בית"ר ירושלים - הפועל ת"א |

למרות הכל, דבר לא השתנה

שתי הקבוצות הפכו בקיץ לכאלו שבין היתר מנוהלות בידי האוהדים. איך זה ישפיע על היריבות ההיסטורית? הנה כל התשובות

אושרי דודאי, כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אושרי דודאי, כל העיר

הקיץ האחרון היה סוער מאוד בשניים מהמועדונים הגדולים ביותר בכדורגל הישראלי, בבית”ר ירושלים ובהפועל תל אביב לא היה רגע דל. הנסיבות אמנם היו שונות בתכלית, אבל השורה התחתונה היתה זהה, שני הקהלים – הצהוב של בית”ר והאדום של הפועל תל אביב – נהיו מעורבים בהנהלת הקבוצה. בבית”ר זה נבע מתוך המאבק הקיומי של המועדון וחוסר הוודאות הכלכלית שהביאה את האוהדים להוציא מכיסם למעלה משני מיליון שקלים ולקבל בתמורה שלושה נציגים בדירקטוריון. בהפועל תל אביב זה קרה בשל רצונם של האוהדים לגרש את אלי טביב ממתחם וולפסון, כשאי אפשר גם לשלול קנאה באוהדי בית”ר, שהביאה את הקהל האדום להקים עמותה ולשתף פעולה עם חיים רמון שרכש את המועדון מידיו של טביב.

ביום שני הקרוב ייפגשו שני הקהלים האלה באיצטדיון טדי למה שנראה כהרבה יותר מסתם עוד משחק. בכלל, נדמה כי הכדורגל הישראלי כולו הכין את עצמו למשחק בין בית”ר להפועל תל אביב (20:50). זה התחיל בהחלטה לדחות את המשחק (שמשוחק במסגרת המחזור השישי) לשבוע שבו הליגה בפגרה, המשיך בבית הדין העליון של ההתאחדות שביטל את עונש הרדיוס שהוטל על בית”ר וקבע כי המשחק יתקיים בטדי ומסתיים בתצוגות התכלית של שתי הקבוצות במחזור האחרון.

ביום ראשון השבוע השיגה בית”ר את ניצחון הבכורה שלה העונה נגד בני יהודה, יום אחר כך רמסה הפועל תל אביב את מכבי חיפה ושתיהן מגיעות למשחק בטדי עם הרבה רוח גבית והתלהבות. לזה כמובן יש להוסיף גם את ההיסטוריה החמה בין שני המועדונים והקהלים, כך שצפוי מפגש חם ומשחק סופר מעניין.

שתי הקבוצות במפגש בעונה שעברה

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

ההיסטוריה גם יודעת לספר שהמשחקים בין בית”ר להפועל תל אביב, ולא משנה איפה הם נערכים, מבטיחים הרבה ולרוב גם מקיימים, השאלה רק לטובת מי. המצב בטבלה, כמו גם היכולת מתחילת העונה, אולי מצביעים על פייבוריטית ברורה – הפועל תל אביב שמדורגת במקום השלישי עם 15 נקודות – אבל בית”ר, למרות שהיא מגיעה מהמקום ה־11 ובמאזנה חמש נקודות בלבד, עם הקהל הפנאטי בטדי לא תוותר בקלות, בטח לא כשליריבה קוראים הפועל תל אביב. כן, יהיה חם.

“זה בהחלט מפגש יצרי”, קובע אלי אוחנה, “כל משחק בין בית”ר להפועל, ולא משנה מה מצבן, הוא חם. לא מדובר כאן על יריבות ספורטיבית, זה כבר הרבה מעבר”. אוחנה אולי לא מחדש, אבל בכל זאת, לשמוע אדם שמזוהה עם בית”ר אולי יותר מכל אחד אחר, מדבר בהתרגשות רבה לקראת המשחק המסקרן הזה רק מחדד את העניין הרב שיש בו.

“אני פחות מעורה במה שקורה בהפועל תל אביב, אבל כאחד שבית”ר זורמת בדמו ורואה את עצמי כאוהד לכל דבר, אני יכול להגיד שהמעורבות של הקהל בתוך המועדון היא דבר מבורך”, מוסיף אוחנה ומתייחס לתמורות הניהוליות שחלו השנה בשני המועדונים. “זה גורם לקהל להיות יותר אחראי. אני בעד השילוב של האוהדים בתוך המועדון, אך חשוב להדגיש כי זה מחייב את הנציגים בדירקטוריון לנסות ולעזור גם בתחום הפיננסי ולהפעיל את כל הקשרים כדי לגייס כסף. לראות את המעורבות הגדולה של הקהל בשני מועדוני הענק הללו זה כמעט בלתי נתפס ובהחלט מבורך”.

המעורבות של הקהלים היא אכן מבורכת, אך יש לזכור כי על אף שהמקרים דומים הם גם די שונים. בבית”ר זו היתה התגייסות לטובת הצלת המועדון מפירוק, ואילו בהפועל תל אביב מדובר היה ברצון של האוהדים להעיף את טביב. ההבדל המשמעותי יותר הוא רצונם של אוהדי בית”ר לקבוע סדר יום, בעוד שאוהדי הפועל תל אביב משאירים את הניהול הפעיל בידי חיים רמון.

ג’ימי טורק, מהסמלים הגדולים של הפועל תל אביב, מתייחס להבדלים הללו: “מחאת אוהדי הפועל שהביאה לשינוי בהנהלה ולמכירת הקבוצה, חיברה את הקהל חזרה למועדון. אני תומך נלהב במהלך ואני חושב שהמינון שבו משתלבים האוהדים של הפועל הוא הנכון והטוב עבור המועדון. עובדה שמרגישים את השקט שהם נותנים להנהלה מתוך תחושת אחריות. לעומת זאת, אני שומע וקורא שבבית”ר הדברים הולכים קצת אחרת, האוהדים רוצים להכתיב את סדר היום, אבל אני מציע להם לתת לאיציק קורנפיין גיבוי ושקט, כך יהיה יותר קל”.

טורק מוצא יתרון נוסף בחיבור של אוהדי בית”ר להנהלה, הוא רק מקווה שהוא אכן יתממש: “נציגות הקהל בהנהלה של בית”ר תעשה רק טוב, ויש לקוות שהיא תשנה את הגישה של האוהדים ותרגיע את להבות השנאה. רק שאוהדי בית”ר יידעו שאורי מלמיליאן, אחד מגדולי הסמלים שלהם, מתגורר בתל אביב ויוצא לנו להיפגש כמעט בכל יום, ובכל פעם המפגש נגמר בחיבוקים ונשיקות. אני יודע שלא כל הקהל של בית”ר נגוע בדעות חשוכות, אבל עם כניסת האוהדים להנהלה הגיע הזמן שקולם של השפויים יישמע. זה רק כדורגל, לא צריך להביא את כל הדברים הרעים שבחברה שלנו ליציע, להפך, זו הזדמנות לשנות”.

שחקני בית"ר חוגגים שלוש נקודות ראשונות העונהצילום: שרון בוקוב

עם כל הכבוד לתמורות שחלו בהנהלות המועדונים ולקהלים החמים של בית”ר והפועל תל אביב הם לא יהיו אלה שיכריעו את גורל המשחק ביום שני. כאמור, מהבחינה המקצועית נראה שבית”ר מגיעה מעמדת האנדרדוג, אך לא בטוח שזהו המצב. כך לפחות חושב שייע פייגנבוים, שגם מסביר: “אין אף קבוצה שמרשימה בליגה שלנו וזה כולל הפועל, למרות הניצחון המשכנע על חיפה. לא יצאתי מהמשחק ואמרתי, וואו, איזו הצגה. הפועל השתמשה נכון בכלים שלה וניצלה את הלחץ של חיפה, אבל זה לא אומר כלום לקראת המשחק מול בית”ר. אסור לשכוח שהמשחק מתקיים בטדי ובית”ר בבית שלה, גם אם היא במצב עגום, היא יריבה מסוכנת בטח כשהיא פוגשת את הפועל. במשחקים כאלה הקהל של בית”ר דוחף וסוחף ויכול להביא ניצחון. לדעתי, אין פייבוריטית במשחק הזה, שתי הקבוצות יכולות לנצח”.

ההיסטוריה מלמדת שבאמת לא חשוב מי מעל מי, ליריבות הגדולה בין בית”ר להפועל תל אביב יש משקל גדול. “אני רק שומע בית”ר נגד הפועל תל אביב וכבר מתהפכת לי הקיבה”, משתף אופיר שמואלי, מגינה השמאלי של בית”ר בעבר. שמואלי אמנם חזר בתשובה בשנים האחרונות, אך הוא עדיין עוקב באדיקות אחרי הכדורגל הישראלי בכלל ואחרי בית”ר בפרט. “שתי הקבוצות באות בפורמה ואחרי ניצחונות חשובים”, הוא מוסיף. “הפועל אמנם בצמרת, אבל בית”ר במשחק בבית והכל פתוח. ליריבות בין שתי הקבוצות וגם בין שתי הערים ירושלים ותל אביב יש משקל גדול”.

כדי להמחיש את דבריו משחזר שמואלי שני משחקי עבר בין המועדונים מסוף שנות ה־80: “זה היה ברבע גמר הגביע בשנת 1989, שנערך אז בשיטת בית וחוץ. יצאנו לבלומפילד והפסדנו 2:0 במשחק סוער שכמעט התפוצץ. המשחק השני נערך בימק”א, והגענו עם מטען גדול מהמשחק בבלומפילד. נתנו להפועל בראש. 90 הדקות הסתיימו ב־0:2 לנו ובהארכה התפוצצנו והמשחק נגמר ב־0:5 ענק. המשחק היה חם. כל השחקנים עלו עם מבט של רצח בעיניים. כן, זה תוצר של השנאה בין בית”ר להפועל”.

הימים היפים של ימק”א הם כבר נחלת ההיסטוריה, אבל גם המשחקים בין שני המועדונים בטדי מגיעים לא אחת לסף רתיחה. האווירה בטדי משחקת לרוב לטובת בית”ר, אבל בלא מעט פעמים זה גם הלך הפוך. “תמיד חשתי צמרמורת לעלות על הדשא בטדי במדי הפועל תל אביב”, מתוודה השבוע פיני בלילי. “זה אחד המגרשים שהכי כיף להגיע אליהם, הקהל של בית”ר מטריף, הקללות והעידוד הבלתי פוסק לא יכולים להשאיר אותך אדיש. המצב בטבלה לא משנה בכלל, בית”ר יכולה להגיע למשחק עם מינוס עשר נקודות והפועל מהמקום הראשון ועדיין זה יהיה משחק פתוח. מכיוון שהמשחק בטדי הסיכויים שווים. אם המשחק היה בבלומפילד הייתי אומר שהיחס עומד על 80-20 לטובת הפועל, אבל בטדי? אין משמעות בכלל למיקום”.

האווירה החמה והדחיפה מהקהל בהחלט יכולים להוסיף מוטיבציה לשחקני בית”ר, אבל אם הם לא ירימו את הרמה לא באמת יהיה להם סיכוי. מאז תחילת העונה בית”ר לא תפקדה ורק במשחק נגד בני יהודה ביום ראשון הראתה ניצוצות. שיפור נוסף, בתוספת לחימה חסרת פשרות, ולבית”ר בהחלט יהיה מה למכור נגד הפועל תל אביב. “לבית”ר יש כמה שחקני מפתח שיכולים להכריע את המשחק”, מסביר לופא קדוש. “אם אריאל הרוש ישחק כמו שהוא יודע, וגם עמית בן שושן, ערן לוי, קובי מויאל ואבי ריקן יהיו טובים בית”ר יכולה בהחלט לנצח. הפועל, עם כל הכבוד, עוד לא הציגה יכולת כזו שיכולה להרתיע. מרכז ההגנה שלה חלש למרות שהיא ספגה רק שער אחד עד כה, הקישור עוד לא התייצב והיא מתבססת בעיקר על המהירות של עומר דמארי וטל בן חיים בתוספת הכוח של טוטו תמוז. בית”ר צריכה לנטרל את אחזקת הכדור של הפועל ואם תעשה זאת היא תנצח. לבית”ר יש חומר שחקנים טוב, שהראה חלק ממה שהוא מסוגל נגד בני יהודה. גם אלי כהן שידר יותר ביטחון וזה דבר שיכול לעזור לקבוצה לנצח, בטח אם לוקחים בחשבון שזה משחק בית בטדי, שם כל הפערים מצטמצמים”.

העובדה שהמשחק מתקיים בירושלים עולה שוב ושוב כעניין שאמור לתת לבית”ר יתרון. אמנם טדי הוא כבר לא מבצר כמו שהיה בעבר, אבל משחק נגד הפועל תל אביב בהחלט מחזיר אליו את האווירה החמה והתמיכה האבסולוטית מהקהל. “אי אפשר להגיד שבית”ר פייבוריטית אבל היא בהחלט לא אנדרדוג”, טוען אוחנה. “יש כמה אלמנטים שמטשטשים את הפערים, אחד מהם הוא טדי. גם העובדה שהיריבה היא הפועל תל אביב משחקת לטובת בית”ר. לא יעזור כלום, ואני מדבר גם כשחקן עבר, משחק מול הפועל תל אביב יוצר מוכנות ודריכות אחרת, אי אפשר להתכחש לזה. זה לא שבמשחקים אחרים מזלזלים או נותנים פחות, הפועל היא משהו אחר עבור בית”ר”.

“אני מציע להפועל לא לזלזל בכלל בבית”ר”, מחדד טורק. “התוצאה נגד מכבי חיפה יכולה לבלבל כי הפועל לא ממש הבריקה. בטדי כל תוצאה אפשרית, אין מועמדת אחת ודאית לניצחון”.

שייע פייגנבוים נשמע חד עוד יותר, “הפועל ממש לא מבריקה ולמזלה יש לה שני שחקנים מהירים כמו טל בן חיים ועומר דמארי. אם בית”ר תסגור אותם נכון ותצא להתקפות מהירות היא תקשה על מרכז ההגנה החלש של הפועל. אני לא חושב שמישהו יופתע אם בית”ר תנצח את המשחק”.

כן, הכל מוכן להצגה הכי טעונה בכדורגל הישראלי. בית”ר בהחלט לא מגיעה למשחק כפייבוריטית, אבל עם יכולת טובה היא יכולה לקחת שלוש נקודות מהפועל תל אביב, מה שייתן עוד מוטיבציה ורוח גבית שיכולים להקפיץ את המועדון לחלק העליון של הטבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ