אלי גוטמן מעורר געגועים לפרננדז

אי זימונו של בניון לסגל לקראת לוקסמבורג חושף תמונת מצב עגומה: "הנבחרת מפוררת והשחקנים איבדו אמון בשיקולים של המאמן"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

בחירתו של אלי גוטמן לא לזמן את יוסי בניון לצמד המשחקים מול לוקסמבורג (בשישי הקרוב ובעוד שבוע) במסגרת מוקדמות המונדיאל, הביאה לפגיעה קשה במעמדו בקרב השחקנים. אם היה קורא רק חלק מההערות שהחליפו במהלך החג הטלפונים של שחקני הנבחרת, ודאי היה מודאג מאוד. כמה מהם מביעים חוסר אמון במאמן ומגלים כעת כי נפגעו כשקראו בעיתונים את תכני השיחות האישיות שניהלו עם המאמן. 

"יוסי הוא קפטן, גם אם הוא לא משחק", אמר גוטמן לפני המשחק מול אזרבייג'אן בספטמבר, "יש משמעות גדולה לעצם הנוכחות שלו, שמאוד חשובה לנבחרת". מה השתנה תוך חודש, תוהה שחקן בנבחרת: "טל בן חיים הופך משחקן הרכב מול רוסיה לאחד שאין לו מקום בסגל בגלל שאין לו קבוצה, כאילו לפני חודש המצב היה שונה". 

שחקן אחר מנסה לפרש: "לגוטמן היה את האומץ להשאיר את בניון מחוץ להרכב מול אזרבייג'אן, מתוך הנחה שהוא לוקח שם שלוש נקודות. אבל אחרי ה1- 1 שם והסטירה שחטף, גוטמן מיד הרכיב את בניון במשחק הבא מול רוסיה. אם המשחק הקרוב היה מול פורטוגל או צפון אירלנד, הוא לא היה משאיר מחוץ לסגל שחקן כמו בניון. בגלל שמדובר בלוקסמבורג, כביכול שש נקודות בטוחות, אז הוא עושה תרגיל לתקשורת ומשאיר בחוץ את בניון, טל בן חיים ואיתי שכטר, שלא משחקים בקבוצות".

גוטמן, הולך על התקפה

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

שחקני הנבחרת מעלים תהיות בנוגע להחלטות נוספות של גוטמן. כך, למשל, הם מעידים כי גוטמן לא ממש התרשם מיכולתו של חלוץ מאיורקה, תומר חמד. במחנות האימונים באוסטריה ובגרמניה הוא "לא ממש ספר אותו", כדברי שחקנים, ואילו באזרבייג'אן הוקפץ החלוץ ישירות ל-11. שלושה ימים לאחר מכן, מול רוסיה, לא שותף כלל.

מאור מליקסון הוא דוגמה לשחקן שנפגע קשות ממאמן הנבחרת. לפני המשחק מול אזרבייג'אן, נלקח קשר ויסלה קרקוב לשיחה בה נאמר לו על ידי המאמן: "אני מפקיד בידיך את המפתחות לנבחרת". מליקסון, שהועלה בהרכב בבאקו, קיבל הרבה ביטחון מהשיחה הזו. אחרי שהפגין יכולת חלשה במשחק, הוא הוחלף. אחר כך, לקראת המשחק מול רוסיה, סיפר לחבריו: "גוטמן לא דיבר אתי, לא התייחס ובקושי אמר שלום". מול רוסיה, כמעט מיותר לציין, מליקסון לא שותף. 

שחקני הנבחרת מביעים הפתעה בעיקר מאי זימונם של בניון ובן חיים, אבל כפי שמעיד אחד מהם, הביקורת נובעת מתחושה כללית ולא מהחלטה ספציפית: "זכותו לקבל החלטות מקצועיות. הוא יכול גם להחליט שבניון ובן חיים לא בסגל. אבל כשהכל נראה שקוף וכל כך לא מקצועי, כשהוא מזגזג ומבצע בעיקר החלטות תמוהות, זה מביא למסקנה אחת ברורה - למאמן הלאומי אין דרך, אין שיטה והכל מתנהל בשליפות מהמותן.

"אפשר לומר על לואיס פרננדז הכל", ממשיך אותו שחקן, "אבל בתקופתו או בתקופת קשטן, היינו יכולים להיכנס אליו לחדר ולקיים שיחה אישית. כל שחקן ידע - אם אני לא מדליף את הדברים לעיתונאים, הם לא יפורסמו. ידענו שמדובר במאמן אמין, אמיתי וגלוי. עם גוטמן, יותר מדי שחקנים יוצאים מאותן שיחות עם סימני שאלה גדולים. לא ברור מתי הוא מתכוון לדברים שהוא אומר ומתי אלה דברי כיסוי או פוליטיקה קטנה".

שחקנים נוספים מעידים כי "תוך תקופה קצרה, הנבחרת הפכה מפוררת, עם ביטחון ירוד. לא מעט שחקנים איבדו אמון בשיקולים המקצועיים של גוטמן. זה משהו שלא קרה הרבה שנים בנבחרת ישראל".

גוטמן עם בניון. "בניון הוא הקפטן, יש לו משמעות גדולה בנבחרת ואני חושב שהוא עדיין יכול לתרום לנו. כשיחתום בקבוצה ויהיה במסגרת הוא יחזור לסגל”צילום: ההתאחדות לכדורגל

רבים העלו תהיות בנוגע לנסיבות שחרורו מהסגל של עומר דמארי. גוטמן רצה לזמן את החלוץ, אבל עוזרו ומאמן הפועל ת"א יוסי אבוקסיס העיד כי על פי שיחה עם השחקן התברר שהוא פצוע. בנבחרת נהוג כי שחקן בו מעוניין המאמן מגיע לכינוס הנבחרת ונבדק על ידי הצוות הרפואי, ומשוחרר באם נמצא לא כשיר. יש לציין כי דמארי שותף ואף כבש במשחק של הפועל מול אקדמיקה ביום חמישי האחרון.

על פי גורמים בנבחרת ובהפועל ת"א, דמארי יכול היה לשחק כבר במשחק קבוצתו הקרוב, בשבוע הבא. לא מן הנמנע שהוא יזומן גם למשחק הבית מול לוקסמבורג ביום שלישי הבא.

גם בהתאחדות לא מאושרים מהתנהלותו של גוטמן, אבל גם במקרה של הפסד בלוקסמבורג לא מתכוונים לפגוע במעמדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ