטרה להביא לשיתוף שחקנים מסוימים. כך, למשל, מעיד מאמן שחבר היום בצוות מקצועי של אחת מקבוצות ליגת העל: "כמאמן צעיר, הרגשתי על בשרי את ההתערבות בנושאים מקצועיים. באחת מהקבוצות בליגת העל, ניסו להכתיב לי איזה שחקנים ישחקו בהרכב, לא עמדתי בלחץ והלכתי הביתה.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ"

אני שואל את עצמי מדי יום, כיצד אוכל לשמש כמאמן כשאני רואה וקורא את כל הדברים שעוברים מאמנים בליגת העל. מבחינתי, קיימות שתי אפשרויות: להחליף מקצוע או ללכת עם העקרונות שלי, כמו אלי כהן ודרור קשטן. אלא שאני מבין שאם אתעקש על העקרונות שלי, אף קבוצה לא תיקח מאמן כמוני. אני לא רואה סיכוי להתקדם. נוצרה מציאות עגומה שבה הורים עשירים לשחקנים מרשים לעצמם להתערב בעניינים מקצועיים. הורים נכנסו אלי לחדר ההלבשה והרגישו בבית בגלל שהם תורמים כספים למועדון".

גורמים המקורבים למועדון ידעו לספר אתמול על השתלשלות העניינים שהביאה להתפטרותו של דוד אמסלם מאימון בית"ר באוגוסט 2011. על פי פרסומים בעקבות התפטרותו, אמסלם עזב מתוך חשש לגורל הקבוצה תחתיו במצבה הכלכלי הקשה. אלא שבפועל, אמסלם חשש בין השאר גם מהניסיונות לפגוע בסמכותו המקצועית.

אמסלם. חשש לפגיעה בסמכותו המקצועיתצילום: אמיל סלמן

מקרה אחד שערער את שלוותו של אמסלם קשור לבלם מיגל פורטיז'ו. הארגנטינאי הונחת בבית וגן בתחילת אוגוסט 2011, מבלי שהמאמן מודע לכך. אמסלם נאלץ להתמודד עם מצב אבסורדי, בו עיתונאים מתקשרים אליו כדי שיתייחס להחתמתו הצפויה של הבלם, והוא כלל אינו יודע במי מדובר.

"פורטיז'ו לא יוחתם", אמר אמסלם לראשי בית"ר, "לא הבאתי אותו, לא מכיר אותו". כשהארגנטינאי נחת בישראל, אמר אמסלם למנהל הקבוצה מנחם נידם: "הוא לא עולה למגרש. אתם החלטתם להביא אותו, אבל אצלי, כל עוד אני המאמן, הוא לא יתאמן. גם אם הוא בלם גדול, גם אם הוא שחקן נבחרת ארגנטינה". פורטיז'ו הוחתם רשמית כשבועיים לאחר התפטרותו של אמסלם ושוחרר בחלון ההעברות בינואר. מחלוקות כמו זו והקשיים בהחתמת שחקנים אחרים גרמו להתפטרותו של אמסלם, שידע לחזות אז את הקריסה המקצועית והניהולית בבית"ר.

תגובת בית"ר: "פורטיז'ו הגיע למבחנים והוחתם מספר שבועות אחר כך, וזאת אחרי שהמאמן יובל נעים החליט להחתימו לחצי עונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ