מלה של בוקר

הקרב הגדול על רן בן שמעון

מכבי חיפה סיכמה עם המאמן, בלרנקה הודיעו שלא ישחררו אותו, אך למה אנחנו לא שומעים מה בן שמעון עצמו רוצה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם רן בן שמעון באמת רוצה להגיע לכרמל?
רן בן שמעון קרוב מאוד למכבי חיפה, ואם לא יתרחשו תקלות מפתיעות של הרגע האחרון, הוא צפוי לאמן את הקבוצה כבר במשחקה ביום שני מול בני סכנין. עורך הדין של הירוקים, אודי שוחטוביץ', נחת הבוקר (שישי) בלרנקה, לאחר שהקבוצה והמאמן כבר הגיעו להבנות, והוא ינסה לסגור את פרטי העסקה האחרונים מול הקבוצה הקפריסאית, ולחזור הביתה עם המאמן, לאחר משחקה של לרנקה ביום ראשון בליגה המקומית.

למעשה, מאז פיטוריו של ראובן עטר ממכבי חיפה, עושים אנשי המועדון כל שביכולתם על מנת להנחית בכרמל את בן שמעון. אולם מה שמפתיע עד כה, הוא שקולו של בן שמעון לא נשמע. האם הוא באמת רוצה להגיע לכרמל בכלל?

האם יכול להיות שבן שמעון נהנה מהפסטיבל ומהחיזורים אחריו, אך בסופו של דבר יחליט להישאר באי השכן? מאמן האלופה בעונה שעברה יודע לעבוד היטב עם התקשורת, אולם בימים האחרונים העדיף לשמור על שתיקה, לסנן עיתונאים ולהתעלם לחלוטין מכל הבלגן סביבו.

נכון לכתיבת שורות אלה לא ברור האם בן שמעון כל כך רוצה לאמן את מכבי חיפה בתקופה הזו, ויותר מכך, על פי מקורביו נראה שהמאמן לא ממש משתוקק להגיע לקבוצה של יעקב שחר בסיטואציה הכל כך לא בריאה בה היא נמצאת. אנשים קרובים מאוד לבן שמעון יודעים לספר כי הוא מתלבט רבות, וזו בדיוק הסיבה שאינו יוצא מגדרו על מנת לעזוב את לרנקה.

רן בן שמעון.צילום: ניר קידר

"החלום של רן הוא לאמן באירופה, בליגות בכירות יותר מזו של קפריסין, והוא מאמין כי ניתן להפתיע ולקחת אליפות בקפריסין, ועל ידי כך להעצים את שמו - כאשר בידיו יהיו קבלות בצורת שתי אליפויות בשתי ליגות", אמר אחד המקורבים, "הוא שאף ושואף לאמן במכבי חיפה, אולם העונה הוא יתקשה להגיע להישגים כמו כרטיס לאירופה או התמודדות על אליפות, והוא יודע שהמצב החברתי והמקצועי בקבוצה קשה מאוד, אפילו אנוש. לכן, הוא לא מתלהב לעזוב את קפריסין. הוא לא רוצה שייצא לו שם של מאמן שעוזב בניגוד לדעת בעלי הקבוצה בה הוא עובד".

הקפריסאים כבר הודיעו שאינם מתכוונים לוותר כל כך מהר. "הנהלת א.א.ק לרנקה מודיעה כי אחר הצהריים התקבלה הצעה רשמית ממכבי חיפה עבור רן בן שמעון. ההנהלה דחתה את ההצעה", נמסר בהודעה רשמית של המועדון, "הצוות המקצועי, השחקנים וההנהלה מחויבים ומרוכזים ב-100 אחוז במשחק הקרוב".

אך קיימות גם סיבות התומכות בהגעתו לכרמל. "המשפחה שלו רוצה לחיות בארץ, הוא כבר הרבה שנים חולם להגיע למכבי חיפה, ומי יודע מתי ואם בכלל תחזור הזדמנות לאמן במועדון הכי מסודר בארץ", הוסיף המקורב, "נכון שהמצב הנוכחי בעייתי וקשה, אבל לרן יש יתרון בכך שהוא מקבל את הקבוצה במצב כזה אנוש, ויכול רק לצאת גדול, מה שיעזור לו לקבל משחר צ'ק פתוח לעונה הבאה, ולהביא שחקנים שיוכלו להתמודד על אליפות".

בעיה נוספת של המאמן, שמקרבת אותו לחולצה הירוקה, היא שאינו מקבל שכר כבר תקופה ארוכה. במצב כזה, על פי חוקי אופ"א, הוא רשאי לעזוב את הקבוצה הקפריסאית ולחתום במועדון אחר, כאשר במקרה הגרוע רשאים הקפריסאים לתבוע אותו, ולקבל מקבוצתו החדשה פיצוי בגובה החוזה שלו.

כך שכרגע נמצא בן שמעון במצב קצת מוזר. מצד אחד, הוא אינו משתגע להגיע. מצד שני, זו הזדמנות חייו והוא אינו רוצה להגיד ליעקב שחר "לא". אז הוא יושב בשקט, ממתין, נותן לצדדים לנהל מו"מ ולהגיע להסכמות, ופועל בחכמה.

ההתנהלות השלווה של בן שמעון משדרת בדיוק ההפך מהאובססיביות שמשדר מועמד אחר שמאמן אף הוא בקפריסין - רוני לוי. במידה שמאמן אנורתוזיס פמגוסטה היה מקבל הצעה משחר, סביר להניח שכבר היה לובש ירוק. לוי שיגר מסרים לפיהם הוא יענה בחיוב להצעה, אם תבוא, ואם הבעלים היה מרים טלפון, המאמן היה מזמין מיד טיסה לישראל ומשאיר את ראשי קבוצתו ללא מאמן, אפילו אם לא היו משחררים אותו.

יעקב שחר. "לא מתנצל על ההתבטאות נגדו, למרות שאמרתי את זה ברגע של כעס"צילום: ניר קידר

הזמירות של הבאבא אלי טביב
בהתאחדות לכדורגל וברשות לבקרת תקציבים עוקבים בדריכות אחרי פעולותיו של אלי טביב בנוגע לבית"ר ירושלים. הבעלים לשעבר של הפועל ת"א כבר החליט לרכוש את הקבוצה, באופן עקרוני כל התנאים סגורים, כך שנותרה רק חתימה רשמית. אולם טביב לא ממהר, מכיוון שהוא יודע שחתימה כעת או בעוד חודש לא תשנה את התמונה. הרי בכל מקרה אין באפשרותו לנהל את הקבוצה עד יולי 2013, בשל תקופת הצינון הנדרשת.

רבים תוהים מדוע טביב מעוניין להגיע לבירה. הרי לאיש העסקים יצא שם של אדם שלא אוהב לפזר כספים, לאור התנהלותו כבעלים של הפועל כפר סבא והפועל תל אביב. רבים לא מבינים מדוע הוא כך כך רוצה להיכנס לקבוצה ששקועה בחובות, שאין לה תשתית של שחקנים ברמה גבוהה, חסרת כוכבים שניתן למכור לאירופה וכזו שצריך להשקיע בה הרבה מאוד כסף כדי להצעידה להתמודדות על אליפות.

אנשים שמדברים לאחרונה עם טביב שומעים ממנו כל מיני זמירות. הוא מספר לאנשיו כי הוא מאמין שניהול נכון לא יחייב אותו להשקיע כסף גדול בקבוצה, ואומר כי "למדתי מהטעויות בהפועל, ואני לא מתכוון לחזור עליהן. אני אלך עם הקהל, אביא אנשים ראויים, ולא אפתח במלחמות נגד אף אחד. אני אפילו אביא את הסמל אלי אוחנה לנהל את הקבוצה". אגב, אוחנה עצמו לא מתלהב לאמן בליגת העל, אך לא פוסל לשמש כמנג'ר בית"ר, בהנחה שלא תהיה לו הצעה טובה יותר מההתאחדות.

כאשר נשאל אחד האנשים הקרובים לטביב מדוע הוא צריך את זה, השיב: "טביב נצא בכדורגל מעל 15 שנה, הוא חי את הכדורגל ואת התקשורת ונהנה מכל רגע. יש לו המון כסף, אבל צריך לזכור שהוא נמצא רוב הזמן בארצות הברית. כשהוא מגיע לארץ, הוא לא מוצא את עצמו בלי הכדורגל והאקשן. הוא אוהב שכולם סביבו, ושהוא הופך לאדם חשוב ומתוקשר. על הדברים כאלה הוא מוכן לשים כסף. חוץ מזה, הוא מאמין שהוא יכול להרוויח בבית"ר כסף, כמו בהפועל".

השאלה היא אם הצלחה כמו בהפועל אפשרית בכלל בבית"ר. המקורב מסביר: "אלי בא כדי להצליח ולהוביל את בית"ר לאירופה. הוא מפנטז על עלייה לשלב הבתים בליגת האלופות, ששוב תכניס לו 60 מיליון שקל. על פי תפישתו, הוא יוכל לבנות קבוצה טובה עם הרבה הכנסות וספונסרים, ובהשקעה מקסימלית של 12 מיליון שקל. כל זאת, כשהוא יודע שאם העניינים לא יסתדרו, הוא יעזוב את בית"ר ללא נזק כספי".

בינתיים, ניסוי הכלים שביצע טביב הוכתר בהצלחה, בטח מבחינת האוהדים. הוא הגיע פעמיים לראות את הקבוצה, ובשתי הפעמים היא ניצחה - את הפועל ת"א בטדי וברמת השרון. הכבוד והיחס שקיבל טביב בטדי היו דומים לאלו שקיבל ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנכח אף הוא במשחק. אם לא יותר.

אלי טביב. אוהב לעשות כסף, לא להוציא כסףצילום: שרון בוקוב

טביב נהנה מעידוד של 18 אלף צופים, ובעיקר מיחס חם, מפנק ומחזר מצדו של ראש העירייה, ניר ברקת, ופונקציונרים נוספים בבירה. האוהדים רבו עם המאבטחים על מנת להגיע אליו, להצטלם ולנשק אותו. הוא הרגיש כמו באבא טדי. בכל רגע הוא היה מוקף באנשים, כאשר ראש העיר לא מש ממנו לשנייה, ובסיום המשחק אף ליווה אותו לרכבו.

"כשיש לך כסף גדול, אתה אוהב פרסום, יש בך את יצר הנקמה בהפועל ת"א ואתה מקבל יחס כזה, אתה רוצה לחזור לכדורגל", אומר מקורב, "טביב רוצה להפוך שוב את בית"ר לאחת מארבע הקבוצות הגדולות בישראל, והוא לא יוותר על התענוג הזה במהירות".

במקביל, חברת החקירות "ויצמן יער", שעובדת מזה שנים בשיתוף פעולה עם ההתאחדות לכדורגל, נמצאת בכוננות. בשבועיים האחרונים מתרבים הפרסומים כי טביב מתכוון להשקיע כסף בחלון ההעברות ולהביא לבית"ר רכש משמעותי, שיחזק אותה ויעזור לה להעפיל לאירופה בעונה הבאה.

בבקרה ובהתאחדות עוקבים בעניין, ומתכוונים להזהיר את טביב ויו"ר בית"ר, איציק קורנפיין, שלא לעבור על התקנונים. בקרבת היועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד משה אביבי, אומרים: "אין שום סיכוי שנאשר לטביב לסייע, לתמוך או להלוות כספים לבית"ר לפני סיום שנת הצינון. מדובר במהלך לא חוקי. אם טביב אכן ירכוש את בית"ר, אנו נבדוק את הפרטים ונעקוב אחרי כל מה שקורה במו"מ ומה שייסגר בהסכם בין הצדדים".

"אנו רואים בחיוב את רצונו של טביב לרכוש את בית"ר ולהציל את המועדון המפואר הזה, אבל נאפשר לו לנהל ולהזרים כספים רק בתום תקופת הצינון", מוסרים מההתאחדות, "לא נאפשר לטביב להעביר אפילו שקל בחלון העברות, ונוודא בדיוק מה קורה על מנת שלא נצטרך להעמיד את הקבוצה או את טביב עצמו לדין". בשקט מודים בהתאחדות כי הפעם הם לא מוכנים לחזור על הטעות שעשו, כשאיפשרו לטביב לנהל את הפועל ת"א על אף שלא סיים את תקופת הצינון בכפר סבא.

התסכול של אלי גוטמן
מאמן הנבחרת הלאומית, אלי גוטמן, יצא מתוסכל מאוד ממשחק ההפסד לבלארוס השבוע בטדי, והוא ודאי הכה על חטא בדרך הארוכה חזרה הביתה. הכעס של גוטמן נבע פחות מהתוצאה, ויותר מהיכולת המבישה שהציגו השחקנים בהם האמין, ולהם נתן הזדמנות להוכיח את עצמם.

במסיבת העיתונאים אחרי המשחק, שאלתי את המאמן הלאומי אם הוא שותף לתחושה שלי ושל רבים אחרים, כי יש לו בנבחרת אוסף של שחקנים אפורים ובינוניים (רובם, לא כולם), וכי מדובר בסגל ברמה נמוכה מאוד. 

אלי גוטמן, במהלך ההפסד לבלארוס השבוע. המאמן מלאומי מתחיל להבין כי טעה בסוגיית יוסי בניון במהלך הקמפייןצילום: ניר קידר

גוטמן, שהופתע מהשאלה, התאושש רק אחרי כמה שניות ואמר כי הוא לא מוכן להעביר ביקורת על השחקנים. אך בכל זאת, מתוך המשך דבריו, ניתן היה לקרוא בין השורות כי הוא חש כך. גוטמן אמר כי מדינות אחרות צמצמו פערים מהנבחרות הטובות באירופה והתקרבו אליהן הרבה יותר מאשר ישראל, ואף סיפר כי שם השחקנים אוהבים להשקיע והם בעלי אופי שונה. "המדינות הללו עשו התקדמות עצומה. אנחנו אמנם הוצאנו שחקנים רבים לאירופה, אבל פה אנחנו חיים. אם לא נהיה קבוצתיים במשחק שלנו ונשפר את הרמה בארץ, לא נעשה את ההתקדמות".

לפי שפת הגוף וההתנהגות של גוטמן במהלך השבוע, ניתן היה להבין כי הוא בהחלט חושש מהמשחק מול בלארוס. בסיום אחד האימונים, בדרך לחדר ההלבשה בבית הנבחרות, דיבר המאמן על הפציעה של יוסי בניון בווסטהאם, ובהחלט שידר אכזבה מכך שהקפטן נאלץ להעדר מהמשחק. 

התצוגה העלובה גרמה לגוטמן להבין כי למרות הכל, בניון נותר השחקן הכי טוב בסגל, ועדיף לזמנו למשחק מול פורטוגל אם הוא משחק באנגליה ואם לא. הוא מבין היום כי ההחלטה לספסל את בניון באזרבייג'אן, יחד עם כל הפסטיבל שקדם לכך, פגעה בנבחרת. "אסור לנו להיראות מול פורטוגל כפי שנראינו היום. במשחק הזה אסור לי לטעות אפילו בשחקן אחד", אמר המאמן.

כעת ינסה גוטמן לשבור את הראש ולמצוא דרך לשנות את תפקוד השחקנים, להסביר להם כיצד הוא רוצה לראות אותם עומדים על המגרש, ובעיקר להיפטר מהמשחק השכונתי שנראה לא פעם מצד הנבחרת. הוא פשט זעם על כך שחלק מהשחקנים הרשו לעצמם לשחק בחוסר אחריות, לא מילאו הנחיות, לא הניעו כדור ולפעמים שיחקו לבד מבלי לשתף את חבריהם. גוטמן מחפש "שיטת משחק שתצמצם את הפערים מפורטוגל", וחש כי השיטות שהנחיל לנבחרת עד כה לא יעשו זאת. השאלה היא האם בזמן הקצר שנותר לו מבחינת ימי אימון, השחקנים יצליחו לקלוט מה שלא קלטו עד היום. 

ועוד ספיח מהמשחק מול בלארוס. בהתאחדות אמנם היו מרוצים מהגעת 8,000 צופים לטדי, אולם התנהגותם המבישה של קומץ אוהדי בית"ר גרמה לכך שההצגה לא תחזור לעיר בזמן הקרוב. חלק מהאוהדים קילל את שחקני מכבי והפועל ת"א, לא חסך בקללות גם לעבר יוסי אבוקסיס, ואף הניף שלטים בגנות שחקני הנבחרת הערבים. לאבי לוזון וחבורתו זה הספיק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ