מי אתה, אלי טביב?

את הפועל ת"א עזב בטריקת דלת, הוא נחשב לאיש עסקים ממולח ועל דבר אחד מסכימים כולם: "הוא לא פראייר". איזה בעלים מגיע לבית"ר ירושלים?

דוד זולדן, כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זולדן, כל העיר

המשא ומתן בעניין מכירת בית”ר ירושלים לאלי טביב נכנס בשבוע האחרון להקפאה מסוימת. הסיבה? טביב העביר את הימים האחרונים בברלין. בין מסעות קניות וארוחות טובות הוא מצא גם זמן להיפגש גם עם בן שהר, חלוצה של הרטה ברלין מצמרת ליגת המשנה. "הם נפגשו כדי ליישר את ההדורים מהתקופה המשותפת בהפועל תל אביב", מספר השבוע גורם המקורב לצדדים.

האם טביב מתכנן להביא לבית”ר ירושלים כנדוניה את שהר? התשובה לשאלה הזו תישאר כנראה ללא מענה עד שתיחתם, אם בכלל, העברת הבעלות של הקבוצה מול ארקדי גיידמק. לפי רוב הדיווחים הכיוון חיובי, ואם הדברים אכן ייצאו אל הפועל צפוי טביב לקבל את המושכות על בית”ר ביולי 2013. בינתיים, קיימת תמימות דעים בקרב השחקנים לגבי נחיצותו של בעל בית חדש, וגם בהנהלת המועדון כמהים להגעתו. אלא שלמרות העובדה שכרגע טביב נראה המושיע, לא בטוח שלדברים יש אחיזה במציאות.

מעליה כפר סבא לירידה עם הפועל כפר סבא

אלי טביב, בן 56, עשה את הונו בעסקים מעבר לים. בבעלותו רשת חנויות לאביזרים וביגוד ימי ברחבי ארצות הברית, ולפי הערכות שונות הונו נאמד סביב סכום של כחצי מיליארד דולר.

את דריסת הרגל בספורט הישראלי עשה בשנת 1992, אז הפך לבעל הדעה בקבוצת הפועל עליה כפר סבא - קבוצה שמייצגת את שכונת הולדתו בעיר מהשרון. טביב ניהל את המועדון במשך כשנתיים, אך זה לא הצליח להתרומם מעבר לליגה א’, וב-1994 עזב את הקבוצה.

אחרי הניסוי הקצר והלא כל כך מוצלח בקבוצה השכונתית, לקח טביב פסק זמן מהכדורגל המקומי והתמקד בעסקיו. תקופת הצינון הסתיימה ב-1995, עת רכש את זכויות הניהול של מחלקת הכדורגל בהפועל כפר סבא מידי האגודה ל-99 שנים. באותם הימים, האוהדים ראו בו מושיע, וההתחלה אכן היתה סוגה בשושנים, והם סברו כי בעל הבית החדש יחזיר את הקבוצה לימיה היפים בשנות ה-70 וה-80.

נח איינשטיין, כדורגלן עבר וסמל במועדון הירוק, טען השבוע כי “טביב מלא בכסף, אבל הוא לא משחרר אותו בקלות. לדעתי ההתעסקות בכדורגל היא תחביב עבורו - שיהיה לו מה לעשות כשהוא בארץ. זה נותן לו פרסום. בסך הכל לכפר סבא היו שנתיים יפות איתו, אבל הוא לא השקיע מי יודע מה. הקהל לא אהב את ההתנהלות שלו והתרחק לאט מהמועדון. אסור לשכוח שהוא סיים את דרכו בקבוצה כשהיא היתה בליגה השנייה. הוא גם מכר כמה שחקנים חשובים מאוד ובעצם מאז אותה עונה הפועל כפר סבא לא ממש התאוששה”.

מהר מאוד האמונה של האוהדים בטביב נעלמה, והם טענו שהוא מפזר הבטחות ללא כיסוי. “כשצעקנו שהוא עושה בלגן זה לא עניין אף אחד”, שיחזר השבוע גיא בלום, יו”ר חוג אוהדי הפועל כפר סבא, שהיה ממנהיגי המחאה נגד הבעלים לשעבר. "אבל כשאוהדי הפועל תל אביב העלו נגדו טענות זה קיבל ביטוי ובמה. בשנת 2008, לפני שטביב עזב את הקבוצה, דיברתי עם משה אביבי, היועץ המשפטי של ההתאחדות, והתרעתי שטביב עושה דברים שהם אולי כשרים אבל מסריחים. אבל אף אחד לא התייחס אלינו ברצינות".

בלום מזכיר שבשנה שטביב עזב את כפר סבא הקבוצה ירדה לליגה הלאומית, אך מה שהקפיץ את האוהדים היתה דווקא מכירת הרוב המכריע של כוכבי הקבוצה להפועל תל אביב - סמואל יבואה, בן לוז, דאגלס דה סילבה ואביחי ידין. בכפר סבא טענו שטביב פשוט פירק את הקבוצה מנכסיה. “ידענו שזו התכנית שלו”, מוסיף בלום וטוען, “ניסינו לסכל את המהלך הזה, אבל לא התייחסו אלינו".

“לאלי טביב לא היה קשר עם האוהדים”, מספר בלום. “כשניסינו לדבר איתו הוא פשוט דחה אותנו על הסף. אני חושב שאוהדי בית"ר צריכים להסתכל על העבר - יש סיבה לכך שגם אותנו וגם את הפועל תל אביב הוא עזב בטריקת דלת כשהאוהדים נגדו”.

בתחילת עונת 2009-2008, כמה חודשים בלבד לאחר שטביב מכר את הקבוצה, הוא נצפה במשחקים של הפועל תל אביב ואף נכנס לחדר ההלבשה אחרי משחקים מסוימים. בתקשורת החלו דיבורים על משא ומתן שלו לרכישת אחוזי בעלות של האדומים.

מחאה אדומה

טביב החל להגיע למשחקי הפועל תל אביב באופן תדיר יותר ונצפה כשהוא חוגג את ניצחון הקבוצה על בית”ר במחזור השמיני של עונת 2009-2008, זאת בזמן שמבחינת ההתאחדות הוא היה רשום עדיין כבעלים של כפר סבא. למרות האזהרות, המשיך טביב בשלו, ואף חגג עם גוטמן והחברים את הזכייה בדאבל.

בתחילת עונת 2011-2010 הפך לשותף רשמי בבעלות על הפועל תל אביב. אחד העובדים הבכירים במועדון באותם ימים סיפר השבוע כי “אחד היתרונות הבולטים של אלי זה טביעת עין מדהימה על שחקנים. דוגמאות לא חסרות, למשל נאל חוטבא, אותו קנה ב-50 אלף דולר מהפועל פתח תקוה. בקבוצה שלו התגלו אביחי ידין ודה סילבה, והוא התעקש להביא את עומר דמארי, שהפך לחלוץ הטוב בליגה”. אך למרות היכולת להבחין בשחקנים לפני פריצתם, לטענת אותו בכיר יש לטביב בעיה קשה כאשר לא מסכימים איתו: “אם לא מיישרים איתו קו אז יש צרות, כמו במקרה עם דרור קשטן”.

היחסים עם קשטן עלו על שרטון במהלך עונת 2012-2011, כשהאדומים נקלעו לסדרת משחקים ללא ניצחון. טביב הורה לפטר את המאמן, כאשר בתקשורת פורסם שהסיבה נבעה מסירובו של קשטן לאפשר לבעלים להתערב בהחלטות מקצועיות. הפרידה מקשטן היתה הקש האחרון מבחינת האוהדים בבלומפילד. הם לא אהבו את ההתנהלות של טביב עוד קודם לכן, בעיקר בכל מה שקשור במחירי הכרטיסים ולמאבקי הבעלות עם מוני הראל - מאבקים שהסתיימו בהליך ה"במבי" המפורסם, שבסופו רכש טביב את החלק של הראל בשישה מיליון שקלים.

האוהדים עשו הכל כדי לסלקו מהקבוצה. בתחילה טביב לא התרגש והמשיך לנהל את המועדון כראות עיניו. אלא שהמציאות טפחה על פניו בחודש ינואר השנה, עת החליטו מרבית הבכירים בהפועל להתפטר, תוך שהם מפנים אצבע להתנהלותו.

“היחס לשחקנים בהפועל תל אביב היה טוב”, מציין יו”ר ארגון השחקנים אריה אלתר. “הבעיה שהיו שם שני ראשים והם תיפקדו רע מאוד ביחד. טביב ומוני הראל היו כל הזמן עסוקים בכיבוי שריפות. היו לו ויכוחים עם שחקנים על החוזים שלהם בעקבות מה שהבטיח להם מוני הראל”.

מושיע בשמי ירושלים

היחסים העכורים, שלא לומר השנאה, ששוררים בקרב אוהדי הפועל כפר סבא ואוהדי הפועל תל אביב לאלי טביב הם לא דבר חדש. השאלה הגדולה היא האם ניסיון העבר מעיד במשהו על הצפוי להיות בבית”ר?

“ברמת העיקרון הפועל תל אביב היתה קבוצה מאוד מסודרת בתקופת טביב”, מציין אלתר. “אני מקווה בשבילו שהוא למד מטעויות העבר. אני חושב שאם הוא ינהל את בית”ר נכון ויהיו לו אנשי מקצוע מתאימים, הוא בהחלט יצליח. אסור לשכוח שלבית”ר אין הרבה ברירות - היא לא ממש יכולה לבחור מי יהיה בעל הבית שלה”.

גם אלי יאני, אותו טביב פיטר מאימון הפועל כפר סבא, סבור שהשידוך עם בית”ר עשוי להצליח: “בבית”ר, כמו בהפועל תל אביב, יהיה לו את מה שלא היה לו בכפר סבא - הקהל. האיצטדיון יהיה מלא ב-20 אלף איש והוא יביא שחקנים חדשים וישביח אותם. בהפועל תל אביב דחו אותו מכל מיני סיבות, חשדו בו שהוא בא לעשות סיבוב על הקבוצה, והיחסים שם היו בעייתיים מההתחלה. לעומת זאת, לבית”ר הוא יגיע כמושיע וייתן לקבוצה דחיפה. למרות זאת, כדאי לכולם להבין, טביב בא כדי לעשות עסקים - הוא ביזנס מן”.

יאני מוסיף ומפרט איך טביב יכול להצליח בבית"ר: "הוא צריך למנות את גבי קצרה למנכ"ל. אם זה יקרה, בית"ר תעלה על דרך המלך. אם קצרה היה המנכ"ל שלו בהפועל תל אביב כמו שהיה בכפר סבא, הוא לא היה מסתכסך עם הקהל. יש לקצרה אינטליגנציה רגשית והוא מרגיש לאן נושבת הרוח, טביב לעומת זאת חי על אינטואיציות".

“מבחינה כספית הוא לא הכי גמיש”, מציין שחקן העבר איינשטיין. “כמו שאני מכיר אותו, העסקה עם בית”ר תשתלם לו. מצד שני חשוב שכולם יבינו שהוא לא גיידמק - שלא יחשבו שהוא יעשה מהפכה אדירה. לזכותו יאמר שהוא כן עומד בהסכמים. אם הוא יפשל האוהדים לא ירחמו עליו. הוא אולי חבל ההצלה שבית”ר צריכה, אבל שאף אחד לא יחשוב לרגע שהוא יפזר מיליונים. אני חושב שהוא יקבל בבית”ר פרסום חיובי וזה מאוד חשוב אחרי התקופה בהפועל תל אביב”.

“בשביל בית"ר זו בטוח עסקה טובה כי יש לאלי טביב יכולות להביא תקציבים”, מוסיף סוכן השחקנים רונן קצב. "בשבילו כדורגל זה חיידק שהוא אוהב, משעמם לו בארץ כי העסקים שלו בחו”ל אז הוא משתעשע כאן בכדורגל. אוהדי בית”ר יכולים להתחבר אליו, אבל יש להם פתיל קצר והם לא פראיירים - כל שגיאה תוביל לעימות. אחד היתרונות של טביב זה שהוא לא מתרגש ממה שקורה מסביב. אם העסק לא יצליח הוא פשוט יקום ויעזוב".

“הפועל תל אביב לא יכולה להתלונן”, מוסיף קצב, "בתקופתו באו אליהם שחקנים מצוינים ששירתו יפה את המועדון. כדי להצליח בירושלים הוא יצטרך לתת יותר אמון באנשים שמנהלים את הקבוצה. הוא לא פראייר. מדברים על עתיד, אבל אי אפשר להבטיח שום דבר לאורך זמן. טביב מחובר לערכים של בית”ר, וגם מבחינה חברתית הוא יותר מתאים לה מאשר להפועל. בבית”ר יקבלו אותו בחיבוק, כמושיע, כמו שקיבלו את גיידמק".

ברוח האופטימית הזו מסכם גם המאמן יצחק שום, שעבד בעבר עם טביב ומנגד זכה בדאבל עם בית”ר. "אלי יכול להצליח מאוד בטדי", מאמין שומי, “אני חושב שאם הוא ייקח את בית”ר המוטיבציה שלו תהיה גבוהה והוא יוכל להחזיר אותה לימים הטובים כקבוצה של המדינה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ