מלה של בוקר |

מי מנסה לפטר את עטר?

למה התקשורת מנסה לפטר את מאמן מכבי חיפה? מה תעשה ההתאחדות עם הפועל ת"א? וקיבוץ הנדבות של בית"ר ירושלים

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

ראובן עטר לא יתפטר ממכבי חיפה ויעקב שחר לא יפטר אותו. למרות היכולת העלובה של השחקנים והקריאות הרבות מצד האוהדים לפטר את המאמן, הבעלים החליט להתעלם מהלחץ לפטר את המאמן, ובינתיים נראה כי רק התקשורת מנסה לגרום לשחר לפטר את עטר. 

עטר זוכה לביקורות רבות ומוצדקות. מעבר לטעויות שעשה בקיץ האחרון בבניית הקבוצה, המשחק אתמול נגד בני יהודה הוכיח פעם נוספת כי הוא היה ונשאר מאמן מיושן, שמחזיק בתפיסה מקובעת שלא משתנה. עטר החליט לבצע שישה שינויים בהרכב כדי לזעזע את השחקנים, אך אלה ששיחקו לא סיפקו את הסחורה - לא ביכולת, לא בהתלהבות ולא בנחישות להוכיח משהו למישהו. 

דרור קשטן, מאמן בני יהודה, עלה עם הרכב של שלושה בלמים ללא חלוץ מטרה. אור ברוך המוכשר פצוע וקשטן החליט לעלות עם פדרו גלבאן בחלק הקדמי - שחקן שאינו בכושר, משחק ללא מוטיבציה בגלל התערערות מעמדו העונה, ובכל מקרה מדובר בשחקן איטי שמעבר לבעיטות אינו מסוגל לסכן את שערה של חיפה.

עטר זכה לביקורת נוקבת על ההחלטה שלו מפתיחת העונה לשחק עם קשר אחורי אחד, ואמש החליט לעלות עם מערך של שלושה קשרים אחוריים - איל גולסה, ג'ואל דמאו ואביחי ידין. טעות נוספת עשה המאמן כאשר הציב את ידין באגף ימין, עמדה לא טבעית עבור הקשר האחורי.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

"מאמן מתקדם, שקורא את המפה, מוציא מיד שחקן מהחלק האחורי ומכניס חלוץ נוסף, או מחזיר את ידין למרכז המגרש כדי לנהל את המשחק מאחור. עטר לא עשה את זה כי הוא חי בתבנית הקבועה שלו", אמרו אתמול גורמים בקבוצה. כאשר עטר הכניס את חן עזרא הוא הוציא את החלוץ שלומי אזולאי. הכנסתו של אוראל דגני במקום אייל משומר כבר נתנה את האות לכך שמשהו לא טוב עובר על מאמן חיפה.

בני יהודה באה לשחק על נקודה וכמעט לקחה שלוש. כאשר פרסם קשטן את ההרכב, ביציע הכבוד של חיפה חגגו. "בני יהודה תקבל היום שלוש חתיכות. קשטן עשה טעות של טירון, הוא עולה עם בונקר היום מכבי חיפה מתפרקת על בני יהודה", אמרו ביציעי הכבוד ובתא העיתונות. הקירבה בין האוהדים לתא העיתונות והכבוד, סידרה כמה דיאלוגים נחמדים שכללו הימורים קלים, ביניהם כמה שערים יקבל דלה איינוגבה. "בני יהודה בלי חלוץ בכלל, תיקו יש לנו בכל מקרה", התלהבו האוהדים הירוקים.

בסיום המשחק הבינו כולם כי לא חשוב המערך, אלא חשובה צורת המשחק. בני יהודה עם שלושה בלמים וללא חלוץ מטרה, הגיעה לאין ספור מצבים ואלולא החמצות של ננאד מרינקוביץ', ויכולת טובה של בויאן שראנוב (למעט השער שספג), בני יהודה היתה מבקיעה שלושה או ארבעה שערים. חיפה, עם שני חלוצים, בקושי סיכנה את שער האורחים.

בדקות האחרונות של המשחק, העבירו מספר אוהדים ירוקים מסרונים לאוהדים היושבים ביציע ג' ושאלו: "למה אתם שותקים. רציתם את עטר במשך שנים וכעת אתם מתכוונים להמשיך ולשתוק?". כמה דקות מאוחר יותר החלה המקהלה שנשמעה מכל היציעים לכיוון המאמן עטר. 11 אלף אוהדים היו ביציעים, רובם הציעו לו ללכת הביתה. הקריאות היו צורמות ולא נעימות. "תכתבו את הכל. תכתבו את האמת על היכולת של עטר כמאמן, תכתבו שאנחנו רצינו אותו, האמנו בו וטעינו. אנחנו מודים, חיפה גדולה עליו", צעקו כמה אוהדים ירוקים לעבר העיתונאים. אותם האוהדים, שהיו קרובים מאוד להזיל דמעה, הוסיפו: "הגיע הזמן שתפסיקו לשמור על ראובן. רצינו אותו, אנחנו אוהבים אותו אבל זהו, זה כבר פוגע לנו בבריאות. הוא לא מתאים. תפסיקו לשמור עליו. מספיק ששחר שומר עליו".

חידושים והמצאות

אפשר לבקר את עטר - מאמן חיפה הרוויח ביושר את הביקורת שנכתבה ונאמרה עליו, אבל יש הבדל בין ביקורת, לבין פרסום דברים שלא נאמרו. זו לא עיתונות. גם אם לקולגות שלנו יש רצון להיות הראשונים לנגח את עטר.

כבר עם סיום המשחק, כשהעיתונאים עמדו וניתחו את המשחק והשחקנים ישבו עדיין בחדר ההלבשה הסגור, עלו לאתרי האינטרנט לפחות שני ציטוטים קשים מפי שחקנים של חיפה שזה עתה ירדו מכר הדשא. ציטוטים עם ביקורת נוקבת כלפי מאמנם על ניהול המשחק שלו. כמובן שהציטוטים היו בעילום שם.

שתי עובדות חשובות: במהלך המשחק נשמעו הרבה דברי ביקורת מפי העיתונאים באצטדיון שסיקרו את המשחק. חלק מהם אמרו דברים קשים מאוד על עטר ועל ניהול המשחק שלו. כאשר השחקנים של חיפה היו בחדר ההלבשה, דקות ספורות אחרי שריקת הסיום, הציטוטים שפורסמו בו זמנית היו זהים לחלוטין לאותם משפטי ביקורת שהשמיעו אותם עיתונאים במהלך המשחק.

לא פעם אומרים שחקנים ומאמנים כי לא תמיד הם מקבלים את הציטוטים שמתפרסמים בעילום שם, וטוענים כי לרוב הכתב מצטט את עצמו כגורם כזה או אחר. הפרסומים אתמול בלילה רק מחזקים את הטענה הזו. ראובן עטר לא ניהל אתמול את המשחק בחכמה רבה. להיפך, הוא שגה כמעט בכל החלטה. חבל שגם אותם עיתונאים לא פעלו בחכמה. לפחות היו ממתינים כמה דקות ליציאת השחקנים, שמתחברים מייד לסלולרי שלהם. כנראה שאותם עיתונאים התחברו לרשת הוירטואלית הפרטית שלהם, כי ברשת הרגילה היו בעיות קליטה בקרית אליעזר.

מחירי כרטיסים

תקנון ההתאחדות לכדורגל קובע בצורה חד משמעית כי מחירי הכרטיסים למשחקים יהיו זהים לאוהדי הקבוצה המארחת והאורחת. התקנון מונע מקבוצות למכור כרטיסים במחירים גבוהים יותר לאוהדי הקבוצה האורחת, אולם לא מונע מבצעי הוזלה לעמותות האוהדים, לחוג האוהדים וכדומה

בהפועל ת"א החליטו להעלות את מחיר הכרטיס לדרבי לאוהדי מכבי ולכן מבחינת התקנון זו עבירה. משפטנים בהתאחדות לכדורגל דווקא מרוצים מההחלטה של מכבי לבקש צו זמני מנשיאות בית הדין, ובית הדין העליון החליט כי תיאסר קביעת מחירים שונה לאוהדי הבית והחוץ, אך לא יכנס לתוקף לדרבי הקרוב. 

לפני שנתיים החליט ג'קי בן זקן, הבעלים של מ.ס. אשדוד, למכור כרטיסים מוזלים בסכום של 30 שקל לאוהדי הקבוצה. ההתאחדות לכדורגל איימה בתגובה להעמיד את הקבוצה לדין. בן זקן חזר בו והחליט להוזיל את כל מחירי הכרטיסים לאוהדי הקבוצה המארחת והאורחת. אגב, כבר שנתיים שהמחירים באשדוד הם הזולים ביותר בארץ, ביחד עם קרית שמונה.

בהפועל אומרים כי יש כבר לא מעט אוהדים של מכבי עם כרטיסים שרכשו לדרבי. בכל מקרה, החלטת בית הדין העליון תיכנס לספר החוקים של תקנון ההתאחדות לכדורגל. רק חבל שאף אחד בהתאחדות לא טרח לדאוג שסוגייה זו תקבל תוקף מבית הדין העליון או האסיפה הכללית כבר לפני שנתיים, כאשר בן זקן החליט על מבצעי הנחה לאוהדים שלו.

בית"ר ירושלים

אלי טביב בדק בשבועות האחרונים את מצבה הכספי של בית"ר ירושלים. טביב, שמבין לא מעט בעניינים כספיים, הפך כל נייר וכל תדפיס בנק כדי לקבל את כל הנתונים על מצבה של הקבוצה. הוא גם שמע סיפורים, בעיקר מחמיאים, על הדרך להקטין את הגרעון ולהביא בקיץ כמה מיליונים טובים לקבוצה. סיפרו לו עד כמה בית"ר מנוהלת נכון ומסוגלת להגדיל את סך ההכנסות, אבל סביר להניח שלא סיפרו לו איך הקבוצה, שנחשבת עדיין לאחת הגדולות בארץ, מתנהלת ביום יום. ליקטנו כמה סיפורים שאירעו לאחרונה, שמתאימים יותר למועדון קטן בליגה השנייה או השלישית.

1. במסגרת הגיבוש הקבוצתי הקבוצה היתה יוצאת לביתו של החלוץ לירון דיאמנט, שם היו אוכלים, שרים קריוקי ונהנים. לקבוצה זה לא עלה שקל. בשבועות האחרונים, מאז שהחלוץ עזב, הקבוצה לא מצליחה לגייס כספים או ספונסרים אפילו לארוחה קבוצתית. פעם, בעלי המסעדות היו עומדים בתור חודשים כדי להזמין את בית"ר לארוחה במסעדה. לבית"ר יש קושי למצוא אפילו מימון למסעדה לגיבושון שבועי.

2. בפגרת הנבחרת רצה הצוות המקצועי להוציא את הקבוצה ליום טיפולים וספא בים המלח. לא היה תקציב. היה נסיון למצוא משהו זול יותר בעיר אך לא נמצא תורם ותקציב.

3. לפני המשחק נגד הפועל תל אביב רצה הצוות המקצועי להוציא את הקבוצה לבית מלון כדי להתכונן למשחק. בבית"ר הפכו כל אבן כדי למצוא מימון או תורם ובסופו של דבר מצאו פשרה. משהו זול מאוד לשעה קלה בלבד.

4. בית"ר יצאה למשחק חוץ ועל פי התכנית חיפשה מקום על אם הדרך לקפה ועוגה. אחרי בדיקת שוק והשוואת מחירים נמצא המקום. מסעדת הניצחון ביבנה. כאשר הגיע מועד התשלום, המנהל מנחם ניצם ממש התחנן לבעלים להוריד לו 180 שקל. סיפור אמיתי. "קשה להאמין אבל זה המצב של בית"ר שגם מאה שקל הפכו אצלנו להרבה מאוד כסף", אמר נידם לבעל המסעדה. אגב החשבון כולו היה על סך 1,200 שקל.

5. בית"ר חיפשה תורם שיממן לה סוף שבוע במלון בטבריה כדי להתכונן למשחק נגד בני סכנין בשבת. אחרי חיפושים נרחבים נמצא תורם. מלון 3 כוכבים ברמה ירודה מאוד שמתאים לצעירים בני 18. בבית"ר החליטו שעדיף לתת לשחקנים לישון בבית ולצאת בבוקר לסכנין. בסופו של דבר הצליחו לגייס תרומה למלון רציני יותר והקבוצה תצא למלון טוב. 

באר שבע

אלישע לוי, מאמן הפועל באר שבע, משקיף מהדרום הרחוק על מה שעובר מחליפו במכבי חיפה, ראובן עטר. לוי אומר בשיחות סגורות כי במשך שנים חשבו האוהדים בחיפה כי עטר הוא סוג של מושיע. חשבו שעצם הגעתו תפתור את כל הבעיות, השחקנים יעמדו בדום והקבוצה תפרק את הליגה. לוי לא חוגג את מצבה של חיפה אבל גם לא שבור ממנו. בשעה שמחליפו זוכה למטר של קללות בוז וקריאות לפיטוריו, לוי זוכה לשקט מיוחד מאוד מהאוהדים בדרום. שקט שלו לא זכה אף מאמן בעבר.

האוהדים התבגרו? לוי חושב אחרת: "האוהדים רואים שיש דרך ועבודה יסודית. הם רואים שנבנית קבוצה חדשה לטווח ארוך ואין שליפות מהמותן. הקהל בבאר שבע מבין כדורגל ויודע שגם התוצאות יהיו טובות יותר". הקהל בבאר שבע ממש מאוהב בלוי, אך  השאלה היא עד מתי. גם הקהל בחיפה היה מאוהב בעטר עד טירוף ואתמול הוא נשבר, למרות, תקציב של 40 מיליון שקל ורף ציפיות גבוה. גם האוהדים בבאר שבע רוצים כבר לראות ניצחונות. אחת המסקנות של לוי היא לחזק את הקבוצה בחלוץ ובינתיים הוא בודק אופציות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ