מלה של בוקר |

הפסטיבל התקשורתי של הפועל ת"א

יו"ר איגוד השופטים, בן ציון סלמן, בטוח שהרחקת תמוז היתה מוצדקת ותוקף את האדומים: "להפועל יש צבא של עיתונאים"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראשי הפועל תל אביב יכולים לנצל את סוף השבוע לחשבון נפש. אם אפשר, ביחד או בנפרד, גם חלקים גדולים בתקשורת יכולים לעשות חשבון נפש לגבי השבוע האחרון. אפשר להתווכח עם ההרחקה של טוטו תמוז בטדי ביום שני, אבל הפסטיבל והקמפיין שהובילה הפועל תל אביב והדרך בה הפעילה את התקשורת, הזכירו את הימים בהם איש הפרסום, משה תאומים, ניהל את הפועל והעביר קומוניקטים לעיתונאים.

אפשר לבקר את השופט אוראל גרינפלד, על כך שלא הפעיל שיקול דעת ובחר שלא להתעלם מתנועת ההשתקה של תמוז לעבר הקהל של בית"ר ירושלים. אבל לפני הביקורת הנוקבת שלוותה גם באיומים על חייו, כפי שדיווח השופט לראשי האיגוד, צריך לחזור אחורה ולבדוק איזה הנחיות קיבל השופט הבינלאומי.

"התקשורת חגגה והמדינה רעשה מפרשיות האלימות שהיו במגרשים בעונה שעברה בבלומפילד, במושבה ובוינטר. המשותף לכל האירועים החריגים הללו היה שבכולם נטלו חלק השחקנים ולא האוהדים. כולם זוכרים את התנהגותם של ידין וטועמה, את שחקני רמת גן ולוד והאלימות במושבה בין מכבי פתח תקווה להפועל חיפה", מסביר בן ציון סלמן, יו"ר איגוד השופטים, "העונה הבהרנו חד משמעית לשופטים כי יש להחמיר עם שחקנים שעוברים עבירות שנועדו לחמם את האווירה ביציעים. ישנה הנחייה ברורה של אופ"א לא לרחם ולא להתעלם מהתנהגות לא ראויה של שחקנים כלפי האוהדים. אומרים שזה היה רק כמה שניות, בפעם הבאה השופט יהיה עם סטופר באמת כדי לבדוק כמה שניות הוא השתיק את הקהל. מדברים על מאבק באלימות והשחקנים בעצמם מחממים את היציעים אז למה שהשופטים יתעלמו?".

גרינפלד מרחיק את תמוז במשחק בטדיצילום: שרון בוקוב

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

כאשר מציבים בפני סלמן את העובדה שגם כוכבים בעולם מתנהגים כך והם לא מורחקים הוא משיב: "אז מה זה אומר, שאם שופט בספרד לא ממלא הנחיות אז גם אצלנו לא ימלאו? היו מקרים ששופטים הוציאו אדום על מקרה כמו תמוז. דבר אחד בטוח הרווחנו, השחקנים למדו השבוע שלא מתעסקים עם הקהל, לא מחממים את האווירה ולא עושים שום תנועה כלפי האוהדים. כל אירוע כזה יגרור ענישה מתאימה. העליהום התקשורתי לא יפחיד את השופטים. נחדד שוב את ההנחיות. מה רוצים מגרינפלד, הוא עשה בדיוק מה שההוראות מחייבות".

סלמן, שניהל מאז יום שני שיחות ופגישות רבות בנוגע לאירוע והשלכותיו, תוקף את התנהגות הפועל תל אביב והתקשורת: "אם היה מדובר בקבוצה אחרת, התקשורת היתה מדווחת ונרגעת. אבל בגלל שמדובר בהפועל תל אביב, שיש לה צבא של עיתונאים והתקשורת מגוייסת, אז כל השבוע חזרו והדגישו עד כמה הפועל נפגעה. לא היתה סיבה לחגוג על ההרחקה הזו אם זו לא הפועל תל אביב. בסופו של דבר, עם כל הכח והאהדה שיש להפועל שום דבר לא עזר. חוק זה חוק ואנחנו מגבים ומרוצים מאוד מגרינפלד".

הפועל ניהלה קמפיין מתוכנן. המטרה לא היתה רק נסיון פגיעה בבית"ר כדי לרצות את הקהל האדום, אלא בעיקר לכוון לכיוון בית הדין שיהפוך את תמוז לאדם שנעשה לו עוול ונפגע קשות מהקריאות הגזעניות נגדו. המטרה לא הושגה. בית הדין החליט להעניש את תמוז בהרחקה לשני משחקים בפועל ועוד שניים על תנאי.

בהפועל האמינו לפני הדיון כי הקמפיין והצגת תמוז כמי שסובל שנים ונעשה לו עוול יעשה את שלו. מתכנני הקמפיין הגיעו עם המסרים המאיימים עד שווייץ, איימו שייפנו לאופ"א והתלוננו על הקיפוח והפגיעה בתמוז בנוגע לקריאות הגזעניות. תמוז נענש בחומרה ופנייה לאופ"א עדיין לא נעשתה. על כך, אגב, אף אחד לא התייחס.

במקביל, מתכנני הקמפיין התקשורתי, בצוותא עם הכתבים האדומים, יצאו בכותרות על איומים מצד הפועל לפנות לאופ"א אם ההתאחדות לכדורגל לא תזיז את משחק הדרבי ביממה. בהתאחדות לא חששו ובהפועל האמינו שהבקשה תתקבל. "בהפועל חושבים שמגיע להם הכל. יש גבול לחוצפה שלהם", אמרו בהתאחדות. הדרבי לא נדחה והפועל לא פנתה לאופ"א. אפילו לא לבית הדין של ההתאחדות.

בן ציון סלמןצילום: ניר קידר

גם איציק קורנפיין, יו"ר בית"ר ירושלים, לא יקבל פרס על ניהול, אבל בהחלט ראוי למילה טובה כשהחליט להעמיד את דריו פרננדז לוועדת משמעת על התנהגותו בסיום המשחק במחזור הראשון בקרית שמונה. פרננדז נפגע מההפסד הדרמטי בשנייה האחרונה והוציא את תסכולו על השופט. הוא הורחק מארבעה משחקים ונענש על ידי בית"ר.

בסיום המשחק, בלהט הרגע, שכח יוסי אבוקסיס שמלבד היותו מאמן האדומים, הוא משמש גם עוזר מאמן הנבחרת הלאומית, או במילים אחרות, מועסק על ידי ההתאחדות. אבוקסיס תקף קשות את השופט ואת ראשי האיגוד. המאמן הבין מהר מאוד כי טעה והחליט לשתוק. הוא קיבל מסרים שההתנהגות הזו לא תסייע לו להישאר לצידו של גוטמן ושינה גישה.

אם כבר הזכרנו את הנבחרת, אי אפשר שלא לתהות לגבי הדברים שאמרו השחקנים שקיימו אימון ביום רביעי השבוע. גוטמן החליט לקיים אחת לשבועיים אימון רק עם השחקנים המשחקים בארץ, ומספר שחקנים התבטאו בצורה נלהבת שהם ממש אוהבים את שיטת המשחק החדשה של גוטמן. אפשר לפרגן למאמן הלאומי אחרי 6 הנקודות האחרונות ואפשר לפרגן על זימונים כאלה ואחרים. אבל יש גבול לרמת החנופה הנמוכה כל כך. לפעמים נדמה כי השחקנים מדקלמים את דבריהן מתוך טקסט שמוכתב להם.הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ