מלה של בוקר

איזי שרצקי על הקו

אין זה סוד שהבעלים של קרית שמונה מעורב בהחלטות המקצועיות של קבוצתו, אך האם הוא גם מנחית הוראות לברק בכר מהיציע?

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

ברק, זה איזי
כאשר מאמנים מורחקים ויושבים ביציע, הם לרוב מנהלים את משחק קבוצתם באמצעות הטלפון הנייד. קרית שמונה הגיעה ביום ראשון לשכונת התקוה למשחק נגד בני יהודה, וביציע התמקם לו הבעלים איזי שרצקי יחד עם בני משפחתו.

בעל הבית של האלופה לא מכחיש שהוא מעורב בניהול המקצועי של הקבוצה, ומרבה לייעץ ולהתערב. לטענתו, הוא רואה מלמעלה דברים שהמאמן שלו, ברק בכר, לא תמיד מבחין בהם. כאשר צריך לתת עצה או לקבל החלטה הוא שולף את הסלולרי מהכיס, ומדבר בשקט עם המנכ"ל הוותיק ויד ימינו, יוסי אדרי, שיושב על הספסל סמוך למאמן.

ביום ראשון בשכונת התקוה התריע השופט שי שטרית בפני השוער דני עמוס על בזבוז זמן, ובפעם השנייה כבר שלף לעברו את הכרטיס הצהוב. שרצקי, שראה את הנולד, התקשר לאדרי: "תגיד לדני שייזהר. השופט שם עליו עין והוא ירחיק אותו. תגיד לו שמיד איך שהוא עוצר את הכדור שישחרר אותו. דבר אתו עכשיו, מהר".

איני יודע האם שרצקי היה מעורב במהפכה שעשה בכר בהרכב, ובהצבתו של אופיר מזרחי הצעיר ב-11 הפותחים, אולם לפי השיחות שניהל עם בני משפחתו אחרי כל מהלך חיובי על הדשא ניתן היה להבין שהיה לו חלק כלשהו בהחלטה. "נו, אתם רואים, אמרתי לכם שמדובר בכישרון גדול, ידעתי מה הוא שווה", העיר וחייך מאוזן לאוזן אחרי השער של מזרחי.

שרצקי. עוד מעט יוכל לשוב ולדברצילום: אילן אסייג

לפני כניסתו של אחמד עאבד בדקה ה-74 שרצקי כבר לא התקשר לאדרי, אפילו לא העביר מסרון. את ניהול המשחק הוא משאיר לבכר. אחרי הבישול המצוין של עבאד בדקה ה-90 לשמעון אבוחצירא, שגמר סופית את המשחק, הוא התמוגג ביציע. "ראית איזה בישול גדול של עאבד?", שיגר שרצקי ג'וניור לאביו, שלא נשאר אדיש והשיב בחיוך: "אני יודע מה אני אומר. יש לנו צעירים מצוינים וההרכב הזה הצליח".

ייתכן שהנשיא הכל יכול לא צריך לבצע את החילופים בהוראות בטלפון כיוון שהם נקבעו מראש?

אבוקסיס: לא רוצה, מאמין
יוסי אבוקסיס לא עוצר. למרות הביקורת הקשה סביב עבודתו בנבחרת כעוזרו של אלי גוטמן, נסיעותיו לחו"ל (למשל, זו האחרונה כסקאוט לצפון אירלנד) והביקורת על פיטורי עוזרו שביט אלימלך, אבוקסיס מנותק מכולם. רק מטרה אחת ניצבת מול עיניו - אליפות. עבורו, אליפות עם הפועל תל אביב העונה תהיה גדולה ומתוקה יותר מכל תואר אחר, אפילו יותר מהדאבל.

מאמן הפועל ת"א פגוע מאוד מהעובדה שהוא זוכה בעיקר לביקורת על עבודתו בקבוצה. "אם הייתי בוחר את הסגל לעונה הזו, היינו כבר עם כמה נקודות יתרון על מכבי והייתי חותם ומתחייב על אליפות", הוא אומר בשיחות סגורות, "אף אחד לא האמין שהקבוצה תהיה במצב הזה היום, יש הרבה בעיות בסגל, הרבה בעיות כלכליות, אבל בינואר כולם ייראו קבוצה אחרת. נתחזק בכמה שחקנים טובים ונשדרג את הקבוצה".

אבוקסיס כבר קיבל אישור לרכש מהבעלים חיים רמון ובתכניות שלו נמצאים בלם, מגן וקשר. הוא ישמח להחזיר את ערן זהבי הביתה, אולם מדובר בהרפתקה כלכלית כבדה. בקנה נמצאים גם שני זרים, והוא ממתין לינואר כדי להביאם להתרשמות.

"כולם יכולים לומר מה שהם רוצים. זה לא מעניין אותי, יש לי דרך ואני הולך בה. דין וחשבון אני חייב רק לבעל הבית שלי. כל השאר לא מטריד אותי", אומר המאמן שהגיע באמצע העונה. בשיחות עם מקורביו ועם רמון, מאמין אבוקסיס שבעזרת רכש נכון, בעיקר בהגנה, הפועל תיקח אליפות. בשיחות עם שחקניו הבכירים הוא מדבר ללא היסוס על התואר: "אם היה לנו את הכסף של מכבי, חבל על הזמן מה שהיינו עושים לליגה".    

אבוקסיס. סימן מטרהצילום: שרון בוקוב

ווסטהאם כמשל
רק לפני שבועיים אישרה ההתאחדות לכדורגל את החלטת היו"ר אבי לוזון כי קבוצה לא תספוג עונש רדיוס בפועל, במידה שאוהד בודד זרק חפץ לכר הדשא (להוציא אבוקות או רימונים). ההחלטה באה בעקבות ריבוי זריקות המצתים, הכוסות ואי אילו חפצים בתקופה האחרונה, שהביאו להעמדת קבוצות רבות לדין. על פי ההצעה, במקרה שהחפץ פוגע באדם על כר הדשא, בית הדין יהיה רשאי לקבוע את העונש. המצת שפגע בקוון עמיחי מוזס בטדי אמש עשוי לעלות לבית"ר בשני משחקי רדיוס בפועל.

היום נודע שהנהלת ווסטהאם הרחיקה לצמיתות אוהד שנתפס במשחק הקבוצה מצדיע במועל יד. באנגליה, החוקים שונים: מועדון כדורגל יכול להשעות אוהדים ממשחקים ואין צורך להמתין להחלטת בית המשפט. מנגד, בארץ צריכות קבוצות הכדורגל להמתין לחסדיו של שופט, שטרוד במקביל בשלל תיקים פליליים. על הדרך, בין רצח לאונס, מביאים בפניו אוהד, שזרק לכאורה מצת לכר הדשא.

לא חסרים הבדלים בין ישראל לאנגליה, אולם המחוקק צריך לקבוע כי מועדוני כדורגל רשאים להרחיק אוהדים מתפרעים מהיציעים, בדיוק כמו בממלכה המאוחדת. צודקים ראשי ומאמני הקבוצות: לא מתקבל על הדעת שעונה שלמה תיהרס בגלל טיפשותו של אוהד בודד. מצד שני, צודק התובע שמעמיד את הקבוצות לדין, על מנת שיישאו באחריות לנעשה ביציעיהן.

16 אלף אוהדי בית"ר לא צריכים לשלם מחיר יקר בגלל אידיוט אחד. קבוצה במשבר כלכלי, שאינה מסוגלת לשלם משכורות בזמן, לא יכולה להתמודד עם עונש רדיוס ללא קהל נגד מכבי תל אביב. נזק של שני מיליון שקל משמעותו הברחת אלי טביב מהמועדון, פגיעה תזרימית ושלא נדבר על הפגיעה באטרקטיביות המוצר שנקרא כדורגל ישראלי. מישהו חייב להרים את הכפפה ולעשות סוף למשחקי הרדיוס בגלל מצת, מלפפון, בננה או ארטיק. עונש חמור נגד אותו אוהד, במישור האזרחי, יהיה הרבה יותר אפקטיבי.

בית הדין העליון של ההתאחדות קיבל החלטה הגיונית לפני כחודשיים כאשר ביטל את עונש הרדיוס על בית"ר בעקבות קריאות גזעניות, והמיר אותו בעונש חינוכי לצד אזהרה כי אם האוהדים לא ילמדו את הלקח, הם ישלמו מחיר יקר. הירושלמים עמדו באתגר ובמשחקים הבאים כל היציע, כולל הפלגים הקיצוניים ביותר, שמרו על פיהם.

גם הפעם ראוי להעניק אתגר לשוכני טדי. החוויה במשחקי הבית האחרונים הרבה יותר נעימה, ואף הארגון הקיצוני "לה פמיליה" התמתן מאוד. טוב יעשו הדיינים אם ימצאו פעם נוספת פיתרון יצירתי, במקום לגזור פגיעה קשה בקבוצה בגלל מטומטמם אחד.

אוהדי בית"ר ירושלים, שיזכו לראות את קבוצתם גם מול מכבי תל אביבצילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ