משה בוקר

מסתבר שיש לא מעט אנשים שמעוניינים לזקוף לזכותם את הקרדיט על השינוי שחל העונה באלירן עטר, שכבש עד כה תשעה שערים בשמונה משחקי ליגה לזכות מכבי תל אביב. אלא שמשיחות עם גורמים במועדון עולה כי עטר נותר אותו שחקן, ופשוט ביצע התאמות קלות למציאות החדשה שנכפתה עליו. "אם כבר יש מישהו שאחראי על השינויים שחלו בו, זה רק הוא", טוען גורם בצוות המקצועי.

הנסיבות הסביבתיות, כאמור, השתנו מאוד. כאשר הגיע ג'ורדי קרויף, עטר היה מועמד לעזוב יחד עם ברק יצחקי. אלא שאחרי שיחות רבות שערך עם גורמים בתוך המועדון ומחוצה לו, הבין קרויף כי השארתו של עטר חיונית. "אמרנו לו שאין בארץ חלוצים ברמה גבוהה", אומר אחד האנשים שייעצו להולנדי, "הסברנו שעטר כישרון ענק, ושבמידה שישוחרר אין סיכוי להביא ישראלי אחר ברמה שלו".

קרויף, שגם צפה בקטעי וידאו רבים, הבחין לבד ביכולות של עטר, אבל רצה "קבוצה חזקה ובריאה", כפי שהגדיר זאת גורם במועדון. "לפי הראש של קרויף, אם יש שחקנים בעייתיים, הקבוצה תהיה חולה. בסופו של דבר הוא החליט לשחרר רק את יצחקי, ובדיעבד צדק".

אלירן עטר. מלך השערים של ליגת העל מקווה להוציא את מכבי ת"א מהמשברצילום: נמרוד גליקמן

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

נדמה כי שחרור יצחקי עשה את רוב העבודה עבור קרויף והמאמן אוסקר גרסיה. עטר לא התכוון להיות הבא בתור. "ההחלטה הצליחה לזעזע את כולם, ובעיקר את עטר", אומר מקורב לשחקן, "הוא הבין שאם יצחקי נזרק עם החוזה השמן שלו, כנראה שגם הוא לא חסין. הוא הפנים שכל עבירת משמעת עלולה לגרום לכך שימצא עצמו מחוץ למכבי, וזה הפחיד אותו".

ברגע ששמע כי הצוות המקצועי מבין שהוא רוצה לעזוב בעקבות יצחקי, מיהר עטר לשלוח מסרים לפיהם הוא מעוניין להישאר. "הרבה חלוצים הגיעו למכבי ונכשלו", אמר לחבריו, "איני מתכוון להיכשל. אני רוצה להותיר חותם במכבי, ומבחינתי מדובר בתארים, לא רק בשערים. זו המטרה שלי".

לפני שיכול היה להגשים אותה, עטר היה צריך להוכיח כי השתנה. הוא ידע שהבוסים החדשים מכירים את ההיסטוריה שלו ואת הסיפורים אודות בעיותיו החברתיות. בשיחה עם הצוות המקצועי הובהרו לעטר הציפיות ממנו, והוא הבטיח להתרכז רק בכדורגל. עד כה הוא עומד במלתו, מלבד תקרית בודדת במסגרתה זעם על החלוץ גונסאלו גרסיה במהלך משחק.

"אלירן נשאר אותו אלירן, נותרו לו כמה שאריות מהשכונה", אומר גורם בצוות המקצועי, "אבל לזכותו ייאמר שהוא מנסה להתגבר על העצבים במהלך המשחק ונרגע כשהוא מסתכל לעבר הספסל. הוא יודע שיש הרבה עיניים שבוחנות אותו, ואפילו בשפת הגוף הוא נזהר". עטר, שנהג למלמל באופן קבוע מלים קשות וקללות לעבר שחקנים שלא מסרו לו, הפסיק גם עם זה. הוא נלחם בסטיגמה של שחקן בעייתי שדבקה בו, ולא מעט שחקנים בקבוצה מדברים בשבחו של השינוי החברתי שחל בו. "הוא למד לתת כבוד לחבריו", אומרים במועדון.

למזלו של עטר, האירוע הקיצוני ביותר בו היה מעורב העונה התרחש הרחק מקרית שלום. דווקא אחרי הניצחון של נבחרת ישראל בלוקסמבורג, הוא התעמת באימון עם דקל קינן ממכבי חיפה. מאז המקרה, עטר היה לחוץ מאוד. "הוא המתין כל כך הרבה זמן לזימון כדי לשדרג את עצמו, והאירוע הזה הכניס אותו ללחץ שהוא גמר את הסיפור אצל אלי גוטמן", אומר שחקן נבחרת ממכבי. אלא שבסוף השבוע כבר התבשר עטר שגם אצל גוטמן הוא יקבל הזדמנות נוספת.

השינויים שהוא עובר עשויים לסייע לו להוכיח שהוא ראוי לה. אחרי שבעונה שעברה קיבל הנחות והיה מתאמץ פחות במהלך האימונים בתחילת השבוע, הרי שהעונה המצב שונה לגמרי. עטר כבר הפנים שהורדת הילוך באימונים משמעותה ישיבה ביציע בסוף השבוע. "כבר לא רואים אותו יושב עם נעלי בית באימונים ופותח בהרכב בשבת", אומר גורם במועדון, "מצד שני, גם לא צריך להבין מזה שהוא התאהב באימונים ובעבודה קשה".

חבריו הקרובים בקבוצה טוענים כי קיימת סיבה משמעותית נוספת להצלחתו העונה. "בינו לבין הצוות המקצועי קיימת הערכה הדדית גדולה", אומר שחקן במכבי, "קרויף וגרסיה מאמינים בו ומפרגנים לו גם במהלך אימונים. עטר, מצדו, מעריך אותם ולא מזלזל, וזה משהו שלא תמיד היה בעבר. הוא טוען שיש להם הרבה כדורגל ושצריך לנצל את העובדה שהם פה, כי זה יעזור לנו מבחינה מקצועית". שחקן אחר טוען כי השינוי שחל בקבוצה עושה את ההבדל. "מכבי של העונה פשוט משחקת הרבה יותר טוב, והקשרים דואגים לפטם אותו בהרבה יותר כדורים. ברגע שהשערים הגיעו בהתחלה, הביטחון שלו עלה".

מעבר לתשעה שערים ולזימון לנבחרת, עטר מתגאה גם בעובדה שצלמי פפראצי לא תופסים אותו מבלה בשעות הקטנות של הלילה. החלוץ, שרכש דירה במגדל מפואר בתל אביב - שם הוא מתגורר עם חברתו - כבר לא מתלהב ממועדונים ומפאבים. הוא מעדיף להיות בבית, או מקסימום לשבת עם חברים בבית הקפה מתחת לבניין. בינתיים, יותר מאי פעם, עטר המשופר בא לידי ביטוי מקסימלי על המגרש. כעת נותר לראות אם הוא יפגין נוכחות גם הערב בבלומפילד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ