משה בוקר

זה היה צפוי, אך מפתיע באותה מידה: מאמן מכבי חיפה, ראובן עטר, פוטר היום (שלישי) מתפקידו. בהודעה רשמית שהוציא לתקשורת בישר נשיא הקבוצה, יעקב שחר, על ההחלטה: "בפגישה שנערכה היום אחר הצהריים ביני לבין המאמן, ראובן עטר, הודעתי לראובן על הפסקת פעילותו כמאמן הקבוצה. החלטה זו היא הקשה ביותר ב-20 שנותיי כבעלים".

"אני אוהב את ראובן ומעריך אותו, כשחקן ומאמן, אבל המצב שלנו חייב אותי לקבל את ההחלטה כשטובת מכבי חיפה, היא ורק היא, עמדה לנגד עיניי. הודעה על המאמן הבא, תבוא לאחר שיוחלט ויסוכם עם אחד המועמדים", הוסיף.

עטר. הולך הביתה מוקדם מן הצפויצילום: ניר קידר

האם פיטורי עטר היו בלתי נמנעים? שתפו אותנו בפייסבוק

ראובן עטר, אהוב האוהדים, הגיע לחיפה בתחילת העונה בקול תרועה רמה לאחר שנים מוצלחות במכבי נתניה. אך כגודל הציפיות גודל האכזבות: לאחר תשעה מחזורים ממוקמת הקבוצה במקום הלפני אחרון בטבלה, עם שבע נקודות בלבד ועם ניצחון בודד.

שחר מסר כי קיבל את ההחלטה עוד בטרם תוצאת התיקו המביכה נגד רמת השרון בשבת, ולאור העימות המתמשך של עטר עם הקפטן יניב קטן, ומערכת היחסים הגרועה שלו עם גורמים במועדון, בכל התפקידים. הפיטורים נבעו גם מחששו של שחר שהקבוצה תקלע למאבקי תחתית בהם המאמן אינו מנוסה.

בשל המצב החברתי הרעוע והמצב בטבלה, מרבית שחקני מכבי חיפה היו מרוצים מההחלטה לפטר את המאמן. "הצעד היה צפוי, עטר פשוט לא התאים. אני שנים בקבוצה ומעולם לא ראיתי מצב כזה", אמר אחד השחקנים הבכירים, "זה לא יום שמח למכבי חיפה, גם לא לנו השחקנים, זה יום עצוב שמעיד על המשבר הגדול של המועדון. הפיטורים של עטר יעשו את שלהם וכל מאמן שיבוא במקומו ירוויח מזה". שחקן אחר הוסיף: "מכבי חיפה צריכה לנצל את ההחלטה לפטר את עטר. כואב לי על ראובן, אבל הוא לא השאיר ברירה ולא עמד בציפיות שהיו ממנו".

כעת מנסה חיפה לאתר תחליף ראוי, כשרן בן שמעון, שזכה בעונה שעברה באליפות עם קרית שמונה ומאמן כיום בהצלחה את א.א.ק לרנקה הקפריסאית, הוא המועמד המוביל. בשל הצורך למצוא מאמן בעל ניסיון ויכולות להוציא את המועדון מהמצב הקשה בו הוא נמצא, לבצע שינוי משמעותי בסגל בחלון ההעברות ולהכין כבר את הקבוצה לעונה הבאה, זוכה בן שמעון לעדיפות.

צילום: נמרוד גליקמן

לחיפה התברר הערב כי בן שמעון דאג להכניס סעיף בחוזהו בקפריסין שיאפשר לו לחזור לארץ במידה שיקבל הצעה מאחת הקבוצות הגדולות. אם כן, ההחלטה נתונה בידי המאמן, שהבין מחיפה שאם יחפוץ בכך - התפקיד שלו.

המועמד הבולט השני הוא שחקן הקבוצה לשעבר, ריימונדאס ז'וטאוטאס, אולם בחיפה מעדיפים בשלב זה מאמן ישראלי. ישנם גורמים בחיפה שמנסים לקדם את מועמדות של שחקן עבר נוסף, אריק בנאדו, שבימים אלה מאמן את קבוצת הנוער של המועדון. אלא שלמרות ההערכה הגדולה שלו כלפי בנאדו, מעוניין שחר למנות מאמן מנוסה שיעמוד בלחץ הגדול בקבוצה.

הכתובת היתה על הקיר
בסוף השבוע האחרון עטר הזכיר את דרכי התנהלותו של בנימין נתניהו. לראש הממשלה שלנו יש תחביב לקבל לעתים החלטות מבלי לקחת בחשבון את כל המשמעויות שלהן, ולבצע סיבוב פרסה מפואר אחרי גל הביקורות, תוך כדי שהוא מספר סיפור שגם הוא עצמו לא ממש קונה.

עטר החליט להיפטר מהקפטן של הקבוצה. הוא אמר לו את זה בשיחה בארבע עיניים. השיחה הזכירה את שיחת הפיוס שערך טל בנין, אז עוזר מאמן הנבחרת הלאומית, בין יוסי בניון לטל בן חיים, בתקופה ששרר בין השניים מתח רב. בנין, בצעד לא חכם, לא התאפק ושוחח עם השניים בקולי קולות במהלך טיסה, בנוכחות עיתונאים, למרות שידע שמדובר בחבית חומר נפץ.

בדומה, הטונים הגבוהים שעלו ממשרדו של עטר נשמעו בכל עבר. אחרי הביקורת הקשה שספג על המהלך, לצד חששו מן האוהדים, וייתכן גם מיעקב שחר שלא היה בסוד העניינים, מיהר עטר להוציא הודעת הכחשה וחיזוק לקפטן. המאמן לא נהג בהגינות ולא אמר את האמת. הוא הכחיש מכל וכל שרצה לסיים את התקשרות עם הקפטן, ודחה על הסף שאמר לקטן שהוא לא בתכניות שלו. אבל את הצעקות שהיו בחדר שמעו כולם.

"אי אפשר לומר שקטן פוגע בקבוצה מבחינה חברתית. זה קשקוש. קטן פגוע מעטר תקופה ארוכה ומלבד להסתובב עם ראש באדמה הוא לא התלונן, לא קיטר, ולא הסית שחקנים נגדו", אמר אחד משחקני חיפה.

לאורך הקריירה שלו אמר עטר כי הוא מאמן של דרך ועקרונות. לאור העובדה שהוא ויתר על קטן וקיבל אותו בחזרה, בניגוד לדברים שאמר לו, נראה שעקרונותיו משתנים בהתאם ללחץ. היתה לו הזדמנות פז להחזיר את המפתחות ביוזמתו ולעזוב בראש מורם. כרגיל העונה, גם את ההזדמנות הזו הצליח להחמיץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ