ועדת זליכה |

"לימור לבנת בזבזה כספי ציבור"

הוועדה ממליצה על הקמת מינהלת לשתי הליגות הבכירות ומנגנון שיבדוק את בעלי הקבוצות. גורם בהתאחדות: "לוועדה אין מנדט"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

הקמת מינהלת ליגה לשתי הליגות הראשונות ומנגנון שיבדוק את בעלי הקבוצות ואת אלו המעוניינים לרכוש קבוצה - אלו עיקרי המלצות הוועדה הציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי. 

הדו"ח יוגש רק בשבוע הבא, אולם שרת הספורט, לימור לבנת, קיבלה כבר טיוטה, ממנה עולות כמה מההמלצות. הוועדה, בראשותו של פרופ' ירון זליכה, הוקמה בשלהי העונה שעברה ושמעה עשרות אנשים הקשורים לענף.

מעבר להקמת מינהלת הליגה, ממליצה הוועדה להקים ועדת תיאום ותקציבים, שתורכב מבעלי אינטרסים שונים בענף ותהיה אחראית לקביעת כללי העלייה והירידה בין שתי הליגות, לחלוקת התקציבים המתקבלים מזכויות שידור ומהסכמי שיווק, ולטיפול בתופעת ההימורים הבלתי חוקיים.

לימור לבנתצילום: אוליבייה פיטוסי

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

בדיקת בעלי הקבוצות, על פי ההמלצות, תחול על מי שמחזיק 5% ויותר. בנוסף, מי שמעוניין להיות בעלים של קבוצה, יצטרך לעמוד בכמה תנאים - לא עבר עבירה מסוג עוון או פשע, הוכיח את יכולתו הכלכלית בפני הבקרה התקציבית, אינו בעלים של קבוצה אחרת בשתי הליגות העליונות (ואם היה, ייכנס לתקופת צינון של שנתיים), וכשירותו אושרה על ידי ועדה של שלושה אנשים, בראשות אב בית הדין של ההתאחדות.

לגבי הדור הבא, ממליצה הוועדה להקים מאה מועדונים חדשים לילדים ונוער במימון הטוטו ומשרדי הממשלה, ביטול השיטה התחרותית מתחת לגיל 12, מתן דגש על תהליכים חינוכיים וחברתיים ותגמול מאמנים על בסיס מטרות ארוכות טווח.

מההתאחדות נמסר בתגובה: "אנחנו ממתינים למסקנות ועדת המפכ"ל בדימוס, דודי כהן, אשר הוקמה על ידינו. לעניין ועדת זליכה, כשהדו"ח הסופי יתקבל, נבחן את הדברים באופן פרטני. כל המלצה שנראה לנכון כי תתרום, נפעל ליישמה. 

אבי לוזון. בשבוע הבא יתפרסמו מסקנות וועדת כהןצילום: ניר קידר

"ההתאחדות כבר הודיעה כי תתמוך בהקמת מינהלת ליגה. ועדת שטרוזמן, אותה הקימה ההתאחדות על מנת להחמיר את הקריטריונים לבעלות על קבוצת כדורגל, קבעה קריטריונים מחמירים אף יותר מאלה שמופיעים בהודעת ועדת זליכה. בהמלצה לבטל את שיטת הדרוג בגילאי הטרומים, מתפרצת הוועדה לדלת פתוחה, מאחר שהדבר כבר מיושם בפועל. ההתאחדות מברכת על הקמת כל מועדון חדש שמצטרף למשפחת
הכדורגל הישראלי".

גורם בהתאחדות הוסיף: "לוועדת זליכה אין מנדט מבחינת ההתאחדות. לבנת בזבזה כספי ציבור, היא ידעה שהמסקנות לא ישפיעו עלינו. בכל מקרה, אף אחת מהמסקנות לא ממציאות את הגלגל". בהתאחדות הוסיפו כי עד השבוע הבא יועברו גם מסקנות ועדת כהן, כשאחת מהן היא גם כן הקמת מינהלת ליגה.

ירון זליכהצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ