מלה של בוקר |

איך תוך 24 שעות הפך העונש החמור למתנה?

הזהירו ממכה קשה ומקונספירציה שרקח אבי לוזון, אבל בסופו של דבר מצא הדיין שמעוני את העונש המידתי והטוב ביותר עבור בית"ר והכדורגל הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית"ר ירושלים נושמת לרווחה
עם סיום הדיון בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל בעניינה של בית"ר ירושלים, המתינו כולם בדריכות להחלטת הדיין ישראל שמעוני. לאחר שחלפו כמה שעות בלי שפורסמה ההחלטה בפרשת זריקת המצית על ראשו של הקוון עמיחי מוזס במשחק הביתי ביום שני מול מכבי חיפה, החלו השמועות להתרוצץ.

היו שדיברו על כך שההחלטה על דחיית פרסום העונש הגיעה מההתאחדות כדי לא לפגוע בחגיגות סביב ביקורו של מישל פלאטיני, נשיא אופ"א. הסברה היתה שבית הדין החליט להטיל עונש חמור על בית"ר, וההתאחדות לא רצתה שהדבר יגנוב את הכותרות מהגרלת אליפות אירופה לנבחרות צעירות. נימוק נוסף גרס שפרסום העונש, החמור כביכול, יגרום לאוהדי המועדון להשתולל כאשר פלאטיני וצמרת אופ"א נמצאים בארץ ויוציא שם רע לכדורגל הישראלי.

נעשה קצת סדר באירועים. כל האורחים מאירופה, למעט פלאטיני שנשאר כדי להיפגש עם הנשיא שמעון פרס, עזבו את הארץ אחרי ההגרלה. בנוסף, אף גורם מההתאחדות לא שוחח עם שמעוני, דיין ותיק ומנוסה שאוהב לקבל החלטות ללא לחץ ולא פעם מחכה 24 שעות עד פרסום החלטותיו.

אוהדי בית"ר ירושלים, שיזכו לראות את קבוצתם גם מול מכבי תל אביבצילום: שרון בוקוב

שוב הוכח שיש כאלה שרק מחפשים ליצור דרמה ולהפציץ כותרות, מאשר לדייק בעובדות. אף אחד לא העלה בדעתו את האפשרות שבפני הדיין הבכיר עמד תיק לא פשוט. שמעוני נאלץ להחליט בין ענישה לגיטימית ונכונה בעקבות פגיעה קשה בקוון לבין מציאת עונש יצירתי וראוי שינסה לא לפגוע קשות בבית"ר - ובאותה נשימה ינסה גם לא לפגוע באטרקטיביות המוצר שנקרא הכדורגל הישראלי.

"כאשר הדיינים מפרסמים את ההחלטה דקות אחרי הדיון, מה אומרים? שהם הגיעו עם החלטה מהבית. הרי דיין צריך לשקול את הדברים שנאמרו בדיון ולקרוא הרבה מאוד דפים, איך הוא יכול להחליט תוך חצי שעה?", אומרים במחלקה המשפטית של ההתאחדות, "כאשר דיין צריך לקבל החלטה בתיק לא פשוט ובעל משמעויות רבות, יש היגיון בבחירה לקחת את הזמן ולחשוב. זה לגיטימי לגמרי ואפילו רצוי".

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

בסופו של דבר, פרסם שמעוני את החלטתו למחרת. בבית"ר חגגו את פסק הדין, שהורה על עונש של שני משחקי רדיוס עם קהל, ובתקשורת פרסמו בהבלטה את המתנה שהעניק בית הדין לקבוצה. מה קרה לעונש החמור, המרתיע והקשה? גם אנשי בית"ר ירושלים, שבדרך כלל לא חוגגים אחרי החלטות בית הדין, נדהמו. אחרי שהסתיים הדיון, עוד חששו אנשי המועדון: "אתה תראה איזה עונש נקבל. הדיין שמעוני יפרק אותנו. הוא לא עושה חשבון. הוא הולך על פי הספר".

"אני חושב שצריך להצדיע לשמעוני. חששנו ממנו, אבל הוא קיבל החלטה מצוינת. הוא הצליח להגיע להחלטה מאוזנת שלא עושה הנחות לבית"ר אבל גם לא פוגעת בכדורגל הישראלי", אמר מאמן בית"ר, אלי כהן, לאחר פרסום גזר הדין, "בית"ר החזירה את הצבע לכדורגל בארץ והיא הגורם העיקרי העונה לעלייה המשמעותית במספר הצופים במגרשים. תאר לך איך הכדורגל הישראלי היה נראה אם המשחק שלנו מול מכבי תל אביב היה מתקיים ללא קהל. כל השנים התלוננו שהקהל בורח מהמגרשים. אולי לא כולם מבינים את המשמעות, אבל על הדיין שמעוני היתה אחריות גדולה מאוד. אי אפשר להרוס מועדון מבחינה כלכלית רק בגלל אידיוט אחד. אם הייתי יכול, הייתי שולח לשמעוני זר פרחים בשם הכדורגל הישראלי".

טל בנין. ההחלטה לא לפטר אותו אינה קשורה לתורם שגייס", מבהיר גיל לבצילום: שרון בוקוב

טל בנין שומר את הכוכבים על אש קטנה
הבלגן חוגג במכבי נתניה. התוצאות לא מלהיבות וכעת עולה מעל פני השטח סכסוך בין המאמן טל בנין לשני הכוכבים שלו, אחמד סבע וקובי דג'אני. בנין החליט בשבועות האחרונים לספסל את השניים ולא נותן להם את אותו היחס והכבוד לו הורגלו בעבר. בשיחות סגורות מסביר המאמן כי הוא חש שהם לא מתאמצים מספיק, אולי רומז כי הם מעוניינים בהחלפתו. ואם לא מספיקות הצרות, מהרגע שפוטר ממכבי חיפה עולה שמו של ראובן עטר כמחליפו הפוטנציאלי של בנין, לאחר שבתקופתו הגיעה נתניה להישגים יפים.

ביקשתי מקובי בלדב, הבעלים של מכבי נתניה, להתייחס לדברים. כאשר העליתי את הפרטים הללו באוזניו, הוא לא היה מופתע אבל לא רצה להודות בסכסוך בין מאמנו לכוכבים. בנוגע לפיטוריו של בנין וחזרתו של עטר, אומר בלדב: "אני לא רוצה להתייחס לזה אפילו. זה בכלל לא על הפרק. כל שבוע אומרים שאם לא ננצח, בנין יפוטר. זה לא רציני ואין בפרסומים האלה כלום".

"אצל טל ההחלטות הן מקצועיות נטו", אומר בלדב בנוגע להתנהלותו של בנין מול שני השחקנים והטענה כי אינם מתאמצים במטרה שהמאמן לא יישאר בקבוצה, "שחקן שנמצא באותו שבוע בכושר, ישחק. נכון שאין לנו סגל עמוק, אבל ההחלטה של טל היא לא לתת לשחקנים שלא משקיעים מספיק באימונים לשחק, ולא חשוב איך קוראים להם. הדרך הזו מקובלת עלינו. אין לטל כלום נגד אחמד סבע ונגד קובי דג'אני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ